Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προετοιμασία για χρυσόψαρο (τελικά γκάπυ)! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97251)

tsala 09-07-17 09:52

φυσικα και τρωνε αρτεμια , αλλα δεν χρειαζεται τετοιος μπελας..
αν θελεις να "μπλεξεις" ομως , εννοειται πως ειναι πολυ πιο θρεπτικη απο τις ξηρες τροφες.
να σου ζησουν!

nxatzhiwannou 09-07-17 12:33

Σε ποσό καιρό θα έχουν ξεπεταχτεί να μην υπάρχει πρόβλημα να φαγωθούν ;;

Dimitra_ 09-07-17 17:13

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρονος στην πραγματικότητα... Περιπου δυο εβδομάδες... Και με την τροφή πάντως θα είσαι μια χαρά...

nxatzhiwannou 11-07-17 21:34

Προετοιμασία για χρυσόψαρο (τελικά γκάπυ)!
 
SOS!!! Αρσενικό είναι κάτω και μοιάζει να μην έχει κοιλιά !! Δεν το βλέπω να την βγάζει !! Τι έγινε ;; μέχρι πριν 2 ώρες ήταν όλα καλά !!https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...5b99f11094.jpg

janickrules 11-07-17 21:36

βγαλε φωτο!

edit : τωρα το ειδα.

nxatzhiwannou 11-07-17 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 1017365)
βγαλε φωτο!



https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c775147f39.jpg

Dimitra_ 11-07-17 21:38

Τι μετρήσεις έχεις;
Νομιζω οτι είναι βακτηριακή μόλυνση .

nxatzhiwannou 11-07-17 21:39

Πριν 2 μέρες ήταν όλα κομπλέ και ήταν τα τελεφταια ! Πρέπει να πάρω αύριο !! Όλα τα αλλά και τα μικρά είναι άψογα

janickrules 11-07-17 21:42

πιθανοτατα να κανω λαθος,αλλα ισως ειναι (ενδο) παρασιτο.
το ειχα αντιμετωπισει κι εγω αυτο το προβλημα,αρκετα χρονια πριν.

οπως ειπα μπορει να κανω λαθος!

εννοειται περιμενεις απαντηση απο καποιον εμπειρο!

Dimitra_ 11-07-17 21:48

Τρώει; αν είναι τάισε το σκορδοζουμο... Θα εκανα κι θεραπεία με αλάτι...

nxatzhiwannou 11-07-17 21:50

Δεν κολυμπάει καν !! Έχει χάσει το χρωμα !! Το σκόρδοζουμο μέσα εκεί ή να το απομονώσω κάπου ;; και πως το κάνω ;; δεν έχω ιδέα !

janickrules 11-07-17 21:54

λιωνεις μια σκελιδα σκορδο.
προσθετεις μια ιδεα απο νερο ενυδρειου,ισα ισα για να ειναι καπως πιο υγρο,μιας και το σκορδο δεν θα βγαλει πολυ.

βαζεις τα φυλαρακια της τροφης να μουλιασουν σε αυτο το υγρο και μετα τα δινεις.,


δεν το απομονωνεις.εκει μεσα στο ενυδρειο,καλο θα κανει.

nxatzhiwannou 11-07-17 22:02

Πέθανε !! Δεν πρόλαβα να κάνω κάτι [emoji853]με τα υπόλοιπα θα έχω πρόβλημα λέτε !;;
-------------------------
Να κάνω κάποια θεραπεία προληπτικά να κάνω μετρήσεις ;;
-------------------------
Και ενώ έχω τα μωρά και πρέπει να ταΐζω τρώνε και τα αλλά αρκετά ! Πειράζει ; γιατί ξέρω ότι δεν πρέπει να ταΐζω πολύ

janickrules 11-07-17 22:06

ενταξει συμβαινουν αυτα με τα γκαπυ.
πολλα ειναι ηδη αρρωστα απο τα μαγαζια.
εχεις και τα μικρα τωρα που θα βγουν πιο δυνατα,μην στεναχωριεσαι!

μετρησεις κανε.
-------------------------
αναγκαστικα θα τρωνε και τα μεγαλα απο την στιγμη που εχεις μικρα τωρα.

δινε και κανενα βρασμενο αρακα (χωρις τον φλοιο) μια στο τοσο για να "αδειαζουν".

Dimitra_ 11-07-17 22:06

Μην κανεις θεραπεία μς τα μικρά. Γενικά τα γκάπυ πεθαίνουν. Όχι παντα έχοντας κάποια συγκεκριμένη αιτία... Οφείλεται στο οτι τα διασταυρώνουν για να βγάζουν αυτά τα χρώματα. Σου το χα πει απο την αρχή δεν ει αι ανθεκτικά ψαράκια...μην στεναχωριεσαι. Αλλαγή κάνε.
Συμφωνώ με τον αρακά !!

nxatzhiwannou 11-07-17 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1017379)
Μην κανεις θεραπεία μς τα μικρά. Γενικά τα γκάπυ πεθαίνουν. Όχι παντα έχοντας κάποια συγκεκριμένη αιτία... Οφείλεται στο οτι τα διασταυρώνουν για να βγάζουν αυτά τα χρώματα. Σου το χα πει απο την αρχή δεν ει αι ανθεκτικά ψαράκια...μην στεναχωριεσαι. Αλλαγή κάνε.
Συμφωνώ με τον αρακά !!



