Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Διαγωνισμος Βιοτοπικου Ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63989)

Dimitris77 15-09-12 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 692591)
εγω ή με μμμ ή με κάποιον,γιατι no μεταφορικο μεσο :D

Απο Αττική παρε τρένο και κατεβα κατω πατησσια,εκει παρε το Β9 και πες του οδηγου οτι θες να κατεβεις στο άλσος εκεί που ειναι η λίμνη.Εύκολο:p

Γιαννης Μ5 15-09-12 12:15

Ποτε ρε παιδια θα γινει ο καφες;

platy 15-09-12 13:08

τί λετε για μεσοβδόμαδα ή το ερχόμενο σκ/?

GiWrGoS198 15-09-12 13:22

Εγώ λέω καλύτερα το Σ/Κ .

Dimis 15-09-12 13:25

Μεσοβδομαδα με βολευει καλυτερα μετα την δουλεια κατευθειαν για να μην ερχομαι και το σ/κ απο Μεγαρα.
Αν δεν μπορειτε βεβαια,το κανω.

AQUA PURA 15-09-12 14:24

Μεσοβδομαδα ;)

platy 15-09-12 14:38

:smt047 ελα να μαζευόμαστε λεμεΕ!!

exelix 15-09-12 14:46

Αν το κάνετε μεσοβδόμαδα θα τα πείτε χωρίς εμένα. Μέχρι τις 21 το νωρίτερο θα είμαι Πάτρα. Αν δημιουργώ πρόβλημα δεν υπάρχει θέμα, απλά θα τσακωθούμε όταν γυρίσω!

krispie 15-09-12 15:12

Παιδιά λοιπόν, εγώ είδα στο Pet City του Αμαρουσίου είχε tillapia buttikoferi και Pearl Gourami(μεγάλα μεν, πανάκριβα δε...).
Στο WI είχε lifalili και κανονικά jewel και πιο μικρά Pearl Gourami(αλλά σε πολύ χαμηλότερη τιμή...).Ξέχασα να ρωτήσω όμως αν έχει steatocranus(που λέει ότι έχει στο site)

Εμένα στην Ασία μου αρέσουν πολύ τα pufferάκια έχουν και απίστευτη συμπεριφορά(θα πάρουμε και σαλιγκάρια να ταΐσουμε αν είναι:smt036). Όμως έχουν το μειονέκτημα ότι είναι αρκετά μικρά...
Για το άλλο πρέπει να δούμε και τα ψάρια να μην είναι στρεσαρισμένα και φοβισμένα...

Για τον καφέ, εγώ δεν μπορώ να εγγυηθώ τίποτα γιατί έχουν αρχίσει και αναβάλλονται μαθήματα λόγω απεργίας και δεν ξέρω πότε θα τα δώσω...

Τις ρίζες του Δημήτρη από Πάτρα μπορώ να τις πάρω κι εγώ στο λεωφορείο,αν δεν μπορεί ο Στέλιος... Σίγουρα θα ανεβοκατέβω αυθημερόν την ερχόμενη και την επόμενη βδομάδα...

rottbea 15-09-12 15:17






-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 692486)
ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ εδω ειμαι.....Ορέ ψαρουκλες και κακό ….:D τα choco... Gourami είναι εκπληκτικά ψάρια αλλα δυσκολα... παίζει να μπουν και στο ενυδρείο μου…:rolleyes: τα έχω άχτι… :)
Τώρα όσων αφορά
τους βιότοπους φτιάχνουμε οτι θελετε δεν έχω κανένα πρόβλημα …όλες οι επιλογές είναι ωραίες σε σημείο που δεν ξέρω τι θέλω….αλλα μην μπερδεψουμε πολλα ψαρακια ε..:);)

υγ. για μπλουζάκι ρωτήστε τι γραμμή είναι γιατί είμαι πάνω στον όγκο σε στενή γραμμή μάλλον θα χρειαστώ xl αλλιώς large.....


Και με τρυπα μπροστα να φαινεται η τριχα μωρη αρρωστη:smt079

dinos99 15-09-12 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 692653)





-------------------------



Και με τρυπα μπροστα να φαινεται η τριχα μωρη αρρωστη:smt079

τα παιδακια τι σου φταινε........:D:D:D

Dimis 15-09-12 15:34

Σας παρακαλω μην ριχνετε το επιπεδο..


