Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Απο γλυκό σε αλμυρό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94946)

voas 16-11-17 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1028276)
όταν λές να το δυναμώσω?Να ανοίξω φούλ τον αέρα? Το κύπελλο πάντως μαζεύει αρκετή βρωμιά(πράσινο χρώμα)και το καθαρίζω καθημερινά.
Στην αλλαγή νερού προσθέτω βακτήρια με αναλογία της εταιρίας.

ναι βρε συ το είδα το φωτόμετρο, εννοώ με το ένα δοχείο ή και τα δυο...

τέρμα η δύναμη της αντλίας και από τον αέρα ρυθμίζεις το ύψος...

τι εταιρία δουλεύεις στα βακτηρία?

GiorgosT 16-11-17 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1028284)
ναι βρε συ το είδα το φωτόμετρο, εννοώ με το ένα δοχείο ή και τα δυο...

τέρμα η δύναμη της αντλίας και από τον αέρα ρυθμίζεις το ύψος...

τι εταιρία δουλεύεις στα βακτηρία?

Το δείγμα στην φωτογραφία είναι από δύο δοχεία.Βακτήρια πήρα special blend δεν βρήκα Brightwell.
Οσο για το σκιμερ το Tunze 9004 δεν έχει ρύθμιση της δύναμης της αντλίας μόνο αέρα παίζω.

GiorgosT 19-11-17 17:55

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία είδη:
1)Halichoeres chrysus
2)Halichoeres chloropterus
3)Halichoeres melanurus
Ποιό προτείνεται από τα τρία και άν θα ήταν υπερβολή να βάλω 2 από αυτά.

kostas82 21-11-17 13:20

Το πρώτο και το τρίτο, το δεύτερο αν θυμάμαι καλά κάνει ζημιές όσο μεγαλώνει. Αν βρεις Βάλτα και τα δύο.

Sakisdraminos 03-12-17 07:58

Όπως τα είπε ο Κώστας.
Εγώ έχω και τον δεύτερο ακόμα δεν έχει κάνει καμία μαιμουνια...

GiorgosT 17-12-17 03:55

Κλείνω δίμηνο πλέον με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού(40%) και τα νιτρικά καλά κρατούν και μαζί μ'αυτά και η πράσινη μαλλιαρή άλγη που δεν λέει να με αποχωριστεί.Απο πρόσθετα πλήν των βακτηρίων δεν ρίχνω κάτι άλλο ανα 15 μέρες αλλάζω αντιφώσφορο(σε αυξημένη δοσολογία) και στο ενδιάμεσο της εβδομάδας κάνω μετρήσεις.
Sg:1026
Kh:8,3 dkh
Ph:8,2
Ca:450 ppm
Mg:1350ppm
No3:κάτι ενδιάμεσο 25-50
No2:0mg/l
Po4:0,012 ppm
Nh3:0mg/l
Βακτήρια χρησιμοποιώ special blend και ρίχνω δοσολογία συντήρησης στα συνολικά λίτρα του ενυδρείου μου και όχι στα λίτρα της αλλαγής.Πέρα απο αυτη την δοσολογία θα μπορούσα να ρίχνω και σε καθημερινή βάση κάποια ποσότητα?Θα βοηθούσε αυτό στο να φύγει η άλγη?Το σκίμερ όταν ρίχνω βακτήρια να το κλείνω για κάποιες ώρες?

xwriatis 17-12-17 12:43

Γειά σου φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλό να ρίχνεις σε καθημερινή βάση τα βακτήρια παντωσ όταν ρίχνεις να το κλείνεις το σκιμμερ γτ θα στα βγάλει έξω στο κύπελλο, εγώ τα ριχνω βράδυ κ το σκιμμερ το κλείνω κ το ανοίγω ξανά το πρωί.. βέβαια κ για 2- 3 ώρες αν το κλείσεις κάνεις πάλι δουλειά.. στο κουτί απο το σπέσιαλ λέει να ρίχνουμε πιο πολύ ποσότητα από αυτά που αναλογουν στα λίτρα γτ το 25-50% ( νομίζω τόσο γραφει ) "πεθαίνουν". Υπομονή θέλει κ η άλγη μέζες είναι για τα ψαράκια που θα βάλεις αργότερα..
Θα σε πουν κ οι πιο έμπειροι..

