Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   96litre Revolution!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25293)

Σπύρος Μ 12-06-08 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickthegreek (Μήνυμα 269945)
Αν περειμένεις μέχρι τις 12 του μήνα απο οτι μου είπε θα σου πει.
Δεν επιτρέπεται να γράφει απο το δικό μου προφίλ!!!
Οπότε θα του κάνω την χάρη να του μετρήσω εγώ.
Και θα τον βοηθήσω να βάλει και την πρόσθετη λαμπα!

Υ.Γ:Δεν έπρεπε να μιλάει σε ποστ που δεν είναι δικά του.Τα ήθελε.Και του εξήγησα πως σε αυτό το φόρουμ υπάρχει μια 'Ιεραρχία' και πως θα την πληρώνει αυτός.Δεν με άκουσε.Κρίμα.Και οταν ξαναμπει θα του κάνω μια παρατήρηση στα φυτά.Καλύτερα να πιάσει φυτά του ίδιου είδους σαν ματσάκι και να τα τοποθετεί σε άκρες και να κρύβει τα τζαμια και οτι αλλο δεν σχετίζεται με το φυσικό τους περιβάλλον.Αυτά απο εμενα;)

Παλι βλακείες λέει!!!

Λοιπόν γύρισα.Το 120λιτρο επειδή δεν έχω αρχίσει καν την μετακόμιση του δωματιου μου το έχω άδειο.Σαν βάση θα μπεί μία βάση απο σύδερο που ήταν παλιά μερος ραφτικής μηχανής.Ένα ξύλο μαύρο σκαλιστό μήκους 110εκ. πλάτους 35 και πάχουν 10εκ.Στο 96λιτρο μου μετά απο μια αλλαγή νερού πέθανε μια ετοιμόγενη γκαπίνα!!!Τώρα έχω 7 γκάπι και τον πλέκο με τον γυρινόχυλο(οι χήρες φυλοξενούνται σε ενυδρείο φίλλου).Έχω κάνει μια αλλαγή για το 120λιτρο σε σύνθεση βάζοντας κριμπ ή σκαλάρια απο τον τζιμι ωστε να βοηθήσω και τον σύλλογο.Αυτήν την ευδομάδα θα σωσω και εναν μονομάχο που φυλοξενίται σε μια 200μιλιλιτρ μονομαχιέρα εκτός αν βρω λευκή θυληκιά να την στήλω στον Πάνο(να το χαιρεσαι:p)για να έχω και εγώ λευκά!!!Νομίζω και είμαι εσυόδοξος πως θα βρω και θα αν βρω θα σου την κάνω δωρο μαζί με τα μεταφορικά γιατί μου έδωσες πολυ καλά φυτά!!!
Ευχαριστώ!!!

alexinio 12-06-08 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 272311)
Έχω κάνει μια αλλαγή για το 120λιτρο σε σύνθεση βάζοντας κριμπ ή σκαλάρια απο τον τζιμι ωστε να βοηθήσω και τον σύλλογο.Αυτήν την ευδομάδα θα σωσω και εναν μονομάχο που φυλοξενίται σε μια 200μιλιλιτρ μονομαχιέρα εκτός αν βρω λευκή θυληκιά να την στήλω στον Πάνο(να το χαιρεσαι:p)για να έχω και εγώ λευκά!!!Νομίζω και είμαι εσυόδοξος πως θα βρω και θα αν βρω θα σου την κάνω δωρο μαζί με τα μεταφορικά γιατί μου έδωσες πολυ καλά φυτά!!!
Ευχαριστώ!!!

Καλωσήρθες πάλι αδειούχε!
Τον σύλλογο με τα σκαλάρια θα τον ενυσχήσεις...τα σκαλαράκια πάλι όχι...
Θέλουν περισσότερο ύψος και γενικότερα λίτρα.
Βάλε καμιά φωτογραφία από το ενυδρείο να δούμε την βελτίωση του και πως έχει γίνει όλο αυτό το διάστημα...
Σε τί λίτρα θα τον βάλεις τον μονομάχο?Είναι στρωμένο και στημένο?

