Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Νέο Ξεκίνημα μετά από χρόνια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74255)

mixalhs89 17-11-13 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 800381)
Η βαση του παταγε ολοκληρη στο επιπλο? ή προεξειχε?

Ναι ολόκληρη πάταγε πάνω στο έπιπλο. δεν υπήρχε τίποτα στον αέρα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 800419)
κριμα:(τοχω παθει κιεγω και ξερω τι περασες:rolleyes:ειναι πολυ ασχημο πραγμα.
παντως αποτι μπορω να δω απτη φωτογραφια(γιατι δεν ειναι κοντινη)δεν φαινεται για χτυπημα.
αν κοιταξεις το τζαμι απο κατω στη γωνια της ενωσης και δεις να λειπει καποιο κομματακι σαν "chip",μαλον ξεκινησε απο κατω το ραγισμα.αν δεν δεις τετοιο πραγμα,ξεκινησε απο πανω.στην ενωση δυσκολα θα ξεκινησει ραγισμα.εκτος αν δεν ειναι καλη η κολληση και πιεστει πολυ απτο νερο.

αληθεια τι μαρκα ειναι το ενυδρειο;ετσι πληροφοριακα...

Είναι πάρα πόλυ άσχημο δηλαδή εκείνη την στιγμή δεν ξέρεις πραγματικά τι να κάνεις. ειδικά εάν δεν έχεις δεύτερο ενυδρείο για να μπορέσεις να βάλεις τα ψάρια σου. οκ θα το κοιτάξω για αυτό που μου λες αλλά αυτό που έκανα εχθές για να δω είναι να κουνήσω λίγο το τζάμι για να δω προς τα που θα συνεχιστεί το σπάσιμο και συνεχίστηκε προς τα πάνω άρα υποθέτω ότι ξεκίνησε από κάτω. Η μάρκα του ενυδρείου είναι M&A τουλάχιστον αυτό γράφει πάνω. Από διαφορά θερμοκρασίας μπορεί να έσπασε;

delta66 17-11-13 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 800426)
ειδικά εάν δεν έχεις δεύτερο ενυδρείο για να μπορέσεις να βάλεις τα ψάρια σου.

Δεν χρειαζεται να εχεις 2ο ενυδρειο.
Το βαρελι προετοιμασιας νερου αλλαγης κανει.
Οπως επισης ενα πολυ οικονομικο πλαστικο δοχειο samla απο το ΙΚΕΑ.

mixalhs89 17-11-13 17:11

Αυτό κι έχω κάνει ήδη τα έχω βάλει στο βαρέλι προετοιμασίας απλά εκείνη την στιγμή πραγματικά το βαρέλι προετοιμασίας ούτε καν που μου πέρασε απο το μυαλό κι το σκέφτηκα μετά από λίγο.

Bill-Samos 17-11-13 17:37

Φανταζομαι την ταλαιπωρία...ο μμιχάλης δεν μπορει να τα φιλοξενήσει μμερικές μέρες?
Για τη βιολογία μη σε νοιαζει,από τετάρτη που θα ειμαι κάτω έχεις όση θέλεις...

mixalhs89 17-11-13 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 800476)
Φανταζομαι την ταλαιπωρία...ο μμιχάλης δεν μπορει να τα φιλοξενήσει μμερικές μέρες?
Για τη βιολογία μη σε νοιαζει,από τετάρτη που θα ειμαι κάτω έχεις όση θέλεις...

Όχι δεν ήθελα να πάω στον Μιχάλη να σου πω την αλήθεια, προτιμούσα να τα κρατήσω εγώ και τα έχω βάλει στο βαρέλι προετοιμασίας μαζί με το φίλτρο και διατηρούντε όλα εκεί. Ευχαριστώ πάντως.;)

Τάκης 17-11-13 20:44

Τι θα κάνεις ? θα το επισκευάσεις ?

mixalhs89 17-11-13 21:11

Δεν ξέρω ακόμα τι τελικά θα κάνω, ψάχνω όλες τις πιθανές λύσεις. και πιστεύω ότι σε 1-2 μέρες θα καταλήξω σε κατι.

mixalhs89 19-11-13 22:40

Η απόφαση πάρθηκε και η παραγγελία έγινε. Sunsun hr-800b, επέλεξα τελικά το έτοιμο και όχι diy κύριως λόγω του ότι έχει φωτιστικό πάνω το οποίο η αλήθεια είναι οτι με ικανοποιεί. νομίζω ότι είναι μια αγορά που αξίζει τα λεφτά της, βέβαια θα το δούμε όταν το παραλάβω.

