Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Black moor κολυμπάει ανάποδα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91762)

Τάκης 08-06-16 14:19

:D:D:D:D:D Πάνο
Εμεις τις διώξαμε τις γυναίκες από το γραφείο γιατί όλοι πηγαίναμε να κουρνιάσουμε :p

Τάκης 12-06-16 21:34

Τη Παρασκευή επέστρεψα τα ψάρια στο κυρίως ενυδρείο,
με το Diamox δεν είδα κάποια βελτίωση,
συνεχίζω βάζοντας Flagyl στο φαΐ τους και τα ταΐζω με το χέρι, για να μη φάνε τα άλλα με το φάρμακο.
Χθεσινό βίντεο
Ο Αγαθούλης δίπλα στον Πάγκαλο,
αυτό γίνεται συνέχεια

https://www.youtube.com/watch?v=xE3b2fMygCo
BORKED

και σημερινό βίντεο που ο Πάγκαλος ψάχνει για φαί

https://www.youtube.com/watch?v=KF8IAl2o0JM
BORKED

Όπως θα δείτε τα σημάδια από τη γάζα έφυγαν από μόνα τους, χωρίς αλάτι ή άλλο φάρμακο ή βοήθημα, αυτό μου δίνει να καταλάβω πως ο οργανισμός του λειτουργεί πολύ καλά, όπως επίσης έχουν φύγει τα περισσότερα σημάδια από τραυματισμούς στη καραντίνα, μόνο ένα καινούριο έχει μείνει

alexis cosmo 13-06-16 00:35

αχ βρε Τάκη χαρά στο κουράγιο σου.
μακάρι να γίνει καλά το ψαράκι σου.

protifora 13-06-16 17:14

Και τα δυο βίντεο είναι φοβερά συγκινητικά

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gyristroula 13-06-16 22:20

Φοβερά τα βιντεάκια,ειδικά το πρώτο.. εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

theoxaris90 17-06-16 23:25

Όλα αυτά τα ψάρια με σχήμα πέρα του φυσιολογικού εγώ τα ταιΖω με τροφές που μόλις τις ρίξεις βυθίζονται και ποτέ δεν είχαν κανένα πρόβλημα!

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 17-06-16 23:31

Ουτε εμεις τα ταιζουμε απο την επιφανεια..δυστυχως δεν ειναι μονο αυτο , η λυση για την ευαισθησια της κυστης τους.

theoxaris90 17-06-16 23:58

Τι να πω δεν ξέρω ίσως να έτυχε σε εμένα να μην έχουν πρόβλημα

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 18-06-16 00:01

Δεν έχουν πρόβλημα ή δεν έχει αποδειχθεί πως δημιουργείται πρόβλημα με τροφές που επιπλέουν. Παρόλα αυτά τα ταΐζω με τροφές που βυθίζονται, και εδώ και πάνω από 1 χρόνο μόνο DIY τροφή

tsala 18-06-16 00:03

λες να παιζει Τακη ρολο και μονο η diy τροφη?
κι εγω τις ειχα κοψει κανα 6μηνο και εδινα μονο diy , αλλα ξανα αρχισα και εργοστασιακες..

Τάκης 18-06-16 00:07

δεν ξέρω βρε Γιάννη, και δεν είναι συνέχεια ίδια, κάθε φορά όλα και κάτι διαφορετικό θα βάλω μέσα

Τάκης 24-06-16 22:00

Μόλις βρήκα τον Κωλοτούμπα νεκρό :(
ανέβασα το βαρέλι από την αλλαγή στο φυτεμένο και τον βρήκα να μην αναπνέει.
Και εδώ και 2-3 ημέρες δεν έτρωγε, όπως δεν έφαγε και το απόγευμα.
Ίσως να είναι καλύτερα έτσι γιατί παιδευόταν το κακόμοιρο.
Ο Πάγκαλος έχει μια μικρή βελτίωση, κολυμπάει πιο πολλές φορές πλέον και ψάχνει τακτικά για φαι, τρώει κανονικά και με το παραπάνω, αλλά σαν να κουράζεται και εκει που κολυμπάει πέφτει ξάπλα. Ισως να μην έχει δυνάμεις ακόμα, ελπίζω να στρώσει

Artemisia 24-06-16 22:06

:(:(Λυπάμαι Τάκη μου .
Μακάρι να τα πάει καλά το άλλο . Χαρά στο κουράγιο σου !!

Undertaker 24-06-16 22:15

Κρίμα ρε φίλε αλλά η αλήθεια είναι ότι υπέφερε κι όλας. Κρίμα.

