Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες-Αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45176)

aquahobby 01-12-10 21:50

εννοεις οτι ειναι δυσκολο να ριξεις την τιμη του ph.με συσκευη οσμωσης δεν συμπληρωνω ενα 30% με νερο οσμωσης.?

εκτος απο ζωοτοκα τι αλλο μπορω να βαλω..νομιζω ειναι πολυ λιγες οι επιλογες μου.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω αν μπορει καποιος να απαντησει εσκασε κι αλλη απορια.
τα ψαρια φαινονται να ειναι οκ χωρις να ειμαι εμπειρος αλλα ολη την ωρα φτανουν στο τζαμι και ανεβοκατεβαινουν πανω κατω..μια απο τη μερια και μια απο την αλλη..οχι παντα

α ξεχασα να πω..τωρα μετραω αμμωνια 0

eimaste aR21rwstoi 02-12-10 10:12

ANTE αφου το εστρωσες καλογεμιστο:p

εγω αυριο θα παρω τα τεστακια....

γιατι θες να κατεβασεις το ph σου εχεις τοσες πολλες επιλογες για ψαρια

aquahobby 02-12-10 10:50

εκτος απο guppy κλπ δηλαδη ζωοτοκα τι αλλο εχω..?

stav 02-12-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 516164)
εκτος απο guppy κλπ δηλαδη ζωοτοκα τι αλλο εχω..?

Βαλε εντλερ ειναι πανεμορφα,οχι ομως μαζι με γκαπι.

aquahobby 02-12-10 17:40

ok και για τα εντλερς ξερω.σ ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα προτιμαω κατι διαφορετικο και κυριως κοπαδοψαρα που να κανουν για τα λιτρα μου οπως πχ αυτα.(zebrafish, Danio rerio).
παραπανω ρωτησα πως θα επιτυχω χαμηλωμα του PH(απιονισμενο η αντιστροφη οσμωση) και σε τι ποσοστο αφου θα πρεπει να μειωνεται το ph σταδιακα.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω κι αλλη απορια.αυριο θα προχωρησω σε αλλαγη νερου καθ οτι περασε μια εβδομαδα που εβαλα ψαρια.
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?
2)θα καθαρισω και το βυθο λιγο με σκουπα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να ακουμπαει ο κυλινδρος στο χαλικι η οχι.ο kingrim μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα αναρωτιεμαι πως θα σηκωθει η ΄΄βρωμα΄΄ αφου δεν θα ακουμπαει.

delta66 02-12-10 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 516257)
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?

Αν εχεις καπου να ακουμπησει ο κουβας ψηλα και να βαλεις μεσα ενα λαστιχακι απο αεραντλια (με αναρροφηση), θα ειναι καλα να γινει αργα η αλλαγη.
Αντιχλωριο για τα λιτρα του νερου της αλλαγης μονο.
Αν θελεις να ελεγξεις θερμοκρασια στο νερο αλλαγης βγαλε το θερμομετρο (βυθιζομενο εχεις πιστευω) και βαλτο στον κουβα για 2-3 λεπτα.
Αν ομως γεμισεις τον κουβα μερικες ωρες πριν την αλλαγη, βαλεις μια αεραντλια και ερθει το νερο σε θερμοκρασια δωματιου, θα εισαι μια χαρα για την αλλαγη.
Να μη πεσει πανω απο 2 (3 max) βαθμους η θερμοκρασια μετα την αλλαγη και οχι αποτομα.
Αν κανεις 30% αλλαγη μπορει να ειναι και 6-7 βαθμους πιο κρυο το νερο της αλλαγης (ετσι δεν θα πεσει πανω απο 2-3 βαθμους η θερμοκρασια)

eimaste aR21rwstoi 02-12-10 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 516257)
ok και για τα εντλερς ξερω.σ ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα προτιμαω κατι διαφορετικο και κυριως κοπαδοψαρα που να κανουν για τα λιτρα μου οπως πχ αυτα.(zebrafish, Danio rerio).
παραπανω ρωτησα πως θα επιτυχω χαμηλωμα του PH(απιονισμενο η αντιστροφη οσμωση) και σε τι ποσοστο αφου θα πρεπει να μειωνεται το ph σταδιακα.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω κι αλλη απορια.αυριο θα προχωρησω σε αλλαγη νερου καθ οτι περασε μια εβδομαδα που εβαλα ψαρια.
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?
2)θα καθαρισω και το βυθο λιγο με σκουπα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να ακουμπαει ο κυλινδρος στο χαλικι η οχι.ο kingrim μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα αναρωτιεμαι πως θα σηκωθει η ΄΄βρωμα΄΄ αφου δεν θα ακουμπαει.

για την πρωτη ερωτηση που κανεις εφοσον ξερεις ποσο αντιχλωριο πρεπει να ριξεις για ολο το ενυδρειο υπολογισε ποσο πρεπει να ριξεις περιπου για το 30 τις εκατο που θα αλλαξεις....σωστο δεν ειναι αυτο που λεω?
ριχνεις την ποσοτητα που πρεπει και μετα συμπληρωνεις και το υπολοιπο νερο

aquahobby 02-12-10 21:32

οκ σπυρο μια απορια
1)αν βαλω πιο ζεστο νερο 25-26-27 βαθμους παραδειγμα ειναι πιο ασφαλες αυτη η αλλαγη?η μπορει να στρασερει και τα ψαρια
2)επειδη για να αλλαξω το 30% θα χρειαστω 3-4 κουβαδες να υποθεσω οτι καθε φορα θα ριξω και το καταλληλο αντιχλωριο..?
3)επειδη οπως σου ειπα σκεφτομαι να χαμηλωσω σταδιακα το ph(και επειδη τα μολυ αντεχουν μεχρι 7-7,5 να ριξω και τρια τεσσερα λιτρα απιονισμενο.και μετα σκεφτομαι τι ψαρια θα βαλω.αν ναι αντιχλωριο δεν χρειαζεται?

delta66 02-12-10 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 516415)
οκ σπυρο μια απορια
1)αν βαλω πιο ζεστο νερο 25-26-27 βαθμους παραδειγμα ειναι πιο ασφαλες αυτη η αλλαγη?η μπορει να στρασερει και τα ψαρια
2)επειδη για να αλλαξω το 30% θα χρειαστω 3-4 κουβαδες να υποθεσω οτι καθε φορα θα ριξω και το καταλληλο αντιχλωριο..?
3)επειδη οπως σου ειπα σκεφτομαι να χαμηλωσω σταδιακα το ph(και επειδη τα μολυ αντεχουν μεχρι 7-7,5 να ριξω και τρια τεσσερα λιτρα απιονισμενο.και μετα σκεφτομαι τι ψαρια θα βαλω.αν ναι αντιχλωριο δεν χρειαζεται?

Οσο πιο κοντα ειναι ειναι ηθερμοκρασια τοσο το καλυτερο, αν και για τα περισσοτερα ψαρια το πιο δροσερο νερο ωθει σε αναπαραγωγη.

Θα προτεινα για να μη παιδευεσαι να παρεις ενα βαρελακι για ελιες 40-50 λιτρα να προετποιμαζεις ανετα το νερο εκει. (αν θελεις να σου πω απο που στελει ΠΜ)
Μετα με μια καταλληλη αντλια και αλφαδολαστιχο (διαφανες) να ανεβαζεις το νερο ανετα στο ενυδρειο.
Δες εδω και μια πατεντα για υεκολες αλλαγες που μπορει να γινει με το εξωτερικο σου φιλτρο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Οχι, αν δεν αλλαξεις ψαρια μη το μαλακωσεις το νερο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01790 seconds with 10 queries