Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλάσσια Βιολογία (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=216)
-   -   Είναι απαραίτητη η χρήση βακτηρίων σε Reef ενυδρεία ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92794)

Sakisdraminos 02-07-16 07:34

Είναι απαραίτητη η χρήση βακτηρίων σε Reef ενυδρεία ?
 
Ψηφίστε και άμα θέλετε δικαιολογήστε την άποψή σας για την χρήση σκευασμάτων βακτηρίων στα reef ενυδρεία μετά το στρώσιμο του ενυδρείου.

Sakisdraminos 02-07-16 20:36

Κανένας δεν θα καταθέσει την άποψή του ???????:confused:

ΔημήτρηςΤ 02-07-16 20:39

Εχει καμια διάφορα με του γλυκου;

Sakisdraminos 02-07-16 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 951708)
Εχει καμια διάφορα με του γλυκου;

Μερικά σκευάσματα κάνουν και για γλυκό!

leonardos 03-07-16 01:20

Σακη δεν πολυ εχω αποψη :( εχω κατι βακτιρια αλλα ριχνω οποτε θυμαμε :D

voas 03-07-16 09:11

καλήμερα παιδια!πιστεύω η χρήση βακτηρίων ειναι απαραίτητη στην χορήγηση ενός ρεεφ!με αυτα που εχω διαβάσει εως τώρα και εχω δει μόνο με χρήση βακτηρίων σε συνάρτηση της ανάλογης θεραπείας και του εξοπλισμού που θα ακολουθησουμε μπορούμε να πετύχουμε την ισορροπία στον ύφαλο αλλα και να έχουμε τα προσδοκουμενα χρώματα!
καλύτερα ομως να τα πουν πιο έμπειροι στον χώρο!

ChocolatePuma 03-07-16 09:20

Καλημερα
Νομιζω πως χρειάζονται, χωρίς να ειμαι σε θεση να το αποδειξω
Αν ομως χρειάζονται τα βακτηρια στο αλμυρο, τότε γιατί οχι και στο γλυκο?

Ισαακ, δεν θα βρεθεί τεκμηριωμένη άποψη νομιζω, εκτός κι αν κάποιος το τεστάρει ;)

Sakisdraminos 03-07-16 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 951776)
Καλημερα
Νομιζω πως χρειάζονται, χωρίς να ειμαι σε θεση να το αποδειξω
Αν ομως χρειάζονται τα βακτηρια στο αλμυρο, τότε γιατί οχι και στο γλυκο?

Ισαακ, δεν θα βρεθεί τεκμηριωμένη άποψη νομιζω, εκτός κι αν κάποιος το τεστάρει ;)

Καλημέρα φιλαράκι !
Και εγώ λέω ότι χρειάζονται αλλά θα το αναλύσουμε σε δεύτερή φάση μετά την ψηφοφορία!;)
Ακόμα και στο γλυκό πιστεύω ότι χρειάζονται άλλωστε πάνω κάτω τα ίδια είναι !!!

Κλεόβουλος 05-07-16 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 951824)
Ακόμα και στο γλυκό πιστεύω ότι χρειάζονται

μπαααα :smt018

Sakisdraminos 05-07-16 18:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 952344)
μπαααα :smt018

ποτέ μην λες ποτέ! ;)

Κλεόβουλος 05-07-16 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 952355)
ποτέ μην λες ποτέ! ;)

Σ' αυτή τη περίπτωση το λέω :)......έχω ξεχάσει πιά πως ήταν κάτι μπουκαλάκια που είχα αγοράσει όταν είχαν πρωτοεμφανισθεί (πριν 35~ χρόνια) :D

Τάκης 05-07-16 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 952344)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 951824)
Κ
Ακόμα και στο γλυκό πιστεύω ότι χρειάζονται άλλωστε πάνω κάτω τα ίδια είναι !!!

