Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Είναι το Χρυσόψαρο μου εντάξει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28476)

maikl 05-05-09 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 352832)
Μιχαλη θες να παθω τιποτα? :) Μην μου λες τετοια. Συνδιασμενη θεραπεια αυτο δεν σημαινει?


Η Sera τα λεει ρε παιδια δε τα εβγαλα απο το κεφαλι μου...αλλα αφου υπαρχει "προηγουμενο" με χομπιστες που εχουν δοκιμασει το συνδυασμο τοτε οφειλω να +-4 και λιγο τα "εξω" forum λιγακι...:D

clarck 05-05-09 16:40

Υπομονη και θα δειξει. Εχω πιστη παντως.

POURITANOS 05-05-09 17:04

αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

maikl 05-05-09 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 352843)
αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

...παλια "γιατροσοφια"...:D
( αλλες φορες γινοταν με επιτυχή ή συμπτωματική θεραπεια,οπως και ανεπιτυχή...)

in the pond 05-05-09 17:21

Μιχάλη, αν έχεις υπομονή, ψάξε το θέμα στις μηχανές αναζήτησης με λέξεις κλειδιά "cyprinopur and baktopur combination Treatment".

Άντε φίλε Clark! Αστέρι έχει γίνει o ψάρης σου. Μόλις τρίτο θέμα στο google! έστω και με αγγλική αναζήτηση!

theodor72 05-05-09 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 352843)
αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

Δυστυχώς το είχα εφαρμώσει αρκετά χρόνια παλιότερα σε Kongo Tetra με αποτέλεσμα να πάθει το ψαράκι ένα μεγάλο έγκαυμα και να :smt051 πιο γρήγορα... :(

clarck 05-05-09 17:54

Παράθεση:

Άντε φίλε Clark! Αστέρι έχει γίνει o ψάρης σου. Μόλις τρίτο θέμα στο google! έστω και με αγγλική αναζήτηση!
Οντως! Ρε που φτασαμε... Παντως οι Αγγλοφωνοι φιλοι μας θα διαβαζουν ...Κινεζικα.

(Παρεπιπτωντος, εχω ενα φιλο στην Χαβαη και του εκανα την εξης ερωτηση. Εσεις λετε "it's all Greek to me"... Εμεις τι λεμε? Το βρηκε με την 5η αν θυμαμαι καλα!)

So60 05-05-09 19:04

Η sera στο βιβλιαράκι - οδηγό της για την θεραπεία ασθενειών, προτείνει ταυτόχρονη χρήση baktopur και cyprinopur για την περίπτωση της λυμφοκύστης. Παρεπιπτόντως, οι κύστες θα πρέπει να είναι σκληρές και να μην πέφτουν όταν τις αγγίζεις αν πρόκειται για την ασθένεια λεμφοκύστη.

Blanch 05-05-09 20:34

Το θετικό είναι πως η λεμφοκύστη από μόνη της, δεν θεωρείται θανατηφόρος, όμως πρέπει να αντιμετωπίζεται ώστε να μην δημιουργούνται δευτερογενή προβλήματα που δυσχεραίνουν την κατάσταση, όσον αφορά την υγεία του ψαριού.

Ο συνδυασμός των φαρμάκων θέλω να πιστεύω πως θα λειτουργήσει και αναμένουμε αποτελέσματα!

in the pond 06-05-09 06:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 352889)
Το θετικό είναι πως η λεμφοκύστη από μόνη της, δεν θεωρείται θανατηφόρος, όμως πρέπει να αντιμετωπίζεται ώστε να μην δημιουργούνται δευτερογενή προβλήματα που δυσχεραίνουν την κατάσταση, όσον αφορά την υγεία του ψαριού.

Ο συνδυασμός των φαρμάκων θέλω να πιστεύω πως θα λειτουργήσει και αναμένουμε αποτελέσματα!

Αργυρώ, το θέμα δεν είναι αυτό ακριβώς.
1. Η ικανότητα της αρρώστιας να μεταδίδεται σε άλλα ψάρια είναι το κακό. Ένας μικρός τραυματισμός στο σώμα τους μπορεί να είναι αρκετή για να μεταδοθεί από το ένα ψάρι στο άλλο.
2. Η λεμφοκύστη μπορεί ακόμα να καλύψει ολόκληρο τα σώμα του ψαριού δημιουργώντας ακόμα προβλήματα στην κολύμβηση και την σταθερότητα.