Παναγιώτης Κ 17-12-17 13:05

Νιτρικά και άλγη δεν μου κολλάει. Θεωρητικά έπρεπε να έχεις λιγότερα αφού έχεις άλγες. Έχεις βάλλει καθόλου νεκρό βράχο;

Το σκιμμερ κλειστό για κάποιες ώρες ναι.

Τα βακτήρια για τα νιτρικά τα ρίχνεις;

Sakisdraminos 17-12-17 13:44

Τα νιτρικά λογικά δεν πέφτουν λογο φωσφορικων .
Θα σου προτείνω να βγάλεις το αντί φώσφορο αλλά να ξέρεις ότι σίγουρα η άλγη θα ζωντανέψει.

Σίγουρα μετά από μια δύο εβδομάδες με της αλλαγές που κάνεις θα δεις διαφορά!

GiorgosT 17-12-17 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xwriatis (Μήνυμα 1030986)
Γειά σου φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλό να ρίχνεις σε καθημερινή βάση τα βακτήρια παντωσ όταν ρίχνεις να το κλείνεις το σκιμμερ γτ θα στα βγάλει έξω στο κύπελλο, εγώ τα ριχνω βράδυ κ το σκιμμερ το κλείνω κ το ανοίγω ξανά το πρωί.. βέβαια κ για 2- 3 ώρες αν το κλείσεις κάνεις πάλι δουλειά.. στο κουτί απο το σπέσιαλ λέει να ρίχνουμε πιο πολύ ποσότητα από αυτά που αναλογουν στα λίτρα γτ το 25-50% ( νομίζω τόσο γραφει ) "πεθαίνουν". Υπομονή θέλει κ η άλγη μέζες είναι για τα ψαράκια που θα βάλεις αργότερα..
Θα σε πουν κ οι πιο έμπειροι..

Μαλλον για αγελαδοψαρα πρέπει να πάω γιατί τα ψάρια δεν βλέπω να την προλαβαίνουν(Ας το πάρουμε λίγο στην πλάκα γιατί αν γυρίσει για σοβαρά θα φύγει στον κοντινότερο κάδο όλο μαζί)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1030990)
Νιτρικά και άλγη δεν μου κολλάει. Θεωρητικά έπρεπε να έχεις λιγότερα αφού έχεις άλγες. Έχεις βάλλει καθόλου νεκρό βράχο;

Το σκιμμερ κλειστό για κάποιες ώρες ναι.

Τα βακτήρια για τα νιτρικά τα ρίχνεις;

Νεκρό βράχο δεν έχω βάλει καθόλου Παναγιώτη και τα βακτήρια τα ρίχνω για τα νιτρικά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1030993)
Τα νιτρικά λογικά δεν πέφτουν λογο φωσφορικων .
Θα σου προτείνω να βγάλεις το αντί φώσφορο αλλά να ξέρεις ότι σίγουρα η άλγη θα ζωντανέψει.

Σίγουρα μετά από μια δύο εβδομάδες με της αλλαγές που κάνεις θα δεις διαφορά!

Αρα Σάκη ποιός ο λόγος να βγάλω τον αντιφώσφορο αφου θα έχω έξαρση άλγης και πάλι?Εγω θέλω να την τελειώσω.Η τιμή των φωσφορικών πάντως που έχω νομίζω πως είναι πλασματική είναι πολλά περισσοτερα τα ppm τρέφετε η άλγη και μου δείχνει χαμηλά στις μετρήσεις.

Παναγιώτης Κ 18-12-17 00:20

Θα σου πρότεινα αν θες να απαλλαχτεις από την άλγη να δοκιμάσεις αντιφωσφορο αλουμινίου. Κάθε 4,5 μέρες θα τον αλλάζεις μέχρι να ψοφήσει τελείως η άλγη. Και ξαναπάς στον σιδήρου. Ο σιδήρου δεν θα κάνει και πολλά σε αυτή τη φάση που είναι.

GiorgosT 18-12-17 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1031033)
Θα σου πρότεινα αν θες να απαλλαχτεις από την άλγη να δοκιμάσεις αντιφωσφορο αλουμινίου. Κάθε 4,5 μέρες θα τον αλλάζεις μέχρι να ψοφήσει τελείως η άλγη. Και ξαναπάς στον σιδήρου. Ο σιδήρου δεν θα κάνει και πολλά σε αυτή τη φάση που είναι.

Παναγιώτη καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Περιμένω την Τρίτη να έρθει το phosGuard να κάνω και μ'αυτό μια δοκιμή.Θα το έβαζα νωρίτερα αλλά Σαλονίκα τα pet πετάνε χαρταετό και ας κοντεύουν Χριστούγεννα.Τον νεκρό βράχο παραπάνω γιατι τον ανέφερες παίζει να βάλω κάνα κομμάτι και να τραβήξει νιτρικά?

Παναγιώτης Κ 18-12-17 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1031034)
Τον νεκρό βράχο παραπάνω γιατι τον ανέφερες παίζει να βάλω κάνα κομμάτι και να τραβήξει νιτρικά?

Όχι. Το ανέφερα, γιατί σε μερικές περιπτώσεις αν ο ΖΒ δεν νεκρωθεί σωστά έχει ως αποτέλεσμα να ξερνάει στο ενυδρείο μας νιτρικά και φωσφορικά όταν πάμε να τον ζωντανέψουμε.

voas 18-12-17 10:41

καλημερα Γιώργο....

η φρέσκια πράσινη άλγη που έχεις, οφείλεται στις αλλαγές απο θάλασσα που έκανες, μπορεί να τις σταμάτησες, ο βράχος όμως όντως σαν σφουγγάρι τις θωράκισε και τώρα τις απελευθερώνει σταδιακά...

το ίδιο θέμα είχε και ο Λεο με αλλαγές πάλι από θάλασσα!

τώρα για τον αντιφωσφορο αλουμινίου....

Το συγκεκριμένο υλικό πρεπει να χρησιμοποιειτε ευλαβικα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης της εταιριας,διοτι υπάρχει σοβαρος κίνδυνος να "στεγνώσουμε" το ενυδρείο απότομα από φωσφορικα.

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του...

Για μένα μια ορθή λύση και ανώδυνη, είναι ότι σου πρότεινε ο Σάκης....

τροφοδοτοντας με έξαρση και κλιμάκωση της αλγης, αλλάζοντας έτσι την ισορροπία μεταξύ νιτρικών φωσφορικών!

GiorgosT 18-12-17 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1031051)
καλημερα Γιώργο....

η φρέσκια πράσινη άλγη που έχεις, οφείλεται στις αλλαγές απο θάλασσα που έκανες, μπορεί να τις σταμάτησες, ο βράχος όμως όντως σαν σφουγγάρι τις θωράκισε και τώρα τις απελευθερώνει σταδιακά...

το ίδιο θέμα είχε και ο Λεο με αλλαγές πάλι από θάλασσα!

τώρα για τον αντιφωσφορο αλουμινίου....

Το συγκεκριμένο υλικό πρεπει να χρησιμοποιειτε ευλαβικα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης της εταιριας,διοτι υπάρχει σοβαρος κίνδυνος να "στεγνώσουμε" το ενυδρείο απότομα από φωσφορικα.

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του...

Για μένα μια ορθή λύση και ανώδυνη, είναι ότι σου πρότεινε ο Σάκης....

τροφοδοτοντας με έξαρση και κλιμάκωση της αλγης, αλλάζοντας έτσι την ισορροπία μεταξύ νιτρικών φωσφορικών!

Καλημέρα Νίκο αλλαγή απο θάλασσα δεν έκανα ποτέ,χρησιμοποιούσα αλάτι της aquaforest και μετά γύρισα σε tropic marin.Είχα ρωτήσει το καλοκαίρι για αλλαγές απο θάλασσα αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία ποτέ.

Παναγιώτης Κ 18-12-17 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1031051)

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του

Νίκο, αυτό για τον phosguard συγκεκριμένα δεν ισχύει. Για κάποιον άλλο ίσως.

voas 18-12-17 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1031068)
Καλημέρα Νίκο αλλαγή απο θάλασσα δεν έκανα ποτέ,χρησιμοποιούσα αλάτι της aquaforest και μετά γύρισα σε tropic marin.Είχα ρωτήσει το καλοκαίρι για αλλαγές απο θάλασσα αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία ποτέ.

Α ΟΚ, είχα αυτήν την εντύπωση.....

την όσμωση σου μέτρησε με tds για αρχη πρώτα....