μπαααα :smt018

Δεν ήθελα να γράψω γιατί αφορά Θαλασσινά, αλλά θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
και τα έχω πληρώσει τα ρημάδια, και πολλές μάρκες , αλλά, δεν ......είδα φως

Κλεόβουλος 05-07-16 19:39

Τάκη έκανε αναφορά ο Σάκης στο γλυκό γι αυτό μίλησα :)
Πάντως εγώ δεν αναφέρομαι στο αν κάνουν ή όχι τη δουλειά που υπόσχονται τα σκευάσματα (για το γλυκό πάντα)
αλλά στο αν χρειάζεται να τα προσθέτουμε (ακόμα κι αν κάνουν αυτό που λένε) σ' ένα ώριμο βιολογικά ενυδρείο γλυκού νερού.

Sakisdraminos 05-07-16 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 952358)
Δεν ήθελα να γράψω γιατί αφορά Θαλασσινά, αλλά θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
και τα έχω πληρώσει τα ρημάδια, και πολλές μάρκες , αλλά, δεν ......είδα φως

δλδ με χρήση βακτηρίων δεν έχετε δει μειώσει νιτρικών?
πιο διαυγές νερό ?

kostas82 05-07-16 20:37

Κατά την γνώμη μου , καλό είναι που και που να προσθέτουμε , ο λόγος είναι είναι ότι λόγο του πόλεμου πού κάνουν τα βακτήρια μεταξύ τους με την χρήση χημικών τείνει το ενυδρείο οντας κλειστό οικοσύστημα σε μονοκαλλιέργειες βακτηρίων. Οπότε κρατώντας την ποικιλία έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα εξαφανιστεί για κάποιο λόγο η οικογένεια αυτή που κρατάει τον βράχο καθαρό.
Η χρήση δε σε μεθοδους προβιοτικες που βασίζεται καθαρά στην χρηση βακτηρίων για την έμμεση εξαγωγή των θρεπτικών οπως η zeovit ή neozeo ειναι βασικό κομμάτι των μεθόδων αυτών.

Κλεόβουλος 08-07-16 10:31

Έσβησα 2 ποστ γιατί αφορούν το γλυκό.;)
Ζητώ και συγγνώμη απ΄τους αλμυρούς γιατί με προηγούμενη απάντηση μου
προκάλεσα παρεμβολές.

ChocolatePuma 09-07-16 20:35

----
Για να το επαναφέρω : Λέμε δλδ πως στο γλυκό νερό τα βακτήρια είναι "μαιμου" ενώ στο θαλασσινό χρειάζονται?:rolleyes:

kostas82 09-07-16 20:39

Σακη το θεμα αφορά την χρήση τους σε ενυδρεία reef που θέλουμε το απόλυτα καθαρό νερό χωρίς νιτρικα και φωσφορικα, οχι αν δουλεύουν στο αλμυρό νερό και οχι στο γλυκό

ChocolatePuma 09-07-16 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 953180)
Σακη το θεμα αφορά την χρήση τους σε ενυδρεία reef που θέλουμε το απόλυτα καθαρό νερό χωρίς νιτρικα και φωσφορικα, οχι αν δουλεύουν στο αλμυρό νερό και οχι στο γλυκό

Κωστή το αρχικό ερώτημα ήταν "...για την χρήση σκευασμάτων βακτηρίων στα reef ενυδρεία μετά το στρώσιμο του ενυδρείου"

(Οι υπογραμμίσεις και τα κόκκινα δικά μου)

Εφόσον μιλάμε για "μετά το στρωσιμο" μια χαρά ισχύει η δική μου απορία περί γλυκού κι αλμυρού

Κι επιπλέον, θα ρωτήσω κάτι που το ρωτάω χρόνια : Πως γίνεται να εμπιστευόμαστε την Χ εταιρεία στο Α προϊον και να την θεωρούμε απατη στο Β προϊόν