Πιστεύω ότι θα λειτουργήσει ο συνδιασμός. Έτυχε σε εμένα χρόνια πριν. Ο φίλος Clark εδώ είναι τυχερός στην ατυχία του που προλαμβαίνει στην αρχή.

Blanch 06-05-09 12:16

Δεν διαφωνώ καθόλου, γι αυτό και είπα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την απομόνωση του προσβεβλημένου ψαριού.

clarck 06-05-09 20:49

Σημερα η κατασταση στην λεμφοκυστη ειναι ιδια (οπτικα), αλλα το ψαρι ειναι ποιο κινητικο. Χθες ηταν στον βυθο την περισοτερη ωρα. Τρωει κανονικα.

Γιώργος Κ 06-05-09 22:54

Καλησπερα!!
Ευχομαι ο ψαρης σου να αναρρωσει συντομα!
Δε ξερω αν τα φαρμακα που χρησιμοποιεις επηρεαζουν την βιολογια αλλα να τοποθετησεις φιλτρο στη καραντινα σου ειναι λιγο ασκοπο αφου ελεγχεις απολυτα εσυ τις συνθηκες και κανεις αλλαγες νερου (αναφερομαι στο εβαλα το μικρο eheim μεσα που εγραψες ... διορθωσε με αν κανω λαθος). Επισης σημαντικο ειναι να τοποθετησεις μια αεραντλια (νομιζω στις περισσοτερες θεραπειες επιβαλλεται ...)!!
Καλη αναρρωση και συντομη!!!

PascM 07-05-09 01:49

από τα λίγα που ξέρω τα συγκεκριμένα κάνουν κακό στην βιολογία οπότε αυξημένη προσοχή στην ποιότητα του νερού.

in the pond 07-05-09 06:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 353126)
Καλησπερα!!
Ευχομαι ο ψαρης σου να αναρρωσει συντομα!
Δε ξερω αν τα φαρμακα που χρησιμοποιεις επηρεαζουν την βιολογια αλλα να τοποθετησεις φιλτρο στη καραντινα σου ειναι λιγο ασκοπο αφου ελεγχεις απολυτα εσυ τις συνθηκες και κανεις αλλαγες νερου (αναφερομαι στο εβαλα το μικρο eheim μεσα που εγραψες ... διορθωσε με αν κανω λαθος). Επισης σημαντικο ειναι να τοποθετησεις μια αεραντλια (νομιζω στις περισσοτερες θεραπειες επιβαλλεται ...)!!
Καλη αναρρωση και συντομη!!!

Αυτό εννοούσα με "την ετοιμασία του ενυδρείου" ...και η αεραντλία επίσης πρέπει να υπάρχει.

Ναι, όντως επειρεάζεται η βιολογία με τον συνδιασμό, γι' αυτό πολύ συχνοί ελέγχοι, όσο θα κρατήσει η θεραπεία.

Η ασθένεια θα απλώσει κι άλλο, αλλά να μην σε ανησυχεί.

clarck 07-05-09 08:52

To φιλτρακι το εβαλα για την κυκλοφορια του νερου κυριως και για να μην γινει οπτικος βουρκος εκει μεσα. Αεραντλια υπαρχει.

clarck 09-05-09 07:04

Σημερα η εικονα ειναι αυτη. Αν και παλι δεν μπορω να αποτυπωσω 100% αυτο που φενεται με το ματι...

http://www.pbase.com/image/112282109/original.jpg
-------------------------
Το χασαμε παιδια.
Σημερα το πρωι το βρηκα, μετρησα αμμωνια ειχε φτασει το 1,5. Πως εγινε αυτο μεσα σε μια μερα?
Αλλαγη νερου ειχα κανει σχεδον 100% την προηγουμενη.

N4505 09-05-09 07:35

:sad::sad::sad:

in the pond 09-05-09 07:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 353460)
Σημερα η εικονα ειναι αυτη. Αν και παλι δεν μπορω να αποτυπωσω 100% αυτο που φενεται με το ματι...

http://www.pbase.com/image/112282109/original.jpg
-------------------------
Το χασαμε παιδια.
Σημερα το πρωι το βρηκα, μετρησα αμμωνια ειχε φτασει το 1,5. Πως εγινε αυτο μεσα σε μια μερα?
Αλλαγη νερου ειχα κανει σχεδον 100% την προηγουμενη.

