Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Ενυδρείο διαστάσεις τζαμιών. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93815)

Themis_aqua 26-09-16 18:16

DIY Ενυδρείο διαστάσεις τζαμιών.
 
Σημερα για καλη μου τυχη πετυχα εναν γνωστο μου που δουλευει σε τζαμαδικο,πανω στην κουβεντα του ειπα πως θελω τζαμια για ενυδρειο,κι επειδη στην βραση κολλαει το σιδερο κανονισα να παω απο εκει αυριο.:p
Λοιπον μετα απο πολλες σκεψεις κατεληξα σε διαστασεις 100Χ42Χ40 υψος
Βαζω τις διαστασεις στο Αquarium Glass Thickness Calculator και μου βγαζει διαστασεις τζαμιων για 8mm παχος (καλα δεν ειναι; ) που λεω να βαλω:
100Χ 42 ο πατος
40,4Χ40 τα πλαινα κομματια
100Χ40 τα μπρος-πισω
Ειναι σωστες οι διαστασεις;
Επισης σε τι διαστασεις να κοψω τις κοντρες μονο για κατω;;
Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω;
Με το ρονταρισμα διαβαζω πως δεν ειναι απαραιτητο:rolleyes: κι οι αποψεις διίστανται σ αυτο,κι οτι αρκει το τριψιμο με γυαλοχαρτο στις γωνιες.
Ευχαριστω πολυ!!

Τάκης 26-09-16 21:11

Μια χαρά είναι το 8αρι
και στα πλαϊνά είναι σωστές οι διαστάσεις
40,4 + 0,8 + 0,8 = 42
Το ροντάρισμα το κάνει όμορφο, κάνε το

Themis_aqua 26-09-16 21:37

.
 
Σ ευχαριστω Τάκη:)
Μου ειπε θα μου κανει πολυ καλη τιμη, θα ρωτησω και για ροντε αν δεν ξεφευγει πολυ στην τιμη θα το κανω!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 26-09-16 22:18

Για να χεις ένα μπούσουλα και να συγκρίνουμε τιμές, εμένα για ενυδρείο 100χ40χ42 ύψος με 8άρι πάχος και διπλό πάτο ως κόντρα και οδηγό για τα περιφερειακά τζάμια, με όλα εκτός του πάτου ultra clear glass μου πήρε 110 ευρώ.

stanisalus18 26-09-16 23:09

Κώστα στην τιμή αυτή είναι με το ροντάρισμα?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 967052)
Το ροντάρισμα το κάνει όμορφο, κάνε το

+1 από μένα για το ροντέ.

Themis_aqua 26-09-16 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 967074)
Για να χεις ένα μπούσουλα και να συγκρίνουμε τιμές, εμένα για ενυδρείο 100χ40χ42 ύψος με 8άρι πάχος και διπλό πάτο ως κόντρα και οδηγό για τα περιφερειακά τζάμια, με όλα εκτός του πάτου ultra clear glass μου πήρε 110 ευρώ.

Εννοεις ολα τα τζαμια ultra clear glass εκτος του πατου αυτο δεν λες;
Καλα σου πηγε νομιζω για ultra clear,εγω 3 κοντρες λεω να βαλω οχι διπλο πατο δεν νομιζω πως χρειαζεται..
Οπως και να χει θα ρωτησω για ολες τις περιπτωσεις και με extra clear και θα πραξω αναλογως,παντως αυτος μου ειπε πως θα μου κανει πολυ καλη τιμη και λογω γνωριμιας, οπως και να χει θα δειξει..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 967089)
Κώστα στην τιμή αυτή είναι με το ροντάρισμα?



+1 από μένα για το ροντέ.