Καλή συνέχεια...αναμένουμε φωτογραφίες:D

Α! και κάτι άλλο...revolution είναι επανάσταση...evolution μάλλον θα εννοείς!

Σπύρος Μ 12-06-08 19:53

Το ενυδρείο είναι κάπου 20λιτρα μεικτά περίπου 16καθαρά(το έφτιαξα το Σαββατοκύριακο).Θα βάλω ενα φίλτρο κάπου στα 200λιτρα/ώρα.Θερμοστάτη έχω 50αρι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 272313)
Καλωσήρθες πάλι αδειχούχε!
Τον σύλλογο με τα σκαλάρια θα τον ενυσχήσεις...τα σκαλαράκια πάλι όχι...
Θέλουν περισσότερο ύψος και γενικότερα λίτρα.
Βάλε καμιά φωτογραφία από το ενυδρείο να δούμε την βελτίωση του και πως έχει γίνει όλο αυτό το διάστημα...
Σε τί λίτρα θα τον βάλεις τον μονομάχο?Είναι στρωμένο και στημένο?

Καλή συνέχεια...αναμένουμε φωτογραφίες:D

Α! και κάτι άλλο...revolution είναι επανάσταση...evolution μάλλον θα εννοείς!

σωστά το είπα Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 96ΛΙΤΡΟΥ!!!
-------------------------
Οσο για τα σκαλάρια εντάξει δεν τα πέρνω.Οπότε θα πάρω απο τον τζιμι κανενα κριμπ.Αλλα δεν θα βρω θυληκά!!!Εχω άξει και μόνο αρσενικούς βρίσκω.Τα ραμιρέζια τα παράτησα.Καλύτερα αφρικάνα!!!

alexinio 12-06-08 19:54

Ο θερμοστάτης ο 50άρης ειδικά τώρα το καλοκαίρι δεν χρειάζεται...καλύτερα ένας 25άρης.
Άμα γίνει καμία στραβή θα ο μονομάχος θα γίνει βραστός.
200λίτρα/ώρα για μονομαχοενυδρείο είναι πολύ ...αλλά άμα υπάρχει δυνατότητα μείωσης ροής πάο πάσο.
Από ότι κατάλαβα δεν είναι στρωμένο...θα το μπολιάσεις?Κάνε μετρήσεις πρώτα πριν βάλεις τον μονομάχο για να είσαι σίγουρος ότι θα έχει μπολιαστεί.
Από διακόσμηση ξέρεις,φυτάκια κανά ξυλαράκι και είσαι jet

Σπύρος Μ 12-06-08 20:03

Τον 50αρι θα τον έχω στους 26(τον είχα και σε 10λιτρο χωρίς πρόβλημα).
Το φίλτρο θα μπορεί να αυξομειώσει την ροή του.
Θα μπολιαστεί απο το 96λιτρο όταν το 96λιτρο γίνει εντελώς καλά μετά απο μια βλακεία του αδελφού μου να ρίξει τα φιλαράκια όλα προσπαθώντας να ρίξει 2-3:mad:.Η αμμωνία πήγε λίγο πάνω και με καθημερινές αλλαγές 75% ισιώνει κατά πολυ.Φίλτρο θα μπει το εχέιμ 2210(στο 96λιτρο).

Πάνος 12-06-08 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 272311)
εκτός αν βρω λευκή θυληκιά να την στήλω στον Πάνο(να το χαιρεσαι:p)για να έχω και εγώ λευκά!!!Νομίζω και είμαι εσυόδοξος πως θα βρω και θα αν βρω θα σου την κάνω δωρο μαζί με τα μεταφορικά γιατί μου έδωσες πολυ καλά φυτά!!!
Ευχαριστώ!!!

σε ευχαριστω πολυ σπυρο!!!:p..βρες εσυ και τα εξοδα δικα μου...και φυτα σου ξαναστελνω αν θες....αν και ..αν επιασαν οσα σου εστειλα δε θα χρειαστεις...μεγαλωνουν γρηγορα...
υ.γ. κοιτα να μην ξαναπαρεις "αδεια"...

Σπύρος Μ 12-06-08 20:21

Aδεια θα πάρω 3μινη.Μετά απο τις 20 Ιουνη θα μπω πάλι 20Σεπτέμβρη!!!