Για να το κλεισω απο πλευρας μου : Θεωρώ πως η χρηση βακτηριών προσφέρει θετικά κι όχι αρνητικά

kostas82 09-07-16 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 953199)
παιδια να ζητησω μια συγνωμη γιατι αθελα μου μαλλον δημιουργηθηκε θεμα

Για τιμωρία θα βάλεις τις μπύρες οταν πάμε για βουτιες χαχαχα

kostas82 09-07-16 23:16

Για μετά το στρώσιμο Σακη και δεν βρίσκω λόγο να μην βοηθάς λίγο την βιολογία σου ανα κάποιο καιρό

Sakisdraminos 10-07-16 08:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 953204)
Για τιμωρία θα βάλεις τις μπύρες οταν πάμε για βουτιες χαχαχα

Να κανονίσετε να έρθετε Σάμο για βουτιές!
O Samian θα κανονίσει να κάνουμε κατάδυσης να δούμε κανένα μεσογειακό κοράλλι και ο Bill samos για το φαγητό μας!

ChocolatePuma 10-07-16 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 953206)
Για μετά το στρώσιμο Σακη και δεν βρίσκω λόγο να μην βοηθάς λίγο την βιολογία σου ανα κάποιο καιρό

Ακριβώς αυτό! ;)

Sakisdraminos 10-07-16 14:31

Το θέμα σουλουπώθηκε λίγο !:smt120:smt120

Ελπίζω να μην υπάρξει άλλη φορά τέτοιο σκηνικό και να βλέπουμε και να συζητάμε σε τόνους ψυχαγωγίας και όχι αντιπαλότητας!!
Αλώστε αυτό θέλουμε να μας προσφέρει το χόμπι μας!

Sakisdraminos 17-08-16 07:55

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93213

Αρκετό καιρό μετά κατάφερα να πάρουμε ένα θέμα για την χρήση των βακτηρίων!

Για τους κυρίους που πιστεύουν ότι δεν χρειάζεται κάλο είναι να το διαβάσουν!
Φυσικά ακόμα και για αυτούς που πιστεύουν ότι χρειάζεται καλό είναι να διαβάσουν το πιο αναλυτικό θέμα !

Fishermen1234 17-08-16 12:44

Σε στρωμμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται παντα αλλα που και που χρειαζεται να βαζουμε λιγο. Βοηθαει ομως πολλες φορες αν εχουμε ανεβασμενους δεικτες αμμωνιας. Αλλα γενικα δεν χρειαζεται.

ChocolatePuma 17-08-16 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 958590)
Σε στρωμμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται παντα αλλα που και που χρειαζεται να βαζουμε λιγο. Βοηθαει ομως πολλες φορες αν εχουμε ανεβασμενους δεικτες αμμωνιας. Αλλα γενικα δεν χρειαζεται.

Καλημέρα
Έχεις θαλασσινό?

Fishermen1234 18-08-16 11:52

Οχι δεν εχω. Σκεφτομουν να κανω αλλα δεν εχω χωρο. Απλως αν κρινεις και απο το γλυκο και οσα σχετικα εχω διαβασει οταν σκευτομουν να κανω και μου εχει πει και φιλος που ασχολειται η βοιλογια δημιουργειται μονη απο ενα σημειο και μετα ασε που τα σκευασματ αυτα κοστιζουν. ;) Δεν ηξερα βεβαια αμα επρεπε να γραψω η οχι γιατι δεν ειμαι θαλασσινος.

ChocolatePuma 18-08-16 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 958739)
Οχι δεν εχω. Σκεφτομουν να κανω αλλα δεν εχω χωρο. Απλως αν κρινεις και απο το γλυκο και οσα σχετικα εχω διαβασει και μου εχει πει και φιλος που ασχολειται η βοιλογια δημιουργειται μονη απο ενα σημειο και μετα ;) Βιολόγος?

