Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Dwarf Puffers!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70350)

pigasosaek 26-04-13 02:18

Παράθεση:

"Φυσικά και θα ακούω το κάθε τι και φυσικά το άκουσα!!
Αλλά τελικά θα κάνω ΕΓΩ ό,τι θέλω!!!! " (17/4)
Όπως κατάλαβες και εσύ με τον πλέον δυσάρεστο τρόπο οτι κάνοντας οτι θέλεις ΕΣΥ δεν λειτουργεί.Ισως αν είχες ακούσει αυτά που σου λέγανε ,τώρα να χαίροσουν τις ψυχούλες που έχασες.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς άλλο με το χόμπι, (τουλάχιστον οχι ακόμα).Όταν αισθανθείς έτοιμος να ακούσεις τι σου λένε, τι σου προτείνουν και τι σε συμβουλεύουν τότε ναι προχώρα με τα 1000!!
Μέχρι τότε ασχολήσου με κάποιο άλλο χόμπι ,που να μην περιλαμβάνει κάτι το οποίο είναι ζωντανό και αναπνέει.

Kostas12 26-04-13 09:12

Φιλε μην ανησυχείς για την απώλεια τα έχει αυτά το χόμπι μας, η γνώμη μου τώρα που έχεις δει τι χρειάζονται και πως πρέπει να τους συμπεριφέρεσε κάνε μια νέα αρχή και όλα θα πάνε καλά πλέον.

Stivv27 26-04-13 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 758696)
Φιλε μην ανησυχείς για την απώλεια τα έχει αυτά το χόμπι μας,

θα μου επιτρεψεις να διαφονισω.Γιατι δεν τα χει αυτα το μας για ολους τα χει για αυτους που δεν θελουν να ακουσουν και να μαθουν.Εδω δεν εγινε ενας τυχαιος θανατος ψαριου ουτε θανατος ψαριου απο ατομο που δεν ειχε τις πληροφοριες που επρεπε και ηταν καποιος ανηδεος.Εδω εγιναν 2 απωλειες ψαριων απο πισμα και απο καθαρη αδιαφορια ατομου που θελει να λεγετε υπευθηνος χομπιστας.

Kostas12 26-04-13 09:51

Δυστυχώς μερικές φορές πρέπει να πάθεις για να μάθεις, τα λάθη μας κάνουν καλύτερους την επόμενη φορά.

bloskas 26-04-13 10:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pigasosaek (Μήνυμα 758678)
Όπως κατάλαβες και εσύ με τον πλέον δυσάρεστο τρόπο οτι κάνοντας οτι θέλεις ΕΣΥ δεν λειτουργεί.Ισως αν είχες ακούσει αυτά που σου λέγανε ,τώρα να χαίροσουν τις ψυχούλες που έχασες.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς άλλο με το χόμπι, (τουλάχιστον οχι ακόμα).Όταν αισθανθείς έτοιμος να ακούσεις τι σου λένε, τι σου προτείνουν και τι σε συμβουλεύουν τότε ναι προχώρα με τα 1000!!
Μέχρι τότε ασχολήσου με κάποιο άλλο χόμπι ,που να μην περιλαμβάνει κάτι το οποίο είναι ζωντανό και αναπνέει.

να και ενας που το προσεξε!

εγω προσωπικα αυτο το "Αλλά τελικά θα κάνω ΕΓΩ ό,τι θέλω!!!!" το θεωρω προσβλητικο για οσους καθησαν αφιερωσαν χρονο και ασχοληθηκαν δινοντας συμβουλες σε ποστ και σε πμ.