Γιάννη θα το χω υπ οψιν μου;)

tsala 27-09-16 00:28

Με αυτες τις διαστασεις σε 8αρι , δεν θελει ουτε κοντρες.
Αν βαλεις και κοντρες , το πετας καο απ το μπαλκονι!:D

Το ροντε ειναι ακριβο συνηθως, αν δεν εχει μεγαλη διαφορα ,καντο, ειδικα σε χοντρο τζαμι δειχνει πολυ ομορφο

Themis_aqua 27-09-16 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 967103)
Με αυτες τις διαστασεις σε 8αρι , δεν θελει ουτε κοντρες.
Αν βαλεις και κοντρες , το πετας καο απ το μπαλκονι!:D

Το ροντε ειναι ακριβο συνηθως, αν δεν εχει μεγαλη διαφορα ,καντο, ειδικα σε χοντρο τζαμι δειχνει πολυ ομορφο

Σ ευχαριστω για την απαντηση:p Ισως χαζη ερωτηση,αλλα αμα ειναι να τα κανω ροντε πρεπει να γινουν ολα ετσι, δεν μπορει να γινει μονο η φατσα;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 08:32

Παιδιά η τιμή είναι με ροντέ σε όλα τα τζάμια, μου είπε μάλιστα ότι χωρίς ροντέ δεν κάθονται ίσια τα τζάμια, το ροντέ είναι που τα ευθυγραμμίζει, ακόμα και το juwel που έχω τώρα όλα ροντέ είναι.

Τάκης 27-09-16 10:12

Ολα ροντέ,
το 6αρι μπορείς και να μη το κάνεις ροντέ,
από εκεί και πάνω θέλουν να είναι ροντέ,
και αισθητικά είναι πιο όμορφο, και εφαρμόζει σωστά

tsala 27-09-16 11:50

Μια χαρα καθονται και χωρις ρονταρισμα τα τζαμια , εκτος αν εχει 2 αριστερα χερια ο τζαμας:D
Φυσικα οπως σωστα ειπε ο Τακης , οσο ανεβαινεις σε παχος ,τοσο πιο μεγαλη γινεται η αναγκη για ρονταρισμα.

Το ροντε δειχνει πιο ομορφο , αλλα την ομορφια του την πληρωνεις αρκετα.



Για μενα παντως οπως σου εχω ξαναπει , σε αυτες τις διαστασεις μπορεις να το κανεις και με 6αρι με κοντρες πλαισιο πανω-κατω.
Ασχετα αν δειχνει πιο ομορφο με 8αρι , λεω απλα πως γινεται και με 6αρι.

Themis_aqua 27-09-16 12:35

Γιαννη εφυγε η παραγγελια😃😃
8 αρι και ρονταρισμενα οπωσδηποτε μου πε ο τζαμας και για extra clear που του ειπα μονο για τη φατσα θα πρεπε να με παει σε 10αρι δεν ειχε σε 8αρι..Αλλα μου λεει δεν καταλαβαινεις τη διαφορα δεν αξιζει,οποτε εμεινα στο 8αρι τωρα να παω σε 10αρι υπερβολη νομιζω σ αυτες τις διαστασεις..
Και περιμενω να με ειδοποιησουν μες στη βδομαδα να παραλαβω..Α πηρα κ 3 κοντρες για κατω..😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 27-09-16 12:58

Μεταξύ μας τώρα, το extra clear μόνο στις ενώσεις θα καταλάβεις τη διαφορά, που πρασινίζει, στην οθόνη δεν βλέπεις διαφορά, ίσως ανεπαίσθητη

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 967152)
Μεταξύ μας τώρα, το extra clear μόνο στις ενώσεις θα καταλάβεις τη διαφορά, που πρασινίζει, στην οθόνη δεν βλέπεις διαφορά, ίσως ανεπαίσθητη

Τάκη είδα δείγμα απ τα τζάμια το απλό με το ultra clear κι έπαθα την πλάκα μου, δεν είναι μόνο η πρασινίλα που δίνει στο φόντο το απλό, σκοτεινιάζει κι όλας ό,τι είναι από πίσω του, το ultra clear έβλεπες στο φόντο σα να μην υπήρχε τζάμι, τεράστια διαφορά.

