Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   μεταβαση στο αλατι με Fowlr (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95472)

SpirosLo 11-08-17 08:10

ενα βιντεακι χθεσινο
https://www.youtube.com/watch?v=0htD...r#action=share

Sakisdraminos 13-08-17 17:23

Ωραίο καθαρό ενυδρείο....
Τα ψαράκια έχουν χώρο και γουστάρουν!

voas 13-08-17 21:48

Μπράβο Σπύρο, πανέμορφα ωριμάζει ο ύφαλος!
Καλυτερα τις Μόντι να τις χαμηλωσεις θεση, ειναι επεκτατικές και κανουν σκιές!
Καλη συνεχεια φιλαρακι.....

Μπάμπης 13-08-17 21:53

Πολύ ωραίο.

SpirosLo 19-08-17 10:30

καλημερα σε ολους ,
ημερα συντηρησης σημερα. δευτερα φευγω και εγω για τα μπανια του λαου που λενε και σκεφτομαι , θα εχει θεμα το ενυδρειο και τα ψαρακια με μια εβδομαδα διαιτας ? η να στησω ταιστρα με φλεικς ? ειναι 7 μερονυχτα και ειμαι σε διλημα ... εσεις τι θα κανατε ?

voas 19-08-17 11:06

Καλημερα Σπύρο, εγω θα έβαζα μια ταιστρα γι αυτές τις μερες!
Έλεγχος του εξοπλισμού και της αναπλήρωσης και καλα να περάσεις φιλαρακι!

SpirosLo 19-08-17 11:50

το βαρελι μ αντεχει δυο εβδομαδεσ με 35αρια, με χει καλυψει στο παρελθον χωρισ ψυκτικο οποτε θα ειμαι οκ. εχω φλεικσ της ocean nutrition , αλλα δεν ξερω τι να κανω ωστε να πεφτουν και να μην τα περνει η υπερχειληση ...στα πελετ εβαζα ενα χωνακι απο κατω απο την ταιστρα,,, θα δοκιμασω το ιδιο να δω αν θα δουλεψει . :rolleyes: ευχαριστω πολυ νικο.... α και κατι ακομα. το σκιμμερ , ενω ξερω πως θελει ελεγχο και καθαρισμα το βεντουρι , την πατησα , το ξεχασα και δουλευε κοντα μηνα με λιγοτερο απο την μιση οπη αερα ανοιχτη λογο ασβεστοποιησης ... χτεσ βραδυ καθαριστηκε και δουλευει αψογα τωρα. λες γιαυτο να ειχα λιγο πρασινο κυανο σε ενα βραχακι μου ?

voas 19-08-17 12:11

Πολύ πιθανό Σπύρο, τωρα στην ταιστρα μπορεις να βυθίσεις πρόχειρα 10 πόντους ενα διαμπερές πλαίσιο, ανάμεσα απο τον κάδο απόθεσης τροφής!

SpirosLo 19-08-17 13:22

α , τελεια , με μια συσκευασια αμυγδαλα αλφα βητα φτιαχτηκε το πλαισιο ... ελπιζω να δουλεψει , θα τεσταρω το απογευμα και λογικα θα ειναι μια χαρα...
ευχαριστω πολυ φιλαρακι για την ιδεα , μου λυνει τα χερια

SpirosLo 20-08-17 20:54

τελικα δουλεψε !!!! συσκευασια απο αμυγδαλα στρογγυλο πλαστικο κουτακι κομμενο και με ται ραπ περασμενο στην ταιστρα , στην αρχη δεν ξεραν πως να παρουν την τροφη , μετα ενα περασε απο κατω και εκανε την αρχη ,.... το ενα με το αλλο εμαθαν και τωρα ειμαι ετοιμος για διακοπες ,,, πρωτη φορα φευγω απο το σπιτι καλοκαιρι με το θαλασσινο ... μεχρι τωρα ηταν αφρικανικο .....
καλο υπολοιπο καλοκαιριου σε ολους φιλαρακια , μολις γυρισω θα τα πουμε παλι ... φιλια σε ολο το φορουμ :smt020

Sakisdraminos 20-08-17 21:00

Καλές διακοπές φίλε!

voas 06-09-17 21:39

Καλησπέρα Σπύρο, τι εγινε φιλαρακι επιστρέψαμε απο διακοπές;
Τι νεα, πήγαν ολα καλα;

SpirosLo 08-09-17 11:42

Καλημερα ,
Επιστρεψαμε λοιπον απο διακοπες , ολα οκ . δεν ειχαμε τπτ περιεργο . ολα επεζησαν και με περιμεναν με ανοικτες αγκαλες .
εχω αρχησει επιθετικο σκιμαριζμα και γρηγορη αντικατασταση σε αντιφως και ανθρακα διοτι εχω βαρεθει να παλευω με της αλγες + ενα πρασινο κυανοβακτηριο που εχει εμφανιστει τελευταια . στην RODI μετραει 7 το οργανακι μου και δεν εχει δουλεψει και πολυ , ζητημα να εχει βγαλει ενα τονο νερο μεχρι τωρα. αλλα μαλλον πρεπει να αλλαχθει το υλικο στο τελικο κανιστρο , το οποιο γραφει στο κουτι mixed bed resin . ειναι σωστο η πρεπει να παρω αλλο υλικο ?
αυτα τα ολιγα εκ πρωτης , σαββατο αυριο θα γινει αλλαγη νερου και βλεπουμε .

