Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Εσωτερική Λιμνούλα για Betta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89788)

ChocolatePuma 31-03-16 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 933972)
Πιθανολογείται (δε γνωρίζω αν έχει αποδειχθεί επιστημονικά) ότι τα μικρά εκκρίνουν ουσίες που καθυστερούν την ανάπτυξη, με αποτέλεσμα τα ήδη μικρά σε μέγεθος να μένουν αρκετα πίσω. Γι'αυτό πολλοί εκτροφείς κάνουν συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού ώστε να μειώνεται η συγκέντρωση αυτών των ουσιών και να μην υπάρχουν δραματικές διαφορές στα μεγέθη των μικρών. Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει κάποια μελέτη πάνω σε αυτό...

Water

This is the one I feel is the most paramount in importance - water quality. Most new breeders do not change the water nearly as often as they should to maximize fry growth. A common reason for this is that many conscientious breeders only feel it is necessary to change the water once or twice a week, enough to maintain healthy ammonia and nitrate/nitrite levels in the growout tank. While this is commendable and goes a long way towards making sure your betta fry remain healthy, twice a week water changes are not sufficient for coaxing the best growth out of your fry.

The explanations for this are far from simple. Scientific studies have proven that most fish, including bettas, excrete a hormone that acts as an inhibitor to growth. In the betta community it has widely been said that this growth hormone stifles the potential of smaller fish in the spawn, giving the advantage to the larger, healthier fry. While this goes a long way to explaining the sometimes dramatic size differences between fry from the same spawn, it is my personal belief based on what I have read that this hormone actually works to limit the growth of the fish so that it does not outgrow its environment. In nature this would be a handy tool, ensuring that there is enough space and resources for all. In the spawn tank, it's just inconvenient. A couple of hundred young fish in a ten gallon tank will soon produce enough hormone to severely limit growth unless the water is changed, and changed often. I change the water in my growout tanks at least 50% every single day. Other successful breeders have reported changing as much as 80-100% per day, with excellent results.

http://www.bettysplendens.com/power-...-your-fry.html

Artemisia 31-03-16 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 933988)
Για να μην διαβάζω 10 σελίδες.... ποσα λιτρα είναι η δεξαμενή και τι φίλτρο έβαλες Αρτεμησία ??

Καλημέρα Σταύρο :D
Η δεξαμενη είναι 150 λίτρα φίλτρο (εξωτερικό) fluval 205 .

Anna10 31-03-16 13:27

Αρτεμησία μου εχθές το βράδυ το είδα το θέμα σου αυτό. Χίλια Μπράβο γλυκιά μου, μας βγάζεις ασπροπρόσωπες. :D
Με το καλό πολλά μωράκια και είναι φοβερή η κατασκευή που έκανες. Χρυσοχέρα με τα όλα σου.:smt041:smt041:smt041

Artemisia 31-03-16 14:34

Aννούλα μου σε ευχαριστώ τόοοοοσο πολύ κοριτσάκι μου καλό :D:D:D:D

Artemisia 01-04-16 19:58

Betta και Mosquito Larvae
 
Επιτέλους μετά απο 2 μέρες κατάλαβαν τα Betta μου ότι πρέπει να κυνηγάνε τις λάρβες :D:D:D Σαν τους ψαροντουφεκάδες κάνουν :smt108

BORKED

https://www.youtube.com/watch?v=E8r8...ature=youtu.be

pavos 01-04-16 20:52

και που τις βρίσκεις τις λαρβες???

Artemisia 01-04-16 20:58

Έχω μια γλάστρα έξω με έναν Λωτό (τροπικό) με νερό και υπόστρωμα και γεννάνε κουνούπια και μαζεύω ;)

Artemisia 13-04-16 19:00

Ευχάριστα νέα :D:D ο Πάνκις μου τα κατάφερε :smt050:smt050 έχουμε φωλιά και αυγά :D:D
BORKED

https://www.youtube.com/watch?v=Wjrq...ature=youtu.be

Anna10 13-04-16 19:31

Μπράβο Άρτεμις μου. Φοβερός ο Πάνκις. :D Αφού τους παρέχεις το τέλειο σπίτι να μην σε ανταμείψουν κι αυτά; :rolleyes:

alexis cosmo 13-04-16 20:35

Μπραβο αρτεμις ωραιος ο πανκις.
Ειναι μικρος ακομα και μπορει να τα ξαναχασεις τα αυγα οποτε μην πτοεισαι θα ξαναγενισουν.

tsala 13-04-16 20:49

Ωραια πραγματα!:p

Artemisia 13-04-16 21:42

Ευχαριστώ πολύ πολύ Άννα , Αλέξη και Γιάννη :D:D:D Δεν με πειράζει τίποτα απλά να είναι καλά και χάρηκα που πέτυχα την "στιγμή" γιατι μόνο σε βίντεο είχα δει ;)