Διαβαζουν και ανθρωποι με καποιο επιπεδο...:smt082

eimaste aR21rwstoi 17-09-12 12:39

με τον γκαιφε τι θα κανουμε???θα τον πιουμε?:D

Dimis 17-09-12 13:30

Τον "ηπιαμε" εχθες το βραδυ...

Θα τον πιουμε παντως μεσα στην εβδομαδα ελπιζω.


Νεα απο το μετωπο...

Πηγα ειδα τους ψαρηδες που ειχα αναφερει προχθες.

Esomus dancricus σε πολυ κακη κατασταση,δεν τα συνιστω...

Dwarf puffers μια χαρα ειναι,μικρα βεβαια αλλα ειναι σε πολυ καλη κατασταση...

Ctenopoma acutirostre Σε ανεκτή κατασταση,αν τα παρουμε θελουν μια εβδομαδα πριν με καλο ταισμα...

Chocolate gourami Σε μετριοτατη κατασταση,θα δω και σε ενα ακομα καταστημα...

Nomorhamphus ebrardtii Σε εξαιρετικη κατασταση,αγορασα οσα ειχε,μια επταδα...
Τα ανω ψαρια μπορουμε να τα συνδυασουμε με ενα κοπαδι telmatherina ladigesi για βιοτοπικο Sulawesi...

platy 17-09-12 14:24

εγώ πήγα στο μάνθο το πρωί..απο ρίζες ειχε μονο driftwood σε μεσαία μεγέθη....

Alex_Salonica 17-09-12 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 693155)
Τον "ηπιαμε" εχθες το βραδυ...

Θα τον πιουμε παντως μεσα στην εβδομαδα ελπιζω.


Νεα απο το μετωπο...

Πηγα ειδα τους ψαρηδες που ειχα αναφερει προχθες.

Esomus dancricus σε πολυ κακη κατασταση,δεν τα συνιστω...

Dwarf puffers μια χαρα ειναι,μικρα βεβαια αλλα ειναι σε πολυ καλη κατασταση...

Ctenopoma acutirostre Σε ανεκτή κατασταση,αν τα παρουμε θελουν μια εβδομαδα πριν με καλο ταισμα...

Chocolate gourami Σε μετριοτατη κατασταση,θα δω και σε ενα ακομα καταστημα...

Nomorhamphus ebrardtii Σε εξαιρετικη κατασταση,αγορασα οσα ειχε,μια επταδα...
Τα ανω ψαρια μπορουμε να τα συνδυασουμε με ενα κοπαδι telmatherina ladigesi για βιοτοπικο Sulawesi...

Που τα βρήκες αυτά τα ψάρια ρε θηρίο;!!!

Dimis 17-09-12 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 693177)
Που τα βρήκες αυτά τα ψάρια ρε θηρίο;!!!

Οποιος ψαχνει...Ολο και κατι τις θα εβρει...:D

Πες μας Αλεξ τι πρεπει να κανουμε για να βαλουμε τα σαλιγκαρια του Γιαννη σε νεοστημενο ενυδρειο,ωστε να εχουμε ενα πληρες sulawesi...

Alex_Salonica 17-09-12 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 693195)
Οποιος ψαχνει...Ολο και κατι τις θα εβρει...:D

Πες μας Αλεξ τι πρεπει να κανουμε για να βαλουμε τα σαλιγκαρια του Γιαννη σε νεοστημενο ενυδρειο,ωστε να εχουμε ενα πληρες sulawesi...

Εννοείς τα σαλιγκάρια που είχα εγώ και τα έδωσα στον Γιάννη; :D

Πέτρες, ξύλα, λίγη άμμο λεπτή και άλγη, άλγη και λίγη ακόμα άλγη :p Από φυτά δύσκολα να βρούμε Ελλάδα, μπορούμε όμως να βάλουμε συγγενικά ειδη.
Βασικά μισό να ψάξω, κάπου είχα μαζέψει φώτο και πληροφορίες για όταν θα έστηνα ξανά το sulawesi μου σε 120λιτρο.

Dimis 17-09-12 16:37

Ωραια ψαξε καλα...

