Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   clarck Κωδικός: Χρυσόψαρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30925)

delta66 22-08-11 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 613031)
Ευχαριστώ για την πρόταση, δεν έχω ιδέα απο τα ψάρια που λες αλλά τα ακούω συχνά απο εσάς εδώ.
Τελικά μάλλον το τελευταίο το έχασα απο θερμοκρασία. Λείπαμε και ενω ερχόταν κάποιος και τάιζε, το οτι δεν άνοιγε το σπίτι κανονικά ανέβασε την θερμοκρασία πολύ στο σπίτι γενικά.

Γεια σου και παλι clarck.
Το θεμα της σταθεροτητας της θερμοκρασιας πρεπει να το διορθωσεις οτι ψαρι και να βαλεις στο ενυδρειο.
Μη παρασυρεσαι απο τον ορο "ψαρι κρυου νερου" για το χρυσοψαρο.
Μπορει να ζει ιδανικα σε δροσερο νερο, αλλα για να φτασει να πεθανει απο υψηλη θερμοκρασια πρεπει να "εβρασε" το νερο σε σημειο που λιγα ψαρια θα αντεχαν.
Οτι και να βαλεις μεσα στο ενυδρειο μετα τα χρυσοψαρα θα ειναι πιο δυσκολη η διατηρηση τους στο θεμα αυτο τουλαχιστον.
Χρειαζεσαι οργανωση και στο θεμα "διακοπες" και ενυδρειο μονο του στο σπιτι.

clarck 22-08-11 17:37

Γειά σου Σπύρο! Ναι το κατάλαβα για τα καλά πλέον.

Απλά με τρώει το παράπανο γιατί βλέπω τόσα χρυσόψαρα σε γυάλες (παντού) και να μην μπορώ να κρατήσω τα δικά μου σε ολόκληρο 180αρι...

delta66 22-08-11 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 613035)
Γειά σου Σπύρο! Ναι το κατάλαβα για τα καλά πλέον.

Απλά με τρώει το παράπανο γιατί βλέπω τόσα χρυσόψαρα σε γυάλες (παντού) και να μην μπορώ να κρατήσω τα δικά μου σε ολόκληρο 180αρι...

Τις γυαλες τις βλεπεις οπως το 180αρι? Σε βαθος χρονου? ή σε φωτο? :D

clarck 22-08-11 21:41

Και τα 2 βασικά.

πχ, ενα ανθοπωλείο που συνεργάζομαι έχει ένα χρυσόψαρο (σε μεγάλη γυάλα μεν, σε γυάλα δε) σε τελείως απαράδεκτες συνθήκες βούρκος το νερό κλπ, ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια τώρα.
Και άλλα γνωστών και μη οι οποίοι γενικά τα έχουν χρόνια.

delta66 22-08-11 22:00

To ιδιο ψαρι ή εχει και αλλαγες απο τον παγκο? :D

clarck 22-08-11 23:03

Αυτό του ανθοπωλείου είναι το ίδιο. Τώρα το πως ζει είναι απορίας άξιο...

clarck 28-08-11 15:22

Χθες βράδυ παραλίγο να γίνει το μοιραίο. Ξύπνησα κατά τις 4 το πρωί απο τον ήχο της διαρροής... το πάτωμα μούσκεμα, και το νερό να τρέχει έντονα.
Λέω πάει, έσπασε το γυαλί!
Ανοίγω τα φώτα και οπτικά διαρροή πουθενά. μπροστά πλάι τπτ. Το έπιπλο στεγνό.
Η στάθμη το νερού είχε κατέβει 4 δάκτυλα. Τρέχω να βρώ τον φακό για να ψάξω και πίσω απο το ενυδρείο και τότε το βλέπω. Μία ένωση που είχα κάνει για ν απροεκτείνω το σωληνάκι του οξυγόνου είχε φύγει και το νερό έτρεχε απο εκέι.
Αφου πήρα μια βαθειά ανάσα οτι δεν έσπασε το γυαλί κάπου, μάζεψα τον σωλήνα μεσα στο ενυδρείο και ξεκίνησα το σφουγγάρισμα.

Προσοχή στις ενώσεις λοιπόν. Αν και μέχρι στιγμής όσες φορές έχω προσπαθήσει να αποσυνδέσω τέτοια ένωση δεν ανοίγει συνήθως και το κόβω για να βάλω νέο σύνδεσμο.

