Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2013 θα ειμαστε εκει.(7-10 Φεβρουαρίου Θεσ/νίκη) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68600)

nazgul 04-02-13 13:45

Δυσκολευτηκα πολυ να σε πεισω βλεπω!χαχα!

Κουραμπιές 04-02-13 15:31

Λοιπον ακουστε λιγο πως λεω να γινει το φυτεμενο. Γνωμες θελω και εγω δεν ειμαι κανας ειδημονας. :p

Λοιπον εχουμε βυθο 100x30.
Εχω 5 ριζες. Αυτες ειναι οι 3 παλιες. Στη 2η οι 2 ειναι ενωμενες σαν μια, πιστευω ειναι πιο ωραια ετσι για το φυτεμενο. Η μοπανι μονη της.

http://s17.postimage.org/5nct64daj/DSCF1431.jpg

http://s17.postimage.org/v7joqao23/DSCF1466.jpg

Οι αλλες 2 ειναι new entry, μια μικρη και μια ΠΟΛΥ μεγαλη που ειμαι 40-60 η οτι θα ειναι too much η οτι απο μονη της θα φτασει και θα γεμισει ΤΕΛΕΙΑ. Ορθια δεν μπαινει οπως στην φωτο, ειναι 60cm μηκος. Εγω παροτι χωραει ορθια για την ωρα λογω ζουγκλας, την εχω ξαπλωτη, ετσι. Η μικρη ειναι διπλα της δεν φαινεται, αν επιλεχτει αυτη δενουν ωραια οι δυο τους.
http://s7.postimage.org/f78ddfrkn/IMG_2769.jpg

Θα εχουμε κιαλλες ριζες απο Kotsos και μπλοσκας (νομιζω ε) αλλα αν δεν τις δω δεν ξερω πως θα ταιριαξουν. Το σιγουρο ειναι οτι αν ειναι να χρησιμοποιηθει καποια, σημερα πρεπει ναχει μπει σε νερο, αλλιως δεν καθεται. Αν απο αυτες που εχετε καποιες αξιζουν, ριχτε τις και βλεπουμε.
Δυο λυσεις βλεπω μαυτες που εχω εγω, η θα μπουν οι πρωτες 2 που τις εχω ενωμενες στην 2η φωτο, η η τελευταια με την μικρη παλι ενωμενες. Να μπει η ριζα αριστερα, βυθος μαυρος σε κλιση προς τα πισω, τα marsilea που φαινονται στην τελευταια φωτο, μπροστα και φυτεμενα ΑΝ τα καταφερω, βγαινουν ευκολα. Πισω πλατη βαλισνεριες, επιφανεια πιστια, μεσαια και στις ακρες σεσιφλορα και καμπομπα, και πανω οι ριζες ανουμπιες και java fern. Εχω καποιες πετρες λαβας, αλλα ειναι μεγαλες ισως τις σπασουμε σε μικροτερα κομματια και περικυκλωσουν καποια ριζα. Πως το βλεπετε? Θα ηθελα και καποιο κοκκινο φυτο να κανει αντιθεση αλλα δεν δυστηχως.

....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!.....

Ωραια....την ωρα που εγραφα το απο πανω ποστ...γυρναω πισω να δω το ενυδρειο και να εμπνευστω και βλεπω το εξης να γινεται στην μια ριζα...:smt003:smt003:smt003
BORKED
ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΛΕΤΕ?!?!?! :D :D

Στο θεμα μας, απο εμενα αρα μενει η πολυ μεγαλη ριζα, η μοπανι, και το ενα ζευγαρι αυτηνης που μολις κατεληφθη. :smt035

Οποτε αυτη η ριζα δεν το κουναει απτο ενυδρειο. Γαμωτο.:smt088

Να μπει αμμος, ριζες κλπ, μια ωρα, τις ριζες θα τις φερω σε νερο, μην εχουμε κανα περιεργο και δεν καθονται, δεν μας περνει. Να γεμισει, να ζεσταθει να μπει το φιλτρο σε λειτουργια βια βια 2ωρο για να μην εχουμε και προβλημα με το μπολι. Το εσωτερικο δεν μας κοβω να το χρησιμοποιουμε και δεν χρειαζεται κιολας.
Μοss και γρασιδι που λεγαμε, ΛΕΩ αφου του μπλοσκα η ριζα εχει ενα κιλο moss πανω, να παρω πλαστικη σιτα, να την κοψω οσο ειναι ο βυθος μπροστα, 100cm και πλατος διαφορο να περικυκλωνει την ριζα. Κανα 2-3ωρο θα μου παρει αυτο σιγουρα. Με τα τσιπουρα 3ωρο+.

Stivv27 04-02-13 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 732729)
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1359901669

Ομοσπονδια αγωνιστικων ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝ?! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσααααααα!!!!!
Πωπω παιδες εχετε ριξει φοβεροι δουλεια. Νιωθω ασχημα που δεν μπορω ναρθω πιο νωρις. :( :( θα τρεχω στο παρα πεντε αλα βεγκος. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Απο υλικα ειμαστε οκ ετσι? Υπαρχει καποια ελειψη? Απο ψαρια τι γινεται? Μονομαχος βρεθηκε? Ειδα εγω στο πετ σοπ εδω αλλα εχει τοσο φινροτ που μεταλαχθηκε σε crown tail....:rolleyes::rolleyes:

Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?

Κουραμπιές 04-02-13 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 733010)
Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?

