Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   οσκαρ αρωστο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13904)

KWSTAS718 26-10-06 19:58

οσκαρ αρωστο
 
:smt100 :smt100 :smt100 :smt100
πριν ενα μηνα πηρα 4 οσκαρ πριν 2 μερες ενα απο αυτα αρχισε να ασπριζει και να ξεφλουδιζετε ενω ηταν υπερκινητικο καθησε στο πατο και τα αλλα 3 το παρακολουθουν <<SIA--KGB >>δε ξερω,καπου εδω διαβασα να βαλω λιγο αλατι το εκανα αφου το εβαλα στο νοσοκομειο γιαλα που εχω <<θερμοστατη,αερα :smt030 :smt030 :smt030 >> το ενυδριο εχει βιολογικο χαλικη σφουγγαρι μπλε <<καρφουρ >> πηρα μια αεραντλια EHEIM 400 και θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο γιατι η δικια του δε με γεμιζει το ματι.
γρηγορηται παιδες ελληνων ο εχθρος ειναι προ των πυλων
ευχαριστω για τον χρονο σας

Tolis 26-10-06 20:38

Σε ποσα λιτρα συμβαινουν ολα αυτα?

liquid 26-10-06 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KWSTAS718
ενω ηταν υπερκινητικο

Μήπως ηταν στρεσαρισμένο? Έδειχνε να εξερευνεί το χώρο ή να προσπαθεί να βρει τρόπο να αποδράσει?

KWSTAS718 26-10-06 22:45

oskar
 
ξεχασα 120 λιτρα ειναι.ενω ηταν κινητικο επαιζαι με τα αλλα τρια ξαφνικα εδω και τρεις μερες ειναι στον πατο δεν εχει διαθεση

ευχαριστο για το ενδιαφερον

Liolios 26-10-06 23:02

Για το τι μπορεί να έχει το ψάρι σου δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι, ότι για να μην αποκτήσεις και άλλα προβλήματα, πρέπει να βγάλεις άμεσα και οπωσδήποτε τα όσκαρ από το ενυδρείο σου. Φαντάσου ότι για ένα ενήλικο ζευγάρι χρειάζονται τουλάχιστον 400 λίτρα.

Giwrgos23 26-10-06 23:11

πολλη απλα ηταν ο πιο αδυναμος κρικος

KWSTAS718 27-10-06 21:17

παιδια παει το οσκαρ το αλατι δε εκανε τιποτα,
τωρα εχω 3 οσκαρ σε 120αρι ειναι λιγο οταν μεγαλωσουν και δε χωρουν θα δω τι θα κανω,μαλον θα μινει μονο ενα,
ευχαριστω πολυ παντως τα αλλα ειναι καλα

στο επανιδειν:smt024 :smt022

Giwrgos23 27-10-06 21:57

κωστα το προβλημα ειναι τα λιτρα σου ακομα και 1 να σου μεινει θα εισαι τυχερος πολλη τυχερος,καντα ενα ποστ στις μικρες αγγελιες και ψαξου για αλλα ψαρακια .προσωπικη μου παντα αποψη και συμβουλη

Liolios 27-10-06 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KWSTAS718
παιδια παει το οσκαρ το αλατι δε εκανε τιποτα,
τωρα εχω 3 οσκαρ σε 120αρι ειναι λιγο οταν μεγαλωσουν και δε χωρουν θα δω τι θα κανω,μαλον θα μινει μονο ενα,
ευχαριστω πολυ παντως τα αλλα ειναι καλα

στο επανιδειν:smt024 :smt022

Ακόμα και για 1 όσκαρ τα λίτρα του ενυδρείου σου παραμένουν πολύ λίγα.

KWSTAS718 28-10-06 10:33

ευχαριστω παιδια,το οσκαρ το ειδα σε ενα μαγαζι και αυτος το ειχε μεσα σε 60 λιτρα και ειναι πολυ μεγαλο και ηταν μια χαρα και ελεγε αυτος οτι ειναι πανεξυπνο ψαρι και διαφορα τετοια,και επιδη ειναι ομορφο ψαρι πηρα και εγω 4...3 τωρα,το ενυδριο μου θα το αλλαξω σε 200και κατι αργοτερα .ενα θα κρατησω,και θα ηθελα να σας ρωτησω τι ψαρια μπορω να βαλω με το οσκαρ ετσι για να εχει μπουγιο.


ευχαριστω για τις συμβουλες

Liolios 28-10-06 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KWSTAS718
ευχαριστω παιδια,το οσκαρ το ειδα σε ενα μαγαζι και αυτος το ειχε μεσα σε 60 λιτρα και ειναι πολυ μεγαλο και ηταν μια χαρα και ελεγε αυτος οτι ειναι πανεξυπνο ψαρι και διαφορα τετοια,και επιδη ειναι ομορφο ψαρι πηρα και εγω 4...3 τωρα,το ενυδριο μου θα το αλλαξω σε 200και κατι αργοτερα .ενα θα κρατησω,και θα ηθελα να σας ρωτησω τι ψαρια μπορω να βαλω με το οσκαρ ετσι για να εχει μπουγιο.


ευχαριστω για τις συμβουλες

Όσκαρ με παρέα σε 200 λίτρα είναι αρκετά δύσκολο. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως φτάνουν περίπου στα 35 εκ. τελικό μέγεθος?

Giorgos 28-10-06 11:29

Κώστα, το ξέρω ότι θα φανώ λίγο αυστηρός αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις ενυδρείο τουλάχιστον 350-400 λίτρα, δώσε πίσω όλα σου τα Oscar. Δεν είναι σωστό να ζήσει ένα Oscar μόνο του (ούτε σε 200 λίτρα) αφού είναι ψάρι που ζει ολόκληρη τη ζωή του με το ταίρι του (ή ακόμα και σε κοπάδι με άλλα Oscar). Μόνο του απλά θα μαραζώσει.

Στο 60άρι που το είδες, επειδή ζούσε δεν σημαίνει ότι ήταν και ευτυχισμένο.

KWSTAS718 29-10-06 10:05

ενταξει παιδια με χτυπησατε στο φιλοτιμο,μολις μεγαλωσουν λιγο τωρα ειναι 5 εκατ. θα τα δωσω και θα το γυρισω σε θαλασσινα,
προτευει πρωτα η ευτυχια των μικρων μας φιλων ευχαριστω

ασε που μπορει να κανω και κανενα μεγαλο ενυδρειο 400 λιτρων
<<πηρα αδεια απο το στρατηγο >>


τα υπολοιπα ψαρια ειναι καλα ,μαλλον εκεινο ηταν <<ο αδυνατος κρικος >> ευχαριστω παιδια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries