Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

tsala 24-10-16 18:19

Δεν το ειπα ειρωνικα (δεν ξερω και αν φανηκε ετσι:D) , απο λιμνες δεν ξερω και πολλα ,αρα εσυ μπορεις να βοηθησεις καλυτερα.
συμφωνω οτι πρεπει να βρεθει η αιτια... η φιλτρανση ειναι μια χαρα(και ακομη παραπανω)

Artemisia 24-10-16 18:56

όχι βρε Γιάννη μου και εγω απο σεβασμό σε σένα το εγραψα προς θεού :D:D είναι δυνατόν ??

tsala 24-10-16 23:38

τα λεω για τους υπολλοιπους αναγνωστες, εσυ ξερω οτι δεν παρεξηγεις:D

odin79 25-10-16 11:10

επανερχομαι με μετρησεις αμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 0 φωσφορικα 2mg/lt

Artemisia 25-10-16 15:31

Γιάννη για φυτεμένο ενυδρείο θα ήταν σούπερ ;) Τωρα στην δικιά σου περίπτωση θέλω να δείς αν έχεις σάπια φύλλα στον πάτο της λίμνης ή λάσπη (σε πρώτη φάση) και αναλόγως πράττουμε . Καθαρίζεις τα πάντα απο τον πάτο.
Αν δεν φταίει αυτό και το νερό σου έχει φωσφορικά (κάνε μια μέτρηση και στης Υδρευσης) πάμε για αντιφώσφορο .
Τα ποσοστά (ιδανικά) για να μην είχες πρόβλημα θα έπρεπε να ήταν 0.005-0.02 mg/lt .
Βλέπεις και μου λές :D

giorgostriv 25-10-16 18:42

φιλε γιαννη καταλαβενω απολυτοσ την ανυσηχια σου,και μαλλον την ανυπομονησια σου να δεισ το νερο σου καθαρο και να χαρεισ τα ψαρια σου,το φιλτρο σου ειναι super,η αντλια σου ειναι λιγο μικρη και πιστευω θα σε παιδεψει,η γνωμη μου ειναι να μην κανεισ τιποτα και να περιμενεισ,το νερο σου σιγουρα θα καθαρισει απο μονο του μολισ τα ωφελιμα βακτηριδια δυναμωσουν,η γνωμη μου παντα απο πειρα ειναι το βιολογικο υλικο και η σωστη κυκλοφορια.

odin79 25-10-16 19:18

παιδια ευχαριστω πολυ.Αρτεμις ειναι αδυνατον να δω τον πατο της λιμνης σημερα εκανα και μια αλλαγη 60%

Γιωργο το ιδιο μου λεει και η αρτεμις να περιμενω απλα δεν μπορω να καταλαβω με τοσο που ταιζω γιατι εχω μηδενικες μετρησεις.οσο για την αντλια να περιμενω την ανοιξη η να την αλλαξω τωρα?βιολογικο εχω 150 λιτρα ελαφροπετρα

Artemisia 25-10-16 19:22

Να κάνεις ότι θέλεις αλλά εγω δεν πιστευω ότι φταίει η αντλία γιατι εγω στα χρυσόψαρα έχω μικρότερη .
Τα φωσφορικά είναι κάπως πολλά ;)

giorgostriv 25-10-16 20:34

παιδια ανταλλαγεσ αποψεων απλα κανουμε με ολο το σεβασμο και τη συμπαθια προσ ολλουσ,και παντα προσωπικη μου γνωμη εκφραζω.οι τοσο μεγαλεσ αλλαγεσ νερου στο σταδιο του στρωσιματοσ εγω διαφωνω αν η λιμνη δεν εχει ρυπουσ απο οργανικα στοιχεια φυλλα λασπη κλπ ,θεορω πωσ βιολογια αναπτυσετε και μεσα στη λιμνη εκτοσ απο το φιλτρο,και οπωσ δεν πρεπει να καθαριζουμε το φιλτρο με νερο βρυσησ ,ετσι και οι μεγαλεσ αλλαγεσ σε αυτο το σταδιο νομιζω δεν βοηθανε .εχει δικιο η αρτεμισια για τα φωσφορικα,βρεσ την αιτια και καταπολεμησε τη

Artemisia 25-10-16 20:50

Ναι βρε Γιώργο αλλαγές απόψεων κάνουμε, καλοπροαίρετα καλέ μου :D
Για την αλλαγή νερού έχεις δίκαιο δεν διαφωνώ σε τίποτα, απλά ο Γιάννης κουράστηκε να την βλέπει πράσινη και της έδωσε και κατάλαβε ο καλός μου :D
Γιώργο βάλε φωτό βρε να δεί ο κόσμος τι έχεις κάνει .

giorgostriv 25-10-16 20:53

γιαννη τωρα ειδα την ερωτηση σου για την αντλια,θα σου ελεγα να περιμενεισ να δεισ πωσ θα σου παει.το πιο ευκολο ειναι να σου πουμε βαλε uv βαλε υπερηχουσ βαλε ιονιστεσ και βαλε και ενα οζονιστη.μονο υπομονη σε αυτη τη φαση.τισ φωτο απο τισ δικεσ μου λιμνεσ το παλευω θελω να κανω μια παρουσιαση και εγω. ωστοσο μιασ και το αναφερα αυτουσ τουσ υπερηχουσ για την αλγη πολυ τουσ ζαχαρωνω ασοπσετε η κριση.

odin79 25-10-16 22:00

αρτεμις ακριβως αυτο που ειπες χαχαχαχα τις εδωσα και καταλαβε.θα περιμενω παιδια οτι πειτε.τι ειναι αυτο με τους υπερηχους για βαλε κανα λινκ να δουμε

Artemisia 26-10-16 13:25

Εγω θα έλεγα να πάς σε φίλτρο με ρητίνη αντιφωσφορου (νομίζω θα υπάρχει).
Γιατι με την uv δεν θα έχεις άλγη αλλά τα φωσφορικά θα υπάρχουν ....
Αυτα Γιαννάκο μου !! :D Καλημέρα !!

giorgostriv 26-10-16 19:07

γιαννη αν θεσ να δεισ για υπερηχουσ ψαξε ultrasonic algae control αλλα μην σου μπενουν ιδεεσ,εκτοσ αν θεσ να φτιξεισ λιμνη σε γηπεδο του γκολφ.

odin79 29-10-16 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 975606)
γιαννη αν θεσ να δεισ για υπερηχουσ ψαξε ultrasonic algae control αλλα μην σου μπενουν ιδεεσ,εκτοσ αν θεσ να φτιξεισ λιμνη σε γηπεδο του γκολφ.

Γιωργο οτι ειδα ειναι για τεραστιες λιμνες!σε pocet size δεν βγαινει?πολυ μου αρεσε

odin79 15-11-16 13:24

η λιμνη καθαρισε και επιτελους βλεπω τα ψαρακια μου. ταιζω μια φορα την μερα αλλα δεν εχουν την ιδια ορεξη

BORKED

Artemisia 15-11-16 14:05

Ωραία πράγματα Γιάννη μου :D:D Καθαρή λιμνούλα !!! όλα καλά θα πάνε δεν χρειάζεσαι τίποτα .

tsala 15-11-16 15:25

ωραια!
τωρα αρχιζει η εποχη συντηρησης, δεν θελουν πολυ φαι πλεον και οσο χειμωνιαζει θα μειωνεις

odin79 04-03-17 15:42

3 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια τα νεα απο την λιμνη ειναι καλα συνεχιζει να μην ειναι πρασινη ελπιζω και το καλακαιρι να παει ετσι.ειχα μια ιδεα να βαλω στο πανω μερος του φιλτρου ζαρτινιερες με ελαφροπετρα και φυτα ετσι ωστε να φαινεται πιο ομορφο..η ζαρτινιερα θα ειναι γυρω στα 8-10 εκατοστα βυθισμενη αλλα δεν εχω ιδεα ουτε τι φυτα ουτε αν ειναι εφικτο να γινει.καμια ιδεα?

Τάκης 04-03-17 15:52

Βρε καλως τον Γιάννη,
που χάθηκες βρε συ ;
Μπορείς να βάλεις υδροχαρή φυτά βρε συ ,
όπως Ιριδες , Βουρλα κλπ
και Πάπυρο μπορείς να βάλεις αλλά οι ρίζες τους θα γεμισουν όλη τη γλάστρα

odin79 04-03-17 15:57

γεια σου τακη...ειχα τρεξιματα βρε τακη αστα..θα ηθελα απο την εξωτερικη πλευρα να βαλω ενα φυτο που να κρεμαει για να καλυψει το φιλτρο και απο την εσωτερκη κατι θαμνωδες ισως.εχεις κανα βιντεακι πως φιαχνω αυτη την γλαστρα?

