Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ΣΠΙΤΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΜΟΜΟΜΑΧΟΥΣ!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18693)

mariah 21-07-07 12:28

ΣΠΙΤΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΜΟΜΟΜΑΧΟΥΣ!!!!
 
Παιδια μηπως κανεις σας εχει φτιαξει καμια συνταγη(τροφη) για τον μονομαχο σας?Θα ηθελα εκτος απο τις τροφες εμποριου καπου καπου να του δινω και κατι δικο μου!Ετσι για ποικιλια.Γινεται αυτο?Δεν ξερω,μπορει να λεω και χαζομαρα.Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και τις προτασεις σας.Σας ευχαριστω προκαταβολικα!:p
-------------------------
Καμια προτασουλα?:confused:

Maverick 21-07-07 13:33

Καλησπέρα,
να σου πω την αλήθεια δεν το έχω σκεφτεί το θέμα, αλλά σίγουρα κάτι μπορείς να φτιάξεις που να αρέσει πολύ στους μονομάχους. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχει ως βάση τις πρωτεΐνες και από κει και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες παραλλαγές και να δεις τα αποτελέσματα. Νομίζω ότι οι «δισκάδες» που μαγειρεύουν πιο συχνά μπορούν να ρίξουν και εδώ καμία ιδέα… ;)

newfish 21-07-07 14:23

Εάν έχει χώρο στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα του σπιτιού σου, μπορείς να βάλεις ένα δοχείο (ενυδρείο, λεκάνη, κουβά κλπ).
Σύντομα θα έχει γεμίσει με λάβρες κουνουπιών, που είναι και η αγαπημένη τους τροφή.
Εγώ τους ταΐζω μία μέρα λάβρες, και μία μέρα bloodworms.

Η Κυριακή είναι μέρα νηστείας.

mariah 22-07-07 00:39

ΟΚ παιδια σας ευχαριστω πολυ!Περιμενω και αλλες ιδεες και προτασεις!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 190822)
Καλησπέρα,
να σου πω την αλήθεια δεν το έχω σκεφτεί το θέμα, αλλά σίγουρα κάτι μπορείς να φτιάξεις που να αρέσει πολύ στους μονομάχους. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχει ως βάση τις πρωτεΐνες και από κει και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες παραλλαγές και να δεις τα αποτελέσματα. Νομίζω ότι οι «δισκάδες» που μαγειρεύουν πιο συχνά μπορούν να ρίξουν και εδώ καμία ιδέα… ;)


Τροφες με πρωτεινες ποιες ειναι?

Maverick 22-07-07 15:52

Τροφές με πρωτεΐνες είναι τα bloodworms, οι νύμφες κουνουπιών, γενικά οι ζωικής προέλευσης τροφές. Σε μερικές «συνταγές» για άλλα ψάρια χρησιμοποιούν ακόμα γαρίδες, κομμάτια ψαριού και καρδιά βοδινού :smt120 … Γιαυτό είπα να μας πουν και μας καμιά ιδέα…;)

Neoklis 22-07-07 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 190827)
Τροφες με πρωτεινες ποιες ειναι?


Και η Dr. Baslleer's είναι τροφή πλούσια σε πρωτείνες...
Εμένα "ο δικός μου" την ξεσκίζει....!!!!!!!:p:p:p

iogi 26-07-07 14:40

Βρασμένες, καθαρισμένες και ψιλοκομμένες γαριδούλες και μύδια... Τάϊσμα στο στόμα στην κυριολεξία, πολύ διασκεδαστική διαδικασία...

Παληότερα τους έδινα μία φορά την εβδομάδα βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά, πάντα κομένο σε πολύ μικρά κοματάκια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01361 seconds with 11 queries