Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28740)

beat89 05-10-12 23:40

Δεν μεταφερεις την μανα σε υφαλμυρο.
Την μεταφερεις μονη της σε γλυκο και μολις γεννησει την βγαζεις.Μετα μετατρεπεις σιγα σιγα το γλυκο σε υφαλμυρο εως θαλασσινο.Το νερο πρεπει να ειναι φουλ πρασινο(φυτοπλανγκτον) και σιγα σιγα ο ναυπλιος μετατρεπεται σε γαριδα.Ειναι μια διαδικασια που κραταει αρκετες εβδομαδες.

Sakisdraminos 06-10-12 00:00

υπαρχει καποιο site που να το λεει με λεπτομερια?

beat89 06-10-12 00:07

http://www.shrimpnow.com/content.php...hrimp-Breeding

Γενικα ειναι αρκετα δυσκολο και χρονοβορο.

cogarg 06-10-12 00:07

http://caridina.japonica.online.fr/English/Elevage.htm

...και κοίτα στο πάνω μέρος της σελίδας για όλη τη διαδικασία.

janickrules 06-10-12 03:19

αξιζει να το προσπαθησει κανεις...


καπου ειχα διαβασει,οτι οι αμανο που εχουμε στα ενυδρεια μας,ειναι ή "ψευδοαμανο" ή εχουν πιαστει στην φυση!!

καλα για "ψευδοαμανο" ειναι γνωστο,αλλα αν ειναι πιασμενες δεν ειναι καφριλα;

ξερει κανεις τιποτα παραπανω;

Sakisdraminos 06-10-12 07:16

αν καταλαβα καλα αμα γκαστροθει μια απο της θυληκες θα εχω να σκοτωνω τον χρονο μου για περιπου 1,5μηνα!!!

beat89 06-10-12 12:26

Κυριολεκτικα ομως.....:p

Bill-Samos 31-01-13 17:20

Αμανο φορτωμενη..
 
Μια απο της 4 Αμανο μου ,που ειναι και τεραστια σε σχεση με τις αλλες,εσκασε μυτη σημερα γεματη αυγα.Εχει επιχειρηση κανεις να την βαλει σε υφαλμηρο μηπως εκκολαφθουν?Αξιζει τον κοπο η προσπαθεια?

Alex_Salonica 31-01-13 17:22

Αν έχεις δεύτερο ενυδρείο εφεδρικό μπορείς να δοκιμάσεις, και μόνο η προσπάθεια αξίζει.
Πάντως δεν είναι ότι πιο εύκολο, ακόμα και πεπειραμένοι από τα χίλια περίπου αβγά καταφέρνουν να μεγαλώσουν 30 με 40 γαρίδες

Bill-Samos 31-01-13 17:25

Για να μην φαω τον κοσμο τωρα..επιγραμματικα ξερεις τι κανω?Υφαλμηρο δηλαδη?μισο μισο?

stydio 01-02-13 23:58

Θέλει μεγάλη ιστορία και ολα θα κρέμονται σε μια κλωστή.
Αν εχεις όρεξη όμως προσπαθησέ το.
Εχει πολλά άρθρα στο ιντερνετ να δεις.
Διαβασε και πράξε αναλόγως
Δες αυτή την σελίδα που θεωρείται απο τις καλύτερες
http://caridina.japonica.online.fr/English/

Και εχει υπόψη οτι τα νεογγένητα πρεπει να μεταφερθουν σε υφάλμυρο μόλις γεννηθούν οχι η γαρίδα
Και θα χρειαστείς refractometer για την αλατότητα ή πυκνόμετρο
Η αλατότητα να είναι 1024- 1025
Με τα περισσότερα αλάτια το επιτυγχάνεις αν βάλεις 35 γραμμάρια αλατιού ανα 1 λίτρο νερό
Θα ανεβάζεις όμως την αλατότητα αργά
Οχι απο την αρχή ολο το αλάτι μαζί

Bill-Samos 02-02-13 01:14

Μανικι..μου λειπουν και τα εργαλεια..θα πειραματιστω με βρυση και προσθηκη θαλασσας και οτι γινει.Ευχαριστω παντως.Με την ευκαιρια με τις fan shrimps τα ιδια ισχυουν?

stydio 02-02-13 12:47

Ναι και οι fan ή με όποιες άλλες ονομασίες υπάρχουν, θέλουν τα ίδια

stanisalus18 07-07-13 09:37

καλημερα, τα καταφερες με την αναπαραγωγη? υπηρξε καμια εξελιξη πανω σε αυτο?

