Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Τα βάρεσε η ζέστη??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40851)

drbig 31-05-10 09:57

Τα βάρεσε η ζέστη???
 
Καλημέρα. Το πρόβλημά μου είναι το εξης...

Σ' αυτό το ενυδρείο
Η μικρή μου ζούγκλα

το ζευγάρι έχει κάνει περι τις 10 γέννες. Εχει κάνει περι τις 4 φορες ουρίτσες και δεν κράτησε καμιά γέννα πάνω απο 3 μερες κολυμβητές.

την Παρασκευή κάνανε την τελευταία τους γέννα, αλλά απο εκείνη την μέρα έχει πέσει το ξύλο της αρκούδας,:smt084 zw :smt067:smt065:smt075:smt063zw:smt071:smt068:smt06 6:smt013:smt076:smt064:smt021:smt074:smt070σε σημείο που να έχουν σκιστεί πτερύγια, να έχουν βουλώσει μάτια, να εχουν ματωσει κτλ. Η θυληκιά τα προκαλεί όλα αυτά γιατι δεν αφήνει τον αρσενικό να πάει να τα προσέξει. Αυτός δεν την συνερίζεται ιδιαίτερα (είναι και μιαμιση φορα σε μεγεθος). Αλλά αυτη η χαζή και που τον απωθεί δεν πάει να φροντίσει τα αυγά που απο χτες είναι ουρίτσες. Έτσι έχω ουρίτσες, και τα σκαλάρια παραπέρα να κοιτάνε. Αν παει να πλησιάσει ο αρσενικός η άλλη του την πεφτει. ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΕΡΩΤΩ???? :smt120:smt120:smt120

Και έτσι ερχεται η ερώτηση μου: Τα βάρεσε η ζέστη??? Γιατι η συμπεριφορά τους είναι ανεξήγητη με τα αυγα. Να ήταν κανα 2 εβδομάδων μικρά και να ήθελε να ζευγαρώσει ο αρσενικός το καταλαβαίνω. Αλλά απο 1ας ημέρας αυγα? Δεν μπρώ να βγάλω το ένα γιατι δεν έχω που να το βάλω, αν είναι να βγάλω θα τα βγάλω και τα 2 και θα τα δώσω ξεχωριστά..... Αλλά θα με στεναχωρήσει πάρα πολύ αυτο. Εχτε συναντήσει κάτι τέτοιο? Υπάρχει λύση η να τα αρχίσω στις μάπες μπας και συνέλθουν? :grin::grin::grin:

Giorgos 31-05-10 10:07

Μην αγχενεσαι. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Οσα χρονια κι αν περασουν, ποτε μας δεν προκειται να καταλαβουμε το γυναικειο φυλο! :D

Απο τη συμπεριφορα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον η θηλυκια τσακωσε τον αρσενικο να τρωει κανα αυγουλακι και τωρα δεν τον εμπιστευεται να πλησιασει την παιδικη χαρα! Τη δουλεια της κανει η θηλυκια. Οποτε μην ανησυχεις αφου ο αρσενικος δεν προκειται να παθει τιποτα παραπανω απο κανενα σχισιμο πτερυγιου ή το πολυ πολυ, κανενα μαυρισμενο ματι. :D

drbig 31-05-10 11:07

Γιώργο μακάρι να είναι ετσι. Και το λέω γιατι έχω ουρές που δεν τις προσέχει κανένας ουσιαστικα... Τις επιβλέπουν απο απόσταση...

bokostas 31-05-10 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 451541)
Μην αγχενεσαι. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Οσα χρονια κι αν περασουν, ποτε μας δεν προκειται να καταλαβουμε το γυναικειο φυλο! :D

Χαχαχαχα:smt044 αν ο αρσενικός είναι μπερμπαντάκος σαν κι εσένα Χάρη, μάλλον τον τσάκωσε να γυροφέρνει τις κορυντορίνες.:D
Πάντως αυτό που λέει ο Γιώργος είναι το πιθανότερο, ίσως αυτός τα τρώει τα μικρά, γι αυτό δεν σου στεριώνει γέννα πάνω από 3 μέρες.
Παρόμοια προβλήματα έχω κι εγώ όπως ξέρεις με τις σκαλαρογέννες και δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη τη λύση...:smt102
Πάντως θα έλεγα να τον βγάλεις έστω για 1-2 μέρες (έστω και σε κουβά) μήπως ηρεμήσει η κυρία και προσέξει καλύτερα τα μωρά.

drbig 31-05-10 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 451566)
Χαχαχαχα:smt044 αν ο αρσενικός είναι μπερμπαντάκος σαν κι εσένα Χάρη

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω???? :D:D:D:D

platy 31-05-10 11:41

περιεργο..και εμενα το σαββατο το ζευγαρι εκανε ετσι...μιλαμε για πολυ ξυλο ..φυσικα δεν κανω λογο για ψαρακια τα ειχαν φαει...ο αρσενικος επερνε φορα και κοπαναγε τη θυληκια ...εχει σχιζμενη ουρα κι κατι μικροσημαδια..σημερα καπως πιο ηρεμα τα πραγματα....τι να ειναι αραγε?? οντως τσαντιζονται οταν καποιος απο τους δυο τρωει τα αυγα?

Giorgos 31-05-10 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 451570)
οντως τσαντιζονται οταν καποιος απο τους δυο τρωει τα αυγα?

Κι ομως. Καπως ετσι συμβαινει σε πολλα ειδη κιχλιδων. Τα σκαλαρια δεν αποτελουν εξαιρεση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries