Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αnouncements - Interviews - News (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=167)
-   -   Διαγωνισμός Βιοτοπικών και Φυτεμένων ενυδρείων στη Ρωσία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73952)

Dimis 22-10-13 09:50

Συγχαρητηρια παιδια για τα εξαιρετικα πλασαρισματα που ειχατε!

Αν και κριτης θεωρω πως μερικα ενυδρεια,μεταξυ αυτων και αρκετα Ελληνικα αδικηθηκαν απο την βαθμολογια.

Το ιδιο συνεβει και στα φυτεμενα που η ταση παγκοσμιως πλεον ειναι τα τοπια ξηρας και ετσι αδικουνται οι υπεροχοι υποβρυχιοι κηποι οπως των 2 Νικων που εστειλαν απο εμας!

Και παλι συγχαρητηρια παιδια!

Σε λιγες ωρες θα ανεβουν και τα σχολια των κριτων.

Κλεόβουλος 22-10-13 10:04

Μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!
Κι εγώ πιστεύω ότι αρκετά ενυδρεία μας αδικήθηκαν (δεν είχαμε και αρκετές ψήφους κοινού).
Πολλά συγχαρητήρια και στους αγαπημένους μου αφρικάνους που μας εκπροσώπησαν επάξια :smt041

exelix 22-10-13 11:09

Τα συγχαρητήριά μου σε όλους για τη συμμετοχή τους! Και να αδικηθήκαμε απαρατήρητοι δεν περάσαμε!

Κουραμπιές 22-10-13 13:14

Πολλα συγχαρητηρια σε ολους. Οντως και εγω με το δικο μου ματι, πιστευω καποια αδικηθηκαν σε σχεση με ξενα, ειδικα στην αμερικη. Oντως εγω ευχαριστημενος ειμαι, αλλωστε ποιο σημαντικο ειναι τα σχολια των κριτων, για να δουμε τι θελει διορθωση. :) :)

delta66 22-10-13 13:16

Εδω ολα http://all4aquarium.ru/en/events/jbl...t-2013/entries
Νομιζω θα δημιουργησουμε παραδοση στους βιοτοπους.
Και εχουμε μελλον να γινουμε ακομα καλυτεροι απο οτι ειμαστε, γιατι φαινεται να προσεχουμε αυτη την παραμετρο στα ενυδρεια μας, περισοτερο απο αλλες χωρες ως ενυδρειακη κοινοτητα.
Δεν κοιταμε τα ενυδρεια της μια στιγμης, οσο διαρκει μια φωτογραφια. (Για τα φυτεμενα high end λεω. Κακα τα ψεμματα συνηθως αυτα τα ενυδρεια δεν κρατανε πολυ -οχι τουλαχιστον οπως φαινονται στις φωτο- και δεν στηνονται για τα ψαρια)

no_name 22-10-13 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 794443)
αλλωστε ποιο σημαντικο ειναι τα σχολια των κριτων, για να δουμε τι θελει διορθωση. :) :)

Και εγώ τα σχόλια περιμένω... οι θέσεις μου είναι παντελώς αδιάφορες.

nazgul 22-10-13 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
Πολλά συγχαρητήρια και στους αγαπημένους μου αφρικάνους που μας εκπροσώπησαν επάξια :smt041

Ευχαριστουμε :D

Παντως, οπως αναφερει και ο Σπυρος, αν αναλογιστουμε οτι τα ενυδρεια που στειλαμε ειναι ενυδρεια που τρεχουν ακομα και χρονια με σκοπο να ζουν καλα τα ψαρια μας και δεν στηθηκαν απλα για ενα διαγωνισμο, μια χαρα ειμαστε. Δε νομιζω τα παιδια που εστειλαν απο εδω (οπως και εγω) να πειραξαν και τιποτα στα ενυδρεια τους, για να βγαλουν απλα μια φωτογραφια. Και αυτο ειναι που μετραει για εμενα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.

Nickthefish 22-10-13 13:53

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά...τα λογια είναι περιττά όπως λέει και η Μαρινέλλα... Κανονιστε να τους διαψευσουμε στο best of discus 2014.

saxlina 22-10-13 14:52

Συγχαρητήρια και από μέρους μου σε όλους...
Πιστεύω ότι στην κατηγορία μας ήταν οι περισσότεροι Ρώσοι, οπότε υπήρχε και μια τάση ψήφου πιστεύω...από κει και πέρα εμείς χωρίς καμια ιδιαίτερη προετοιμασία Και Διαφήμιση κατεβήκαμε για το χαβαλέ μας...
Ας είναι λοιπόν, και του χρόνου με Υγεία!!!:cool:

Dimis 22-10-13 15:16

Σχολια μην περιμενετε πολλα,οι διοργανωτες ειπαν στους κριτες να σχολιασουν 1 στα 3 ενυδρεια περιπου,αυτα που τους αρεσουν περισσοτερο.

Κουραμπιές 22-10-13 17:53

Εεεε κριμα εγω και μαυτο το γνωμωνα μπηκα. Οκ. Πες μου τοτε θα το αντεξω. Δημοσια θελω τη γνωμη σου για το δικο μου. Κριτης εισαι μη λυπηθεις!! :D

Dimis 22-10-13 18:22

Εχω σχολιασει ολα τα Ελληνικα...

no_name 22-10-13 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 794527)
Εχω σχολιασει ολα τα Ελληνικα...

Έχουν αναρτηθεί κάπου τα σχόλια?