Λάμπρος.Τ 24-06-16 22:30

Φίλε τι να πω? Το προσπάθησες. Αλλά ίσως είναι καλύτερα για να σταματήσει να παιδεύεται το καημένο.
Μακάρι να γίνει καλά το άλλο τουλάχιστον.

tsala 24-06-16 22:40

Λυπαμαι...
Μακαρι να στρωσει το κοριτσι σου..

stanisalus18 24-06-16 22:46

Η προσπάθεια από την μεριά σου έγινε, δεν ήταν και μικρή. Κρίμα για το ψαράκι, ελπίζω να γίνει καλύτερα και το άλλο. Καλό κουράγιο.

Lth1 24-06-16 23:03

Κριμα πολυ κριμα κ.τακη :(
Μακαρι να πανε ολα καλα και η προσπαθεια ειναι που μετραει και οτι εχετε κανει και συνεχιζετε να κανετε,οτι περναει απο το χερι σας για το καλυτερο...

alexis cosmo 25-06-16 07:35

Κριμα βρε Τακη και για το ψαρακι και για την τεραστια προσπαθεια που εκανες.
Ελπιζω ο παγκαλος να τα καταφερει και να γινει οπως πριν.

Νάσος Αναγνώστου 25-06-16 12:33

Μακάρι όλοι να σεβόμαστε τα ψάρια μας όσο εσύ τα δικά σου.

GN_AZ 25-06-16 13:01

άσχημη η κατάληξη δεν το άφησες όμως στη τύχη του. το πάλεψες όσο γινόταν. μια απώλεια είναι πάντα δύσκολη.
ελπίζω να ανακάμψει ο Πάγκαλος

Anna10 25-06-16 23:46

Κρίμα Τάκη. Έκανες ότι μπορούσες και μπράβο σου. Η ψυχούλα του ησύχασε τώρα. :(

tsoui 25-06-16 23:59

Τι να πω παρ ολες τις προσπαθειες..... λυπαμαι:(:(

mansos 27-06-16 02:00

Κριμα ρε γμτ...Κριμα.....

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Elena Petrou 27-06-16 09:04

Λυπαμαι Τακη μου. Εσυ εκανες οτι μπορουσες...

Τάκης 27-06-16 11:11

Ευχαριστώ παιδιά.
Αυτό που με απασχολεί δεν είναι αν έκανα κάποια προσπάθεια ή όχι για να γίνουν καλά τα ψάρια, αλλά τι λάθος έγινε ή με πιο τρόπο θα μπορούσε αποφευχθεί όλη αυτή η ταλαιπωρία στα ψάρια. Ξέρω πως κάποιες φορές μπορεί να είναι τυχαίο , αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόληψη , την θεωρώ πιο σημαντική από την θεραπεία. Για αυτό πάντα θα με απασχολεί ο τρόπος αποφυγής και πρόληψης τέτοιων καταστάσεων

mansos 27-06-16 15:27

Τελικα ,Τακη καταλαβαμε απο τι προηλθε ολο αυτο?


Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 27-06-16 15:31

Δυστυχώς όχι , δεν ξέρω

protifora 27-06-16 17:20

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτο που μπορεί να σε τρελάνει είναι να μη μπορείς να καταλάβεις γιατί έγινε ότι έγινε.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 30-06-16 21:12

Από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε.
Εδω και 2-3 ημέρες έβλεπα κυνηγητό από τον "Μάγκα", το αρσενικό veiltail, στη μακρυμαλούσα, το Longtail comet.
Χθες το απόγευμα βρήκα τη "Μακρυμαλούσα" να κάθεται κάτω και να έχει ένα χτύπημα πάνω από το μάτι, καλό χτύπημα, ακριβώς πάνω από το μάτι και είχε και αίμα. Επίσης είδα το ραχιαίο πτερύγιο και λίγο φαγωμένο. Το ψάρι κολύμπαγε μόνο χαμηλά αλλά κουτουλούσε στα τοιχώματα του ενυδρείου, σαν να μην έβλεπε.
Αμέσως αλλαγή γύρω στα 80 λίτρα στο ενυδρείο, με το φρέσκο αυτό νερό γέμισα τη καραντίνα, ελαφρόπετρα από το φίλτρο, 180 γραμμάρια αλάτι και έβαλα το ψάρι στη καραντίνα. Το ψάρι μόλις το έπιασα με την απόχη χτυπιόταν πολύ άγρια, το έβαλα στη καραντίνα, έβαλα και esha-2000 και το άφησα. Το πρωί το είδα και ήταν σχετικά καλά θα έλεγα, κολυμπούσε αλλά στο πάτο. Γύρισα τώρα και ανέβηκα να τα ταίσω, και το βρήκα νεκρό, το χτύπημα στο μάτι είχε μεγαλώσει, είχε σχεδόν πεταχτεί το μάτι του έξω και είχε μια τεράστια γρατζουνιά στη μία πλευρά. Λες και το ψάρι χτυπιότανε μέσα στη καραντίνα.
Το θέμα είναι πως το έχασα το ψάρι,
πάω να σκάσω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02869 seconds with 11 queries