To ρωτησα γιατι το θεμα αναφέρεται στο θαλασσινό νερό και η απάντηση σου αφορούσε στο γλυκό ;)

Καλώς ή κακώς τα δύο συστήματα έχουν πάρα πολλές διαφορές...

Fishermen1234 18-08-16 12:07

Οκ :D Οχι δεν ειναι βιολογος, reef εχει απλως. Επρεπε να βαλω κομα αναμεσα στο ασχολειται και τη βιολογια .
Διορθωση:... και μου εχει πει και ενας φιλος που ασχολειται (με reef), η βιολογια σηντηρειται απο μονη της εφοσον το ενυδρειο ειναι στρωμμενο

Sakisdraminos 18-08-16 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 958739)
Οχι δεν εχω. Σκεφτομουν να κανω αλλα δεν εχω χωρο. Απλως αν κρινεις και απο το γλυκο και οσα σχετικα εχω διαβασει οταν σκευτομουν να κανω και μου εχει πει και φιλος που ασχολειται η βοιλογια δημιουργειται μονη απο ενα σημειο και μετα ασε που τα σκευασματ αυτα κοστιζουν. ;) Δεν ηξερα βεβαια αμα επρεπε να γραψω η οχι γιατι δεν ειμαι θαλασσινος.

Αν και γλυκόςθα ήθελα να το ανάλυσης και εδώ αυτό που λες .
Νομίζω ότι αακόμα και στο γλυκό αξίζει ρίχνεις βακτήρια .
Βέβαια όχι με την ίδια ποσότητα και την ίδια συχνότητα.

Fishermen1234 18-08-16 14:49

Ναι οπως εξηγω καλο κανει να ριχνεις που και που αλλα οχι παντα. Αμα βλεπεις με τα τεστ πως κατι δεν παει καλα η καποια ασυνηθιστη συμπεριφορα ψαριου γιατι να μην ενισχυσεις την βιολογια; Αλλιως ομως οπως ειπα η βιολογια συντηρειται μονη τα βακτηρια που ηδη υπαρχουν αναπαραγονται.;) Αρκει βεβαια να ελεγχουμε συστηματικα τις παραμετρους του νερου για να ειμαστε σιγουροι πως δεν υπαρχει παρακμη στον πληθισμο των βακτηριδιων της βιολογιας (ελεγχοντας τιμες νιτρικων και αμμωνιας). Αποτην αλλη οταν θα κανουμε αλλαγες νερου ναι,εκει ειναι σχεδον αναγκαιο να αναπληρωσουμε την βιολογια που χασαμε με την αλλαγη νερου, τον καθαρισμο του φιλτρου κτλ. Παντοτε μιλωντας για στρωμμενα ενυδρεια ομως. Στα αστρωτα αν δεν τα στρωσουμε με αμμωνια και κανουμε την δικη μου χαζομαρα (με χρυσοψαρα, τι αλλο επιβαλλεται η χρηση των βακτηριδιων για να μην κανουμε ακομα μεγαλυτερη χαζομαρα και χασουμε ψαρια. :)

kostas82 18-08-16 16:16

Το μεγαλύτερο μέρος των βακτηρίων στα ενυδρεία γλυκου νερού βρίσκεται στο φίλτρο οπότε δεν την χάνεις κατά την σωστή αλλαγή νερού . Στα θαλασσινά ενυδρεία με ζωντανό βραχο και αραγωνίτη η βιολογία βρίσκεται εκεί και σε φίλτρα ζεόλιθων σε ενυδρεία που δουλεύουν με τέτοιες μεθόδους. Το θέμα που έχει ποστάρει ο Σάκης πιο πάνω είναι γραμμένο από βιολόγο που για καλή μας τύχη ασχολήθηκε με τα ενυδρεία υφάλου , αν κάνεις ένα κόπο να το διαβάσεις θα καταλάβεις τι ακριβώς παίζει .
Και ίσως καταφέρουμε να σε αλατίσουμε και εσένα κάποια στιγμή χαχαχα

Sakisdraminos 18-08-16 16:58

Με πρόλαβες κώστα!