golf4470 08-09-17 11:53

Ευχάριστα νέα ότι όλα πήγαν καλά στις διακοπές!
Στην όσμωση θέλει μεγάλη προσοχή το τελευταίο στάδιο της ριτηνης γιατί από ένα σημείο κ μετά αντί να δεσμεύει τα φωσφορικά του δικτύου αρχίζει κ βγάζει συσσωρευμένα φωσφορικά όπου το Tds δεν τα μετράει. Για αυτό σωστή αλλαγή όταν αλλάξει χρωμα.
Επίσης δεν πρέπει να αφήνουμε ποτέ την αο εκτεθειμένη στον ήλιο κ στο κρύο γιατί χαλάει η μεμβράνη. Τέλος η μεμβράνη θα πρέπει να κρατάει νερό υπό πίεση μέσα.
Αν όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν θα χρειαστεί πολύ γρήγορα να αλλάξουμε μεμβράνη.
Το tds 7 πιστεύω ότι είσαι οριακά καλά.



Sent from my iPhone using Tapatalk

SpirosLo 08-09-17 12:43

φιλε μου αποψε κιολας θα κανω αλλαγη ρητινης και θα δω τι βγαζει απο tds . εχω την εντυπωση πως εχει αλλαξει (σκουρινει ) το χρωμα της . το κακο ειναι πως την εχω σε κανιστρο 10" και περνει αρκετη μεσα και εχει αλλαξη το χρωμα στα κατωτερα στρωματα αλλα ετσι θα παεταχτει ολη .
ευχαριστω πολυ για την πληροφορια φιλος , το σκεφτομουν και εγω οτι μπορει να θελει αλλαγη , αλλα φανταζομουν πως θα βγαλει κανα 8μηνο και οχι 4 μηνες μονο που την εχω .

golf4470 08-09-17 12:48

Συνήθως αλλάζει χρωμα όλη. Πως έγινε κ σου άλλαξε η μισή; μήπως δεν περνάει το νερό σωστά;
Με το tds δεν θα δεις μεγάλη διαφορά αν αλλάξεις τη ρητίνη. Η ποσότητα καθαρού νερού είναι ικανοποιητική;
Συνήθως αλλαγές φίλτρων, υλικών ξεκινάμε μετά το 6μηνο κ αν το tds αρχίσει να περνάει το 10.


Sent from my iPhone using Tapatalk

SpirosLo 08-09-17 14:01

λογο μεγαλου κανιστρου δεν το ειχα ολο γεματο και ισως εκανε tunneling το νερο απο ενα σημειο και δεν αναδευε ολο το υλικο κατα την ανοδο . νερο βγαζει ικανοποιητικο , δεν βγαζει λιγο οπως στην αρχη που εστρωνε η μεμβρανη .

golf4470 08-09-17 14:09

Τι αναλογία βγάζεις καθαρού- ακαθαρτου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

SpirosLo 08-09-17 14:24

περιπου ενα καθαρο για δυομιση με τρια ακαθαρτο με μεμβρανη 150gpd

Sakisdraminos 10-09-17 07:41

Σπύρο τα προφίλτρα αλλάζουν 6μηνο ή κάθε 10000λ που περνάει από αυτά δλδ αν έβγαλες 2500νερο καθαρό θέλει αλλαγή.
Επίσης αν χαλάσουν τα προφίλτρα τότε χαλάνε και μεμβράνη που κοστίζει.

Τον ριακτορα του απιονισμου θα τον έχεις γεμάτο τελείως χωρίς κενό για να δουλεύει σωστά.

Κάνε μέτρηση πριν και μετά τον απιονισμο.
Να δούμε τι βγάζει και η μεμβράνη!

SpirosLo 10-09-17 12:53

καλησπερα ,
Σακη μολις εκανα μετρηση αφου εχω διαμορφωση σωστα το κανιστρο απιονισμου με νεα ρητινη και βγαζει tds 0 στους 26 κελσιου
. απογευμα θα γινει μια μετρηση στα φωσφορικα να δω τι εχω και ποσο ξερναει ακομα ο βραχος μου π ηταν νεκρος απο αλλο ενυδρειο που δεν ξερω αν ηταν και f.o.w.l.r. και τι χημεια ειχε εκει . ο αραγωνιτης επισεις μεταχειρα πλυμενος και αυτος με την σειρα του εχει ενα μεριδιο επιβαρυνσης του νερου μου .
μεχρι τωρα εχω παρει κοντα στα 1500 λιτρα καθαρο με το ζορι Σακη , ειναι νωρις ακομα , νομιζω .
Καλου κακου σιφωναρισα λιγο πρασινο κυανο και εκανα 80 λιτρα αλλαγη νερου και ο αγωνας συνεχιζεται στον υφαλο .
:)
-------------------------
Να προσθεσω πως δεν εχω προσθεση βακτηρια για κανα μηνα τωρα , νομιζω τα ξεχασα εντελως .
να ρηξω η να μην ασχοληθω οσο βλεπω πρασινο κυανο ?