Artemisia 05-05-16 21:00

5 Συνημμένο(α)
Update ;) λίγο πριν σβήσουν τα φώτα :D

alexis cosmo 05-05-16 21:05

μπράβο Αρτεμις μεγάλωσαν και τα φυτά και γίνεται όλο και πιο φυσικό.
καλοταισμενα τα βλέπω χαχαχαχαχ:D

Artemisia 05-05-16 21:15

Αλέξη τα περισσότερα φυτά (Λίμνης) τα έχασα :( ήθελαν ήλιο.... Ενώ τα ενυδρειακά και μάλιστα κάποια που αναφέρουν ώς "δύσκολα" πάνε αναπάντεχα καλά :D Τώρα πρόσθεσα και 2 νανοΝούφαρα και περιμένω να δώ , αν δεν μου τα λιανίσουν τα ramshorn πάλι :smt120 Ο αρσενικός μου κάνει συνεχεια φωλιές συνέχεια μαζευει τα αυγα αλλά μικρά τίποτα ..... μάλλον θέλω και άλλα φυτά .

tsala 05-05-16 21:22

Αντε να δουμε κανενα μικρο να στησουμε μονομαχοενυδρειο!!!:D:D

Artemisia 05-05-16 21:24

Αν δούμε :cool: θα σας προτιμήσουμε Κυριέ μου :D:D

Anna10 05-05-16 21:55

Πανέμορφη Άρτεμης μου. Σαν να ζουν στη φύση. Μπράβο. :D
Είναι θέμα χρόνου να δεις ουρίτσες.

Artemisia 05-05-16 22:07

Eυχαριστώ Αννούλα μου :D:D

Τάκης 06-05-16 08:05

Μας ανάβεις φωτιές βρε Αρτεμησία με τις ομορφιές σου :)
Πάντα ήθελα και μονομάχο αλλά δεν έχω χώρο

Artemisia 06-05-16 08:08

Ευχαριστώ Τάκη μου :D:D Βάλε μια δεξαμενούλα 80 λίτρα άντε 50 λίτρα ;) είναι ξεχωριστά πλάσματα :D

sarpijk 06-05-16 15:42

Ωραια πανε τα φυτα σου σε λιγο δε θα βλεπεις μεσα. Στο ειχα πει και παλιοτερα τα κακτακια εκει δε κολλανε και δε προκειται να αναπτυχθουν σωστα εκει.

Θα δοκιμαζα να κανω ενα κομματι με ενα ξυλο να βγαινει εξω απο το νερο και εκει θα εβαζα καποια φυτα που ειναι καταλληλα.

Δες τι εχω κανει σε μικρη κλιμακα σε μια γυαλα φυτεμενη.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...27fbd30d13.jpg

Artemisia 06-05-16 20:51

2 Συνημμένο(α)
Στέφανε μου :D:D το κατάλαβα κάθε φορά που βλέπεις το "θέμα" μου..... :smt120 το ίδιο παθαίνω και εγώ χαχαχαχχαχαχα ε λοιπόν σήμερα βρέθηκα σε ένα μεγάλο φυτώριο εκτός Κομοτηνής ;) και κατάφερα να βρω φτέρη (Νάνα) και πόθο δίχρωμο :D:D τα έβαλα και είναι λίγο καλύτερα ....:rolleyes:
Κάνε υπομονη θα την φτιάξω :D:D δεν θα πονάνε άλλο τα ματάκια μας χαχαχαχα .Να βρω και κανένα πολυτρίχι .
Υ.Γ. Θαύματα κάνεις εσύ με τα φυτά υπέροχο και αυτό που έκανες :D:D Οι κακτοι (δεν είναι κάκτοι) μια χαρά τα πάνε , τα φυτά που είναι για Λίμνες δυσκολεύονται ....

Artemisia 15-05-16 17:50

4 Συνημμένο(α)
update :D:D

alexis cosmo 15-05-16 18:10

πραγματικά τα μονομαχακια πρέπει να είναι πολύ ευτιχισμενα εκεί μέσα.
μπράβο βρε ψαρομαμα:D

Artemisia 15-05-16 18:54

Σε ευχαριστώ Αλέξη μου ευχομαι να είναι ευτυχισμένα :D:D:D

odin79 15-05-16 19:24

Πολυ ομορφη η λιμνουλααααα

ChocolatePuma 15-05-16 19:28

Πανέμορφο το αποτέλεσμα!!!

Ερωτηξη : Από υγρασία πως είστε?

Artemisia 15-05-16 20:15

Ευχαριστω Γιάννη :D:D
Σάκη δεν έχω πρόβλημα με την υγρασία , έχω πάντα ένα παράθυρο ανοιχτό αλλά είναι ελάχιστη η εξάτμιση , 2 λίτρα την εβδομαδα ;)

Τάκης 15-05-16 21:54

Μπράβο βρε Αρτεμησία, πολύ όμορφο το αποτέλεσμα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02594 seconds with 11 queries