Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καύσωνας και ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71605)

delta66 20-03-14 23:30

Απο ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα.
Λαβε μονο υποψη σου το θεαμα που θα εχει το ενυδρειο με το "ρανταρ" απο πανω,
οτι θα εχει ανοιχτο καπακι (ρισκο, αν εχεις ψαρια αλτες)
και αν χωραει να πιασει το μανταλακι τους στο τζαμι.
Επισης καποιος που τα εχει να σε βοηθησει ποιο μοντελο κανει για το ενυδρειο σου, βαση της πτωσης θερμοκρασιας που πρεπει να μπορει να κανει (μη παρεις κανενα μικρο και δεν κανει τιποτα).
Με 1-2 βαθμους πτωση δεν κανεις τιποτα, οταν εχεις πχ συνηθως 33C στο χωρο και θελεις 28C στο ενυδρειο.

Εκτος κι αν μπορεις να τα ακουμπησεις για chiller. (απο 350Ε λεει)

nazgul 21-03-14 07:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harry86
Οκ παιδια ευχαριστω απλα το αλλο που προτεινετε ειναι πολυ δουλεια και δεν εχουμε ολοι το χρονο για να το κατασκευασουμε, αυτο ειναι το ασχημο... Γι'αυτο και ρωτησα γι'αυτο. Τεσπα θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω :wink:

Το καλο ειναι οτι ειναι νωρις ακομα, οποτε δε βιαζεσαι. Μπορεις να κανεις σιγα-σιγα τις δουλειες. Μη νομιζεις, την πρωτη φορα θα σου παρει ενα απογευμα, την επομενη μισο απογευμα. Μετα απο μερικα ενυδρεια, θα το κανεις σε μια ωρα :D

genecr 21-03-14 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 828691)
Να εξηγησω.
Υποτιθεται οτι βαζουμε το χρονοδιακοπτη για να σταματαει τα ανεμιστηρια κατα τις ωρες των ταισματων, αφου ειναι πιθανο (αναλογα και την κατασκευη του καπακιου την τρυπα της ταιστρα κλπ) να φυσηξει εξω την τροφη που θα ριχνει η ταιστρα.
Αν πχ εχουμε ταιστρα προγραμματισμενη να ταιζει 12.00πμ και εχουμε βαλει το χρονοδιακοπτη να δινει ελευθερα ρευμα ολες τις ωρες εκτος 11.45- 12-15 (δλδ να κλεινει το ρευμα ενα τεταρτο πριν, μεχρι ενα τεταρτο μετα το ταισμα) και ειναι μηχανικος ο χρονοδιακοπτης, τοτε οση ωρα υπαρχει διακοπη ρευματος, τοση ωρα μετατοπιζει αργοτερα το μισαωρο αυτο που ειχαμε προγραμματισει να ειναι κλειστος.
Η ταιστρα θα κρατησει τον προγραμματισμο της αφου λειτουργει με μπαταρια και αν εχει γινει μια ωρα διακοπη ρευματος, η ταιστρα θα ταισει στις 12, ενω ο χρονοδιακοπτης θα κλεισει μια ωρα μετα, δλδ στις 12.45, και θα βρουμε το δωματιο αποκριατικα διακοσμημενο, γεματο χαρτοπολεμο (τροφη φυλαρακι) :D

Ο ψηφιακος δεν χανει τον προγραμματισμο του σε διακοπη ρευματος, αφου εχει και μπαταρια μεσα.

.

συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες απλώς προσθέτω ότι για τον μηχανικό χρονοδιακόπτη που έχει συνδεθεί μετά τον κοντρόλερ, δηλαδή στο μετασχηματιστή των ανεμιστηρων η διακοπή παροχής ρεύματος από τον κοντρόλερ (επειδή έχει πιαστεί η επιθυμητή θερμοκρασία) θα σημαίνει διακοπή για το χρονοδιακόπτη άρα χρονοκαθυστέρηση, και αυτό θα γίνεται συνέχεια και όχι μόνο κατά την διακοπή ρεύματος στο σπίτι. αρα πιστεύω ότι για τέτοια χρήση δεν ενδίκνειται ο μηχανικός χρονοδιακόπτης αλλά ο ψηφιακός, εκτός και αν μπει πριν τον κοντρόλερ (που και πάλι κατα τη διακοπή ρεύματος στο σπίτι θα έχει πρόβλημα με χρονοκαθυστέρηση).

delta66 21-03-14 15:48

Σωστα. Μονο ψηφιακος τοτε.
Ας μας εξηγησει ο tsoui τι εννοουσε

Maverick 21-03-14 17:44

Αν όμως οι ανεμιστήρες δε λειτουργούν πολύ (πχ αρχή του καλοκαιριού), δεν υπάρχει πρόβλημα αποφόρτισης της μπαταρίας του ψηφιακού timer (νομίζω κρατάνε λίγη ώρα) και άρα αποποργραμματισμού;

tsoui 21-03-14 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 828882)
Σωστα. Μονο ψηφιακος τοτε.
Ας μας εξηγησει ο tsoui τι εννοουσε

Εννοω οτι αν καποιος βαλει αναλογικο χρονοδιακοπτη, να τον βαλει στην τροφοδοσια του Stc και οχι στην τροφοδοσια απο τον Stc στον μετασχηματιστη για τα ανεμιστηρακια γιατι θα χασει τον προγραμματισμο μιας και μετραει οσο εχει ρευμα

Εννοειτε οτι σε διακοπη ρευματος ετσι και αλλιως θα χαθει ο προγραμματισμος (του αναλογικου χρονοδιακοπτη) δεν εχω καταλαβει που μπερδευτηκε το θεμα :confused:

delta66 21-03-14 21:52

Nαι καταλαβα, αν μπει μετα το τροφοδοτικο, οσο δεν δινει ρευμα ο κοντρολερ να δουλεψουν τα ανεμιστηρια, θα ειναι σαν διακοπη ρευματος για το χρονοδιακοπτη.
Οπως και να εχει, ψηφιακος και ησυχο το κεφαλι μας.

Themis_aqua 28-03-15 15:56

ανεμιστηρακι
 
Καλησπερα παιδια:smt041 Εδω λοιπον που διαβαζω ολο το θεμα, μου ηρθε η εξης απορια..Τα διαφορα ανεμιστηρακια που τοποθετουμε στο καπακι του ενυδρειου,δεν εχουν θεμα βραχυκυκλωματος απ την εξατμιση του νερου και τους υδρατμους που μαζευονται παντου;;

Τάκης 28-03-15 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 882677)
Καλησπερα παιδια:smt041 Εδω λοιπον που διαβαζω ολο το θεμα, μου ηρθε η εξης απορια..Τα διαφορα ανεμιστηρακια που τοποθετουμε στο καπακι του ενυδρειου,δεν εχουν θεμα βραχυκυκλωματος απ την εξατμιση του νερου και τους υδρατμους που μαζευονται παντου;;

Δεν παθαίνουν τίποτα. 3 χρόνια έχω τα ίδια ανεμιστηράκια, το ένα είναι και γεμάτο άλατα, αλλα εκεί δουλεύει μιά χαρά, και τα συγκεκριμένα τα έχω βγάλει από υπολογιστή, δηλαδή τα έβαλα μεταχειρσμένα, έχω βέβαια 2 καινούρια στην άκρη για backup.
Δες πως έχει γίνει από τη χρήση

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381233243

μιλάμε βέβαια για 12βολτα ανεμιστηράκια, που τα 12 volt είναι ακίνδυνα, τα 220 volt θέλουν προσοχή

Themis_aqua 28-03-15 18:55

Σ ευχαριστω για την απαντηση Τακη με καλυψες:grin::grin:Ναι κι εγω για ανεμιστηρακια των 12 βολτ μιλαω.Το καλοκαιρι πλησιαζει κι αρχιζω να ψαχνομαι απο τωρα για το θεμα της ψυξης..

nazgul 28-03-15 22:51

Αρχισε σιγα σιγα την κατασκευη, γιατι το καλοκαιρι θα ερθει αποτομα οπως φαινεται και οι περισσοτεροι θα τρεχουν την τελευταια στιγμη ;)

Για τα ανεμιστηρακια, παντως, εχω βαλει σε διαφορα καπακια ενυδρειων και προβλημα δεν ειχα με κανενα, οσο κοντα στην επιφανεια του νερου και να ειναι.