Themis_aqua 11-10-16 17:03

βαση
 
Σημερα παρελαβα αυτη τη βαση(100Χ43Χ70) που μου φτιαξε ενας φιλος,εχω ομως μια αμφιβολια για το αν χρειαζεται κοντρα στη μεση, κι η φαση ειναι το πηρα πρεφα αφου την εβαψα..zw
https://s20.postimg.org/jfcc2du8t/20161011_163722.jpg

Πανω θα πατησει κοντρα πλακε θαλασσης 15αρι και το ενυδρειο θα ναι γυρω 150-160 λιτρα τι λετε;;

tsala 11-10-16 17:05

σιδερενια ειναι? κοιλοδοκος?
αν ναι, τι κοντρες βρε, αυτο σηκωνει 1 τονο:D

Themis_aqua 11-10-16 17:11

Γιαννη ξερεις τι λεω καθετη κοντρα στη μεση εκει πουθα παταει το κοντρα πλακε..Υπαρχει περιπτωση να σκευρωσει στη μεση;
Κοιλοδοκος αλλα οχι το πολυ ενισχημενο..


Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλεόβουλος 11-10-16 17:35

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ;)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-10-16 18:03

Αφού το ενυδρείο θα πατάει στα δύο πλαινά με τόσο μικρό πλάτος δεν χρειάζεται ούτε για αστείο κόντρα στη μέση Θέμη, το ίδιο δε το ξύλο που θα ντύσει τη βάση θα παίρνει ομοιόμορφα την πίεση του πάτου του ενυδρείου, αν ήταν πάνω από 60-70 εκατιστά πλάτος το συζητάγαμε αλλά και πάλι δεν θα βαζα, για μένα ούτε καν να το σκέφτεσαι και ν ανησυχείς, προχώρα όπως είσαι.

Tanganyiκας 11-10-16 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 970767)
σιδερενια ειναι? κοιλοδοκος?
αν ναι, τι κοντρες βρε, αυτο σηκωνει 1 τονο:D

Δεν μου φαίνεται για κοιλοδοκός!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-10-16 19:04

Πρέπει να ξέρουμε το πάχος, βγαίνει σε 3 είδη πάχους, το απλό στρατζαριστό που είναι 1 χιλλιοστό, το βαρέως τύπου που είναι 2χιλ. και ο κοιλοδοκός που είναι 3χιλ. πάχος. Αλλη διαφορά που έχουν είναι ότι τα στρατζαριστά είναι 5μετρα ενώ οι κοιλοδοκοί 6μετροι, αν έχει κάποια απ αυτές τις πληροφορίες μπορεί να ξέρει τι σίδερο έχει. Πάντως εγώ σ αυτή τη διάσταση και βαρέως τύπου μια χαρά θα ήταν, αυτό μου φαίνεται για 50χ50 απ τη φωτό χωρίς να είμαι σίγουρος.

manos3 11-10-16 19:16

Τα στραντζαριστά βγαίνουν σε πάχος 1,5mm (πραγματικό 1,3mm) και 2,0mm (πραγματικό 1,8mm) με μήκος 5,0m, 6,0m ή ειδική διάσταση. Οι κοιλοδοκοί βγαίνουν σε πάχος 3,0mm, 4,0mm, 5,0mm ... και μήκος 6,0m ή 12,0m.
Ένας εύκολος τρόπος να τα διαχωρίσει κανείς είναι οτι τα στραντζαριστά έχουν μία χαρακτηριστική "ραφή" στη μία πλευρά τους.

Tanganyiκας 11-10-16 19:22

Αυτό αν προσέξεις εκεί που σκάει το φως έχει ραφή.

manos3 11-10-16 19:24

Για το μπροστά πάνω οριζόντιο τμήμα λες, ε; Αυτό βλέπω και εγώ.