ενοειτε οτι ειναι δικαιωμα του να κανει οτι θελει αλλα να σεβαστει ανθρωπους μεγαλυτερους και με παραπανω εμπειρια που που του αφιερωσαν χρονο και τουλαχιστον να μην ειναι τοσο εριστικος και προκλητικος στα ποστ.

maria p 26-04-13 10:58

εγώ εκτιμώ την ειλικρίνειά του να πει οτι και το δεύτερο ψαράκι "φαγώθηκε" και αισθάνθηκα οτι πραγματικά λυπήθηκε.
είναι έφηβος, ας μην είμαστε τόσο αυστηροί μαζί του.
απο δω και πέρα είμαι σίγουρη οτι θα προσέχει περισσότερο και θα ψάχνει καλύτερα.

piranha friend 26-04-13 15:28

Όχι βέβαια να είναι αυστηροί μαζί μου διότι έχω κάνει περισσότερα λάθη από όλους!!
Και φυσικά δεν πρέπει να στενοχωριόμαστε όταν κάτι δικό μας πόσο μάλλον ζωντανό πεθαίνει...
Προφανώς αν ο καθένας ψάξει τα λόγια του άλλου θα λέει:
-Πωωω τι να εννοεί τώρα?? , παρόλο που τα πράγματα είναι πολύ απλά!!
Προφανώς και αμύνθηκα αρχικά στη συμπεριφορά κάποιων συνχομπιστών του φόρουμ διότι ένιωσα ότι "απειλούμαι" και έπρεπε να "αμυνθώ"!!!!!!!

οκ??Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση σε όσους μου την έδωσαν απλόχερα και δεν έχω λόγια να πω σε όσους έδειξαν κάτι άλλο...



Α.. και πληροφοριακά : ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ!!!!!!!!

Ευχαριστώ για την κατανόηση..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 758701)
θα μου επιτρεψεις να διαφονισω.Γιατι δεν τα χει αυτα το μας για ολους τα χει για αυτους που δεν θελουν να ακουσουν και να μαθουν.Εδω δεν εγινε ενας τυχαιος θανατος ψαριου ουτε θανατος ψαριου απο ατομο που δεν ειχε τις πληροφοριες που επρεπε και ηταν καποιος ανηδεος.Εδω εγιναν 2 απωλειες ψαριων απο πισμα και απο καθαρη αδιαφορια ατομου που θελει να λεγετε υπευθηνος χομπιστας.

Αδιαφορία ε??Έτσι σου φάνηκε?Τότε κάνεις μεγάλο λάθος!!Είμαι υπεύθυνος χομπίστας και το έχω δείξει πάρα πολλές φορές εντάξει? Και να μην μου μιλάς έτσι, μπορούσες να το πεις καλύτερα ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ!!
Και επειδή πρέπει να μάθουν άλλοι θα την πληρώσω εγώ??Επειδή άλλοι κάνουν πολύ μεγαλύτερα λάθη ΠΑΛΙ θα την πληρώσω εγώ??
Δεν κατάλαβες καλά....

Stivv27 26-04-13 19:36

Δεν σε ειπα Ανιδεο διαβασε τι εγραψα και μετα απαντησε!
Οσο για το τι επρεπε να κανεις στο ειχαν πει πολλακις καποια παιδια που τα περασαν και η απαντηση σου ηταν ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ αυτο δεν δειχνει τιποτα παραπανω απο αδιαφορια οσο και να σε πειραζει.
Το οτι ολοι κανουν ασυγχωρητα λαθη ειναι το μονο σιγουρο απλα καποιοι ακουν καποιους αλλους και προσπαθουν να τα αποφυγουν.Και του καθενος τα λαθη τα πληρωνουν τα ζωντανα τους και κανενας αλλος.
Δεν προκειτε να ασχοληθω αλλο με το θεμα σου γιατι απλα δεν ηταν προσωπικο μαζι σου

piranha friend 27-04-13 11:22

Νομίζεις δηλαδή ότι ήθελα να κάνω τα λάθη που έκανα??
Αυτοί οι κάποιοι μου πρότειναν έπειτα από δικιά μου ¨πίεση¨ πως μπορώ να πάρω και 3ο με κάποιες προϋποθέσεις τις οποίες τήρησα και με το παραπάνω!!
Και ναι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε το θέμα διότι ό,τι και να λέμε τώρα δεν ισχύει και δεν έχει νόημα να λογομαχούμε για ένα λάθος που έκανα..