Sakisdraminos 10-09-17 16:32

Σπύρο το κυανο τι είναι;

SpirosLo 10-09-17 19:59

πρασινο κυανοβακτηριο σακη. κι'ομωσ εχω και τετοιο ...

Sakisdraminos 10-09-17 20:14

Το κυανο είναι βακτήριο όχι φυκι άρα πως θα το παλεψεις ;

SpirosLo 10-09-17 21:08

δεν μπορω να καταλαβω τι το προκαλει ωστε να το κοψω λιγο . οι δυο rw-15 παιζουν στο 60 % - 66 % νορμαλ και παλμικο αντιστοιχα , εχει κυκλοφορια αρκετη . εσυ τι λες να κανω ?
-------------------------
αντλια επιστροφης εχω μια sicce 4000l με μανομετρικο 3.5 m και εχει 1.5 μετρο να σηκωσει . δεν μπορω να βρω και πολλα στο διαδικτυο σχετικα με το πρασινο κυανοβακτηριο. καθε συμβουλη δεκτη :confused:

Sakisdraminos 10-09-17 22:58

Ξεκίνα βακτήρια και ανεβάσε ροή.

Έχει ένα μπουκαλάκι το cyanostop της korallen.
Δεν κανει θαύματα αλλά βοηθάει.

Μην ανακατευεις τον αραγωνιτη.

voas 10-09-17 23:31

Σπύρο καλησπέρα....

Το πράσινο κυανο σε ποια σημεία του βραχου επικεντρώνετε κυρίως, ξεπετσιαζει καθόλου ή ειναι κολλημένο πανω, με το δάκτυλο αν το ακουμπήσεις φεύγει;
Ποσο καιρό το εχεις μεσα, ειναι και στον ζωντανό βράχο πανω;

Κατα τα αλλα οτι σου ειπε και ο Σάκης + χαλάρωμα τροφής, ανέβασμα αντλίας επ., κυκλοφορίας και καλό καθάρισμα το σκίμμερ δυο φορες την εβδομάδα!

Το κυανοβακτήριο υπάρχει σε ολα τα ενυδρεία και Οχι μονο, έχοντας εξάρσεις ανα περιόδους όπου κανει τον κύκλο του και υποχωρεί!

Περα απο την μη Καλαισθησία που μπορει να εχει οπτικά και την τοξικότητα που βγαζει ερχόμενο σε επαφή με τα κοράλλια, λειτουργεί σαν μια φυσική απολέπιση του υφαλου μας!

Λιγο υπομονη φιλαρακι, θα κανει τον κύκλο του και θα φύγει!

SpirosLo 10-09-17 23:43

αν το αφησω να αναπτυχθει ξεπετσιαζει . γιαυτο το σιφωναρω με το λαστιχο στην αλλαγη .
αυριο θα παρω ενα μπουκαλακι να μπουσταρω λιγο .
το σκιμμερ το εχω στο wet να σκιμμαρει οσο περισσοτερο μπορει. ανα δυο τρεις μερεσ το αδειαζω και πλενω το δοχειο .
τροφη δεν πεφτει πολυ . 3 εκατοστα γαριδα στην ανεμωνη ανα 8 μερες και ενα κυβο κατεψυγμενη την μερα για τα ψαρια . ανα δυο τρεισ μερες ενα κοματι νορι 3χ5 να φαει το τανγκ και ο vulpinus .και κατα διαστηματα πεφτει και κανα σακουλακι κοπιποδα και μυσιδα ζωντανα στο σαμπ .

golf4470 11-09-17 00:16

μεταβαση στο αλατι με Fowlr
 
Ένας κύβος κατεψυγμένη τη μέρα είναι παααρα πολύ



Sent from my iPhone using Tapatalk

SpirosLo 11-09-17 00:23

μμμ τοτε τρωνε πολυ τα μικρα μ , θα το ελατωσω στο μισο
5χ chromis
1 x siganus vulpinus
1x κιτρινο τανγκ
1χ καρδιναλιος μπαγκαι
1χ six line wrasse
2χ γαριδες lysmata
1χ peppermint
1χemerald crab
1x sand sifter starfish
2x ocelaris
με μισο κυβο θα αντεξουν οι θα φυγουν μεταναστες για την ινδονησια ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02761 seconds with 11 queries