Bill-Samos 07-07-13 10:01

Καλημερα,δοκιμασα σε γεννηστρα αλλα δεν τα καταφερα..δεν ειχα τις γνωσεις και την εμπειρια..συνεβει ομως το αλλο περιεργο που δεν τολμησα να το αναφερω αφου δεν ειμαι και σιγουρος..Ενω ειχα βαλει αρχικα 4 αμανο και μετα απο ενα χρονο τις εβγαλα για να αλλαξω βυθο και στησιμο εχασα μια(με τα χερια μου την εθαψα..)..Πριν κανα μηνα ενα βραδυ που χαζευα..βλεπω 4!!Ετριβα τα ματια,μετραγα ξαναμετραγα..τι να σου πω..Το νερο δεβαια δεν το λες υφαλμηρο αλλα σαν νησι ειναι πολυ σκληρο απο γεωτρησεις κοντα στη θαλασσα,το καλοκαιρι δε δεν το πινω..Απο την αλλη αν..μια θα εβγαινε μονο?Ισως κανω και λαθος..αν ημουν σιγουρος θα το ειχα πει και οτι εχω διαβασει εδω μεσα το αποκλειει.Στα 40 αρχιζει και το αλτζχαιμερ.. :D Περα απο αυτο επειδη τις εχω περιπου ενα χρονο να πω οτι ειναι θαυμαστα ζωντανα,ακουραστοι εργατες .Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι η δυναμη τους,οταν ριχνω κομματια λαχανικων τρεχουν αρπανε το μεγαλυτερο ,μιλαμε για μεγαλο..,και το σερνουν σε καβατζες να το φανε.Για την ιστορια τις εχω σε κρυο(18 με 22 τον περισσοτερο καιρο μεχρι 25-26το καλοκαιρι),80 λιτρα με ανουμπιες,java furn,κερατοφυλλο,πελια και καμπομπα με ενα φανσυ και 10 white cloude

Sakisdraminos 07-07-13 10:53

φιλος μηπος αυτο που πεταξες (πεθανε) ηταν ενα παλτο απο καμια αμανο?

δλδ αυτες αλαζουν στολη μηπος πεταξες την στολη του?

Bill-Samos 07-07-13 11:47

οχι δυστυχως..

Sakisdraminos 07-07-13 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 776241)
οχι δυστυχως..

αμα την δεις μπουκομενη ξανα ελα παρε το 20λ να πειραματιστουμε.....

Bill-Samos 07-07-13 12:09

Μου φαινεται οτι αν ειναι να γινει θα το κανει η φυση..Η εμπειρια εδειξε οτι για τις γνωσεις μου ειναι αδυνατο και τσαμπα θα ταλαιπωρησω το ζωντανο..Αλλα ξερω γιατι καιγεσαι χαχαχχαχαχχα

Sakisdraminos 07-07-13 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 776244)
Μου φαινεται οτι αν ειναι να γινει θα το κανει η φυση..Η εμπειρια εδειξε οτι για τις γνωσεις μου ειναι αδυνατο και τσαμπα θα ταλαιπωρησω το ζωντανο..Αλλα ξερω γιατι καιγεσαι χαχαχχαχαχχα

ειπαμε ρε μπιλ οχι να τ@ιζω και αμανο.....
χοαχοαχοα

Samian 24-07-13 22:47

Εάν θες να μετράς αλατότητα έχω ρεφρακτόμετρο.......
:smt117 με το αζημίωτο βέβαια......:D:D:D

Bill-Samos 24-07-13 23:10

Μετρηση και σουμα παει?:)
Εκτος και θες να σου αποκαλυψω που εχω βρει στη θαλασσα κατι απιστευτα μπλε ηλεκτρικ κοπαδοψαρα,σαν τετρα της θαλασσας :P

jimbit22 24-07-13 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 778473)
Μετρηση και σουμα παει?:)
Εκτος και θες να σου αποκαλυψω που εχω βρει στη θαλασσα κατι απιστευτα μπλε ηλεκτρικ κοπαδοψαρα,σαν τετρα της θαλασσας :P

Πρέπει να είναι γόνοι καλογριας(ετσι μ είχε πει ένας π μάθαινε κατάδυση σε κάτι παιδιά), τα έχω πετύχει στα δέκα μέτρα στον Κορινθιακό να κοπαδιαζουν δίπλα στα βράχια..

Bill-Samos 25-07-13 15:36

Nαι και γω το βρισκω πιθανο..παντως ειναι πραγματικα σαν νεον τετρα!!

ilias vag 07-11-13 19:07

μπα δεν ειναι καλογριεσ με τιποτα κανω χρονια καταδησεισ και παντα μαυρεσ ειναι ειτε μορα ειτε οχι αν ειναι σε μεγαλο βαθοσ μπορι να ειναι τιποτα μαγιατικα εχουν και πρασινο?

Γιαννης29 25-05-14 09:51

γαριδα αμανο με αυγα !!!
 
καλημερα σας.εχω μια γαριδα που εχει αυγα εδω και 5 μερες.τι μπορω να κανω για να μπορεσει να γεννησει?και να ζησουν τα μικρα??

nazgul 25-05-14 09:54

Συνηθες φαινομενο. Aλλα ο γονος θελει υφαλμυρο νερο για να επιβιωσει. Ριξε μια ματια και σε αυτη τη συζητηση, θα βρεις πολλες πληροφοριες.

manos76 24-06-14 08:43

Η αμάνο έχουν αυγά..
 
Εχω 2 αρσενικές και 2 θηλυκές γαρίδες αμάνο..

και η δύο θηλυκές έχουν αυγουλάκια :p

Για να εκκολαπτούν πρέπει να μπουν σε θαλασσινό ενυδρείο ε..?

Το έχει κάνει κάποιος? να μου πεί...

kifinas 24-06-14 08:46

Μπορουν να εκολαυθουν μονο σε υφαλμηρο νερο. Οχι σε αλμυρο.

Ειναι για πολυ extreme καταστασεις.

sarpijk 24-06-14 09:36

http://www.ukaps.org/forum/threads/b...-shrimp.23504/


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02376 seconds with 10 queries