Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Υπερ-σος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76405)

delta66 15-01-14 19:25

Εγω μονο δεν το βλεπω για μηδεν?

GraCE 15-01-14 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 813651)
Εγω μονο δεν το βλεπω για μηδεν?

Οταν το εκανα ηταν μερα και στο φως της μερας (ετσι λενε οι οδηγιες) ειναι κιντρινο! Δες και την εικονα που ειναι μπροστα στο ενυδρειο, ειναι φουλ κιτρινο...

plin 15-01-14 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 813620)
Μολις τωρα δειτε τα τεστ για ΝΟ3

Αναλογως το φως κιτρινιζει

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 813651)
Εγω μονο δεν το βλεπω για μηδεν?

Στις φωτό πράγματι φαίνεται να είναι 10ppm και όχι 0.

delta66 15-01-14 19:30

Δεν το βλεπω για κιτρινο. Πορτοκαλι φαινεται, αναμεσα στα χρωματα 10 και 25 βαση του χρωματολογιου που ειναι διπλα στο μπουκαλακι (1η και 2η φωτο)
10-15 πιο πιθανο
Τα μπουκαλακια κρατα τα μπροστα απο ασπρο φοντο (οχι μπροστα απο δυνατο φως) σε καλα φωτειζομενο χωρο.

nazgul 15-01-14 19:39

Δεν ειναι μηδενικα τα νιτρικα. Πορτοκαλι ειναι το τεστ.

GraCE 15-01-14 20:12

Μακαρι! Τωρα εκανα και νεο τεστ ΝΟ2 και αμμωνιας!

ΝΟ2=0
Αμμωνια ομως ειχα πολυ λιγο περιπου=0.1

Απο τα πολλα τεστ το νερακι εχει πεσει! Θα προσθεσω λιγο αφου το ετοιμασω με prime / θερμοκρασια / βακτηρια!

Εν ολιγοις λετε τελικως να εστρωσε το νερο?

nazgul 15-01-14 20:15

Αν μηδενισουν ολα εκτος απο τα νιτρικα και παραμεινουν ετσι, ναι. Το εχεις ακουσει αρκετες φορες.

Το ψαρακι ειναι το θεμα τι εχει παθει με ολα αυτα.

ChocolatePuma 15-01-14 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 813679)
Αν μηδενισουν ολα εκτος απο τα νιτρικα και παραμεινουν ετσι, ναι. Το εχεις ακουσει αρκετες φορες.

Το ψαρακι ειναι το θεμα τι εχει παθει με ολα αυτα.

Ξέρουμε ότι ζει? :smt073
Καμια 10ρια μερες...δεν ακουσαμε νεα

GraCE 15-01-14 20:37

ζει ναι!

lifefx 15-01-14 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matser (Μήνυμα 807308)
Σε κάτι τέτοιους πρέπει να τους κλείνουν το μαγαζί, εκμεταλλεύονται τους χομπίστες και βασανίζουν τα ψάρια.
-------------------------
Η λύση για την αντιμετώπισή τους είναι το Διάβασμα.
Δεν πρέπει να τους ρωτάμε τίποτα, τους λέμε απλά "Θέλω Αυτό!!!" και τέλος.

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω.Εννοείται όμως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις στο συγκεκριμένο επάγγελμα(αυτο του PETSHOPπά).Στην πλειοψηφία τους πάντως θέλουν απλά να πουλήσουν

GraCE 26-01-14 18:10

Παιδια τελικως χθες το παγκασιους δωθηκε! Ολα καλα! Το ατομο που το πηρε μου εδωσε καποια πολυ μικρα σχεδον νεογενητα γκαμπυ!

Μου ειπε οτι πρεπει απο αυριο να ψαξω για να κανω το ενυδρειο μου φυτεμενο με φυτα ταχειας αναπτυξης και να βγαλω τα ψευτικα!

Τι φυτα προτινετε? Εγω εκτος το χαλικι δεν ειχα τοποθετησει καποιο υποστρωμα με λιπασμα απο κατω! Οποτε αν βρω γινεται να βαλω φυτα? Και τι ειδη?
Στην θεσσαλονικη ξερετε καποιο καταστημα για πωληση? Στις πιο προσφατες μετρησεις μου ειχα αμμωνια (δλδ καπου στο 0.3) νιτρωδη 0 και νιτρικα ελαχιστα (καπου στο 2) Επισης καποιος χομπιστας μου εδωσε να βαλω στο φιλτρο μου ενα υαλοβάμβακα με βρωμα (μουργα μου ειπε οτι ειναι) αλλα και παλι ειναι 2η μερα που το εχω και αυξηση νιτρικων δεν βλεπω! Κατι αλλο με τα γκαπυ που πρεπει να προσεξω? αλλα ειδη μπορω να βαλω?

nazgul 26-01-14 18:22

Αντε επιτελους. εκπιζω να πηγε σε ενυδρειο με καταλληλα λιτρα, τουλαχιστον.

Για ευκολα φυτα ριξε μια ματια εδω. Βλεπε τις αγγελιες και ολο κατι καλο θα βρεις.

Τα νιτρικα ειναι λογικο να μην ανεβαινουν, αφου δεν εχεις και πολλα ψαρια. Την αμμωνια να προσεχεις, γιατι τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα.

GraCE 26-01-14 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816820)
Αντε επιτελους. εκπιζω να πηγε σε ενυδρειο με καταλληλα λιτρα, τουλαχιστον.

Για ευκολα φυτα ριξε μια ματια εδω. Βλεπε τις αγγελιες και ολο κατι καλο θα βρεις.

Τα νιτρικα ειναι λογικο να μην ανεβαινουν, αφου δεν εχεις και πολλα ψαρια. Την αμμωνια να προσεχεις, γιατι τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα.

Χθες ειχα να φανταστεις κοντα στο 0.5 αλλα εκανα μια αλλαγη νερου με αντιχλωριο (κοντα στο 40%) και τωρα μολις εκανα μετρηση αμμωνιας και ειχα 0!
Επισης, αυτο για το υποστρωμα πριν το χαλικι που δεν εχα βαλει, σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω φυτα?

delta66 26-01-14 18:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816820)
Αντε επιτελους. εκπιζω να πηγε σε ενυδρειο με καταλληλα λιτρα, τουλαχιστον.

:smt117

Ναι σε αυτο πηγε http://i225.photobucket.com/albums/d...24121810_4.jpg
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 816822)
Χθες ειχα να φανταστεις κοντα στο 0.5 αλλα εκανα μια αλλαγη νερου με αντιχλωριο (κοντα στο 40%) και τωρα μολις εκανα μετρηση αμμωνιας και ειχα 0!
Επισης, αυτο για το υποστρωμα πριν το χαλικι που δεν εχα βαλει, σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω φυτα?

Eπιασε μαλλον το μπολι γιαυτο μηδενισε. Δεν επρεπε ομως να κανεις αλλαγη (εφοσον εδωσες το ψαρι) για φανει πιο σιγουρα.

Δεν χρειαζεται υποστρωμα.

GraCE 26-01-14 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816823)
:smt117

Ναι σε αυτο πηγε http://i225.photobucket.com/albums/d...24121810_4.jpg
-------------------------

Eπιασε μαλοον το μπολι. Δεν επρεπε να κανεις αλλαγη (εφοσον εδωσες το ψαρι) για φανει πιο σιγουρα.

Δεν χρειαζεται υποστρωμα.

Χαχαχα! Παιδια σε καταστημα πηγε που φιλοξενει πολλα ιδια ειδη σε μεγαλο χωρο! Απο το δικο μου παντως που φαινοταν οτι δεν θα πηγαινε πολυ θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερα το ψαρακι!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816823)
:smt117

Ναι σε αυτο πηγε http://i225.photobucket.com/albums/d...24121810_4.jpg
-------------------------

Eπιασε μαλλον το μπολι γιαυτο μηδενισε. Δεν επρεπε ομως να κανεις αλλαγη (εφοσον εδωσες το ψαρι) για φανει πιο σιγουρα.

Δεν χρειαζεται υποστρωμα.

Ουτε χρειζονται καποιες ταμπλετες-λιπασμα? Οτι μου ειπε το παιλικαρι σας λεω! Δηλαδη απευθειας στο χαλικι?? ?Μπορω να βαλω και διαφορετικα ειδη φυτων?

nazgul 26-01-14 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66

Οταν το εγραψα ηξερα οτι δεν το διατυπωση σωστα :D
Σε "καταλληλοτερα" λιτρα, ισως να ειναι καλυτερα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE
Χαχαχα! Παιδια σε καταστημα πηγε που φιλοξενει πολλα ιδια ειδη σε μεγαλο χωρο! Απο το δικο μου παντως που φαινοταν οτι δεν θα πηγαινε πολυ θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερα το ψαρακι!

Παλι τον ιδιο κυκλο θα κανει δηλαδη...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE
Ουτε χρειζονται καποιες ταμπλετες-λιπασμα? Οτι μου ειπε το παιλικαρι σας λεω! Δηλαδη απευθειας στο χαλικι?? ?Μπορω να βαλω και διαφορετικα ειδη φυτων?

Αν κανεις τον κοπο να διαβασεις το link που εστειλα πιο πανω, θα σου λυθουν πολλες αποριες. Δεν χρεαζεται υποστρωμα θρεπτικων συστατικων για ευκολα φυτα, παντως.

Nick74 26-01-14 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816831)
Οταν το εγραψα ηξερα οτι δεν το διατυπωση σωστα :D
Σε "καταλληλοτερα" λιτρα, ισως να ειναι καλυτερα.



