Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το πρωτο μου ενυδρειο: 450 λιτρα φυτεμενο Ν. Αμερικης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66400)

delta66 20-02-13 02:32

Στην υγεια σας.
Τη δροσια του να'χετε :D:cool:

Κουραμπιές 11-03-13 19:30

Μπηκαν οι δισκοι, λιγο μεγαλυτεροι απο 2ευρω κερμα, 11 στον αριθμο και επ ευκαιριας μια αλλαγη στον τροπο προετοιμασιας νερου. Εδω και καιρο το tds της βρυσης ειχε πεσει απτο 300 στο 200 και μουχε κινησει την περιεργεια, αλλα δεν μετρουσα, ειχα βρει την ισοροπια κουτσα στραβα, μεχρι που ηρθε η ωρα για ποιο σταθερα νερα και λογω δισκων εγινε. Ετσι ολος ο βυθος χωριστηκε σε 10 κομματια με χωρισματα, και σε καθε αλλαγη ενα απτα χωρισματα θα ρουφιεται με το λαστιχο με προσοχη και θα μπαινει μπεζ χαλαζιακη. Το πρωτο κομματι εγινε ηδη. Σιγα σιγα για να μην εχουμε κανενα δυσαρεστο, φυσικα με καθημερινες μετρησεις οτι ολα πανε καλα, θα αλλαχτει ολος.
Οσον αφορα το νερο της βρυσης τωρα, τα καλα νεα ειναι οτι μετρησα νιτρικα, 3 φορες (λυπηθηκα τις 60 σταγονες :D ) και βγηκε πραγματι 0-5, με το ζορι πηηηηηγε να χασει το κιτρινο χρωμα το τεστ. Κατι αλλαξανε μαλλον, επισης η gh και kh μετρηθηκε 13 και ~12.

Οποτε θα κανω αλλαγες 75% ΑΟ 25% βρυση, με μετρησεις gh 3,5 kh 3
Πηρα και seachem discus trace και βαζω σε κανονικη δοση.

Οσον αφορα τα δισκακια, ξεψαρωσαν με το που μπηκαν μετα απο κανα μισαωρο, εξερευνουν το ενυδρειο συνεχεια, φαγανε γκρινταλ (το σκισανε) με τα flakes εχουν ενα θεματακι αλλα ακομα αρχη ειναι, εχω 6 τροφες συν τα γκρινταλ και θα φτιαξω και diy τις επομενες μερες. Φωτογραφιες μολις τακτοποιηθω λιγο και ηρεμησω. +-8+-8

ΥΓ τα σκαλαρια βγηκανε με μιση καρδια, καταλαβα το δεσιμο που ειχα μαζι τους οταν τα εβγαλα απτο ενυδρειο και δεν το περιμενα. Με το που πηγα να βαλω την αποχη μεσα να τα βγαλω διστασα. :|:|

exelix 11-03-13 20:36

Άντε τώρα καινούργιο θέμα στους δίσκους!

snakepanos 11-03-13 20:47

Αντε Σπυρο καλορίζικα και απο εδω τα δισκακια ,,εισαι τυχερος φιλε που εχεις εμενα φιλο.
Τωρα θα σε βλεπουμε στα ποστ με τους δισκους δηλαδη ???

Stivv27 11-03-13 21:05

Nα σου ζησουν φιλε!Αντε καλες αλλαγες απο εδω και περα!

Κουραμπιές 11-03-13 22:04

Nαι βασικα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον πανο που τετοιο κονε ουτε στα ονειρα μου. :D :D

Χρηστο εγω ειμαι φυτεμενος αλλα ναι θα πεσει πολλη αλλαγη. Οσο πιο γρηγορα αλλαχτει και ο βυθος τοσο το καλυτερο, η πρωτη στρωση επεσε και εχω παθει πλακα αλλο ενυδρειο. Μαυρο ασπρο ενα πραγμα. :D :D

Αυτο το τοπικ εκανε τον κυκλο του πλεον, θα ανοιχτει καινουργιο θεμα στους δισκους οταν ερθει η ωρα.

nazgul 11-03-13 22:41

Αντε περιμενουμε λεπτομερειες!

(Ωχ, θα μας τα κανει τσουρεκια παλι! :D)

Κουραμπιές 11-03-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 745320)
Αντε περιμενουμε λεπτομερειες!

(Ωχ, θα μας τα κανει τσουρεκια παλι! :D)

Oυστ :D :D θα σε παρω αυριο τηλ ;)

nazgul 11-03-13 23:05

Χαχα! Παρε.

Tolis70 12-03-13 00:00

ΣΠΥΡΟ ΠΑΛΙ ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕΣ . +-8+-8+-8+-8+-8+-8+-8

sarpijk 12-03-13 00:15

Να σου ζησουν τα δισκακια μαν!

nikolakis94 12-03-13 00:18

Δεν προλαβε να κρυωσει το θεμα με τους καρδιναλιους και τα αγγελοψαρα και αλλαζεις ψαροσυνθεση.Αναμενουμε φωτο και αναλυτικη παρουσιαση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01725 seconds with 10 queries