Λοιπον εχουμε απο κοπαδοψαρα την marosatherina ladigesi και η πινελια μας ειναι τα nomorhamphus,τι αλλο θα μπορουσαμε να βαλουμε για το εκθεσιακο ενυδρειο?
Προσεχε,μιλαμε για νεοστημενο ενυδρειο,το μονο που ειναι στρωμένο ειναι το φιλτρο.

Αν εχεις και καμια ιδεα απο φυτα του northestern Sulawesi πεστα,και γαριδια...

Alex_Salonica 17-09-12 17:03

Εδώ http://www.aristocratama.com/ έχει τα πάντα.

Μιας και μιλάμε όμως για φρεσκοστημένο ενυδρείο θα πρότεινα πέτρες, ξύλα, άμμο ή λεπτό χαλίκι και κάποια moss.

Εδώ http://equator.web.fc2.com/indonesia-sulawesi-danao.htm μερικές φώτο από το βιότοπο και

εδώ http://www.plantedtank.net/forums/sh...d.php?t=128999 μια συμπαθητική αρχική προσπάθεια που απέχει πολύ βέβαια από το τελικό αποτέλεσμα

Αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου ειναι πάτος γεμάτος πέτρες λάβας υπερυψημένες στις άκρες με ελάχιστη μπεζ λεπτή άμμο στα κενά, ξύλα και μερικά φύλλα. Από φυτά στις υπερυψωμένες πέτρες θα έδενα fisident moss και στις κάτω πέτρες xmass moss.

,,,έχετε γαρίδες sulawesi?!

Dimis 17-09-12 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 693222)
πέτρες λάβας υπερυψημένες στις άκρες Τι θελεις να πεις ποιητη με αυτο?
Από φυτά στις υπερυψωμένες πέτρες θα έδενα fisident moss και στις κάτω πέτρες xmass moss. Κανα αλλο φυτακι να μην βαλουμε βρε?Ν εχεις στο νου σου ακουασκεηπ ψαρικων οχι ασπονδυλων...

,,,έχετε γαρίδες sulawesi?! Που ντις εβρουμε?

Απο Γαριδες του εμποριου παιζει καμια? H Atyopsis ας πουμε?

Alex_Salonica 17-09-12 17:23

Φαντάσου 2 στοίβες πέτρες δεξιά και αριστερά αλλά και στο κενό μεταξύ τους χαμηλές-μικρές πέτρες.

Στο www.aristocratama.com αν πας στα φυτά γράφει ποια είναι από sulawesi, μπορούμε να βάλουμε αντίστοιχα που μοιάζουν, ρίξε μια ματιά γιατί μια εικόνα χιλιες λέξεις :D

eimaste aR21rwstoi 17-09-12 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 693155)
Τον "ηπιαμε" εχθες το βραδυ...

Θα τον πιουμε παντως μεσα στην εβδομαδα ελπιζω.


i...


μεσα ημουν δημητρη-+10

platy 17-09-12 18:20

Πετρες και πλατανόφυλλα όπως το ενυδρειάκι αυτου του λίνκ ..εχω αρκετα...http://www.plantedtank.net/forums/sh...=128999.παντως μου φάινεται λίγο ''ξερό-κρυο'' σαν ακουασκειπ....ισως φταίει το μικρό ενυδρείο....

Dimis 17-09-12 18:25

Μη φοβου ρε συ...

Θα το ζεστανει ο ΑΚΟΥΑΠΟΥΡΑ οταν βαλει τα χερακια του και τις μαγικες του μος...:D

platy 17-09-12 18:40

AXAXAXA...εντάξει τότε...αφου ειναι σε καλα χέρια(και τι χερια ε) :D :D πάμε για την πρωτιά...πότε θα συναντηθούμε??? να κανουμε τα χαρντ σκειπ μας :D

Dimis 17-09-12 18:44

Μπορειτε κανα απογευματακι αυτη την εβδομαδα?
Κατα τις 5 με βολευει εμενα....
Ανεξαρτητως ημερας πλην σ/κ.

platy 17-09-12 18:54

εγω μπορώ ...αν το σιγουρέψουμε κιόλας θα ειναι ακομα καλύτερα...τετάρτη πιστεύω ειναι καλά...τι λένε οι υπόλοιποι??..

Dimitris77 17-09-12 21:13

Tεταρτη βολευει μια χαρα.

Dimis 17-09-12 21:19

Τεταρτη,καλη ακουγεται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03048 seconds with 10 queries