Tanganyiκας 11-10-16 19:27

Και το μπροστά και το αριστερό

Themis_aqua 11-10-16 19:44

Ειναι το στρανζαριστο παιδια, 1χιλιοστο παχος 3.8 χ 3.8.Το παιδι που μου την κολλησε που χει κανει πολλες κατασκευες μου ειπε πως αντεχει πολυ περισσοτερα κιλα..Αλλα να ανησυχησα για το κενο στη μεση οταν την ειδα καλυτερα..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexis cosmo 11-10-16 22:22

Για αυτά τα λίτρα είναι μια χαρά μην φοβάσαι τπτ.
προχωρά την κατασκευή είσαι κομπλέ.

Themis_aqua 11-10-16 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 970798)
Αυτό αν προσέξεις εκεί που σκάει το φως έχει ραφή.

Ετσι ακριβως ειναι!!
-------------
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,το αφηνω οπως ειναι:p
Μιλησα και με το παιδι που μου το κολλησε και μου λεει στα 40 εκατοστα φαρδος δεν παιζει να σκευρωσει το κοντρα πλακε,ειναι πολυ μικρη αποσταση.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 970869)
Για αυτά τα λίτρα είναι μια χαρά μην φοβάσαι τπτ.
προχωρά την κατασκευή είσαι κομπλέ.

Αλεξη θα σε χρειαστω σε καποιες λεπτομερειες στα ξυλα φιλε:D

manos3 12-10-16 08:10

Αυτό που έγραψα χθες σχετικά με τη ραφή δεν είναι και τόσο σωστό οπότε θα πρέπει να γίνει μία διευκρίνηση προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Όπως τα στραντζαριστά, έτσι και οι κοιλοδοκοί, έχουν ραφή (κόλληση) στη μία πλευρά τους αλλά οι κοιλοδοκοί επικαλύπτονται με πολύ περισσότερο γαλβάνισμα (coating weight σε gr/m2 ή coating thickness σε μm) με αποτέλεσμα αυτή να μη φαίνεται καθόλου ή να φαίνεται λίγο.

alexis cosmo 12-10-16 19:38

ότι θες Θέμη ρώτα με αν μπορώ να σε βοηθήσω εννοείτε.

Themis_aqua 10-11-16 11:10

.
 
Τελειωσε το επιπλο,ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απ το αποτελεσμα για πρωτη κατασκευη απλα χρειαστηκε 4 χερια το mdf για να εχω την επιθυμητη αποχρωση και μερικες φωτο
https://s20.postimg.org/rkgp6e3bx/DSC02952.jpg
Εσωτερικα εχει ατελειες με τα ραφια αλλα δεν με απασχολει...
https://s20.postimg.org/vjdwp7rz1/DSC02954.jpg

To κοντρα πλακε δεν το βιδωσα δεν νομιζω πως χρειαζεται με τοσο βαρος που θα χει πανω,αλλα το περασα με 2 χερια βερνικι
https://s20.postimg.org/mabqf3j31/DSC02953.jpg

Οποτε χθες βραδυ το κολλησα παιδια:D:D
Με τη βοηθεια φιλου εννοειται,για πρωτη εμπειρια να πω πως δεν ειναι τοσο απλο οπως να το βλεπεις στα βιντεακια..επεσε σιλικονη παραπανω (χαλασα 1 σωληναριο bisson) κατι που φαινεται κια π τις φωτο καθως δεν τα καταφερα καλα με τις χαρτοταινιες,οποτε θελει καθαρισμα..
αυτο που με απασχολει κ με χαλασε ειναι πως στην προσπαθεια να καθησει το τελευταιο μπροστινο τζαμι,ειδα πως το ενα πλαινο εφυγε κατα 1χιλιοστο..δυστυχως δεν μπορουσα να το φερω,ειχε βεντουζαρει ηδη η σιλικονη,θα πρεπε να το ξεκολλησω κ το αφησα ετσι..απο πολυ κοντα διακρινεται δηλαδη,απο αποσταση δεν βλεπεις κατι...
100Χ42Χ41 με 8αρι ροντε, χωρις κοντρες
https://s20.postimg.org/6wi1rni3h/DSC02961.jpg
https://s20.postimg.org/fu2rp0ajh/DSC02964.jpg
https://s20.postimg.org/68978pjdp/DSC02963.jpg

Kι ο Θεος βοηθος παιδια:p
Παντως σε σχεση με το 60αρι που χω τωρα μου φαινεται ενυδρειαρα,και το σημαντικο αρεσε πολυ κ στη γυναικα οπως δειχνει με το επιπλο:p
Σημερα το πρωι πριν φυγω για δουλεια ηδη η σιλικονη ειχε σφιξει καλα,οποτε αυριο λεω να τους βγαλω τους σφιγκτηρες..
Οπως και να χει σε 7 μερες θα το τεσταρω.

