Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=174)
-   -   Μονομαχοπαλουντάριουμ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75119)

kgf12345 27-11-13 15:05

τις τιμες αλατοτητας και ph τις γραφει ηδη το πρωτο αρθρο απτο zootaxa,στην περιοχη που βρηκανε ψαρια.

ενα απτα λινκ που αναρτησε ο μαβερικ γραφει επισης για μετρηση ph 7.8 και "λιγο αλατι" (δε γραφει τιμη γιαυτο).

δεν υπαρχει διαφωνια για τις συνθηκες,φυσικα στο τελος θα φτιαξει το νερο που ειναι καλυτερο για τα ψαρια,οτι κιαν ειναι αυτο.
το θεμα ειναι αν ειναι απαραιτητο το αλατι η οχι.

εγω εχω την εντυπωση πως δεν ειναι και αυτο το στηριζω κυριως στο οτι τα ψαρια βρισκονται σε διαφορα "υψη" στο ποταμι,το γεγονος οτι υπαρχει τεραστια μολυνση,και το γεγονος οτι ο γερμανος τα κραταγε σε μαλακο γλυκο νερο.

εκατσα μεχρι τις 6 το πρωι σημερα να ψαχνω μηπως βρω κατι πιο συγκεκριμενο αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι οσο και να εψαξα:(

εστειλα δυο email μηπως μπορεσω να ερθω σε επαφη με τον τυπο που εγραψε το αρθρο που αναρτησε ο Maverick και αλλο ενα σε ενα τυπο απτο aquabid.ελπιζω να απαντησει καποιος.
αν ξερει καποιος κανα φορουμ απο ταυλανδη (nick74,maverick,η οποιος αλλος....)

δωστε το λινκ μηπως κανουμε τιποτα με το google Translate...

το αλλο θεμα που μου φαινεται σημαντικο ειναι το πως θα γινει η αλλαγη στο νερο και η προσαρμογη των ψαριων στο αλατι -αν τελικα χρειαστει-,χωρις να προκαλεσει οσμωτικο σοκ στα ψαρια.
αυτο δεν το γνωριζω γιατι δεν εχω διαβασει τιποτα σχετικο.
ακομα...
οποτε θα περιμενω να απαντησει καποιος που γνωριζει περισσοτερα σχετικα.

Maverick 27-11-13 18:43

Δεν γίνεται να ρωτήσουμε τον πωλητή από ποιο σημείο προέρχονται τα ψάρια (αν είναι άγρια);

no_name 27-11-13 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 803263)
Δεν γίνεται να ρωτήσουμε τον πωλητή από ποιο σημείο προέρχονται τα ψάρια (αν είναι άγρια);

Ο Σταύρος από την ¶βυσσο μου είπε ότι είναι άγρια... θα τον ρωτήσω εάν μπορεί αν μάθει από τον Γερμανό!!!

Maverick 27-11-13 19:27

Έστειλα και ένα πμ σε έναν mod από το bettas4all που ασχολείται με άγρια μήπως ξέρει κάτι παραπάνω ;)

no_name 27-11-13 19:43

Μόλις μίλησα με τον Σταύρο και μου είπε ότι τα ρωτήσει τους Γερμανούς.
-------------------------
Μερικές φωτογραφίες!!!


stratigos24 27-11-13 20:16

Τελειο. Η διχρωμια που κανει (εκτος νερου και στο νερο) μαρεσει απιστευτα και ειναι φυσικοτατο!

Πιο μακρινη φωτο παιζει?

gallos 27-11-13 22:09

¶ψογο!!!

no_name 27-11-13 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 803287)
Τελειο. Η διχρωμια που κανει (εκτος νερου και στο νερο) μαρεσει απιστευτα και ειναι φυσικοτατο!

Πιο μακρινη φωτο παιζει?

Δεν έχω καλή φωτογραφική μηχανή για μακρινές :( :( :(

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 803342)
¶ψογο!!!

Σ' ευχαριστώ!!!

Πριν από λίγο τάισα bloodworm και grindal και τα είδα να βγαίνουν δειλά δειλά, μπορεί να τα ενοχλεί το φως...!!!

¶ντε να έρθουν τα φυτά επιφανείας να ηρεμήσουν περισσότερο!!!

kgf12345 27-11-13 23:45

κουκλι!κανα 2-3 λιβελουλες λειπουνε απτο σκηνικο να πετανε περα δωθε:D

τα ψαρια πως τα βλεπεις george?εχεις παρατηρησει να τα ενοχλει κατι;σε χρωματα,συμπεριφορα,στησιμο ενυδρειου κλπ;

Netrino 27-11-13 23:46

Μας έβγαλες τα μάτια!!!Πολύ ωραίο το έκανες!Μπράβο!

no_name 28-11-13 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 803352)
κουκλι!κανα 2-3 λιβελουλες λειπουνε απτο σκηνικο να πετανε περα δωθε:D

τα ψαρια πως τα βλεπεις george?εχεις παρατηρησει να τα ενοχλει κατι;σε χρωματα,συμπεριφορα,στησιμο ενυδρειου κλπ;

Λες να βάλω και λιβελούλες??? χαχαχα

Τα ψάρια πάνε πολύ καλά... έχουν δείξει τα χρώματα τους :smt023

Αυτό που βλέπω ότι τα ενοχλεί είναι το φως. Θα πρέπει να το ελαττώσω για την ώρα, μέχρι να έρθουν τα φυτά επιφανείας.

