Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18955)

Τσιόνογλου Σταύρος 08-05-09 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 353527)
Ολα ειναι τελεια!
Ουτε ιχνος αλγης οπως παντα :D
...θα ηθελα λιγο πιο ψηλες πετρες ομως .

Ή πιο κοντά φυτά :D

Τσιόνογλου Σταύρος 07-09-09 21:11

15 Συνημμένο(α)
Nα βάλω και μερικές καινούργιες φωτογραφίες (χαμηλής ποιότητας :D) μιάς και το Σάββατο τέλειωσα με τις καινούργιες αλλαγές στο ενυδρείο βγάλσιμο φυτών ,μπήκαν καινούργια φυτά λίγα ακόμη ψαράκια και ένα γερό κλαδεματάκι με αλυσοπρίονο.

gmanes 07-09-09 21:14

Συγχρητήρια...

Απλά κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό ! ! !

Τσιόνογλου Σταύρος 07-09-09 21:19

6 Συνημμένο(α)
Και μερικές απο πάνω,κάικα και στις λάμπες για να τις βγάλω.

Σπύρος Μ 07-09-09 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 373555)
Nα βάλω και μερικές καινούργιες φωτογραφίες (χαμηλής ποιότητας :D) μιάς και το Σάββατο τέλειωσα με τις καινούργιες αλλαγές στο ενυδρείο βγάλσιμο φυτών ,μπήκαν καινούργια φυτά λίγα ακόμη ψαράκια και ένα γερό κλαδεματάκι με αλυσοπρίονο.

Φίλε Σταύρο θα σου ήταν κόπος να βγάλεις μαι φώτο που να φαίνεται ολο το ενυδρείο..Γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη(ίσως κάνω και λάθος) έχει αρκετό ύψος και έτσι χάνει κάπως την ομορφιά του αν βρίσκεται απο πάνω τόσος κενός χώρος..
Φιλικά,Σπύρος

theodor72 07-09-09 21:21

:smt118:smt118:smt118:smt118:smt118

chemical mac 07-09-09 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 373560)
Φίλε Σταύρο θα σου ήταν κόπος να βγάλεις μαι φώτο που να φαίνεται ολο το ενυδρείο..Γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη(ίσως κάνω και λάθος) έχει αρκετό ύψος και έτσι χάνει κάπως την ομορφιά του αν βρίσκεται απο πάνω τόσος κενός χώρος..
Φιλικά,Σπύρος

του το ΄χω πει κι εγώ, όλο λαλακίες κάνει αλλά τι να λέμε τώρα :D :D :D :D :D ειναί τρελός ο στρατηγός :smt033

paco 07-09-09 21:26

γεια σου Σταυρο με το λιβαδι σου μαρεση πολυ παλι ζωγραφισες

Τσιόνογλου Σταύρος 07-09-09 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 373560)
Φίλε Σταύρο θα σου ήταν κόπος να βγάλεις μαι φώτο που να φαίνεται ολο το ενυδρείο..Γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη(ίσως κάνω και λάθος) έχει αρκετό ύψος και έτσι χάνει κάπως την ομορφιά του αν βρίσκεται απο πάνω τόσος κενός χώρος..
Φιλικά,Σπύρος

Η 10η φώτο απο τις 15 , έπεσε κλάδεμα κοντα στούς 10 πόντους και τα μισά φυτά μπήκαν την Πέμπτη,οπότε ακόμη έχει δρόμο μέχρι το τέλος ,το ύψος προσωπικά δεν με απασχολεί και ούτε κάθε φορά που θα αλλάζω aquascapeα αλλάζω και ενυδρείο.Καλά θα ήταν να είχα τα μπικικίνια να το κάνω αλλά έχουν προτεραιότητα αλλά πράγματα ,μόνο την Πέμπτη έδωσα 180 για τα νέα φυτά :smt086.

Σπύρος Μ 07-09-09 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 373567)
Η 10η φώτο απο τις 15 , έπεσε κλάδεμα κοντα στούς 10 πόντους και τα μισά φυτά μπήκαν την Πέμπτη,οπότε ακόμη έχει δρόμο μέχρι το τέλος ,το ύψος προσωπικά δεν με απασχολεί και ούτε κάθε φορά που θα αλλάζω aquascapeα αλλάζω και ενυδρείο.Καλά θα ήταν να είχα τα μπικικίνια να το κάνω αλλά έχουν προτεραιότητα αλλά πράγματα ,μόνο την Πέμπτη έδωσα 180 για τα νέα φυτά :smt086.

ok φίλε:Dφαίνεται πάντως πως το'χεις και οτι αν είχες τα "μπικικίνια" που λές η Aga θα είχε βαρεθεί να σε βράβεβε και θα έτριζε η καρέκλα του Αμάνο:D

imichal 07-09-09 21:37

+-3 Τα σεβη μου.....

Μίμης 07-09-09 22:26

Σταυρο φοβερο το ενυδρειο σου.και πολυ ωραια φυτα,...:o:o
μπορεις να μου πεις τι φυτο ειναι αυτο σαν γρασιδακι και ποιες ειναι οι απαιτησεις του?:D:rolleyes:

Raven 07-09-09 22:57

Πανεμορφο ειναι ! Φυτεμενο υψηλου επιπεδου.
Μου αρεσει πιο πολυ απο το προηγουμενο στησιμο.
Μενει μονο να γεμισει καποια μικρα κενα το cuba και να αλλαξουν μορφη τα νεα φυτα, γιατι ειναι ακομα σε emersed μορφη και δεν δειχνουν.
Η Proserpinaca θα γινει το αγαπημενο σου φυτο, αναπτυσσεται πιο αργα απο αλλα stem και δεν θα σε ταλαιπωρει με το κλαδεμα.
Η Ludwigia που ειναι ακομα emersed ειναι η arcuata;
Το Stayrogyne sp. το εφερες 1η φορα στην Ελλαδα, δεν ξερω να το εχει ακομα κανεις αλλος.Πως σου φαινεται; τελικα καταταχτηκε στις Hygrophilas απο τους επιστημονες.
Σε 2 μηνες θα ειναι αψογο αυτο το aquascape. Θα περιμενω να το δω...προβλεπω και ευχομαι κορυφαιες θεσεις στους διαγωνισμους :smt023

Τσιόνογλου Σταύρος 07-09-09 23:43

[quote=Raven;373591]Πανεμορφο ειναι ! Φυτεμενο υψηλου επιπεδου.
Μου αρεσει πιο πολυ απο το προηγουμενο στησιμο.
Μενει μονο να γεμισει καποια μικρα κενα το cuba Όντως υπάρχουν ορισμένα κενα στην περιφέρεια της cuba λόγω αφαίρεσης της Blyxa και του Helferi αλλά με τη γρήγορη ανάπτυξη της cuba και του Staurogyne ιστεύω σε κάνα μήνα να μην φαίνεται τίποτε. και να αλλαξουν μορφη τα νεα φυτα, γιατι ειναι ακομα σε emersed μορφη και δεν δειχνουν.
Η Proserpinaca θα γινει το αγαπημενο σου φυτο, αναπτυσσεται πιο αργα απο αλλα stem και δεν θα σε ταλαιπωρει με το κλαδεμα. Ήδη το σχήμα των φύλλων και το χρώμα άρχισε να αλλάζει μέσα σε 2 ημέρες και τείνει να γίνει και το δικό μου αγαπημένο,σκόπιμα τοποθετήθηκε εκεί για να φωτήσει το σκοτεινό σημείο κάτω απο το Umbrosum.
Η Ludwigia που ειναι ακομα emersed ειναι η arcuata;Αυτή είναι,και ήδη παίρνει χρώμα πιστεύω μειώνοντας λίγο ακόμη τα ΝΟ3 να πάρει το καταπληκτικό της χρώμα.
Το Stayrogyne sp. το εφερες 1η φορα στην Ελλαδα, δεν ξερω να το εχει ακομα κανεις αλλος.Πως σου φαινεται;Μου άρεσε οπτικά έχει ωραίο σχήμα το φύλλο τουκαι κάνει ωραία αντίθεση με τα stem που έχω και έχουν πολύ μικρό φύλλωμα,μεγαλώνει και αυτό σιγα σιγα και με την κατάλληλη κορυφοτομη ,πιστεύω να το διατηρώ στο σωστό ύψος τελικα καταταχτηκε στις Hygrophilas απο τους επιστημονες.
Σε 2 μηνες θα ειναι αψογο αυτο το aquascape. Θα περιμενω να το δω...προβλεπω και ευχομαι κορυφαιες θεσεις στους διαγωνισμους :smt023Αυτό εύχομαι και εγω ,να πάει καλά ή ανάπτυξη,μπορώ να πω πως είναι το aquascape που με έχει ενθουσιάσει πιο πολύ απο όλα μέχρι τώρα και είναι και αρκετά εύκολο στο κλάδεμα του,βάζεις το ψαλλίδι μέσα και κουρεύεις το Σάββατο μονο απο το Micranthemoides έβγαλά 2 δίλιτρα τάπερ παγωτού κλαδέματα.Οσο για τους διαγωνισμούς θα δούμε.

Raven 07-09-09 23:56

Οι πληροφοριες που εχω μεχρι στιγμης για το Stayrogyne λενε οτι ειναι πολυ αργη η αναπτυξη του, δεν ψηλωνει και δεν χρειαζεται κλαδεμα...ισως μονο λιγο αραιωμα που και που.
Θα το δεις κι εσυ που το εχεις και θα μας πεις κι εμας αν οντως ειναι ετσι.

Τσιόνογλου Σταύρος 08-09-09 00:06

Αυτό που διαπύστωσα είναι οτι είναι αρκετά ακριβό 12Ε.Ανάμεσα στην μασχάλη των φύλλων απο την πάνω πλευρά βγάζει καινούργια κλαδάκια ,για αυτό είπα οτι κάποια στιγμή ίσως θα πρέπει να κοπει στο κατάλληλο σημείο ή κορυφή ωστε να μένει κόντό,βέβαια τα συμπεράσματα θα βγούν για το παραπάνω φυτό σε συντομο διάστημα και θα φανεί αν άξιζε τα λεφτά του,:D

MiziGr 08-09-09 00:07

Τέλειο αποτέλεσμα!!!! Μπράβο Σταύρο! Άντε να δούμε τι μας περιμένει πάλι την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις φωτογραφίες!!!! :D:D:D

Raven 08-09-09 00:17

Σταυρο συγνωμη αν spam-άρω αλλα μπορει να φανει ενδιαφερον το παρακατω λινκ.
Απο συζητηση για το Staurogyne cfr.diantheroides εδω: http://www.aquascapingworld.com/foru...rogyne-sp.html

Τσιόνογλου Σταύρος 08-09-09 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 373609)
Τέλειο αποτέλεσμα!!!! Μπράβο Σταύρο! Άντε να δούμε τι μας περιμένει πάλι την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις φωτογραφίες!!!! :D:D:D

Η επόμενες πιστεύω να είναι απο καλλίτέχνη.Αλέξανδρε ενδιαφέρουσα ή συζήτηση του λινκ.

delta66 08-09-09 08:00

+-3+-3+-3+-3

Λιβέρης Σταύρος 08-09-09 08:35

Ετσι, τέτοια να βλέπουμε να μην μας αρέσουν τα δικά μας ενυδρεία μετά!!! Να τα αλλάζουμε προς το καλύτερο και πάλι απ' την αρχή.

mao 08-09-09 09:36

συγχαρητηρια!! υπεροχο ενυδρειο!

papanike 08-09-09 10:13

Μπράβο Σταύρο και από μένα... Μα καλά, πόσο μεράκι έχεις ακόμα να βγάλεις;!...
Οι γαρίδες που είναι εξαφανισμένες; Κρύβονται; Α, οκ, βλέπω μερικές...

vasilakis 08-09-09 11:59

3 παρατηρησεις εχω να κανω :

1) ενα φυλλαρακι cuba εχει λιγο αλγη επανω του
2) εχεις μια γρατσουνια στο τζαμι ( απο τη μερια της τραπεζαριας) και
3) το σαλιγκαρι ειναι στα τελευταια του ή μου φανηκε?

Μπορεις και καλυτερα αρκει να να το πιστεψεις... :D

Πάνος 08-09-09 15:11

τρομερη η κατασταση των φυτων! :pμπραβο σταυρο! :)περιμενω κι εγω να δω ολοκληρωμενο το ακουασκειπ...

andst87 08-09-09 15:21

απλα τελειο!:p

Z_X 08-09-09 21:22

Στρατηγε μου παλι τα παλαβα σου αρχισες???

:smt054

Τσιόνογλου Σταύρος 08-09-09 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Z_X (Μήνυμα 373807)
Στρατηγε μου παλι τα παλαβα σου αρχισες???

:smt054

Σε λίγο καιρό θα σε τραβάω πάλι κατα δω μεριά χιχιχιχι.:D

halvas69 08-09-09 21:36

Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς......ε λοιπόν μασάω.

ΥΓ Εύγε Σταυρούκο μου ;)

Γιώργος Κ 08-09-09 21:54

Πραγματικα καταπληκτικο!!! :p
Οντως το Staurogyne ειδηκα οταν φουντωσει θα ειναι πανεμορφο!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,19039 seconds with 10 queries