Έκανα και χθες αλλαγή ! Λόγο ότι έγινε αυτό να κάνω και τώρα ;;

janickrules 11-07-17 22:15

αυτο που λεει η δημητρα.

πολλα ειναι ηδη αρρωστα και "φευγουν" στα ξαφνικα χωρις πολλα πολλα.

σε αντιθεση με τα αγορασμενα, τα δικα σου θα "βγαλουν" την ανθεκτικοτητα που χαρακτηριζει τα γκαπυ και θα πανε μια χαρα.

ξερω οτι πανικοβληθηκες τωρα αλλα δεν χρειαζεται.

περιμενε και κανενα πιο εμπειρο να σου πει.

εγω δεν θα εκανα αλλαγη ξανα.

nxatzhiwannou 11-07-17 22:17

Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα !! Δεν μου έχει τύχει έτσι γρήγορα χωρίς λόγο και στεναχωρήθηκα αρκετά !! Νομίζω θα ήταν υπερβολή να κάνω κ σήμερα αλλαγή !!

tsala 11-07-17 22:22

κριμα για το ψαρακι..
πολλα μπορει να ειχε , παρακολουθα τα υπολλοιπα , αν δεις κατι παρομοιο θα κοιταξεις για θεραπεια...
για την ωρα αφησε τα, ισως να ειναι μεμονομενο γεγονος..

Dimitra_ 11-07-17 23:00

Νόμιζα οτι πεθανε κι δεν έκανες!!! Όχι καλέ!

Fishermen1234 12-07-17 01:28

Λυπάμαι πολύ για το ψάρι. Είναι πολύ στενάχωρα αυτά αλλά νέα το χόμπι είναι και αυτό δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μην έχει χάσει ψάρι και μην πανικοβαλλεσαι τα γκαπυ τα έχουν αυτά καμιά φορά, χωρίς να είναι ιός. Να τα παρακολουθεις.

nxatzhiwannou 12-07-17 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1017414)
Λυπάμαι πολύ για το ψάρι. Είναι πολύ στενάχωρα αυτά αλλά νέα το χόμπι είναι και αυτό δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μην έχει χάσει ψάρι και μην πανικοβαλλεσαι τα γκαπυ τα έχουν αυτά καμιά φορά, χωρίς να είναι ιός. Να τα παρακολουθεις.



Η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό κάνω !! Τα παρακολουθώ !! Θα κάνω σήμερα τις μετρήσεις και βλέπω ! Να κάνω αλλαγή γιατί πέθανε χθες !!;; και πόσες αλλαγές να κάνω γενικά με τα μωρά ;;

Dimitra_ 12-07-17 15:29

Αλλαγές θα κανείς κανονικά απλως θα κοιτάς μην ρουφηξεις κανένα... Θέλουν φρέσκο νεράκι

Fishermen1234 12-07-17 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nxatzhiwannou (Μήνυμα 1017440)
Η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό κάνω !! Τα παρακολουθώ !! Θα κάνω σήμερα τις μετρήσεις και βλέπω ! Να κάνω αλλαγή γιατί πέθανε χθες !!;; και πόσες αλλαγές να κάνω γενικά με τα μωρά ;;

Πόση ώρα έμεινε μέσα νεκρό;

nxatzhiwannou 12-07-17 15:47

Προετοιμασία για χρυσόψαρο (τελικά γκάπυ)!
 
Αρκετή γιατί δεν υπήρχε κάποιος να το βγάλει κ εγώ έκλαιγα [emoji51] έμαθα και πριν λίγες μέρες ότι η Εύα το σκυλί μου έχει καρκίνο για τριτη φορά και ψιλό χάζεψα !

Dimitra_ 12-07-17 16:37

Λυπάμαι πολύ για τι σκυλάκι... Μην ανησυχεις ... Κρατά σωστές τις ρουτίνες σου κι δεν θα εχεις θέμα...
Τα γκάπυ πεθαίνουν. Κι οι θηλυκές όταν γενανε πεθαίνουν... Γενικά δεν είναι ανθεκτικά ψάρια... Αν είναι σώστες οι μετρήσεις σου δεν εχεις θέμα...

nxatzhiwannou 12-07-17 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1017465)
Λυπάμαι πολύ για τι σκυλάκι... Μην ανησυχεις ... Κρατά σωστές τις ρουτίνες σου κι δεν θα εχεις θέμα...



Σ ευχαριστώ πολύ ! Προσπαθώ !

Fishermen1234 13-07-17 12:19

Μην κρατήσεις τη ρουτίνα,καλό θα ήταν να κάνεις κάποια αλλαγή έξτρα, αλλά με πολύ προσοχή για θερμοκρασιες/ παραμέτρους. Και κάποιος να σε ξεματιασει, λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02383 seconds with 10 queries