Τάκης 04-03-17 16:12

Για δες μήπως πάρεις καμια ιδέα από τις δικές μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91831
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86354

odin79 04-03-17 21:01

ευχαριστς τακη το δευτερο βοηθησε αρκετα

odin79 04-04-17 11:57

5 Συνημμένο(α)
μετα απο εναν βαρυ χειμωνα αποφασισα επιτελους να φιαξω τον περιβλοντα χωρο της λιμνης ειναι αρκετα δυσκολο αφου το εδαφος ειναι πολυ επικλινες. προσπαθησα να φιαξω επιπεδα,κατι καταφερα, και φυτεψα κυριως διμορφοθηκες αλλα κακαποια αλλα φυτα.οταν φουντωσοθν ελπιζω να φαινονται καλυτερα..και μερικεσ φωτογραφιες απο τα ψαρια ετσι να μην ξεχνιομαστε

Artemisia 06-04-17 17:18

Να τα χαίρεσαι Γιάννη !! :D όμορφα !! βάλε βρε και λίγο γκαζόν ;)

Kostas G. 06-04-17 17:20

Ωραίος Γιάννη!! :) Θα γίνει πολύ ωραία τώρα που έφτιαξες το επίπεδο του χώματος γύρως της και την φύτεψες!!
Θέλεις λίγα φυτά που να απλώνουν να κρατάνε και το χώμα καλύτερα/να εμποδίζουν την διάβρωση

odin79 08-04-17 00:09

ευχαριστω πολυ παιδια...Αρτεμις το γκαζον ειναι μεγαλη συζητηση ειναι πολυ μεγαλοσ ο κηπος...Κωστα εβαλα διμορφοθηκες που ειναι ερπουσες απο οτι μου ειπε και αγορασα και σημερα καποια αλλα που θα φυτεψω μολις το επιτρεψει ο χρονος μου..

giorgostriv 08-04-17 11:59

γεια σου γιαννη ,με τοσο μεγαλο κηπο σιγουρα καποια στιγμη θα μπεις στον πειρασμο να μεγαλωσεις και τη λιμνη:)

odin79 09-04-17 20:32

Γιωργο σε πειρασμο για δευτερη λιμνη ειμαι χαχαχαχαχα

odin79 05-07-17 19:33

4 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια ειπα να κανω ενα update..H λιμνουλα τα παει εξαιρετικα εχει καθαρισει εντελως εδω και καποιους μηνες και πριν μια εβδομαδα ανακαλυψα και 2 μωρα χρυσοψαρα..

BORKED

tsala 05-07-17 19:42

Γειά σου Γιάνναρε! να σου ζήσουν!! :p

odin79 05-07-17 19:58

γεια σου ρε τζονι...μια ερωτηση την τροφη κινσι την ξερεις?αξιζει?

Τάκης 05-07-17 19:59

Γεια σου βρε Γιάννη,
να σου ζήσουν βρε :)

odin79 05-07-17 20:37

na sai kala takiiii

janickrules 05-07-17 20:48

πολυ ωραιο οντως!!

τροφη,φτιαξε δικη σου καλυτερα και δινε εναλλαξ με αυτη του εμποριου!
εκει να δεις αναπτυξη!

odin79 05-07-17 21:26

ευχαριστω πολυ!!αυτο δεν ξερω να το κανω!!

janickrules 05-07-17 21:38

υπαρχουν απειρες "συνταγες" και σιγουρα πιο καταλληλοι απο εμενα για να σου προτεινουν (takis,tsala κλπ)

εγω προσωπικα, ταιζω συχνα γαυρο (φιλετο).
ή το εχω ετοιμο στην καταψηξη και απλως το ξεπαγωνω, ή αποτελει μερος μιας πιο συνθετης καλυτερης συνταγης:

καροτο,σπανακι,μαρουλι,σκορδακι,λαχανο,μπροκολο.

καποια απο αυτα (σε καθε συνταγη κανεις αλλαγες) τα ζεματιζεις και τα βαζεις στο μουλτι μαζι με ωμο γαυρο (φιλετο - δηλ καθαρισμενο και χωρις κοκκαλο).
στην συνεχεια απλωνεις το μειγμα σε μια σακουλιτσα και τα βαζεις καταψηξη.
καθε τοσο κοβεις ενα "κομματι" το ξεπαγωνεις και το προσφερεις!

εναλαξ δινεις κατι απο τα παραπανω (πχ σπανακι) φρεσκο, ελαφρως ζεματισμενο.

αυτο τουλαχιστον κανω εγω!;)

επισης μπορεις να δινεις (ειδικα για τα μικρα) καλα βρασμενο αυγο.
κροκο κυριως (εγω δινω και ασπραδι)!

εχε υπ'οψην σου οτι ολα τα παραπανω επιβαρυνουν το νερο,οποτε θες ισχυρη βιολογια και συχνες αλλαγες!

και καλα ξεμπερδ... καλη συνεχεια ηθελα να πω!!:D

Τάκης 05-07-17 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 1016641)
ευχαριστω πολυ!!αυτο δεν ξερω να το κανω!!

ελα βρε που δεν ξέρεις :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87701

janickrules 05-07-17 21:53

και μετα σπαμε το κεφαλι μας για το απιστευτο commet σου!:D

odin79 05-07-17 21:58

ελα βρε που δεν ξερεις λεει χαχαχαχα ευχαριστω παιδια πολυ θα το δοκιμασω!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02827 seconds with 10 queries