Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97706)

kostas82 01-11-17 04:12

Πολύ είναι από την άποψη ότι φεύγει πολύ αλάτι , κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.
Το νερό μπορεί να μείνει και στάσιμο στο βαρέλι πάντως , δηλαδή μετά το λιώσιμο του αλατιού κάποιες εταιρείες το λένε κιόλας να μην συνεχίσει η ανάδευση .

voas 01-11-17 13:12

καλημερα Μιχαλη!

για βάλε φώτο την σειρά της brightwell με τα τρία μπουκαλάκια που πήρες!

πηγή άνθρακα
βακτήρια
αμινοξέα.....

Rayden 01-11-17 14:35

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.

voas 01-11-17 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1026975)
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

λοιπόν επειδή μας έχεις μπερδέψει και το συζητούσαμε εχθές.....
θα πάρεις ή θα παραγγείλεις ότι σου έγραψα...


Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.


για την μετάβαση τους θα κάνεις αποχή καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα ξεκινήσεις τα νέα, στο είχα πει και εξηγήσει και κατ ιδίαν νομίζω στον καφέ μας!

απο καλογερόπουλο ....

διττανθρακική σοδα
χλωριούχο μαγνήσιο
χλωριούχο ασβέστιο

καλή συνέχεια φιλαρακι, οτι θελεις εδώ είμαστε....

Rayden 01-11-17 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1026614)
Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)


Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

Τωρα ειδα το σχολια στο quote. Οκ. Οτι μου εγραψες, εν αναμονη λοιπων

voas 01-11-17 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1026981)
Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120

kostas82 01-11-17 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1026991)
επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120

:smt044:smt044:smt044

Λάμπρος.Τ 02-11-17 08:56

βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Κλεόβουλος 02-11-17 09:01

χαχαχα....και δεν είδες τίποτα ακόμη! :smt056

Τάκης 02-11-17 09:11

Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

alan boy 02-11-17 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1027057)
Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

Πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό
Χα χα χα χα χα :D

Rayden 02-11-17 11:15

Λαμπρο, βαλε στην ταχεια κλιση τα τηλεφωνα του Νικου, Κωστα, Σακη και γενικα ολων των παιδιων εδω. Το πληκτρο 9 ασε το κενο... Εκει θα βαλεις εμενα να μου λες, μηπως και ξυπνησω καποα στιγμη:rolleyes:

Νικο, ακολουθω παλιο καλο κολπο. Οτι περνω η' βγαζω το τελευταιο μηδενικο.... η' " ααα, το βρηκα πολυ φτηνο, 5-10€ αγαπη μου....":D:D:D

kostas82 02-11-17 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1027054)
βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

voas 02-11-17 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019


βλέπω στην πρώτη του εισαγωγή από εξωτερικό, να του την φέρνει κατ ιδίαν ο Γερμανός!

xwriatis 02-11-17 14:19

Πάντως ο Νίκος έχει δίκιο... χημικός ηλεκτρολόγος υδραυλικό αν μπλέξεις με ενυδρείο θα γίνεις σίγουρα... μια βδομάδα κάηκε ο εγκέφαλος με τα ηλεκρρολογικα που έφτιαχνα... αλλά αξίζει στο 100% είναι κ η χαρά τις δημιουργίας

Κλεόβουλος 02-11-17 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

Sakisdraminos 03-11-17 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082

voas 05-11-17 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1027108)
και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

χαχαχαχαχαχαχα.............έτσι έτσι Κλεόβουλε!

Rayden 08-11-17 12:47

Καλημερα σε ολους.

Μια καλη προταση για βιταμινες για να μπλουτιζω την τροφη? Η' δεν χρειαζεται ακομα?
Ψαρακια για την ωρα υπαρχουν 4 κλοουνακια, 1 Μελανουρος(αφαντος εδω και 10 μερες βεβαια), μια σαλιαρα και 5 chromis. Τροφες εχω παρει ocean nutrition 1 & 2 flakes/pellets, ocean nutrition prime flakes και omega one spirulina

voas 15-11-17 15:23

πολύχρονος φιλαρακι μου!