Τάκης 10-11-16 11:45

Καλορίζικο Θέμη :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 10-11-16 11:48

Θέμη καλογέμιστο σου εύχομαι, ωραία δουλιά στο έπιπλο, για το ενυδρείο έχω μία μικρή ένσταση για τις σιλικόνες, θα πρεπε να βάλεις χαρτοταινία πριν το κολλήσεις σε απόσταση 2 χιλλιοστά μεγαλύτερη η κάθε πλευρά απ τα πάχη των τζαμιών. Κάτω στον πάτο καλό θα ήταν να έβαζες κοντρούλες καθώς όλο το βάρος πέφτει εκεί με την άμμο και το βάρος του νερού, κατά τ άλλα είσαι οκ.

alexis cosmo 10-11-16 11:57

Μπραβο θεμη πολυ ομορφο το επιπλο. Μου αρεσε πολυ ωραια δουλεια.
Το ενυδρειο το πλακωσες στην σιλικονη και θα σε ζορισει λιγο στο καθαρισμα. Προσεκτικα με το ξυραφι μην φας καμια γωνια παραπανω και χανει.
Θα βαλεις αλουμινογωνιες η οχι??
Αν δεν βαλεις θα κανεις τον διπλο κοπο στο μα καθαρισεις την σιλικονη.

Τάκης 10-11-16 12:01

Κώστα με 8αρι και σε αυτό το ύψος δεν θέλει πουθενά κόντρες,
μια χαρά είναι.
Το καθάρισμα απο τις σιλικόνες θα σε παιδέψει λίγο

Τάκης 10-11-16 12:01

Κώστα με 8αρι και σε αυτό το ύψος δεν θέλει πουθενά κόντρες,
μια χαρά είναι.
Το καθάρισμα απο τις σιλικόνες θα σε παιδέψει λίγο

Themis_aqua 10-11-16 12:21

.
 
Παιδια χιλια ευχαριστω για τα σχολια σας τα χρειαζομαι:)
Τακη ξερεις τι διαβαζω πως αν και δεν χρειαζονται κοντρες πραγματι, τουλαχιστον στον πατο βοηθανε για εξτρα στεγανοποιηση επειδη ολη η πιεση πεφτει εκει και το σκεφτομαι να βαλω μονο στον πατο..
Αλλα αυτο πρεπει να γινει μεχρι αυριο;;
Αλεξη ευχαριστω οχι δεν θα βαλω αλουμινογωνιες φιλε οποτε ναι θα παιδευτω στο καθαρισμα..Εχω παρει δ.νιτρου και με μια ξυστρα τζαμιων πιστευω να το καταφερω ή ξυραφι..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 979448)
Θέμη καλογέμιστο σου εύχομαι, ωραία δουλιά στο έπιπλο, για το ενυδρείο έχω μία μικρή ένσταση για τις σιλικόνες, θα πρεπε να βάλεις χαρτοταινία πριν το κολλήσεις σε απόσταση 2 χιλλιοστά μεγαλύτερη η κάθε πλευρά απ τα πάχη των τζαμιών. Κάτω στον πάτο καλό θα ήταν να έβαζες κοντρούλες καθώς όλο το βάρος πέφτει εκεί με την άμμο και το βάρος του νερού, κατά τ άλλα είσαι οκ.

