Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Reefακι 210lt κατασκευη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88756)

leonardos 16-01-16 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 914967)
καλορίζικα, σύντομα βλέπω θα το απογειώσεις το ενυδρείο. ευχαριστω πολυ ρε φιλε να σε καλα!!! το ελπιζω!!!
στο εχω πει, σε βλέπω σύντομα απέναντι από 500λ ενυδρείο φουλ sps.

αμα δεν ηταν το οικονομικο θα το εβλεπες απο τωρα!!!:D:D:D οσο για sps δεν ξερω ακομα ασε να γινουν τα ****** και τα lps να βαλω και ενα frag sps να το δω και τα ξαναλεμε :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 914969)
Φοβερα χρωματα συγχαρητηρια!!:smt020

ευχαριστω πολυ να σε καλα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 915014)
Λεοναρδο καλοριζοκα...
Μπορει να πονεσες οικονομικα ισως να κοιμηθηκες καμια μερα στο μπαλκονι αλλα δεν θα το μετανιωσεις.....:) κοιτα δεν ηταν ασχημα με τα σκυλια παρεα καλα την εβγαλα αλλα μαδανε τα ατοιμα χαχαχα:D:D:D

Απο εβδομαδα παμε για ψυχτρα και συναρμολογηση να δοκινασουμε.
Αντε και με το καλο......

ολα θα τα κανουμε κοιτα πρωτα να χαρεις την κοριτσαρα σου και τα φωτα θα αναψουν!!!

voas 16-01-16 15:08

Μπράβο λέων! Καλοδούλευτα να τα χαρείς και να σου τουμπανιασουν την reefάρα σου!θελω θελω θελω και εγω ........

thektomy 16-01-16 15:14

Καλημέρα σας κύριοι

Πριν από μερικές ημέρες έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας και σήμερα διάβαζα τις αναρτήσεις σας,
Έχω και εγώ το μικρόβιο του ενυδρειου, περίπου 25 χρόνια και τους τελευταίους μήνες είπα να ξεκινήσω κάτι που απέφευγα χρόνια τώρα. Ένα ενυδρείο με θαλασσινό νερό, το τόλμησα λοιπόν αρχές Νοεμβρίου και ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 60 λίτρων για να δω τι θα καταφέρω, να καταλάβω τι σημαίνει τι προβληματα θα αντιμετωπίσω και πως θα τα ξεπεράσω.
Λοιπόν αγαπητοί μου συν χομπίστες, σήμερα στο ενυδρείο κατοικούν 2 καρδινάλιοι (Pterapogon kauderni) 2 κλόουν, occellaris clownfish, μια γαρίδα debelius και μια cleaner. Τα ψάρια είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος, αν και οι πρώτοι ένοικοι οι καρδινάλιοι καταλαβαίνω ότι μεγάλωσαν λίγο.
Για να έχετε μια πιο πλήρη εικόνα για τον μικρό μου βιότοπο έχω ζωντανό βράχο 5,5 κιλών, αραγωνιτη "ζωντανό" 2 κιλά και χαλίκι από παραλία. Επίσης χρησιμοποιώ sump ένα μικρό ενυδρείο 20λ,
Σκέφτομαι να προσθέσω δειλά, δειλά, 3,4 κοράλια/ανεμώνες τι να προσέξω τι προτείνετε.
Σας ευχαριστώ

leonardos 16-01-16 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thektomy (Μήνυμα 915028)
Καλημέρα σας κύριοι

Πριν από μερικές ημέρες έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας και σήμερα διάβαζα τις αναρτήσεις σας,
Έχω και εγώ το μικρόβιο του ενυδρειου, περίπου 25 χρόνια και τους τελευταίους μήνες είπα να ξεκινήσω κάτι που απέφευγα χρόνια τώρα. Ένα ενυδρείο με θαλασσινό νερό, το τόλμησα λοιπόν αρχές Νοεμβρίου και ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 60 λίτρων για να δω τι θα καταφέρω, να καταλάβω τι σημαίνει τι προβληματα θα αντιμετωπίσω και πως θα τα ξεπεράσω.
Λοιπόν αγαπητοί μου συν χομπίστες, σήμερα στο ενυδρείο κατοικούν 2 καρδινάλιοι (Pterapogon kauderni) 2 κλόουν, occellaris clownfish, μια γαρίδα debelius και μια cleaner. Τα ψάρια είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος, αν και οι πρώτοι ένοικοι οι καρδινάλιοι καταλαβαίνω ότι μεγάλωσαν λίγο.
Για να έχετε μια πιο πλήρη εικόνα για τον μικρό μου βιότοπο έχω ζωντανό βράχο 5,5 κιλών, αραγωνιτη "ζωντανό" 2 κιλά και χαλίκι από παραλία. Επίσης χρησιμοποιώ sump ένα μικρό ενυδρείο 20λ,
Σκέφτομαι να προσθέσω δειλά, δειλά, 3,4 κοράλια/ανεμώνες τι να προσέξω τι προτείνετε.
Σας ευχαριστώ

φιλε να το χερεσε το ριφακι σου και να το δεις οπως το φανταζεσαι!!! αλλα αμα θες κανε ενα καινουριο ποστ σε καποιο απο τα θεματα του θαλασσινου νερου (εδω πχ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=30 και κλικαρε στο new thread πανω αριστερα) και οχι σε ατομικα θεματα αλλων συνχωμπιστων γιατι ετσι δεν θα ειναι καθολου ευκολο να σε βοηθεισουμε. εκει μπορεις να γραψεις αναλιτικα το τι εχεις τι σκεφτεσε να κανεις και τις ερωτισεις σου, αμα θες μπορεις να προσθεσεις και καποιες φωτο να δουμε :D!!!

leonardos 26-01-16 10:11

"Σακη αν μου επιτρεπεις"

Ευχαριστω πολυ τον φιλο μου τον Σακη για την πολυτημη βοηθεια του (μονος του το κανει) στην κατασκευη του φωτιστικου για το reefακι μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....646#post916646
αντε να παρουν φωτια τα κοραλιααααααα :D:D:D:D

leonardos 28-01-16 19:35

νεες μετσισεις

KH 9.3
Ca 420
Mg 1350

Sakisdraminos 28-01-16 19:39

Πριν λιγο αναψα ενα λεντ να δω τι φασμα βγαζει!:D:D:D

Αλλα δεν σου διχνω τπτ!+-7

leonardos 28-01-16 19:52

ετσι εεεεεεε?????? τωρα θα δεις παιρνω το αμαξι και ερχομαι σαμο ΤΩΡΑ!!! χαχαχαχαχ:D:D:D:D

Sakisdraminos 28-01-16 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 917159)
ετσι εεεεεεε?????? τωρα θα δεις παιρνω το αμαξι και ερχομαι σαμο ΤΩΡΑ!!! χαχαχαχαχ:D:D:D:D

Μην ξεχασεις τα μπρατσακια!!!!:D
............... περιμενω να σβησει το φωτιστικο μου να σου στηλω φωτο!

Μοd edit: Πιπέρι ...

leonardos 28-01-16 20:11

ε αμα ειναι ετσι να περιμενω!!! :D:D:D

leonardos 05-02-16 23:15

4 Συνημμένο(α)
ετημο και το επιπλο!!!!! αντε σιγα σιγα να μαζευωμαστε!!!! αυριο εχει δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sakisdraminos 05-02-16 23:28

Τουμπανο.....
αντε και αυριο περνω της ψυχτρες μονο θερμικες και φακους.....

Samian 05-02-16 23:32

Στρώσου στη δουλειά.:D:D
Αναμένουμε εξελίξεις......:smt020:smt020:grin:

leonardos 06-02-16 00:14

μονο βακτιρια δεν προλαβενω να βρω :( ελπιζω με την αλλαγη του aqua skape να μην γινει κανας χαμος και καικαμε!!!!! θα προσθεσω και καμια 70-80λτ θαλασσινο ελπιζω να κρατισει!!!

voas 06-02-16 11:05

μπραβο μπραβο λεων!:)τελεια δουλεια στο επιπλο φιλε....γειας τα χερια σου:p
βακτηρια παραγγειλε :smt120

Sakisdraminos 06-02-16 15:34

Μου φερανε κατι ψυχτρες σμρ απο e-shop!;)

leonardos 06-02-16 15:56

[QUOTE=Sakis Papadopoulos;918960]Μου φερανε κατι ψυχτρες σμρ απο e-shop!;)[/Νικο εδω παει το ασμα που λεει: ειδομεν το φως το αλιθινοοοοο.... και παιε λεγοντας!! χαχαχα

αντε αντε και δεν κρατιεμαι!!!