οι συσκευασίες των βακτηρίων και πρόσθετων, σε τι κατάσταση είναι, μήπως θέλουν ανανέωση...

Γιαννης Μ5 18-12-17 12:27

Καποια στιγμη,αντιμετωπισα και εγω ψηλα νιτρικά καιι φωσφορικα.....
Οτι κι αν εκανα,σε εμενα τουλάχιστον δεν δουλεψε...
Δοκιμασε οτι σου λενε τα παιδια κι αν δεν δουλεψει,παιξε με βοτκα και βακτηρια.
Οσο καιρο το δουλεψα ειχε φτιαξει το ενυδρειο.
Απλα να γνωριζεις οτι μπορει να βγαλει κυανοβακτηριο.

voas 18-12-17 13:14

διαβάστε και αυτο παιδιά αν θέλετε...

οι απόψεις ποικίλουν, απλά εμείς κρατάμε και διαβάζουμε μεμονωμένες καταστάσεις και βγάζουμε τα συμπεράσματα μας!

Παναγιώτης Κ 18-12-17 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1031085)
διαβάστε και αυτο παιδιά αν θέλετε...

οι απόψεις ποικίλουν, απλά εμείς κρατάμε και διαβάζουμε μεμονωμένες καταστάσεις και βγάζουμε τα συμπεράσματα μας!

Τα αγγλικά διάβασα γιατί ιταλικα(φαντάζομαι ήταν) δεν το κατέχω :D

Αναφέρει την απελευθέρωση αλουμινίου στο νερό σε πολύ χαμηλό πεχα. Κάνει αναφορά για 5.5 πεχα. Και ότι sps και lps επηρεάζονται πιο εύκολα από softies.

GiorgosT 18-12-17 18:10

[QUOTE=voas;1031073]Α ΟΚ, είχα αυτήν την εντύπωση..... :smt023

την όσμωση σου μέτρησε με tds για αρχη πρώτα.... Οσμωση 6ppm με 308 στην βρύση πριν 15 μέρες έγινε αλλαγή προφίλτρων

οι συσκευασίες των βακτηρίων και πρόσθετων, σε τι κατάσταση είναι, μήπως θέλουν ανανέωση...Ολα είναι καινούργια πρόσθετα δεν ρίχνω τίποτα

voas 18-12-17 18:43

Καλησπέρα Γιωργο....

Απο την στιγμή που πήρες αντιφως αλουμινίου, ξεκινά συντηρητικά και με πολύ προσοχή την αγωγή και το βλέπουμε...

Η αλλη λύση, ειναι η καταπολέμηση της δυναμικά, με τον τροπο που σου ειπε ο Σάκης...

Το θεμα ειναι να δούμε και τι την συντηρεί και την τρέφει...

Το σκίμμερ ανταποκρίνεται πλεων στο μπουστ που εχει το ενυδρείο, πως το βλεπεις;

Sakisdraminos 19-12-17 02:13

Γιώργο κοίτα να δεις τι γίνεται .
Στην φύση υπάρχουν οι αλγες.
Στο ενυδρείο είναι δύσκολο να μην υπάρχουν για μεγάλο χρονχικό διάστημα.
Αυτό το λέω αναφορικά για να ξέρουμε και τι κάνουμε .

Πάμε τώρα στης αλγες.
Οι αλγες θέλουν κάποιες συνθήκες για να διατηρούνται .
Αυτές στης περισσότερες περίπτωσης είναι θρεπτικά(μαμ) και φως(φωτοσυνθετικο φάσμα)
Με λίγα λόγια συνθήκες που θέλουν και τα κοράλλια .

Πολλές φορές οι αλγες έχουν εισαχθεί από εμάς μέσο κάποιου κοραλλιου.
Φυσικά μπορεί να μην εμφανιστεί κατευθείαν αλλά μετά από καιρό μόλις βρει κατάλληλες συνθήκες .

Οι αλγες δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι κάτι γίνεται λάθος αλλά στην περίπτωση σου κατά μεγάλο ποσοστό ευνοούνται από την ανισορροπία θρεπτικών.


Αν για κάποιο λόγο παίξεις με αλουμινίου αντί φώς σίγουρα μπορεί να δημιουργήσεις και περισσότερα προβλήματα στα κοράλλια.