Τάκης 19-11-13 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801228)
Η απόφαση πάρθηκε και η παραγγελία έγινε. Sunsun hr-800b, επέλεξα τελικά το έτοιμο και όχι diy κύριως λόγω του ότι έχει φωτιστικό πάνω το οποίο η αλήθεια είναι οτι με ικανοποιεί. νομίζω ότι είναι μια αγορά που αξίζει τα λεφτά της, βέβαια θα το δούμε όταν το παραλάβω.

Αντε καλορίζικο

mixalhs89 19-11-13 23:42

Ευχαριστώ πάρα πολύ.:D
-------------------------
Ερώτηση: Μπορώ να βάλω κάτι στον πάτο του ενυδρείου εσωτερικά;

Τάκης 19-11-13 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801241)
Ερώτηση: Μπορώ να βάλω κάτι στον πάτο του ενυδρείου εσωτερικά;

Αν έχεις σκοπό να βάλεις βαριες πέτρες ίσως φελιζολ ή κάτι τέτοιο
http://0.tqn.com/d/saltaquarium/1/0/...GFgrid_400.jpg
αλλιώς τίποτα

mixalhs89 19-11-13 23:56

Κοίτα γενικώς κάτι ιδιαίτερα βαρύ δεν έχω σκοπό να βάλω απλά για μεγαλύτερη ασφάλεια το σκέφτομαι. το φελιζόλ δεν θα διαλυθεί με τον καιρό; όσον αφορά αυτό το υλικό που μου έδειξες στην φώτο τι είναι; πως το ζητάνε;

Τάκης 20-11-13 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801252)
Κοίτα γενικώς κάτι ιδιαίτερα βαρύ δεν έχω σκοπό να βάλω απλά για μεγαλύτερη ασφάλεια το σκέφτομαι. το φελιζόλ δεν θα διαλυθεί με τον καιρό; όσον αφορά αυτό το υλικό που μου έδειξες στην φώτο τι είναι; πως το ζητάνε;

Το DOW δεν παθαίνε τίποτα http://bluelinxco.com/Portals/0/imag...20poly%20x.jpg
το άλλο δεν είμαι σίγουρος πως το λένε , νομιζω e gray ή κάπως έτσι (το χρησιμοποιούν για να στραγκιζουν τα πιατα απο το πλυσιμο ή διακοσμητικό σε φωτιστικα φθοριου)

mixalhs89 20-11-13 00:32

Αυτο το DOW σκέφτομουν να βάλω κι λίγο από κάτω από το ενυδρείο για μεγαλύτερη ασφάλεια ( ε και επειδή θα είναι και καινούργιο) οπότε να μην βάλω από μέσα; γιατί νομίζω έχει και αρκετό πάχος οπότε μου κόβει πολλά λίτρα νομίζω.

Τάκης 20-11-13 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801263)
Αυτο το DOW σκέφτομουν να βάλω κι λίγο από κάτω από το ενυδρείο για μεγαλύτερη ασφάλεια ( ε και επειδή θα είναι και καινούργιο) οπότε να μην βάλω από μέσα; γιατί νομίζω έχει και αρκετό πάχος οπότε μου κόβει πολλά λίτρα νομίζω.

Ε θα φάει κάποια λίτρα, αν δεν βάλεις βαριες πέτρες δεν το χρειάζεσαι

mixalhs89 20-11-13 00:41

Όχι πολύ ελαφρίες θα βάλω απλά σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάτι σαν πανί πλαστικό κάτι τέτοιο για να βάλω πάνω την άμμο. Παίζει να υπάρχει κάτι τέτοιο;

Τάκης 20-11-13 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801273)
Όχι πολύ ελαφρίες θα βάλω απλά σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάτι σαν πανί πλαστικό κάτι τέτοιο για να βάλω πάνω την άμμο. Παίζει να υπάρχει κάτι τέτοιο;

Δεν έχω κατι υπο οψη μου

mixalhs89 20-11-13 01:15

οκ εάν κάποιος άλλος έχει ιδέα περιμένω να την ακούσω.

exelix 20-11-13 18:08

Δε χρειάζεται να βάλεις τίποτα.

mixalhs89 21-11-13 16:23

Απλά σκεφτόμουν να βάλω για να είναι προστατευμένο 100% το κάτω τζάμι.
-------------------------
Μια ερώτηση. γνωρίζετε για τον περλίτη ως βιολογικό υλικό στο φίλτρο; γιατί διάβασα εδώ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CE%B7%CF%82 ότι χρησιμοποιείται αλλά ισχύει; Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να βρω ελαφρόπετρα. εαν είναι δυνατόν δηλαδή.

