Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34694)

nxris 14-10-09 14:03

Ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο
 
Καλησπέρα!
Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ εξωτερικό φίλτρο και ίσως η ερώτηση να σας φανεί χαζή.
Έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο εδώ και 3 βρομάδες περίπου και οι σωληνώσεις του έχουν αρχίσει και μαυρίζουν.
Αυτό είναι καλό ή να ανησυχώ?
Πρέπει να καθαρίζοντε ή όχι?

Γιώργος Κ 14-10-09 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nxris (Μήνυμα 381048)
Καλησπέρα!
Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ εξωτερικό φίλτρο και ίσως η ερώτηση να σας φανεί χαζή.
Έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο εδώ και 3 βρομάδες περίπου και οι σωληνώσεις του έχουν αρχίσει και μαυρίζουν.
Αυτό είναι καλό ή να ανησυχώ?
Πρέπει να καθαρίζοντε ή όχι?

Καποια στιγμη θα πρεπει να τα καθαρισεις και αυτα!! Αν παρατηρεις οτι η ροη του φιλτρου σου ειναι πολυ μειωμενη και ας εχεις καθαρισει τον υαλοβαμβακα και τα υλικα του φιλτρου (με νερο ενυδρειου) τοτε .... θα πρεπει να καθαρισεις και τις σωληνες! Συμβαινει παντως μην ανυσηχεις!!
Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις! Χαζος ειναι αυτος που δεν ρωταει γιατι φοβαται μη τον κοροιδευουν οι αλλοι!

tsilojohn 14-10-09 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 381054)
Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις! Χαζος ειναι αυτος που δεν ρωταει γιατι φοβαται μη τον κοροιδευουν οι αλλοι!

:smt041:smt041:smt041

Lucas123 14-10-09 14:29

Κατα πασα πιθανοτητα το χρωμα ειναι καφε.Αυτα ειναι βακτηριδια (καλα) και δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας.Οταν πολλαπλασιαστουν αρκετα η ροη τα ξεκολαει απο τα τοιχωματα του σωληνα καιτα "πεταει" στο ενυδρειο, τοτε ειναι που χρειαζονται καθαρισμα οι σωληνες.

nxris 14-10-09 14:56

Ευχαριστώ πολυ παιδιά.
Τρόπος για να καθαριστούν οι σωλήνες? Όταν έρθει η ώρα βέβαια.

maikl 14-10-09 15:14

...ή κανεις κατι απο μονος σου,οπως ο σχοινοκαθαριστηρας για το οπλο στο στρατο ή πας σε ετοιμη λυση οπως αυτη ή αυτη ;)

Alex_Salonica 14-10-09 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nxris (Μήνυμα 381069)
Ευχαριστώ πολυ παιδιά.
Τρόπος για να καθαριστούν οι σωλήνες? Όταν έρθει η ώρα βέβαια.

Και μετά θε περάσω για επιθεώρηση! :D:D

imichal 14-10-09 18:36

Παράθεση:

Έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο εδώ και 3 βρομάδες περίπου και οι σωληνώσεις του έχουν αρχίσει και μαυρίζουν
Να βρωμισουν σε 3 βδομαδες ειναι υπερβολικο.... Κατι συμβαινει...
Μηπως τις βλεπει ο ήλιος ? Εγω τα εχω πάνω απο χρόνο και δεν εχουν μαυρισει ιδιαιτερα.....

nxris 14-10-09 19:56

Δεν τις βλέπει ο ήλιος καθόλου. Τις τελευταίες μέρες είχε μειωθεί η κυκλοφορία του νερού. Μήπως φταίει κάτι τέτοιο???
Άνοιξα το φίλτρο έβγαλα τον υαλοβάμβακα και τον αντικατέστησα με σφουγγάρι. Τώρα τρέχει μια χαρά.

Είχα κάνει μία αλλαγή στο ενυδρείο και πρόσθεσα λίγη άμμο ακόμα με αποτέλεσμα να θολώσει το νερό και να τραβήξει το φίλτρο άμμο. Ο υαλοβάμβακας ήταν γεμάτος άμμο γι'αυτό είχε μπουκώσει.

crazyio 14-10-09 22:52

Μήπως ταΐζεις πολύ ?
το πολύ τάισμα παρουσιάζει συμπτώματα όπως το γρήγορο βούλωμα των σωληνώσεων και των σφουγγαριών/ υαλοβάμβακα.

όπως σου είπαν πιο πάνω αν δεις μείωση ροής στο φίλτρο και ενώ έχεις καθαρίσει τα υλικά δεν δεις ιδιαίτερη βελτίωση τότε καθάρισε τους σωλήνες.
Θα εκπλαγείς από την διαφορά.

Προσωπικά κάθε 6μηνο περίπου αντικαθιστώ τους σωλήνες με καινούργιους.
είναι αρκετά φτηνοί (δεν πάνε πάνω από 1 ευρώ/ μέτρο) και γλυτώνω την διαδικασία του να καθαρίζω και να γίνεται το μπάνιο χάλια ( γιατί γίνεται ΧΑΛΙΑ)..
Μέσα σε 15 λεπτά το πολύ έχω τελειώσει....
έπειτα η ροή του φίλτρου είναι σαν να το έβαλες πρώτη φορά σε λειτουργία ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries