Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με ψάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34848)

tsala 25-10-12 12:17

Αλεξ, εφοσον εχει endlers και ancistrus στο ενυδρειο, καποιο απ αυτα την εκανε την δουλεια.
Για ancistus συμφωνω, αλλα εχουν αναφερθει πολλα τετοια περιστατικα απο endler και guppy.
Πιθανον να ηταν και μικρη η γαριδα...

Alex_Salonica 25-10-12 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 706383)
Συνήθως τέτοια γεγονότα συμβαίνουν σε νεκρές ή άρρωστες γαρίδες
Μια υγιή ενήλικη γαρίδα δεν πιάνεται καθόλου εύκολα

:smt023
ειδικά από γκάπι ή έντλερ

Anna10 27-10-12 16:45

Τελικά βρήκα pseudomugil gertrudae στα petcity και πήρα ένα κοπαδάκι.
Είναι πολύ κινητικά και πειραχτήρια.Το θέμα είναι ότι πηγαίνουν και τσιμπάνε τις κεραίες των γαρίδων.Μετά απομακρύνονται.Οι γαρίδες άντε να κουνιούνται λίγο πιο πέρα.Να ανησυχώ;:confused:

Anna10 27-10-12 19:22

5 Συνημμένο(α)
Βάζω μερικές φωτογραφίες αλλά είναι από κινητό και λίγο θολές κι αυτά γρήγορα και δεν προλαβαίνω να τραβήξω μία καλή.Κάνει αντανάκλαση γι' αυτό θα προσπαθήσω για καλύτερες αύριο.Είναι ακόμα μικρά και έχουν κίτρινο και βούλες στα πτερύγιά τους.Μερικά έχουν το επάνω και τα κάτω μυτερά.Είναι τα spoted blue eye.

Γιώργος Κ 31-10-12 10:40

Το κακό είναι ότι τα εντλερακια αν φάνε μια "γλυκαίνονται" και κυνηγάνε και τις υπόλοιπες ... Έτσι την είχα πάθει και εγώ - ειδικά οι θηλυκές τις κυνηγούσαν με μανία μετά το πρώτο κρούσμα! :smt068

delta66 31-10-12 10:46

Οταν ειχα δοκιμασει εντλερς στο γαριδαδικο, δεν ξαναειδα γονο ποτε. Μαλιστα ειχα και μειωση πληθυσμου.
Δεν ξερω αν οι μεγαλες θηλυκες χτυπαγαν και τις ενηλικες γαριδες γιατι δεν το ειδα με τα ματια μου, αλλα μου εφτανε το αποτελεσμα για να τα βγαλω και να δω μετα το ενυδρειο να ξαναγεμιζει γαριδες.

Anna10 31-10-12 12:26

Έχω μία απορία.Αν δίνω αρτέμια στα γερτρουδάκια που έχω, υπάρχει περίπτωση να συνηθίσουν στην ζωντανή τροφή και να αρχίσουν να κυνηγάνε και τον γόνο των γαρίδων μου;

ChocolatePuma 31-10-12 13:30

Αρχίζω να πιστεύω πως τελικά οι γαρίδες "ταλαιπωρούνται" στα κοινωνικά ενυδρεία ...

Όλοι μας λίγο ή πολύ έχουμε ζήσει περιστατικά επιθέσεων σε γαρίδες...από διάφορους συγκατοίκους...

Μου φαίνεται ξεκινάω γαριδάδικο... ;)

Dimis 31-10-12 15:00

Μπα...ταισε αφοβα!

piranha friend 23-02-13 18:02

Γίνεται???
 
Λοιπόν παιδιά καλησπέρα. Στο 25λ ενυδρείο που έχω μέχρι τώρα φιλοξενεί γαρίδες τσέρυ 11 στον αριθμό!
Είναι πυκνοφυτεμένο και σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι ραμιρέζι!
Μπορώ ή θα χάσω μονομιάς τις γαρίδες μου???:D:D

sarpijk 23-02-13 18:12

Αυτο το ενυδρειο ειναι μικρο ακομα και για μονομαχο ποσο μαλλον για ζευγαρι ραμ. Μεινε στις γαριδες.

piranha friend 23-02-13 18:13

οκ ευχαριστώ!;)
Για μονομάχο όχι και μικρό!!!

Alex_Salonica 23-02-13 18:47

Και μεγαλύτερο να ήταν το ενυδρείο σου δεν βάζουμε γαρίδες με κιχλίδες :smt106

snakepanos 23-02-13 22:38

Καλυτερα μείνε στης Γαριδες σου,και ελα να σου δωσω καμια να αλλαξεις το αιμα.,

piranha friend 24-02-13 09:44

οκ snakepanos...
Ναι όντως όμως ο μονομάχος δώθηκε σε ένα φίλο μου που λογικά είναι μέλος του φόρουμ...
Τέλωσπάντων οκ δεν θα βάλω τα ραμιρέζι θα συνεχίσω με τις γαρίδες μου...

imichal 24-02-13 12:05

Συνδυασμος με γαριδες
 
Θελω να συνδυασω red cherry με white clouds & bloodfin σε ενυδρειο με αρκετά φυτα που μεταξυ αλλων θα εχει και μος. Θα υπαρχει λετε προβλημα ? Με τα white clouds γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα μια και τον συνδυασμο αυτον το ειχα και παλιοτερα σε ενυδρειο με πολύ μος. Ο γονος κρυβοταν στη μος και μολις μεγαλωνανε εβγαιναν στην επιφανεια.... Τα bloodfin tetra ομως δεν τα εχω ξαναδοκιμασει....

Dimis 24-02-13 13:24

Απροβληματιστο ενυδρειο δροσερου νερου,απλα τα bloodfin θα σου φανε οσο γονο μπορουν απο white cloud...

imichal 24-02-13 14:00

θα ειναι σε διαφορετικα ενυδρεια το 2 σμηνη...:wink:

bloskas 24-02-13 16:48

και για να ειναι μετρημενες οι γαριδες σου φιλε μου μαλλον και αυτες δε νοιωθουν και πολυ ανετα εκει! ποσο καιρο τις εχεις?

piranha friend 24-02-13 18:37

Κανά 3μηνο...
Ούτε 1 γέννα δεν έχω δει. Πολλές σέλες πολλά κυνηγητά μικρά ή αυγά όχι.....:confused::confused:

snakepanos 24-02-13 23:46

Χαλαρα ,,μπερδευτήκατε ολοι σας ,,εδωσε τα ψαρια και εχει μονο γαριδες το παλικάρι.
Καλο θα ηταν η γαριδες στο μελλον να μπουνε σε ενα τουλαχιστον 30 λιτρα +ενυδρειο,,.γιατι αμα σε γεννησουν να δουμε τι θα τις κανεις.

Stivv27 25-02-13 00:01

βρε ηρεμα τα λεμε!!Απλα αλλου ελεγε οτι ειχε και εναν μονομαχο μεσα!Θα ηταν πολυ δυσκολο να εβλεπε μικρουλια!Τις μεγαλες ισως να μην τις πειραζε αλλα τα μικρα ηταν το σνακ του!

nazgul 25-02-13 00:15

Δεν μπερδευτηκαμε καθολου. Μεχρι πριν απο λιγες μερες ειχε και ενα μονομαχο μεσα. Απλα ο stivv27 ειπε οτι με το μονομαχο μεσα, λιγο δυσκολο να εβλεπε γονο σε 3 μηνες που εχει τις γαριδες.

Αντε φτανει! :D

g81gr 15-08-13 10:14

Μονομάχος και red cherry???
 
Καλησπέρα, το ενυδρείο μου τρέχει τώρα 1 χρόνο, και αφού ξεφορτώθηκα τα γκάπι, σιγά σιγά, μαλάκωσα το νερό στο gh12, kh 4, ph7 και έχω αρχίσει να βάζω ψάρια μαλακού νερού μαζί με τις γαρίδες. Για την ώρα έχω 6 άγκιστρους, 3 corrys, και καμιά 100αριά γαρίδες. Θέλω όμως να βάλω ένα ψάρι με πιο πολλά χρώματα, και γι αυτό ρωτάω, μπορώ να βάλω μονομάχο??? Το ερώτημα αφορά βασικά τις γαρίδες, τις τρώει??? Το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο. Τι λέτε??? επίσης, πόσους αρσενικούς μπορώ να βάλω??? και πόσες θηλυκές???

