Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Κατασκευη ενυδρειου - νεα εμπειρία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83730)

kostas82 31-03-15 01:12


Από τον Randy holmes
ο οποίος προτείνει :
Table 1. Parameters critical to control in reef aquaria.
Parameter: Reef Aquaria Recommendation:
Salinity 35 ppt, sg = 1.026
Typical Surface Ocean Value:1 34-36 ppt ,sg = 1.025-1.027

Και από το wiki corallsea
The surface water temperature varies on the south of the sea from 19 °C in August to 24 °C in February. It is rather warm and stable at 27-28 °΅ in the north all through the year. Water salinity is 34.5-€“35.5€° (parts per thousand).[1] The water is mostly very clear, with the visibility of about 30 metres (100 ft) near the reefs.[10]

Γενικά προσπαθούμε να έχουμε nsw parameters ,σταθερές παραμέτρους όσο πιο κοντά στο φυσικό θαλασσινό νερό και συγκεκριμένα από τα σημεία της θάλασσας όπου μεγαλώνουν τα κοραλλάκια μας , εφόσον διατηρούμε ενυδρεία υφάλλου αυτό έχει τεράστια σημασία στην σωστή ανάπτυξη και χρωματισμό των κοραλλιών και ειδικά στα sps κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως λάθος παράμετροι νερού θα οδηγήσουν αργά αργά τα κοράλλια στα ορια τους

mixalakis 05-04-15 16:25

2 Συνημμένο(α)
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ...

Εχασα 3 ψαρια .. τα 2 magnifica και τον καθαριστή σε διάστημα 3 ημερών . Μετά απο ένα γρηγορο ελεγχο βρηκα ενα καβουρι.

το πτωμα του sexguttata είχε 2 κοκκινα σημαδακια...

το βραδυ έχουμε νεο έλεγχο ...

το νερό ελέγχθηκε κι έχουμε πολυ χαμηλα ντιτρικα , 0 νιτρωδη αμμωνια.
Kh - 9,5
Mg - 1300
Ca - 450

Ph - 8,1
Salinity - 1026

mixalakis 07-04-15 19:58

Σημερα το πρωί βρήκα ανάποδα το κίτρινο wrasse με ενα κοκκινο σημάδι στα πλάγια ...

kostas82 08-04-15 00:53

έτρωγε το ρασάκι ; ο εγκληματισμός γίνεται σωστά; προσπάθησε
να διαλέγεις ψάρια υγειή που να τρώνε και να μην είναι εισαγωγής την ίδια μέρα , ακόμα το από που έρχοντε έχει σημασία , αν πχ το ψάρι είναι από de jong το ψάρι είναι στρωμένο και τρώει , αν είναι κατευθείαν από μπαλί πέρα από το ρίσκο του να μην φάει ποτέ χρειάζεται περισσότερη προσοχή από μέρους σου

mixalakis 08-04-15 08:27

το ρασακι ήταν ενα μηνα μεσα στο ενυδρείο....

έχασα κι ένα καρδινάλιο ο οποίος ήταν και αυτός ένα μηνα μέσα..

Γενικά έχασα

2 magnifica
1 sexguttata
1 wrasse κίτρινο
1 wrasse μωβ
1 cardinal

μέσα σε διάστημα 7 ημερων

πριν απο 3 ημέρες ψάρεψα το καβούρι....
έβαλα παγίδα με ποτήρι και γαρίδα τίποτα
3 βράδυα έχω κάνει έλεγχο δεν έχω βρει κάτι άλλο.
οι μετρήσεις όλες είναι άψογες.
δεν έχω κάνει καμια εργασία πχ βάψιμο κλπ στον χώρο αυτό.
Το τάισμα δεν είναι πολύ ούτε και λίγο .

Τα 2 πτώματα που βρήκα ( τα άλλα 4 ούτε δείγμα ) δεν είχαν ρουφηγμένη κοιλιά αλλά κάποια κόκκινα σημάδια.

Hint : Τον sexguttata τον βρηκα σφηνωμένο στην τρύπα του ... σημαίνει λοιπόν ότι δεν μπορεί να τσιμπήθηκε ( αν πουμε ότι απο αυτό είναι τα κόκκινα σημάδια ) αφού πέθανε αλλά τσιμπήθηκε και μετά μπήκε εκει μέσα. Η φωλιά του είναι μεσα στην άμμο κάτω από ένα βραχο χωρίς άλλη είσοδο.