Εγώ σου πρότεινα να βγάλεις τον αντιφως τελείως μπας και στρώσουμε την ανισορροπία που θα σου μειώσει τα νιτρικά και θα μειώσεις μαζί με τα φωσφορικα.

Για αυτό που αναφέρεις ότι είναι εικονικά τα φωσφορικα το ίδιο ισχύει και για τα νιτρικά .
Βασικά αν δεν τα τραβούσε η άλγη θα τα έβγαζε το σκιμμερ μέχρι να ξανά μηδενίσουν σχεδον τα φωσφορικα.

Άποψη μου είναι ότι σε ένα ριφ όλα πρέπει να γίνονται Φυσικά.

GiorgosT 19-12-17 10:04

Καλημέρα,μόλις έκανα τεστ No3 και θέλω την βοήθειά σας.Συμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να το δείς πρώτα απο επάνω.Απο πάνω που το βλέπω είμαι στο 10 απο το πλάι για μεγαλύτερη ακρίβεια είμαι στο 50,άρα το 50 το διαιρώ με το 10 και έχω 5ppm νιτρικά?

voas 19-12-17 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1031146)
Καλημέρα,μόλις έκανα τεστ No3 και θέλω την βοήθειά σας.Συμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να το δείς πρώτα απο επάνω.Απο πάνω που το βλέπω είμαι στο 10 απο το πλάι για μεγαλύτερη ακρίβεια είμαι στο 50,άρα το 50 το διαιρώ με το 10 και έχω 5ppm νιτρικά?

σωστός!

GiorgosT 19-12-17 10:17

Ευχαριστώ Νίκο,οπότε αλλάζουν τα δεδομένα σχετικά με ανισορροπία μεταξύ No3 και Po4 ή κάνω λάθος?Νίκο σχετικά με το σκίμμερ που ρώτησες χθές σύμφωνα με αυτά που βλέπω νομίζω οτι δουλεύει σωστά και ανταποκρίνεται στα λίτρα μου και στο boost που έχει το ενυδρείο χωρίς βεβαια να έχω δει κάποιο άλλο πως δουλεύει και τι βγάζει και με την μηδάμινη εμπειρία που έχω.

voas 26-12-17 23:59

Καλησπέρα Γιωργο και χρόνια πολλά...

Τι νεα φιλε, τι εγινε τελικά με το θεμα που ειχες;

Απο μετρησεις πλέον που βρισκόμαστε;

GiorgosT 28-12-17 00:56

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.
Sg:1025
Kh:8,3 dkh
Ph:8,1
Ca:420 ppm
Mg:1410ppm
No3:2,5
No2:0mg/l
Po4:0,015 ppm
Nh3:0mg/l
Συνεχίζω με αλλαγές νερού εβδομαδιαίες 60lt περίπου απο πρόσθετα δεν ρίχνω τίποτα εκτός του special blend στις αλλαγές που κάνω με δοσολογία συντήρησης 5ml/38lt.Βλέπω η άλγη άρχισε να υποχωρεί σε αρκετά σημεία στον βράχο και στο σιφωνάρισμα που την κάνω στις αλλαγές νερού ξεκολλάει ποιο εύκολα απο πάνω του.
Πρόσφατα μπήκαν μια Dolabella ένας melanurus και δύο clarkii τα οποία χοσταραν τις bubble απο την ώρα που τα έριξα μέσα.Απο ζωντανά έδιωξα ένα chromis viridis και ένα νταμσελ,Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες για να δείτε την άθλια κατάσταση που έχει δημιουργήσει η άλγη.
http://preview.ibb.co/gi2S7G/20171226_151126.jpg

http://preview.ibb.co/cQ4kuw/20171226_151144.jpg

http://preview.ibb.co/dbojnG/20171226_151230.jpg

http://preview.ibb.co/jyNunG/20171221_113002.jpg

Παναγιώτης Κ 28-12-17 01:04

Ωραίες προσθήκες. Όλα τα κοράλλια σου φαίνονται τουμπανιασμενα.

Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της αργά η γρήγορα...

GiorgosT 28-12-17 09:28

Μάλλον τα ευνοούν τα θρεπτικά που είναι ψιλά.Θα βοηθούσε ένας μικρός κυκλοφορητής να χτυπούσε επάνω στον βράχο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03001 seconds with 11 queries