να είσαι πάντα καλά και να σε χαίρεται η οικογένεια σου!

τι νέα πως πάει ο νέος ύφαλος....

Rayden 15-11-17 16:39

8 Συνημμένο(α)
Ευχαριστω Νικο. Παντα υγεια να εχουμε, να ειμαστε καλα να χαιρομαστε και τα ενυδρεια μας.

Το ενυδρειο νομιζω οτι παει αρκετα καλα. Η αλγη εχει εξαφανιστει απο τον βραχο και απο μεγαλο μερος του αραγωνιτη. Στο πισω τζαμι εχει ακομα καμποση, σκεφτομουν να την βγαλω με την ξυστρα στην τελευταια αλλαγη αλλα τσιμπανε απκ εκει η σαλιαρα και το Yellow Tang, οποτε την αφησα.

Η ψαροσυνθεση ολοκληρωθηκε με την αγορα ενος Yellow Tang την προηγουμενη εβδομαδα και αποτελειτε απο 4 κλοουνακια, 1 μελανουρο (τον οποιο τον ειχα εξαφανισμενο για 3 εβδομαδες αλλα απο την Δευτερα βγαινει δειλα δειλα εξω. Μονο τον Χρηστο δεν θελει γιατι οποτε ερχεται κρυβεται...:cool:), 1 γιατρο, 5 chromis viridis, 1 σαλιαρα και 1 Pictichromis paccagnellae.

Πηρα και καποια φραγκακια απο αγγελιες και προχωραω δειλα δειλα ( μολις με πηραν τηλ οτι αυριο ερχονται τα αμινοξεα).

Απο μετρησεις καλες μου φαινονται ολες για την ωρα ΚΗ 9, Ca 390, Ma 1290.

Κανονησε οποτε βρεις χρονο να ερθεις να πιουμε κανα καφε/τσιπουρο) να δεις απο κοντα την προοδο και φυσικα για συμβουλες οπως παντα....(Ταχεια κληση Νο1...)

Τάκης 15-11-17 16:50

Rayden,
χρόνια πολλά φιλαράκι , να τα 100στησεις

Rayden 15-11-17 16:54

Ευχαριστω Κ. Τακη. Παντα υγεια να εχουμε ολοι

xwriatis 15-11-17 16:57

Απορω που που κρυβεται ο ατιμος κ δεν τον πετυχαινω ποτε!! Πολυ ομορφο το ενυδρειο ασε την αλγη για μεζε... :p... αντε να παιρνω σειρα....
επισης εχεις κ μια ντολαμπελλα:p:p:p

Rayden 15-11-17 17:03

Ειχα Χρηστο. Την εβγαλα και την εβαλα στο βαρελι αλλαγης για να την εδινα αλλα σημερα που ειδα μας αφησε χρονους.... :(

golf4470 15-11-17 20:17

Χρόνια πολλά Μιχάλη οτι επιθυμεις!!!

Rayden 15-11-17 22:03

Να 'σαι καλα Δημητρη. Και εσυ φιλακι, οτι επιθυμεις και παντα υγεια.
Παρε το Νικο και περαστε για κανα τσιπουρο οποτε θελετε. Δεν θα εχει μπετα αυτη τη φορα....:D

tsoui 15-11-17 23:19

Χρονια Πολλα Μιχαλη Πολυχρονος!!
Πολυ ομορφο το Bubble!

Rayden 16-11-17 00:05

Ευχαριστω Χρηστο. Αντε κανονηστε καφεδακι να τα πουμε

voas 16-11-17 00:07

Μια χαρά Μιχάλη το ενυδρείο στρώνει με πολύ γρηγορη ταχύτητα...

γίνετε σωστή δουλεια φιλε, πολλά μπράβο...

Θα έρθουμε παλι Μιχάλη, το κανονίζουμε!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02691 seconds with 10 queries