Πάνος 12-06-08 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 272326)
Aδεια θα πάρω 3μινη.Μετά απο τις 20 Ιουνη θα μπω πάλι 20Σεπτέμβρη!!!

:D:D:D

Σπύρος Μ 12-06-08 20:34

Ε.Θα περάσετε ενα καλοκαίρι καλό.Ιδικα ο mod admin:D

PascM 12-06-08 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 272332)
Ε.Θα περάσετε ενα καλοκαίρι καλό.Ιδικα ο mod admin:D

Σε βλέπω να αναζητάς νωρίτερα την άδεια πάλι!?

Σπύρος Μ 12-06-08 20:48

Εντάξει αν δεν θελετε να σταματήσω να γράφω θα μείνω:D

Σπύρος Μ 15-06-08 18:43

Eίδα μια προσφορά το εχέιμ 2210 με 30ευρώ.Να τοπάρω ή να αφήσω το 700λ/ω που είναι ρυθμισμένο στα 600λ/ω.Για καλύτερο φιλτραρισμα πιστευώ πως αυτό που έχω είναι καλό.Θα πάρω αλλο ενα μικρό 300 για να βάλω και μακαρονακι ή σιποράξ

PascM 16-06-08 02:01

Πως το πες αυτό?

Σπύρος Μ 16-06-08 12:18

Εδώθηκαν τελικά οι χήρες και ο γλύφτης θα μπει προσωρινα στο ενυδρείο του μονομάχου.Σκεφτομαι να πάρω το 2210 της εχέιμ απο μια αγγελία.Το 700lt/h το έδωσα και άφησα στο μεγάλο μόνο το 400lt/h.Μου έδωσε ο πετ-σοπάς ενα φίλτρο με ριθμηστη ροής μάξιμουμ 350λ/ω.Το έβαλα να βγαζει νερό προς το τζάμι και το έφτιαξα το μονομαχοενυδρείο.Έμειναν στο 96λιτρο τώρα 5-6γκάπι(τώρα όμως θα γεννήσουν και οι θυληκές) με αναλογία 2 αρσενικά και τα υπόλιπα θυληκά και ο γλύφτης με τον πλέκο.
Επειδή μάλλον το 120λιτρο θα έχει τους νέους κατοίκους απο Σεπτέμβριο θα έχει τον πλέκο μόνο του το καλοκαίρι.Στο 96λιτρο να βάλω άλλο είδος ψαριού ή να αφήσω μόνο τα γκάπι;

alexinio 16-06-08 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 273216)
Εδώθηκαν τελικά οι χήρες και ο γλύφτης θα μπει προσωρινα στο ενυδρείο του μονομάχου.Σκεφτομαι να πάρω το 2210 της εχέιμ απο μια αγγελία.Το 700lt/h το έδωσα και άφησα στο μεγάλο μόνο το 400lt/h.Μου έδωσε ο πετ-σοπάς ενα φίλτρο με ριθμηστη ροής μάξιμουμ 350λ/ω.Το έβαλα να βγαζει νερό προς το τζάμι και το έφτιαξα το μονομαχοενυδρείο.Έμειναν στο 96λιτρο τώρα 5-6γκάπι(τώρα όμως θα γεννήσουν και οι θυληκές) με αναλογία 2 αρσενικά και τα υπόλιπα θυληκά και ο γλύφτης με τον πλέκο.
Επειδή μάλλον το 120λιτρο θα έχει τους νέους κατοίκους απο Σεπτέμβριο θα έχει τον πλέκο μόνο του το καλοκαίρι.Στο 96λιτρο να βάλω άλλο είδος ψαριού ή να αφήσω μόνο τα γκάπι;

Άσε τα guppy...
Άμα οι συνθήκες είναι καλές θα στο γεμίσουν πολύ σύντομα!
Φρόντισε στο 120λιτρο και στο μονομαχοενυδρείο πριν μπουν τα ψάρια να στρωθούν αναλόγως.
Καλη συνέχεια

Σπύρος Μ 16-06-08 12:25

Το 120λιτρο θα στρωθεί με την αμμωνία.