Ετοιμάζω νέο φωτιστικό με led rgb για δημιουργία ανατολής δύσης και θα λειτουργεί σε αποχρώσεις του λευκού ώστε να μην ενοχλεί τα ψάρια!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 803353)
Μας έβγαλες τα μάτια!!!Πολύ ωραίο το έκανες!Μπράβο!

Πιστεύω ότι ο καθένας από εδώ μέσα το ίδιο θα έκανε για τα ψάρια!!!

Σ' ευχαριστώ!!!

Alex_Salonica 28-11-13 11:55

Πολύ όμορφο και φυσικό
Μπράβο!

Τάκης 28-11-13 12:08

Αψογο φίλε no_name,
φυσικό,
εξωτικό.
Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου και το μεράκι σου.

amalia 28-11-13 13:06

Yπεροχο!!!

delta66 28-11-13 14:39

Κανονισε να το ξεστησεις κι αυτο πριν προλαβω να το δω απο κοντα :smt079

no_name 28-11-13 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 803465)
Κανονισε να το ξεστησεις κι αυτο πριν προλαβω να το δω απο κοντα :smt079

Έχω βάλει deadline ένα χρόνο... μετά πάω σε άλλη ήπειρο, κανόνισε να προλάβεις!!!

Ελπίζω να έχει γυρίζει και το George να το δει και αυτός!!!

delta66 28-11-13 15:05

Και μετα που θα τα ξαποστειλεις τα ψαρακια βρε, που θα εχουν καλομαθει?

no_name 28-11-13 15:06

Υπάρχουν ψαροκαμένοι που θα τα θέλουν... πρώτος και καλύτερος ο George!!!

kgf12345 28-11-13 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 803469)
Υπάρχουν ψαροκαμένοι που θα τα θέλουν... πρώτος και καλύτερος ο George!!!

χαλαρα:Dστηνω και μπανιερα βιοτοπικη στην αναγκη:D

το φως τα ενοχλει ε?παρα το σκουρο νερο που εχουνε και οσα φυτα εχεις μεσα τωρα.ενδιαφερον αν ειναι αγρια.που πιστευω οτι ειναι δηλαδη,αν και δεν ταχουμε δει ακομα:smt079

ειναι δυνατες οι λαμπες σου ομως ειναι αληθεια.πιστευω θα μειωθει το προβλημα αν αλλαξεις το φωτισμο που λες.

Τάκης 28-11-13 15:55

Φίλε no_name γιατί να το χαλάσεις ? πες μου τι ενυδρείο έχεις με τι τζαμια, σου φτιάχνω ένα ίδιο με το δικό σου , σου το φέρνω , και παιρνω το δικό σου. απλά πράγματα

neos 28-11-13 16:29

να προσθέσω και τα δικά μου...
 
... συγχαρητήρια για το πανέμορφο στήσιμο! Δείχνει ήδη τελείως φυσικό παρά το μικρό χρονικό διάστημα που τρέχει...

Στην αρχή είχα κάποιες αμφιβολίες για τα σκοινιά και τα υπόλοιπα υλικά αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι ήξερες πολύ καλά τι έκανες και το αποτέλεσμα σε δικαιώνει!

Καλή συνέχεια στο όλο πρότζεκτ που είναι και πιλοτικό για όσους ψηνόμαστε να ακολουθήσουμε τα χνάρια σου...

jimbit22 28-11-13 16:45

Σκέτη άγρια φύση.. Από κοντά είναι πολύ πιο ωραίο..

no_name 28-11-13 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 803475)
χαλαρα:Dστηνω και μπανιερα βιοτοπικη στην αναγκη:D

Βάλε την λίμνη μέσα στο δωμάτιο.. χαχαχαχα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 803477)
Φίλε no_name γιατί να το χαλάσεις ? πες μου τι ενυδρείο έχεις με τι τζαμια, σου φτιάχνω ένα ίδιο με το δικό σου , σου το φέρνω , και παιρνω το δικό σου. απλά πράγματα

Μπορείς να συνενοηθείς με τον ιδιοκτήτη του ενυδρείου.. exelix ή ΧΕΛΙ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 803484)
... συγχαρητήρια για το πανέμορφο στήσιμο! Δείχνει ήδη τελείως φυσικό παρά το μικρό χρονικό διάστημα που τρέχει...