Και το ξαναλέω πολλάκις πως αυτό το ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΘΑ ΚΑΝΩ το έγραψα πάνω στα νεύρα μου, διότι είχα ήδη χάσει το ένα μου ψάρι και προβλεπόταν να χάσω και το 2ο και το έγραψα ακόμα διότι προσπαθούσα να Α Μ Υ Ν Θ Ω απέναντι σε κάποιους οι οποίοι δεν συμπεριφέρθηκαν όπως θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή!!!!!
Εντάξει?Το λύσαμε το θέμα?


ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ.. ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΕΓΩΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ, ΜΟΥ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΩ ΛΙΓΟ ,ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ, ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΨΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!

Έντάξει??Τελείωσε η παρεξήγηση ή θέλετε να μου πείτε πως πάλι έκανα λάθος και πως κάποιος ο οποίος θα το έκανε αυτό θα ήταν αδιάφορος??

maria p 27-04-13 12:00

αυτό που έζησε ποιο είναι? το μεγαλύτερο που έλεγες ή το μικρότερο? και τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα μ αυτό?

ChocolatePuma 27-04-13 12:54

Piranha friend, δεν καταλαβαίνω πλέον ούτε το ύφος σου, ούτε τα τόσα κεφαλαία στο προηγούμενο ποστ σου!
Απευθύνεσαι σε όλους μ αυτόν τον τρόπο και δυστυχώς δεν είναι κι ο καλύτερος
Μπορεί την πρώτη φορά να ήσουν δικαιολογημένος όπως λες λόγω των απωλείων και να είχες νεύρα...αλλά πλέον δεν έχεις καμία δικαιολογία να φωνάζεις σε άτομα τα οποία το μόνο που θέλουν είναι να σε βοηθήσουν!

Κατσε αν θες και ξαναδιάβασε τα ποστς σου...και θα καταλάβεις τι εννοω!
Στο χέρι σου είναι να το μαζέψεις το όλο θέμα...εάν κι έφοσον το θέλεις

Αυτα από μένα!
(Και μην λαμβάνεις ως αδυναμία το ότι κάποιοι δεν σου απαντάνε ;) )

piranha friend 27-04-13 17:26

Φίλε μου, να σου πω κάτι?Δεν θέλω να φωνάζω σε κανέναν.Απλά με τα κεφαλαία θέλω να δώσω έμφαση στα λόγια που μάλλον δεν διαβάστηκαν!!!
Και όχι με τα κεφαλαία απευθύνομαι σε άτομα τα οποία μου έκαναν επανηλειμένα παρατηρήσεις κάτι το οποίο δεν μου άρεσε ή τουλάχιστον θα μπορούσαν να είναι και πιο ήπιοι σε αυτό που ήθελαν να πουν.

Βασικά όχι τα κεφαλαία τα χρησιμοποίησα και για να "φωνάξω" σε κάποιους η μάλλον ας το πω καλύτερα να τους υπενθυμίσω πως δεν θα ανεχτώ κριτικές τέτοιου είδους!;)

Μαρία το ψάρι το οποίο έβαλα στη συνέχεια ήταν αυτό που έφαγε το άλλα 2 και μάλλον αφού δεν το θέλει κάποιος που θα το φροντίσει καλύτερα από μένα, θα το κρατήσω εγώ..

nikolakis94 27-04-13 17:28

Τελικα τι θα κανεις θα πας σε αλλο ειδος ψαριου?

sarpijk 27-04-13 17:45

Με αυτο το εντονο υφος Πανο, το μονο που θα καταφερεις ειναι να αποξενωθεις απο το φορουμ και να σταματησουν να σε συμβουλευουν οι ανθρωποι που ξερουν. Αν απλα θες να ακους ωραια λογια και δεν αντεχεις κριτικης τοτε δε καταλαβα γιατι ρωτησες να σου πουμε γνωμες. Αν δε συμφωνεις με καποιον που πιστευεις οτι σε αδικει ,τοτε μπορεις να του αποδειξεις ποσο λαθος εχει. Με τις φωνες και μαλιστα προς ατομα σεβαστα που εχουν αποδειξει το υφος και το ηθος τους, κανεις δε βρηκε το δικιο του.

maria p 27-04-13 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 759150)

Μαρία το ψάρι το οποίο έβαλα στη συνέχεια ήταν αυτό που έφαγε το άλλα 2 και μάλλον αφού δεν το θέλει κάποιος που θα το φροντίσει καλύτερα από μένα, θα το κρατήσω εγώ..