Απλα, επειδη τα ανεμιστηρακια δεν τα βγαζω το χειμωνα μιας και τα προσαρμοζω παντα στο καπακι, φροντιζω να τα αλλαζω καθε χρονο, για να μην υπαρχει περιπτωση να κολλησουν απο τα αλατα καποια στιγμη που θα λειπω το καλοκαιρι. Δυσκολα μαλλον θα συμβει, αλλα γιατι τα χειροτερα γινονται οταν λειπουμε, προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Themis_aqua 29-03-15 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 882779)
Αρχισε σιγα σιγα την κατασκευη, γιατι το καλοκαιρι θα ερθει αποτομα οπως φαινεται και οι περισσοτεροι θα τρεχουν την τελευταια στιγμη ;)

Για τα ανεμιστηρακια, παντως, εχω βαλει σε διαφορα καπακια ενυδρειων και προβλημα δεν ειχα με κανενα, οσο κοντα στην επιφανεια του νερου και να ειναι.

Απλα, επειδη τα ανεμιστηρακια δεν τα βγαζω το χειμωνα μιας και τα προσαρμοζω παντα στο καπακι, φροντιζω να τα αλλαζω καθε χρονο, για να μην υπαρχει περιπτωση να κολλησουν απο τα αλατα καποια στιγμη που θα λειπω το καλοκαιρι. Δυσκολα μαλλον θα συμβει, αλλα γιατι τα χειροτερα γινονται οταν λειπουμε, προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Γι αυτο κι εγω ειπα να επικαιροποιησω το θεμα να το δει ο κοσμος να δουμε τι θα κανουμε με το θεμα ψυξη..Εχει το καπακι μου μια βαση για ανεμιστηρα αν δεν απατωμαι, αλλα θα ανεβασω και φωτο να μου πειτε οι ειδικοι τι επιλογες εχω..Ναι θα ρθει αποτομα αλλα για την ωρα εχουμε καμια βδομαδα να δουμε ηλιο..:smt120:smt120
Nazgul μου θυμιζεις την αγαπημενη μου ταινια:)

lifefx 29-03-15 02:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 882801)
Nazgul μου θυμιζεις την αγαπημενη μου ταινια:)

Ναι,ίδιος είναι:D:D:D

nazgul 29-03-15 09:09

Εμενα μου θυμιζει τον πρωτο μου Μονομαχο, απο εκει πηρα το ονομα :D

nazgul 25-04-15 09:22

Ας κανουμε ενα "up" στο θεμα, γιατι οι ζεστες δεν θα αργησουν να ερθουν και καποιοι θα τρεχουν τελευταια στιγμη.

Οποιος δεν εχει διαβασει το θεμα, ας ριξει μια ματια, καλο θα κανει στα ψαρακια του ;)

xristos 31-03-16 15:59

για την κατασκευή με τον Controller θερμοκρασίας STC-1000 ποια είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικα για το τροφοδοτικό που χρειάζεται;; αν υπάρχει και κάποιο λινκ από ebay και Ελληνικό μαγαζί ακόμα καλύτερα.

Κλεόβουλος 31-03-16 17:06

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

xristos 31-03-16 18:53

Κλεόβουλε το έχω δει το κείμενο (από το οποίο και θα προσπαθήσω και να φτιάξω την κατασκευή) αλλά επειδή είμαι εντελώς ασχέτως με ηλεκτρονικά ψάχνω για κάποιο λινκ με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό που πρέπει να αγοράσω,σ' ευχαριστώ πάντως

Λάμπρος.Τ 31-03-16 19:02

Xristos, για ποιό τροφοδοτικό μιλάς? ο STC μπαίνει στην μπρίζα χωρίς ενδιάμεσο τροφοδοτικό. Αν μιλάς για το τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης για τα ανεμιστηράκια πήγαινε στο praktiker πήρα χθες ένα.