Dimis 22-10-13 20:54

Στον πινακα με τα ενυδρεια στα δεξια.
Ανεβαινουν σιγα σιγα ανα κριτη...

nicpapa 22-10-13 21:02

Τα συγχαρητήρια μου στους συμμετάσχοντες... :D
Γενικά είχαμε καλή συμμετοχή...
Δεν μου άρεσε ο διαγωνισμός αυτός... εγώ απο την μεριά μου απλά έβαλα την συμμετοχή μου με μια παλιά φώτο που ειχα αναρτήσει στο φόρουμ , δεν μου άρεσε γιατί δεν σχολιάζουν... :confused:
Και κλασικα στα φυτεμενα δεν διαχωρίζουν τα ενυδρεία με φυτά με το aquascaping στεριάς...

thab 22-10-13 22:26

Συγχαρητήρια σε όλους κι από μένα

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην περίμενε τα σχόλια των κριτών..

Ντίμη σ' ευχαριστούμε για το χρόνο που διέθεσες για να σχολιάσεις τα ενυδρεία μας!

Γιώργος Κ 22-10-13 22:52

Μπραβο σε ολους οσους συμμετείχαν!! :p
Πολυ καλές θεσεις η Ελλαδα ... εχω ενθουσιαστει!!!! :smt020:smt041:smt041:smt041

ChocolatePuma 23-10-13 09:25

Συγχαρητήρια σε ολους:D
Σχετικά με τα φυτεμενα...δεν μπορω να καταλάβω τη λογική να επιβραβευουν 'στεριες' μέσα σε ενυδρεια
Δάση & άγρια δύση στις πρώτες θέσεις!!!!!!:confused:

Alex_Salonica 23-10-13 10:32

Συγχαρητήρια και από μένα σε όλους τους συμμετέχοντες και του χρόνου με διπλάσιες συμμετοχές εύχομαι

Maverick 23-10-13 16:58

Μπράβο παιδιά και εις ανώτερα!

Dimitris77 25-10-13 11:45

Dimi τα σχολια σου εχουν αναρτηθει καπου η δεν τα εχουν ανεβασει ακομα?

Dimis 25-10-13 13:55

Δεν εχουν ανεβει ακομα τα σχολια για τα ενυδρεια,μονο το σχολιο μου για τον διαγωνισμο.Στα δεξια ειναι...

Dimis 25-10-13 14:05

Ξεκινησαν να ανεβαινουν και τα σχολια μου για τα ενυδρεια...

no_name 25-10-13 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 795037)
Δεν εχουν ανεβει ακομα τα σχολια για τα ενυδρεια,μονο το σχολιο μου για τον διαγωνισμο.Στα δεξια ειναι...

Δημήτρη γιατί δεν μας λες εδώ τι σχολίασες??? Το ίδιο είναι!!! :p

Dimis 25-10-13 14:09

Eισαι ανυπόμονος ε...

Μπορεις να δεις τον σχολιασμο για τον betta σου,εχει ανεβει ηδη.:D
Τα υπολοιπα εως την δευτερα πιστευω θα εχουν ανεβει...

no_name 25-10-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 795043)
Eισαι ανυπόμονος ε...

Είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ, λογικό δεν είναι??? :smt119

Παράθεση:

Nice home for your betta, I would prefer the wild morph, also the Eichhornia crassipes is from South America.
Δεν ήξερα ότι το Eichhornia crassipes είναι από Νότια Αμερική...

Όσο για την άγρια μορφή, ήδη έχω ξεκινήσει και ψάχνομαι!!!

Dimis 25-10-13 14:25

Γι αυτο εχεις εμας εδω για να στα λεμε και να μην ψαχνεις...:smt019

kgf12345 25-10-13 14:45

George ειναι απο νοτια αμερικη αλλα εχει εισαχθει και βρισκεται παντου σχεδον μεχρι και στην αφρικη.οποτε "βιοτοπικα" (πλεον) εισαι σωστος;)

εκτος αν το παρεις αυστηρα βιοτοπικα και θες μονο ενδημικα ειδη.


http://www.aquaticinvasions.net/2008...ellez_etal.pdf
It was introduced into Asia at the end of the
XIX century through Japan and Indonesia (Ueki
et al. 1975) and became naturalized in rice fields
in the south and gradually extending northwards.
In Indonesia, there are references to its
appearance in Bogor where it was grown as an
ornamental in the Botanical Gardens (Backer
1951). Today it extends from the plains up to an
altitude of 1600 m. In India, it first appeared in
Bengal at the beginning of 1890, and is now
present throughout the country except in the
more arid western part of Rajasthan, in the
rugged regions of the north, and in Kashmir. It
has recently been cited in Taiwan (GISD 2005)

and mainland China (Jianquing et al. 2001).



no_name 25-10-13 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 795049)
George ειναι απο νοτια αμερικη αλλα εχει εισαχθει και βρισκεται παντου σχεδον μεχρι και στην αφρικη.οποτε "βιοτοπικα" (πλεον) εισαι σωστος;)

Αυτά να τα πεις στον κριτή μας.. χαχαχα

Dimis 25-10-13 14:49

Kαι η λιμνη Βουλιαγμενης εχει black molly αλλα δεν τον λες και βιοτοπο τους ε...
Και το παρκο Τριτση εχει Οσκαρ αλλα ουτε αυτο το λες βιοτοπο τους...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02674 seconds with 10 queries