Παναγιώτης Κ 08-04-15 16:23

Κρίμα για τα ψαράκια Μιχάλη.
Η αληθεια είναι ότι το φορτώσες αρκετά για αρχή.
Αστο λιγο να σταθεροποιηθεί λιγο καιρο και ξαναβαλε.
Δεν νομίζω να έφταιγε ο κάβουρας.

mixalakis 09-04-15 02:48

Η ωρα ειναι 4.00 και κάνω το γερμανικό νούμερο .... Ακούστηκε ένας θόρυβος απο το ενυδρειο και ψάχνω με φακό τον δολοφόνο.τις τελευταίες 4 ημέρες δεν υπάρχει άλλη απώλεια. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν αλλα ψάρια βυθού παρά μόνο ο μελανουρος που ειναι μεγάλος ...

kostas82 09-04-15 02:53

δεκανέας αλλάγής πιο είναι χαχχαχχαχα , μπορεί να είναι και κάποια ασθένεια , κάνε λίγο καιρό κράτει τώρα και διάλεξε ψαράκια αφού διαβάσεις ή ρωτήσεις για αυτά και να έχεις στον νού σου τελική ψαροσύνθεση ώστε να αποφύγεις άλλα προβλήματα στο μέλλον

mixalakis 09-04-15 06:36

Ασθενεια που χτυπησεμονο τον βυθο; ψαρια μεχρι νσ βρω απαντηση δεν ξαναμπαινουν. Χθες λοιπον ακουσα ενα επαναληπτικο χτυπημα στο τζαμι .....τρεχω και πέτυχαινω την κοκκινη γαριδα .... πανω στο τζαμι. Μου ειπαν οτι μπορει ενα ειδος να κανει θεμα...mantis αλλα δεν μοιαζει...

kostas82 09-04-15 10:51

παίζει και αυτό τι μέγεθος ήταν ;
έμοιζε με αυτή ;
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1143&bih=466

mixalakis 09-04-15 11:04

οχι δεν έχει τέτοιες δαγκάνες...

πάντως εδώ και 4 ημέρες δεν υπάρχει άλλη απώλεια....ξενέρωσα λίγο πάντως με αυτή την ιστορία αλλά υπάρχουν φαντάζομαι και χειρότερα...

είχα βάλει αρκετά ψάρια και σκεφτόμουν πως θα το ελαφρύνω ... τελικά με ελάφρυνε κάποιος αλλά δεν ξέρω ποιος..και πως

kostas82 09-04-15 12:16

ενυδρείο υφάλου ..το ιδιο ενυδρείο θα συνεχίσει να σε εκπλήσει ακόμα και δεκα χρόνια αργότερα :D από ρουτίνες πως πάμε ;

mixalakis 09-04-15 12:30

πριν απο 4 ημερες ήταν όλα τέλεια!! τα έχω ποστάρει πιο πάνω.

Αύριο θα γίνει νέο check..

σήμερα το βράδυ μην γελάσεις αλλά θα βάλω μια κάμερα με υπέρυθρες να μαγνητοσκοπήσει το ενυδρείο....να δω τι θα δούμε...

kostas82 09-04-15 14:54

δεν θα γελάσω τέτοιες καταδρομικές έκανα και εγώ :D και για του λόγου το αληθές κοίτα τι βρήκα κατατυχη ένα βράδυ

BORKED

mixalakis 11-04-15 10:26

Το σπασμένο σαλιγκάρι σας λέει κατι ...;

Και ειναι σε τρύπα στον κεντρικό βράχο χαμηλά...zw

Τον ηπιαμε ...

kostas82 11-04-15 11:10

Πρεπει να την πιασεις αλλα πως ; αν σηκωσεις τον βραχο θα ειναι απο κατω.

mixalakis 11-04-15 11:21

Για να σηκωθεί αυτός ο βράχος σημαίνει διαλύω το ενυδρειο....

kostas82 11-04-15 11:35

Καταλαβα οποτε το αποκλειουμε , με καποια παγιδα τοτε
Δοκιμασε με ενα μεγαλο μπουκαλι να κοψεις το στομιο
Στο υψος του λαιμου και κολλα τοαναποδα βαλλε καποιο δολωμα να την δελεασεις και τοποθετησε το κοντα στην φωλια της , αν εισαι και λιγο τυχερος θα την πιασεις

mixalakis 11-04-15 20:41

Το ειδα στο YouTube αλλα δυστυχώς ειδα οτι η άτιμη ειναι πολύ έξυπνη και τελικά αναγκάζονται να την βγάλουν μαζι με τον βράχο ....σε ευχαριστω για την ιδέα θα το δοκιμάσω. Και αν κάτσει έκατσε ...

mixalakis 12-05-15 20:47

μετα από κανενα μηνα δεν εχουμε καποια απωλεια. ολα πανε ρολοι ... φτου φτου...

τα συστηματα δουλευουν ρολοι ... και τωρα κοιταω για τι αλλο για την ψυξη..

στο μπαμ που εκανε με τις ζεστες δουλευαν φουλ 2 120αρια ανεμιστηρια....αλλά δεν βλεπω για να κανουν δουλεια αμα σκασουν 35 αρια...