Φίλε καλό είναι να διαβάσεις το αρθο όταν θα είσαι χαλαρός γιατί το παλικάρι τα λέει πολύ ωραία και πολύ αναλυτικά!

Ίσως να μην το έχουμε τόσο ανάγκη στα γλυκά ενυδρεία μας αλλά μόνο καλό κάνουν τέτοια σκευάσματα!

tsala 18-08-16 17:11

Φυσικα εχει τεραστιες διαφορες ενα ενυδρειο γλυκου με ενα θαλασσινου νερου...
Δεν ξερω απο θαλασσινα , βλεπω ομως απο φιλους οτι συνηθως χρησιμοποιουν βακτηρια...
Πιστευω ο λογος ειναι αυτος που ανεφερε ο Κωστας πιο πανω και μου φαινεται λογικος.
Κατι βεβαια που δεν συμβαινει στο γλυκο (ισως στο απειροελαχιστο).
Επομενως σ ενα ωριμο ενυδρειο γλυκου νερου δεν χρειαζεται καμια προσθηκη.
εγω θα ελεγα πως γενικα στο γλυκο τετοια σκευασματα ειναι αχρειαστα .
Υπαρχει μπολι ,αμμωνια , δεν βρισκω τον λογο να "μπλεξει" κανεις με αδρανοποιημενα βακτηρια...

Anyway ,ωραιο το αρθρο!

Fishermen1234 18-08-16 17:16

Ενταξει θα το διαβασω οταν θα εχω χρονο :) :)

gecasgr 14-10-16 12:54

Καλησπέρα την παρέα, Γιώργος, χωρίς ενυδρείο ακόμη αλλά πλησιάζει ο καιρός.

http://www.reefsanctuary.com/forum/i...e-hobby.73462/

Το παραπάνω άρθρο, αν παραβλέψει ότι σου λέει ποσό καλό είναι το NOPOX, που παρεμπιπτόντως είναι απλά νερό+λευκό ξύδι+βότκα, περιγράφει πολύ σωστά τις λεπτές βακτηριακές ισσοροπιες στα ενυδρεία μας, και αν και οι ίδιοι πουλάνε βακτήρια, δεν αναφέρουν καν την χρησιμότητα από την προσθήκη τους,απλα ποσό σημαντική είναι πηγή ανθρακα , στις προβιοτικές μεθόδους!

Ή γνωμη μου πάντα ήταν ότι τα βακτηριακά σκευάσματα δεν είναι καθόλου απαραίτητα και ίσως να συμβάλουν στην διατήρηση μιας βακτηριακης ανισορροπίας στα συστήματα μας, που απλά μας δεσμεύει να τα χρησιμοποιούμαιι τακτικά, για να την διατηρουμαιντεχνητα! Αντί να προσπαθήσουμε να επιτύχουμε μία φυσική ισσοροπια!

Διαφωνω με τον φίλο νερβα, γιατί τον απλό λόγο ότι ενισχύουμαι με διαφορετικό DNA, συνεχώς τον βακτηριακό πληθυσμo στα ενυδρεία μας, απλά με την πρσθήκη ζωντανών. κάθε κοραλι ψάρι βραχακια που βάζουμε είναι καινούργια στέλεχοι ακτηρίων! Ακόμη και σε ένα πολύ παλιό ενυδρείο, που έχει να μπει ζωντανό χρόνια, μπορουμαι απλά να εισαγουμαι νέα βακτήρια με ένα βραχακια ή ένα ποτηράκια νερό ή λίγη άμμο , απο εναν φιλο ή και τηννθαλασσα