Σ ευχαριστω πολυ Κωστα, ηθελα να σε ρωτησω εσενα φαινεται πολυ καλα καθαρισμενο στους αρμους,σου βγηκε εξ αρχης ετσι βγαζοντας τις χαρτοταινιες ή το καθαρισες καλα μετα;
Ναι για τις κοντρες στον πατο το σκεφτομαι:rolleyes:

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 10-11-16 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 979456)
Παιδια χιλια ευχαριστω για τα σχολια σας τα χρειαζομαι:)
Τακη ξερεις τι διαβαζω πως αν και δεν χρειαζονται κοντρες πραγματι, τουλαχιστον στον πατο βοηθανε για εξτρα στεγανοποιηση επειδη ολη η πιεση πεφτει εκει και το σκεφτομαι να βαλω μονο στον πατο..
Αλλα αυτο πρεπει να γινει μεχρι αυριο;;
Αλεξη ευχαριστω οχι δεν θα βαλω αλουμινογωνιες φιλε οποτε ναι θα παιδευτω στο καθαρισμα..Εχω παρει δ.νιτρου και με μια ξυστρα τζαμιων πιστευω να το καταφερω ή ξυραφι..
-------------------------


Σ ευχαριστω πολυ Κωστα, ηθελα να σε ρωτησω εσενα φαινεται πολυ καλα καθαρισμενο στους αρμους,σου βγηκε εξ αρχης ετσι βγαζοντας τις χαρτοταινιες ή το καθαρισες καλα μετα;
Ναι για τις κοντρες στον πατο το σκεφτομαι:rolleyes:

Θέμη έκατσα ένα απόγευμα και έβαλα χαρτοταινίες ακριβώς εκεί που χρειαζόταν, πραγματικά δεν έβαλα ξυράφι καθόλου μετά, οι ραφές βγήκαν έτσι όπως τις βλέπεις με το που έβγαλα τις χαρτοταινίες. Εχω ένα βιντεάκι που δείχνει που πρέπει να πάνε οι χαρτοταινίες και όλη την κατασκευή του ενυδρείου και σύμφωνα μ αυτό έφτιαξα και το δικό μου, είναι ό,τι καλύτερο και πιο εύκολο έχω δει απ τα άπειρα που παρακολούθησα στο διαδίκτυο.
https://www.youtube.com/watch?v=ui-r2oTfTog

tsala 11-11-16 01:38

ωραιος Θεμη!
το επιπλο μπομπα!
το ενυδρειο το μπουκωσες στην σιλικονη... μισο σωληναριο παραπανω εβαλες:p
δεν θελει πολυ σιλικονη, κοβεις το σωληναριο της σιλικονης στα 3-4 cm και τραβας ισιες (χωρις διακοπες) μονοκοματες γραμμες , δεν θελει πολλα πολλα.
οι χαρτοταινιες βοηθανε πολυ, ειδικα στην αρχη.
εγω δεν βαζω ποτε.

geotron 11-11-16 02:33

Με γεια σου! Η κατασκευή πολύ όμορφη. Για τον καθαρισμό από τις σιλικονες είναι πιο εύκολο απ όσο φαίνεται. Περνά προσεκτικά τα σημεία που θες να καθαρίσεις με τον διαλυτη και μετά θα φεύγουν σαν βούτυρο με την ξυστρα. Όσα μείνουν, θα σου πρότεινα να τα καθαρίσεις με διαλυτη και αυτά τα βαμβακια που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ξεβαφονται. Πον Πον η κάπως έτσι λέγονται. Δεν αφήνουν χνουδια και κάνουν δουλειά!
Για όλα τα παραπάνω επίσης καλό είναι να φοράς γάντια μιας χρήσης για δική σου προστασία αλλά και μια μασκουλα μιας χρήσης, όχι τις λευκές αλλά τις γκρι που προστατεύουν και από τις πτητικες ουσίες εκτός από τις σκόνες. Για γάντια πήρα από φαρμακείο κάποια πολύ λεπτά, σαν αυτά που χρησιμοποιούν στους φουρνους για να πιάνουν τα φαγητά. 1 ευρώ τα εκατό ζεύγη πλήρωσα.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03039 seconds with 11 queries