η μεταφορα αναβαλετε λογο ελιψης προσωπικο και βακτιριων για το αλλο σκ :(

Sakisdraminos 06-02-16 16:03

[QUOTE=leonardos;918965]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 918960)
Μου φερανε κατι ψυχτρες σμρ απο e-shop!;)[/Νικο εδω παει το ασμα που λεει: ειδομεν το φως το αλιθινοοοοο.... και παιε λεγοντας!! χαχαχα

αντε αντε και δεν κρατιεμαι!!!

η μεταφορα αναβαλετε λογο ελιψης προσωπικο και βακτιριων για το αλλο σκ :(

και εγω να το αφησω για το αλλο ΣΚ?

leonardos 06-02-16 16:56

[QUOTE=Sakis Papadopoulos;918970]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 918965)

και εγω να το αφησω για το αλλο ΣΚ?


εεεεεε μην μου κανεις τετοια και παθω καμια καρδια μεσημεριατικα!!!! χαχαχα

Sakisdraminos 06-02-16 21:22

BORKED

αναψαν!!!!

leonardos 07-02-16 01:47

ποπο Σακη κλειστο!!! αστραφτει η Πρεβεζα και εχι βγει ο κοσμος στο δρομο και κοιταει τον ουρανο, αλλοι μαζευουν τισ μπουγαδες και αλλοι πανε για δουλιεα!!! χαχαχα


καλα φιλε γ@@@το τα σπαει!!!!!

Sakisdraminos 07-02-16 21:50

Πάμε για άλλο επίπεδο λέμε!

leonardos 12-02-16 16:58

6 Συνημμένο(α)
και μερικες φωτο ετσι γιατι τις εβγαλα!!! :grin::cool::grin::cool:

Sakisdraminos 12-02-16 17:59

Μια χαρά σε βλέπω ! ;)
τα ζοανθακια ειναι μικρόσωμα κατι τους λείπει.......

voas 12-02-16 19:29

πανεμορφα λεων πολλα μπραβο φιλε:)αντε με το καλο και το φωτιστικο να ερθει!

leonardos 13-02-16 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 920651)
Μια χαρά σε βλέπω ! ;)
τα ζοανθακια ειναι μικρόσωμα κατι τους λείπει.......

Σακη ειναι 4 νεα κεφαλια που πεταξε το φραγ :D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 920682)
πανεμορφα λεων πολλα μπραβο φιλε:)αντε με το καλο και το φωτιστικο να ερθει!

Ευχαριστω Νικο να σε καλα ρε φιλε!!! αντε να ερθουν και τα τελευτεα πραγματα να τελειωσει μπας και προχωρισει λιγο η κατασταση!!!περιμενω και κατι αλλα απο ενα μαγαζι αλλα τωρα με τους αγροτες στην Αθηνα.... αστα ουτε στα κτελ μπορουν να πανε αλλα και να πανε το βλεπω το κοραλακι να ερχετε κατεψηγμενο!!!:( αν και ποιο πολυ καιγωμαι για την α.ο. που εχω παραγκιλει και για κατι βακτιρια μπας και κανω επιτελους αυτη τη μεταφωρα που θελω και μια γερη αλλαγη στο στισημο!!!:D

voas 13-02-16 14:18

σου ευχομαι το καλυτερο φιλε!εισαι σε καλα χερια μην ανυσηχεις:D.....

leonardos 13-02-16 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 920943)
σου ευχομαι το καλυτερο φιλε!εισαι σε καλα χερια μην ανυσηχεις:D.....

το ξερω Νικο το ξερω!!! δεν ανυσηχω ανυπομονω!!!!

leonardos 17-02-16 23:31

4 Συνημμένο(α)
Ε Ε Εφτασεεεεεεε!!!! cristmas tree απο de jong μονο για μενααααα:D:D:D

j.p. 17-02-16 23:49

καλοριζικο, αρχισες να προτοτυπείς... πολλα fether duster εχει επάνω πάντως, ομορφο είναι, θα ερθω να το δω από κοντα:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,19021 seconds with 10 queries