Τι να πω ευτυχώς που το άκουσα και σηκώθηκα γιατί θα είχε αδειάσει πλήρως....

clarck 12-09-11 21:00

Με τα πολλά και μετά απο πίεση της συζύγου να το ξεστήσω, πήρα την μεγάλη μου κόρη και πήγαμε στο πετ.
Την έβαλα να διαλέξει μερικά εύκολα ζωοτόκα. Πήραμε λοιπόν απο ένα κοπαδάκι guppies, neon tertas, tetra black neon
Την επόμενη εβδομάδα συμπληρώσαμε κοπαδάκι απο Iriatherina Werneri & Jordanella Floridae

Παρουσίαση σύντομα!

B22 12-09-11 21:23

φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα ψάρια που διάλεξες δεν ταιριάζουν από άποψη συνθηκών νερού..

clarck 13-09-11 15:59

Τι απ όλα δεν ταιριάζει;

delta66 13-09-11 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 617877)
Τι απ όλα δεν ταιριάζει?

Tα guppies προτιμουν σκληρο (10-30 GH, ιδανικα 15-18 ) και αλκαλικο νερο (7-8.5 ιδανικα 7.8 ) και σχετικα δροσερο νερακι (18-28C ιδανικα 23C). Ενιοτε και αλατακι στο νερο για τα πτερυγια τους κατι που δεν αντεχουν τοσο τα tetras.

Tα neon tetras προτιμουν κι αυτα δροσερο νερακι (20-26C ιδανικα 24) αλλα μαλακο και οξινο (4.5-7.5, ιδανικα 6).
Τα black neon tetras προτιμουν κι αυτα δροσερο νερακι (20-26C ιδανικα 24) και επισης μαλακο και οξινο (5.5-7.5, ιδανικα 6.5)
Τα iriatherina προτιμουν πιο ζεστο νερο (24-29C ιδανικα 26-27) και επισης μαλακο και οξινο (5.5-6.5 ιδανικα 6).

Τα Jordanella Floridae ειναι τελειως εκτος θερμοκρασιων των υπολοιπων, εκτος των Guppies που ειναι συμβατα σε σκληρο και αλκαλικο νερο και σε υφαλμυρο, και σε θερμοκρασιες 18-22C (ιδανικα 20C).
(να σε δω το καλοκαιρι παλι, πως θα κρατας χαμηλα τις θερμοκρασιες:)).

Γενικα ακομα και καποιες ψιλοσυμβατες τιμες να βρεις σε σκληροτητες και πεχα για τα guppies και τα tetras (πχ pH 7.0 - 7.5, GH 10-12) και θα ειναι δυσκολο να το ρυθμισεις σταθερα μεσα σε αυτο το ευρος και κανενα ψαρι δεν θα ειναι ευχαριστημενο για να βλεπεις ωραια χρωματα σωστες συμπεριφορες και μακροημερευση.

Guppies με Jordanella Floridae πανε μαζι με φροντιδα ομως για να κρατας χαμηλες τις θερμοκρασιες, και να βρισκεις αναδοχου; γονεις καθε λιγο για τα μικρα που θα γεννιουνται και θα ανεβαζουν την ιχθυοφορτωση.

Tα tetras μεταξυ τους πανε.
Τα Iriatherina ετσι κι ετσι (με τα tetras).
Η δυσκολια βρισκεται στη σωστη ρυθμιση του νερου.

clarck 13-09-11 19:20

Σπύρο πολύτιμος όπως πάντα. :) Τις θερμοκρασίες τις έφτιαξα ήδη με ανεμιστήρα και τώρα είμαστε σταθερά 24-25.

Εννοείτε η σύνθεση του Pet-shopa τα έσπασε πάλι... (και γνωστού κατ/τος μάλιστα..)

B22 13-09-11 21:12

φίλε μου αυτά θα ήθελε να πουλήσει αυτά θα σου πρότεινε.. Όταν βλέπεις ψαράκια που σου αρέσουνε κάνε μια αναζήτηση να δεις το προφιλ τους..Μόνο όταν δεις πως έχουν κοινές ανάγκες άρχισε να τα βάζεις!!! Να κάνω και μια πρόταση; Μια ομάδα από καρδιναλιους και άλλη μία από ροδόστομους, corydoras sterbai (γύρω στα 6) και ένα ζευγαράκι gudgeon peacock (είναι πανέμορφα , ψάχνω σαν τρελός να τα βρω)!

clarck 13-09-11 23:41

Ήδη δημιουργήθηκε ένα θέμα με τα Jordanella να τσιμπολογάν τις ουρές των gappy. Τα απομόνωσα ήδη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02063 seconds with 11 queries