ποσοι στην Ελλαδα εχουν τετοια ενυδρεια?
1? 2? 3? παντως αποκλειεται να ειναι διψηφιο το νουμερο...
Οι περισσοτεροι οταν λεμε μεγαλο εννωουμε 700-1000 λιτρα, και ενυδρεια σαν το 6000 του Θαναση θεωρειται τεραστιο για τα δεδομενα μας, κι ομως ενα τετοιο ψαρι σε πληρη αναπτυξη εκει μεσα θα ηταν σα μονομαχος σε σφηνοποτηρο...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 816825)
Χαχαχα! Παιδια σε καταστημα πηγε που φιλοξενει πολλα ιδια ειδη σε μεγαλο χωρο! Απο το δικο μου παντως που φαινοταν οτι δεν θα πηγαινε πολυ θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερα το ψαρακι!



ΜΕΓΑΛΟ για παγκασιους σημαινει πως ειναι πολαπλασιο του 25 μετρα μηκος, που ειναι το ελαχιστο που μπορει να μπει αν θεωρησουμε σωστο τον κανονα "τελικο μεγεθος ψαριου Χ 10" που κι αυτος ειναι για βαλτοψαρα και λιμνοψαρα και δεν ισχυει σε ψαρια που ειναι ποταμισιοι σπριντερς (και μαντεψε που ζει αυτο το ψαρι)

delta66 26-01-14 21:28

Καλως. Τελειωσε το θεμα αυτο.

Οχι δεν χρειαζεται υποχρεωτικα ταμπλετες αν ειναι ευκολα τα φυτα.
Αν θελεις βαζεις.

GraCE 28-01-14 22:39

Παιδια να σας ρωτησω κατι! Προσθεσα σημερα βακτηρια για τα νιτρικα κτλ! Το νερο εγινε θωλο αλλα σιγα σιγα καθαριζει! Να φανταστειτε οτι το εβαλα 4 το μεσημερι και ειναι 11 παρα το βραδυ!

Εκανα μετρησεις και ειχα:

Αμμωνια: 0.5
ΝΟ2:0
ΝΟ3:10

Θελω να ρωτησω τι να κανω με την αμμωνια? Συνεχεις μικρες αλλαγες και prime? Απλα το prime+ την αλλαγη νεου νερου (εστω 30%) δεν θα "σκοτωσει" τα βακτηρια απο το φαρμακο παραπανω? Και ειδικα το prime? Απλα με 0.5 και ψαρακια μεσα δεν μπορω να κανω κατι!

Τάκης 28-01-14 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 817418)
Παιδια να σας ρωτησω κατι! Προσθεσα σημερα βακτηρια για τα νιτρικα κτλ! Το νερο εγινε θωλο αλλα σιγα σιγα καθαριζει! Να φανταστειτε οτι το εβαλα 4 το μεσημερι και ειναι 11 παρα το βραδυ!

Εκανα μετρησεις και ειχα:

Αμμωνια: 0.5
ΝΟ2:0
ΝΟ3:10

Θελω να ρωτησω τι να κανω με την αμμωνια? Συνεχεις μικρες αλλαγες και prime? Απλα το prime+ την αλλαγη νεου νερου (εστω 30%) δεν θα "σκοτωσει" τα βακτηρια απο το φαρμακο παραπανω? Και ειδικα το prime? Απλα με 0.5 και ψαρακια μεσα δεν μπορω να κανω κατι!

Τα "βακτήρια" αυτα θολώνουν το νερο για 4-24 ώρες, το γραφει και στο μπουκαλι. Το prime δεν σκοτώνει βακτήρια, τωρα που έριξες αυτο μην αλλάξεις νερό, θα πάει άχρηστο

GraCE 28-01-14 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 817419)
Τα "βακτήρια" αυτα θολώουν το νερο για 4-24 ώρες, το γραφει και στο μπουκαλι. Το prime δεν σκοτώνει βακτήρια, τωρα που έριξες αυτο μην αλλάξεις νερό, θα πάει άχρηστο

Nαι ξερω δεν κανω αλλαγη! Αν ριξω (εχουν περασει 7 ωρες) 1ml prime στο υπαρχον νερο να γινει η αμμωνια τουλαχιστον "μη τοξικη" ?

Τάκης 28-01-14 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 817420)
Nαι ξερω δεν κανω αλλαγη! Αν ριξω (εχουν περασει 7 ωρες) 1ml prime στο υπαρχον νερο να γινει η αμμωνια τουλαχιστον "μη τοξικη" ?

αν εχεις αμμωνία ριξε , και οχι 1 μλ, ρίξε για αρχη 2 ml για κάθε 40 λιτρα νερο που έχεις, μέχρι 4 ή 5 ml για κάθε 40 λιτρα μπορείς


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03455 seconds with 10 queries