Αν δεχτούμε ότι όντως τα μοοιυκαλακια των εταιριών περιέχουν αυτά που λενε,αν και οι ίδιες πολλές φορές κατηγορούν τους ανταγωνιστές τους!, Εισάγοντας μεγάλο πληθυσμό βακτηρίων τεχνητα, αν αυτά ταίριαζαν στο περιβάλλον του ενυδρείου μας, θα πολλαπλασιάζοντα γεωμετρικά και δεν θα χρειαζόταν να τα ξαναπροσθεσουμε! Ο λόγος που χρειάζεται να τα ξαναπροσθεσουμε,ειναι ότι μετά την προσθήκη δεν εγκαθίστανται για διάφορους λόγους, εμείς βλέπουμε πρόσκαιρα κάποια θετικά αποτελέσματα και αντί να κάνουμε υπομονή να έλθει σε βακτηριακή ισορροπία το ενυδρείο μας, ξαναριχνουμε την δόση και πάλι από την αρχή!

Ο μόνος λόγος που οι εταιρίες βρήκαν στο θαλασσινό πρόσφορο έδαφος για να πουλάνε τέτοια σκεύασματα, είναι ένας και μοναδικός! Ο θαλασσινος χομπίστας έχει μάθει,τον έχουν μάθει, να τα "χωνει" χοντρα και τα σκευάσματα με βακτήρια είναι ένας ακόμη τρόπος να του τα "πάρουν"😉

kostas82 15-10-16 10:45

Αφού δεν έχεις ακόμα ενυδρείο , υποθέτω πως δεν έχεις δει ακόμα πως δουλεύει μία τέτοια μέθοδος, που συνήθως απευθύνεται και σε πιο έμπειρους χομπίστες γιατί πρέπει να έχεις μάθει να διαβάζεις το ενυδρείο σου . Ο Νερβας παρεμπιπτόντως είχε από τις υγιείς ακροπορες που έχω δει .

gecasgr 17-10-16 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 971765)
Αφού δεν έχεις ακόμα ενυδρείο , υποθέτω πως δεν έχεις δει ακόμα πως δουλεύει μία τέτοια μέθοδος, που συνήθως απευθύνεται και σε πιο έμπειρους χομπίστες γιατί πρέπει να έχεις μάθει να διαβάζεις το ενυδρείο σου . Ο Νερβας παρεμπιπτόντως είχε από τις υγιείς ακροπορες που έχω δει .

Κώστα ριφ δεν έχω τα τελευταία 3 χρόνια,ο Νέρβας είχε πανέμορφο ενυδρείο ,αλλά την άποψη του περί μονοκαλλιέργειας βακτηρίων αμφισβητω με επιχειρήματα.εξλού το πανέμορφο ενυδρείο του, το κρατούσε οχι μόνο με νεοζεο ,αλλά με Τ5 και δοσομετρικες! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι με Λεντ και CR, δεν μεγαλωνειςυγιεστατες πανέμορφες άκρο, με μεγαλύτερη απόδειξη την ριφαρα σου. Υπάρχουν πολλές συνταγές επιτυχίας σε αυτό το χόμπι, ευτυχώς.

kostas82 17-10-16 11:19

Θα ήθελα να τα ακούσω εννοείται
, μην ξεχνάς όμως ότι ή βιολογία είναι ή δουλειά του και έχει κάμποσα πτυχία επάνω σε αυτόν τον τομέα.
Και εφόσον τα εφαρμωσε και στο κομμάτι που μας αφορά και ότι έκανε το δικαιολογούσε με αποτελέσματα ,που τα τα βλέπω και εγώ στο δικό μου ενυδρείο δεν έχω λόγο να τα αμφισβητώ.
Το θέμα μας εδώ είναι ή χρήση βακτηρίων , το ότι υπάρχουν πολλοί δρόμοι για ένα επιτυχημένο ριφ το ξέρω και ενστερνιζομαι από τις πρώτες ώρες που ασχοληθηκα με τα ενυδρεία υφάλου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02953 seconds with 11 queries