Κλεόβουλος 31-03-16 19:02

Μπορεί να έχεις ήδη από κάποιο κινητό ;)
Δες εδώ πχ http://www.skroutz.gr/c/154/mpatarie...se=1000&page=2

xristos 31-03-16 19:08

Παράθεση:

Τροφοδοτικό κατά προτίμηση πολλαπλής τάσης 3-12V και αμπέρ πάνω από το σύνολο των αμπέρ των ανεμιστήρων
(Προτείνω τα διπλά αμπέρ για να μη ζεσταίνεται και καεί, άλλα και γιατί τα αμπέρ που αναφέρουν οι προδιαγραφές των τροφοδοτικών είναι συνήθως στα 9V. Όταν πάνε στα 12V πέφτει η απόδοση)
για αυτό λέω,έχει το πρακτικερ;;;πως το ζητάω;;

egeorgiou 31-03-16 21:05

Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικό εξοπλισμό.
πχ Ράδιο Κατουμάς στο κέντρο

delta66 31-03-16 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 934096)
για αυτό λέω,έχει το πρακτικερ;;;πως το ζητάω;;

Τρεις λεξεις ψαχνεις.
Τροφοδοτικο AC/DC (αλλοι το λενε και πακακι και adapter ή και μετασχηματιστη).
3-12V Πολυπακ(ή λέγεται και switching).
(ισον με 1000mA) (και πανω).

παραδειγμα http://www.info-world.gr/pegasus/pro...SHOW_PROD79677

Λάμπρος.Τ 31-03-16 22:56

Μακριά από Κατουμά τον πήρα τηλέφωνο και μου πέσανε τα αυτιά.
Στο praktiker το έχει γύρω στα 7 ευρώ. Στο τμήμα με τις τηλεοράσεις. Το ζητάς σαν τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης. Πρόσεχε γιατί έχει 2 στα 12 volt. Το ένα όμως είναι 500 ma και το άλλο 1 A (αυτό να πάρεις).
Αμα ρωτήσεις για Μ/Τ ή θα σου πουν ότι δεν έχουν ή όπου και αν ρωτήσεις θα σου δείξουν κάτι άλλο.

xristos 01-04-16 01:19

αν κατάλαβα καλά είναι ο ανταπτορας (αν το λέω σωστά) που αλλάζει τα 220v της πρίζας σε 12v, αυτό που έχουν και οι φορτιστές των κινητών

Λάμπρος.Τ 01-04-16 08:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 934187)
αν κατάλαβα καλά είναι ο ανταπτορας (αν το λέω σωστά) που αλλάζει τα 220v της πρίζας σε 12v, αυτό που έχουν και οι φορτιστές των κινητών

Καλημέρα φίλε μου.
Ναι κάπως έτσι είναι. Απλά έχει ένα σαν "βιδάκι" (ποντεσιόμετρο) το οοποίο μεταβάλει την τάση εξόδου σε διάφορες επιλογές.
Φτάνει μέχρι τα 12v. Έχει στην συσκευασία και ένα σετ με μύτες εξόδου για την υποοδοχή της συσκευής που θέλεις να συνδέσεις.

Πήγαινε πάρε και ένα φις "jack dc" και λίγο καλώδιο για να το συνδέσεις στην γραμμή του καλωδίου που θα είναι τα ανεμιστηράκια, και είσαι όκ.

Τάκης 01-04-16 08:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 934187)
αν κατάλαβα καλά είναι ο ανταπτορας (αν το λέω σωστά) που αλλάζει τα 220v της πρίζας σε 12v, αυτό που έχουν και οι φορτιστές των κινητών

σωστά
αντάπτορας=ανορθωμένος μετασχηματιστής ή τροφοδοτικό

xristos 01-04-16 08:54

ok! κατάλαβα,ευχαριστώ!! απλά με μπέρδεψε η φωτογραφία που είχε στο κείμενο

http://s225.photobucket.com/user/del...l/005.jpg.html

Τάκης 01-04-16 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 934207)
ok! κατάλαβα,ευχαριστώ!! απλά με μπέρδεψε η φωτογραφία που είχε στο κείμενο

http://s225.photobucket.com/user/del...l/005.jpg.html

Εννοεί το τροφοδοτικό που υπάρχει στη συνδεσμολογία (στο 6)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ller_2-stc.jpg

nazgul 31-05-17 12:59

Ας κανουμε ενα "UP", γιατι οι ζεστες πλησιαζουν ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02671 seconds with 11 queries