Το φιλτράκι σου το είχες ετοιμάσει Clark? το 1,5 θα πει ότι ζούσε με εντελώς άστρωτο φίλτρο. Ταυτόχρονα έπρεπε να παρακολουθείς συνεχώς την ποιότητα του νερού. Όπου ήταν αναγκαίο, θα έπρεπε να προχωρείς και σε αλλαγές νερού ώστε να περιορίζεις τις επικίνδυνες ενώσεις.

Κρίμα, έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ:(:(:(.

clarck 09-05-09 08:22

Βασιλη το φιλτρο ηταν στρωμενο και ετρεχε στο μεγαλο ενυδρειο, αλλα λογο του μεγεθους ειχε μπουκωσει τελειως. Μαζι με την τελευταια αλλαγη νερου λοιπον καθαρισα και το σφουγγαρι (εχοντας υπ οψιν οτι το φαρμακο ειχε σκοτωσει την βιολογια ετσι και αλλιως) και μαλλον εκει ηταν το λαθος.
Αλλα δεν τραβουσε καθολου, η ροη ειχε μειωθει στο 35% της κανονικης και εκανε και θορυβο απο το ζορισμα.

:smt086

Γιώργος Κ 09-05-09 08:42

:( Λυπαμαι ειληκρινα φιλε clarck! Ηταν πολυ ομορφο το ψαρακι σου και ξερω οτι ειχες συνδεθει μαζι του!:( Η βιολογια του φιλτρου σου με αυτο τον συνδιασμο φαρμακων δεν "αντεχει" (το εψαξα λιγακι). Αρα για μενα το φιλτρο σου ηταν σαν απλος κυκλοφορητης! Στην καραντινα η αμμωνια ανεβαινει πολυ ευκολα και πρεπει να μετραμε συνεχεια να ειμαστε ηρεμοι!
Ωστοσο ΔΕ μπορεις να γνωριζεις ακριβως τι εγινε ... Να εχεις υποψην σου οτι καθε οργανισμος που πεθαινει μετα αυξανει αμμωνια το νερο και ισως μια τετοια μετρηση αμμωνιας να δικαιολογειται απο αυτο το γεγονος! :smt086

clarck 09-05-09 08:50

Ευχαριστω Γιωργο.

Ελπιζω τουλαχιστον οσα παιδια εχουν ακομα "ενυδρεία" 8 λιτρων και το σκεφτονται, να καταλαβαν ποσο αποτομα αλλαζουν οι συνθηκες σε τοσα λιτρα και γιατι τα παιδια εδω ακουγονται "υπερβολικα" οταν λενε οτι ειναι απαγορευτικο να ζει κατι εκει μεσα.

Κανονικα επρεπε να βγαλω και φωτογραφιες το πρωι για το αρχειο εδω στο σαιτ, αλλα δεν μου πηγαινε καρδια.

Tolis 09-05-09 11:31

Αν πεθανε νωρις και το βρηκες το πρωι μπορει το ιδιο (νεκρο πια) να ειχε σηκωσει αμμωνια.

clarck 09-05-09 11:36

Πιθανοτατα ετσι εγινε. Μαλιστα επελθει ακαμψια...

halvas69 10-05-09 02:28

Ω φίλε μου, πολύ λυπηρό :(

clarck 10-05-09 11:18

Αστα να πανε...

duaz 14-05-09 18:50

ειχα πολλες μερες να μπω στο φορουμ πραγματικα στεναχωρηθηκα παρα πολυ ηταν το καμαρι των χρυσοψαριδων η μπαλαρινα σου με τα μαγικα της φτερα

το παλεψες τιμια σε ολα τα επιπεδα

πραγματικα δεν εχω λογια να σου πω :(

clarck 14-05-09 18:56

Να σας πω πως το ιδιο βραδυ μου μου πηρανε την δευτερη φωτογραφικη μαζι με τον τηλεφακο και την ραδιοσυχνοτητα και το batterypack και την μνημη. (~ €3800)

Καλο, ε.....?

asourtzo 14-05-09 19:10

:(:(:(

Synthercat 14-05-09 19:37

Οχι ρε φίλε. Περάσαμε ίδιες φάσεις ξέρω πόσο το είχες στην καρδιά σου αυτο το ψάρι... μπήκα σήμερα απλα για αυτό το θέμα και τα νέα... άλλο τέτοιο να μή σου συμβεί... σε συν πονάμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05161 seconds with 10 queries