Στην αρχή είχα κάποιες αμφιβολίες για τα σκοινιά και τα υπόλοιπα υλικά αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι ήξερες πολύ καλά τι έκανες και το αποτέλεσμα σε δικαιώνει!

Καλή συνέχεια στο όλο πρότζεκτ που είναι και πιλοτικό για όσους ψηνόμαστε να ακολουθήσουμε τα χνάρια σου...

Και εγώ είχα κάποιες αμφιβολίες όταν το έστηνα αλλά τελικά μου έφυγαν..!!!

Τελικά είναι τελείως διαφορετικά τα άγρια ψάρια με τα ψάρια εκτροφείου... (όχι ότι δεν το ήξερα, απλά το είδα και με τα μάτια μου) δεν περίμενα να έχουν τόσο μεγάλες / διαφορετικές συνήθειες..!!!

Πριν από λίγο έριξα στο νερό bloodworm, έπεσαν επάνω στην τύρφη.
Μετά από λίγο ήρθαν οι μονομάχοι ακριβώς από επάνω τους και με τα πτερύγια που έχουν στο κεφάλι τους, άρχισαν να αναταράσσουν τον βυθό για να βγουν τα σκουλήκια και ξεκίνησε το τσιμπούσι!!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

stanisalus18 28-11-13 21:45

Πω πω να το χαιρεσαι εχεις κανει φοβερη δουλεια ;)

Τάκης 28-11-13 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 803516)

Μπορείς να συνενοηθείς με τον ιδιοκτήτη του ενυδρείου.. exelix ή ΧΕΛΙ

Α του Στέλιου είναι ? οκ τότε, λύνεται το θέμα χαχαχαχαχ

kgf12345 29-11-13 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 803516)
Βάλε την λίμνη μέσα στο δωμάτιο.. χαχαχαχα

αυτο ειναι ηδη στα σχεδια:D

Πριν από λίγο έριξα στο νερό bloodworm, έπεσαν επάνω στην τύρφη.
Μετά από λίγο ήρθαν οι μονομάχοι ακριβώς από επάνω τους και με τα πτερύγια που έχουν στο κεφάλι τους, άρχισαν να αναταράσσουν τον βυθό για να βγουν τα σκουλήκια και ξεκίνησε το τσιμπούσι!!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

αυτα ειναι!:oκαι μονο γιαυτα,αξιζει να κανει καποιος τον κοπο να στηνει τετοια ενυδρεια.

αλλα γιωργο δεν ειναι μονο θεμα του αν ειναι αγρια η οχι.σιγουρα θα εχουνε καποιες διαφορετικες η "εξτρα" συνηθειες τα ψαρια αφου ειναι αγρια.εδω υπαρχουνε διαφορες πολλες φορες ακομα και μεταξυ αγριων ψαριων του ιδιου ειδους απο περιοχη σε περιοχη.τυχαινει συχνα διαφορετικοι πληθυσμοι,να κανουνε το ιδιο πραγμα με διαφορετικο τροπο η να κανουν κατι αλλο.

εξελισονται αναλογα με το τι εχουν να αντιμετωπισουν καθημερινα στο περιβαλλον τους.
συμβαινει αυτο σε ολα τα ζωα,ακομα και στους ανθρωπους.(ειναι σαν την κουλτουρα ενα πραμα:D)

μη νομιζεις ομως,πιστευω πως αν η πλειοψηφια των ανθρωπων που εχουν ενυδρειο στηνανε τα ενυδρεια τους σωστα για τα ψαρια τους,θα μιλαγαμε σε αλλη βαση τωρα και θαμασταν πολυ πιο "προχωρημενοι" στο χομπι.

εδω ειδα εγω πραγματα που δεν ταχα ξαναδει η διαβασει πουθενα,με τη λιμνη. και με ψαρια που μονο αγρια δεν ητανε.και δε θα δεις εσυ?:smt047

μακαρι να στηνανε ολοι τετοια ενυδρεια για μονομαχους,αντι για τα 20λιτρα και θα βλεπαμε πραματα και θαματα πιστευω.και οχι μονο με τους μονομαχους δηλαδη,ακομα και με γκαπυ θα γινοτανε αυτο.

vaspiou 29-11-13 03:48

εγω ο αχαΐρευτος ακομα δεν εχω παει να το δω απο κοντα.....
:smt079

no_name 29-11-13 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 803607)
εγω ο αχαΐρευτος ακομα δεν εχω παει να το δω απο κοντα.....
:smt079

Εσύ όταν θα έρθεις να το δεις, να φέρεις και το studio μαζί σου... αλλιώς δεν μπαίνεις στο σπίτι :smt071 :smt071

no_name 02-12-13 10:11

Μετά από 12 μέρες η φτέρη Cyrtomium fortuneii πέταξε τα νέα της κλαδάκια..!!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps2547d58d.jpg

Shichibukai 06-12-13 02:54

Νιωθω λιγος.... :(

Ειναι πραγματικα υπεροχοοοο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03986 seconds with 10 queries