Τάκης 21-11-13 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801436)
Απλά σκεφτόμουν να βάλω για να είναι προστατευμένο 100% το κάτω τζάμι.
-------------------------
Μια ερώτηση. γνωρίζετε για τον περλίτη ως βιολογικό υλικό στο φίλτρο; γιατί διάβασα εδώ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CE%B7%CF%82 ότι χρησιμοποιείται αλλά ισχύει; Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να βρω ελαφρόπετρα. εαν είναι δυνατόν δηλαδή.

Ειναι πολυ ψιλόκοκος ο περλίτης, δεν έχεις κάποιο γνωστο απο Αθηνα να σου στείλει ? και εκει τοσοι Σαμιώτες ενυδριάδες είσαστε , ρώτα που βρήκανε να βρες και εσυ.

mixalhs89 21-11-13 16:39

Μωρέ τα παιδιά από εδώ έχουν και να μου δώσουν προσφέρθηκαν το θέμα είναι ότι μένω μακριά τους, οπότε είναι λίγο δύσκολο. γι'αυτό ρωτάω για περλίτη, είναι το μοναδικό που βρήκα και τώρα ψάχνοντας βρήκα ότι χρησιμοποιείται σε φίλτρα γιατί ειναι πολύ πορώδεις.

Τάκης 21-11-13 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 801753)
Μωρέ τα παιδιά από εδώ έχουν και να μου δώσουν προσφέρθηκαν το θέμα είναι ότι μένω μακριά τους, οπότε είναι λίγο δύσκολο. γι'αυτό ρωτάω για περλίτη, είναι το μοναδικό που βρήκα και τώρα ψάχνοντας βρήκα ότι χρησιμοποιείται σε φίλτρα γιατί ειναι πολύ πορώδεις.

Τι να σου πω, μπορει να κάνει αλλα πρεπει να ρωτήσουμε κάποιον που να το εχει δοκιμάσει. Αλλα ειναι πολυ ψιλος και θα σου περναει απο το τούλι ,και επιπλεει ε, δεν βουλιάζει με τιποτα, βαζω σε γλαστρες με φυτα και τον ξερω.

mixalhs89 21-11-13 16:48

Κοίτα εγώ που τον είδα σήμερα, ψάχνοντας για ελαφρόπετρα, είδα ότι είναι λεπτόκοκκος αλλά εντάξει από τούλι δεν νομίζω να περνάει. βασικά σε βοηθητικό φίλτρο θέλω να τον βάλω για να τον δοκιμάσω κιόλας.

leandros69 21-11-13 19:56

εγω εχω ελαφροπετρα μαζι με περλιτη και ειμαι μια χαρα...

mixalhs89 21-11-13 20:35

Κι εγώ πήγα και αγόρασα περλίτη πριν από λίγο. τον πρώτο καιρό θα τρέχει το ήδη στρωμένο εξωτερικό φίλτρο και απλά συμπληρωματικά θα έχω το εσωτερικό του ενυδρείου με περλίτη και υαλοβάμβακα και πιο μετά βλέπω τι θα κάνω, αλλά ας έχω δύο στρωμένα έτοιμα φίλτρα.

mixalhs89 23-11-13 00:23

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα μικρό κομμάτι από αχρησιμοποίητο σφουγγάρι πιάτων για να κάνω μια πατέντα που θέλω στο φίλτρο;

Τάκης 23-11-13 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 802065)
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα μικρό κομμάτι από αχρησιμοποίητο σφουγγάρι πιάτων για να κάνω μια πατέντα που θέλω στο φίλτρο;

Δεν βλέπω το λόγο να μη το κανεις, όχι όμως με το συρμα για τρίψιμο, το πρασινο

mixalhs89 23-11-13 00:29

όχι μόνο την κίτρινι πλευρά εννοείται. απλά θέλω να κόψω ένα μικρό λεπτό κομμάτι για να κάνω μια πατέντα.

Τάκης 23-11-13 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 802067)
όχι μόνο την κίτρινι πλευρά εννοείται. απλά θέλω να κόψω ένα μικρό λεπτό κομμάτι για να κάνω μια πατέντα.

δεν σου περισσεύει κανα κομματάκι απο το ενυδρειακό να είσαι σίγουρος ? αφου θες τόσο λίγο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02764 seconds with 10 queries