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? συγκατοικεί αυτό το ψάρι με άλλα μεγαλύτερα?

piranha friend 27-04-13 19:36

Το ψάρι Μαρία είναι παρέα με μια red cherry και πιθανόν να πάρω και μια ή 2 amano ώστε να δω λίγο κίνηση..

exelix 27-04-13 20:06

Αν γίνεται να χαλαρώσουμε λιγάκι πολύ θα το εκτιμήσω. ;)

Alex_Salonica 27-04-13 20:06

Επειδή όλοι έχουμε κάνει λάθη είτε από άγνοια είτε από αδιαφορία και όλοι μας ήμασταν έφηβοι(μερικοί πριν πολλά πολλά χρόνια :D ) θα παρακαλούσα οι αντιπαραθέσεις να σταματήσουν εδώ.

Όποιος θέλει να δώσει επιπλέον συμβουλές σχετικά με το ενυδρείο του φίλου μας ας το κάνει.

Από την πλευρά σου Πάνο προσπάθησε να δέχεσαι τις συμβουλές με πιο ήπιο τρόπο, είναι και για σένα καλό αλλά πολύ περισσότερο για τα ψαράκια σου.

Με την ευκαιρία να σου ξαναναφέρω κι εγώ ότι το παφεράκι μαζί με red cherry είναι ρίσκο. Αν πραγματικά σου αρέσουν οι γαρίδες κοίτα αν είναι να δώσεις το παφεράκι και να προσθέσεις μερικά όμορφα ψαράκια όπως π.χ Pseudomugil gertrudae και να χαίρεσαι να κοιτάς το ενυδρείο σου.

καλή συνέχεια.

piranha friend 27-04-13 21:13

Δέχτηκα τις συμβουλες με ήπιο τρόπο και αν παραφέρθηκα ζητάω συγνώμη από όλους..

Άλλο ψάρι δεν θα βάλω.. έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι παίρνω το τέρας!!(ενυδρείο)

LAKI 28-04-13 07:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 759238)
Δέχτηκα τις συμβουλες με ήπιο τρόπο και αν παραφέρθηκα ζητάω συγνώμη από όλους..

Άλλο ψάρι δεν θα βάλω.. έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι παίρνω το τέρας!!(ενυδρείο)

ποσα λιτρα θα ειναι το τερας παναγιωτη;:confused::confused::confused::smt072

piranha friend 28-04-13 10:27

400-500λίτρα...

LAKI 28-04-13 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 759332)
400-500λίτρα...

μεγαλο!!!ξερεις ποσα φραγκα θα σου στιχισει:confused:

piranha friend 28-04-13 12:33

ξέρω και τα έχω....;)

LAKI 28-04-13 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 759393)
ξέρω και τα έχω....;)

ποσο κοστιζει αυτο το μεγαλο ενυδρειο που θες να παρεις:confused:;);););)

korasidikos 28-04-13 16:01

http://www.youtube.com/watch?v=zNfp2XzY7hE :rolleyes:

piranha friend 28-04-13 16:31

Κάπως έτσι!!!:D

korasidikos 28-04-13 17:40

:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082;)

piranha friend 28-04-13 17:59

Ας επανέλθουμε όμως..
Μπορώ να βάλω amano στο ενυδρείο??

nazgul 28-04-13 18:19

Και βεβαια μπορεις. Ειναι κλειστο το ενυδρειο υποθετω, ετσι? Γιατι παιζει να κανουν καμια βολτα εξω αλλιως.

piranha friend 28-04-13 20:56

είχα παλιά και τις βρήκα το πρωί πάνω στην τροφή!!
χαχαχαχα!!
Είναι λίγο ανοιχτό από τις 2 πίσω γωνίες..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02566 seconds with 10 queries