μηπως τελικα ειδικα στην δικια μου περιπτωση με το σαμπ στο μπαλκονι , το τσιλλερ ειναι μονοδρομος...?

κοιταω το teco TK500

εχει κανεις καμια αλλη γνωμη?

Παναγιώτης Κ 13-05-15 16:07

Πολύ φοβάμαι πως ναι. Τα ανεμιστήρια δεν θα κάνουν τίποτα στην περίπτωση σου.

mixalakis 16-05-15 19:40

το παρέλαβα και το τοποθέτησα...άψογο φαίνεται ... για να δουμε μολις ξεκινήσουν οι ζέστες.

θελω να δω πόση ώρα παιρνει η εναλαγή ... απο ψύξη σε θερμανση και αντίστροφα. μαλλον θα το έχω μόνο για ψύξη.

kostas82 16-05-15 19:45

Καλοδουλευτο φιλε , περενουμε παρατηρησεις

Παναγιώτης Κ 16-05-15 21:47

Τι πήρες τελικά; το teco;

mixalakis 17-05-15 09:40

ναι τελικά πηρα το teco tk500. μπηκε κουτι στο συστημα του σαμπ στο μπαλκονι. το νερο το στελνει μια eheim 1000 την οποια την εχω πνιξει λιγο.
το chiller ειναι πάνω απο το σαμπ στο 1 μέτρο .

το εχω σεταρει στους 26 βαθμους με 0.3 καθυστέρηση. ενεργοποιημένο με ψυξη / θερμανση σημαινει οτι θα παρει μπρος η ψυξη στους 26.3 και η θερμανση στους 25.7 , έτσι θέλω να πιστεύω.....

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το νερο στην επιστροφή έχει αέρα?

kostas82 17-05-15 16:22

Καποια σωληνα περνει αερα λογικα

kostas82 20-05-15 11:52

καλημέρα Μιχάλη , πως πάει εδώ ;; :p
Φωτοοο:D:D

mixalakis 20-05-15 12:23

Θα βαλω το απογευμα φωτο απο την κατασκευη. εχουν αγριεψει τα πραγματα...

το τσιλερ τελικά αυξησα την ροη και σταματησαν καπως οι φυσαλιδες. δουλευει παντως απίστευτα και το πιο βασικο

δεν ακουγεται ... και πως να ακουγεται αφου ειναι στο μπαλκονι.

ειναι παντως τρομακτικη ευκολια η οδευση της εξοδου του αερα προς οποια πλευρα θελεις...

mixalakis 21-05-15 10:02

3 Συνημμένο(α)
οπως βλέπετε το chiller μπήκε πανω απο το σαμπ . μια 1000 αρα αντλία στέλνει το νερό μάλλον οριακά για να μην κανει φυσαλίδες η επιστροφή. το σύστημα ρουφάει αέρα απο τα δεξια και πετάει τον αέρα στα αριστερά έξω απο το κουβούκλιο. αναμένεται η εγκατάσταση ανεμιστήρων με φίλτρο στα δεξιά για να έρχεται πιο πολύ αεράκι.

Σε μια μέρα πάντως που χρειάστηκε έπεσε 0,3 βαθμούς σε χρόνο dt.

στην άλλη φωτο ειναι το σύστημα της αναπλήρωσης.

Το ένα δοχείο στα αριστερά μαζεύει το νερό αυτόματα μιας κι έχει 3 φλοτερ , απο την όσμωση η οποια ενεργοποιείται τόσο απο το φλοτέρ όσο και με μια ηλεκτρομαγνητική βάνα.
Το δοχείο στα δεξία είναι εκείνο το οποίο μπαινει το αλάτι και γίνεται η αλλαγή περιπου 60 λιτρα ειναι. εχει και αυτό φλοτερ και γεμίζει αυτόματα απο το δοχείο στα αριστερά.

Δοκίμαζω τώρα με τον μετρητή αλατότητας της apex να παίρνω νερό είτε απο το ένα είτε απο το άλλο προκειμένου να μένει σταθερή η αλατότητα . Σαν σύστημα δουλεύει άψογα αλλά το probe θέλει καλιμπράρισμα συνεχεια και δεν ξέρω αν μπορώ να το εμπιστευτώ. ( το θέμα εξετάζεται )


Στα σκαριά τώρα είναι το σύστημα αυτόματης αλλαγής νερού με άδειασμα του πρωτου σταδίου του σαμπ ( περίπου 50 λίτρα ) και γέμισμα απο το δευτερο δοχείο στα δεξιά.

Sakisdraminos 21-05-15 14:51

Φιλε ωραιο ενυδρειο.
Ωραιο και το ψυχτηκο που πηρε ειναι στης λιστες μου. Αλλα το ταμειο αδειο.:D

Με τον δολοφονο τι εγινε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02859 seconds with 10 queries