Σπύρος Μ 18-06-08 11:04

Το 120λιτρο ανέβηκε στο δωμάτιό μου.Θα γεμιστεί το Σαββατοκύριακο με νερό.Φίλτρο δεν έχω καταληξει πιο θα πάρω.Επιδή δεν θα εχω μεγάλη ιχθυοφόρτηση με 1 ζεύγος κριμπ θα βάλω ένα μικροτερο ή το 96λιτρο καρφουρίσιο.Ο 100w θερμοστατης είναι καλός ή να πάρω μεγαλύτερο;Που μπορώ να βρω valisneria americana?Ευχαριστώ.

sarcastic 18-06-08 12:08

μια χαρά ειναι ο θερμοστάτης!!!!

(δεν ξερω αλλά εχω μια απίστευτη όρεξη για γεμιστά!!!)

gohn1990 18-06-08 13:10

βασικα για τους επομενους 2-3 μηνες δεν θα χρειαστει θερμοστατη.......:D

Σπύρος Μ 18-06-08 13:13

Να τον βγάλω ή να τον αφήσω τελικά στο 96λιτρο;

gohn1990 18-06-08 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 273829)
Να τον βγάλω ή να τον αφήσω τελικά στο 96λιτρο;

τι θερμοκρασια εχεις????...........λογικα τη στιγμη που μιλαμε πρεπει να χτυπας 30αρια,οποτε αφησε τον μεσα απλα μην τον εχεις στην πριζα (ετσι κι αλλιως δεν θα δουλεψει)........απλα στην προκειμενη φαση πιο πολυ θα επρεπε να ανησυχεις για το πως θα ριξεις την θερμοκρασια........

Σπύρος Μ 18-06-08 13:26

είμαι στο 96λιτρο στους 27 και στο 8λιτρο στους26.

gohn1990 18-06-08 13:28

χωρις ανεμιστηρακια.........?????εγω ειμαι (χωρις ανεμιστηρακια) στο 120λιτρο στους 32 και στο 60λιτρο στους 34.......τεσπα μια χαρα ειναι η θερμοκρασιες σου............

Σπύρος Μ 18-06-08 13:31

Με ενα 18αρι κλιματιστικό να χτυπάει όλη μέρα αλλά και ενα ανεμηστηρα να χτυπάει το 8λιτρο τα κρατάει.

theofilos 18-06-08 13:33

Εγω στο 120λιτρο με τα φωτα ανοιχτα χωρις A/C ή ανεμιστηρακια παραμενω στα 28 προς το παρον. Για καλο και για κακο ετοιμαζω 2 ανεμιστηρακια να ειναι προχειρα... :o

Σπύρος Μ 18-06-08 13:36

Κατι άσχετο:Ειδατε τώρα στο mega κάτι ρομπότ που έχουν αίσθηση του πόνου;Αηδία

gohn1990 18-06-08 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 273840)
Εγω στο 120λιτρο με τα φωτα ανοιχτα χωρις A/C ή ανεμιστηρακια παραμενω στα 28 προς το παρον. Για καλο και για κακο ετοιμαζω 2 ανεμιστηρακια να ειναι προχειρα... :o

ετοιμαζε τα.......ετσι την πατησα και εγω....σταθερα στους 27 και ξυπναω ενα πρωι και βλεπω 31.......εχετε δει κακαβια απο clown loach και ζωοτοκα?????:D

Σπύρος Μ 18-06-08 13:40

Εχεις σε 120λιτρα κλόουν;Θα σε μαλώσω:D

theofilos 18-06-08 13:42

Μαλλον μπερδευτηκες :p, ο γκον δεν ειμαι εγω, εγω ειμαι εγω.

gohn1990 18-06-08 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 273844)
Εχεις σε 120λιτρα κλόουν;Θα σε μαλώσω:D

δωρακι....τι να κανω????.........θα τον φτιαξω πιστευω μεσα στο καλοκαιρι......αν δεν μπορεσω θα πρεπει δυστυχως να τον αποχωριστω,εχει αρχισει να μεγαλωνει επικινδυνα........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02607 seconds with 10 queries