Stivv27 15-08-13 10:21

Oι αποψεις ειναι διαφορετικες και βασικα καθε ψαρι ειναι διαφορετικο!Μπορει να τυχεις σε καλο ψαρι και να μην δινει σημασια!Αλλα μπορει και να δοκιμασει κανενα μικρο καμια φορα και να τις τσακισει μετα!
Τωρα και στο δευτερο που ρωτας για το ποσα μπορεις να βαλεις μεσα!Τι ογκο εχει το ενυδρειο σου?2-3 θυληκα με ενα αρσενικο μπορει και να ειναι ενταξει!Αλλα 2 αρσενικοι λιγακι δυσκολο!

kgf12345 15-08-13 11:04

οι μονομαχοι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τις φανε τις γαριδες.αν εβαζες θα εβαζες ενα αρσενικο και 3-4 θυληκιες.εκτος αν εχεις ενυδρειο με μηκος εναμιση μετρο τουλαχιστον τιγκα φυτεμενο, οποτε ισως θα μπορουσες να βαλεις κ δευτερο αρσενικο.

οπως και ναχει,με γαριδες δεν.

εκτος αυτου,αφου εχεις ψαρια αμερικης,γιατι να τα μπλεξεις κ με ασιας;

δεν ειδα να γραφεις ποσα λιτρα ειναι,αλλα στη θεση σου δε θα προσθετα αλλο ειδος και θα μεγαλωνα την ομαδα με τα κορυ.εκει να δεις ποσο τζερτζελε θαχει το ενυδρειο:D ειναι καπως παρεξηγημενα ψαρια τα κορυ γιατι σπανια κρατιουνται απο χομπιστες στους αριθμους που πρεπει.

αυτα εφοσον θες να κρατησεις κ τις γαριδες μεσα.αν τις βαλεις αλλου,εχεις πολλες επιλογες για συμβατα ψαρια.

υ.γ στο νερο σου πρεπει να ριξεις λγο ακομα το ph;)

g81gr 15-08-13 16:10

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, οπότε μάλλον δε θα βάλω μονομάχο μέσα στο ενυδρείο. (το ενυδρείο είναι 1 μέτρο και 120 λτ). Έτσι λοιπόν τι λέτε να βάλω μέσα που να δώσει λίγο χρώμα και να μην τρώει τις γαρίδες???

Σκέφτομαι να προσθέσω κι άλλα κόρυς μέσα μόλις βρω θα βάλω 2 με 3 ακόμα. Και το Ph, το προσπαθώ να πέσει, αλλά μάλλον πρέπει να προσθέσω κάτι να το ρίξω, για την ώρα προσθέτω νερό όσμωσης και απλά σταθεροποιείτε στο 7.

kgf12345 15-08-13 17:32

δυσκολα θα βρεις κατι.δυστυχως οι γαριδες ειναι καπως χαμηλα στην τροφικη αλυσιδα και τα περισσοτερα ψαρια τις εχουν για μεζε.

ποσα κορυ εχεις μεσα τωρα?
-------------------------
σορυ,το ξαναειδα τωρα.3 εχεις.
και 6 να τα κανεις,παλι λιγα ειναι.

καντα 15 να δεις τι θα γινει;)οτι λειπει απο χρωμα,θα τοχεις σε κινηση:)

αν δεν ειχες γαριδες εβαζες κιενα ζευγαρι ραμιρεζι.
μηπως πρεπει να το σκεφτεις να κανεις ενα γαριδαδικο?...

υποψιν οτι ολες οι παραπανω προτασεις προυποθετουν κ καταλληλη φιλτρανση.

g81gr 17-08-13 09:36

σκέφτομαι πολύ να φτιάξω ένα γαριδάδικο, αλλά ακόμα δεν είναι εύκολο οικονομικά... Παίζει να πάρω 2 γατόψαρα ακόμα ίσως και άλλο είδος από τα bronze που έχω για ποικιλία και που ξέρεις παίζει να γεννήσουν και να γεμίσει ο τόπος!!!
Τελευταία ιδέα για χρώμα, ένα κοπαδάκι νέον??? θα δουλέψει στην ψαρόσουπα???

kgf12345 17-08-13 10:18

καλυτερα να μην τα μπερδεψεις τα κορυ με δυο διαφορετικα ειδη γιατι εκεινα που θα ειναι σε μικροτερο αριθμο θαχουν προβλημα.βαλε περισσοτερα ατομα απο αυτα που εχεις.
νεον θα μπορουσες να βαλεις,αλλα ειναι πολυ πιθανο οτι θα χτυπανε τις γαριδες.το γονο σιγουρα.




Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03354 seconds with 10 queries