Προσωπικα δεν θαχα προβλημα αν το λεγανε στο κλιμα που το ειπα και εγω γιαυτους, σαν πειραγμα δηλαδη. Οχι με φθονο προφανως και αυτοι χομπιστες ειναι. ;)

snakepanos 04-02-13 15:50

Περιμενε θα βαλω κανενα [μεσο ]να σε βοηθειση γιατι σε βλεπω να εχεις θεμα με το φυτεμενο .
Μας βλεπω να το κανουμε εμείς τελικα.

bloskas 04-02-13 15:51

μμμ τι ωραια μαρσιλεαααα!! κερνας?! :D

Κουραμπιές 04-02-13 20:11

Μπλοσκα τα παντα κερναω, οταν ξεστηθει παρτε τα ολα.

Πανο θελεις να μου πεις και εμενα που θαχω προβλημα να ξερω??
-------------------------
Οκ λυθηκε και αυτο. Κομπλεδουρα, λιγα κοκκινα φυτα για αντιθεση αν βρουμε θαμαστε αρχοντες. Υπαρχει ελαχιστη ασπρη αμμος? Η χαλικι απλα να μην ειναι κοτρωνες.

Kotsos 04-02-13 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 733018)
Οκ λυθηκε και αυτο. Κομπλεδουρα, λιγα κοκκινα φυτα για αντιθεση αν βρουμε θαμαστε αρχοντες. Υπαρχει ελαχιστη ασπρη αμμος? Η χαλικι απλα να μην ειναι κοτρωνες.

Εχω 6 λιτρα λευκή χαλαζιακή..

μπλοσκα θα παρασεις αυριο να σου δωσω τι θέλετε?

Κουραμπιές 04-02-13 20:51

εισαι ωραιος! :) ισως χρειαστει βαλτην και αυτην στην λογαριασμο :D

bloskas 04-02-13 20:54

λευκη χαλαζιακη αφου γεμισαμε το malawi εχουμε ηδη κανενα δεκακιλο που περισεψε.. αλλα θα σε παρω τηλ για καμια ριζα!

snakepanos 04-02-13 21:08

Σε λιγο φωτο.

nazgul 04-02-13 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27
Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?

Ρε συ, πλακα κανουμε. Οπως κανουμε πλακα εμεις γιατι δεν εχομε καμια σχεση, το ιδιο θα λενε αυτοι γιατι δεν τηγανιζουμε τα ψαρια. Ενταξει, κανενα θεμα. Αλλωστε οι πουλαδες ειναι οι πιο κολλημενοι απ' ολους απ' οσο ξερω...


ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΛΙΓΗ ΜΑΥΡΗ ΑΜΜΟ ΑΚΟΜΑ, δεν φτανει για τη μονομαχιερα. Οποιος εχει παρακαλω να επικοινωνησει αμεσα, τη χρειαζομαστε.


Kotsos, το θεμα ειναι οτι οι ριζες σου ειναι μαλλον στεγνες, οποτε δεν θα βουλιαξουν. Αλλα θα δουμε μηπως μπορεσουμε να κανουμε κατι αν βολευουν.

Σπυρο, παρε με τηλεφωνο. Βγαινει κλειστο το δικο σου.

Α! Φωτογραφια! Τελειωσε η μπαταρια απο τη μηχανη μου, αλλα τραβηξαν τα παιδια μερικες. Θα ποσταρουν πιστευω.

bloskas 04-02-13 21:11

βαλαμε το πανο που λεει "πανελληνιος συλλογος φιλων ενυδρειου" και διπλα φτιαξαμε ενα ακομα που συμπληρωνει "και τσιπουρου" ..

snakepanos 04-02-13 21:12

Δεν με χαλαει εμενα ,,,αλλα οταν τα μαζεψουμε θα το πιεις ολο εσυ:D:D:D:D

nazgul 04-02-13 21:18

Και εγω το πινω, αλλα ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΜΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΡΑ!

Γελατε, γελατε, αλλα οταν παρω το μισο χαλικι απο το φυτεμενο, να δω τι θα κανετε! :D
-------------------------
Μην ξεχασουμε να ευχαριστησουμε το Μιχαλη (mikenuke) που μπηκε στον κοπο να φερει το γραφειο για το σωστο / λαθος. Mike, σε περιμενουμε ;)

stanlee 04-02-13 21:40

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 732666)
Έχουμε και φωτογραφικό υλικό.

Ο Νεαρος:D απο δεξια στην δευτερη φωτο ειναι ο Snakepanos.

Ο Νεαρος διπλα σε μενα ειναι ο επίτιμος καλεσμενος μας Κλεοβουλος.Ευχαριστουμε για το τσιπουρο και τα λουκανικα Κλεοβουλε.

Ο κύριος διπλα στον Κλεοβουλο ειναι ο φιλος μας narampa .

Ο Κούκλος στην μεση ακριβώς ο [αδυνατος ] ειναι ο nazgul
l.
Ο Κύριος διπλα στον nazgul ειναι ο Bloskas.

Και διπλά στον bloska,,ο νεαρος με τα λιγα μαλλιά:Dειναι ο sarpiik.

Εχουμε και μια κοπελα στην παρεα μας[ αυτη βγαζει φωτο,],ειναι η Ελσα [και οχι Μαρια ] που έγραψε ο nazgul που βοηθεισε στο βάψιμο,,την ευχαριστω πολυ.

Ειμαστε καλη ομαδα και ελπιζω και στο ξεστησιμο να ειμαστε πολλα ατομα:D

Γενικα σας ευχαριστω ολους παιδια,,Γιατι χωρεις εσας δεν θα αναλάμβανα να φτιαξω Σταντ στην Ζωοτεχνια ,,και χωρις εμενα εσεις δεν θα ζουσατε αυτην την μοναδική εμπειρία .

Υπαρχή και συνεχεία τις επόμενες μέρες.

ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΝΑ ΒΆΛΩ ΈΝΑ ΧΕΡΆΚΙ!Το Σάββατο θα σας επισκεφτώ όμως!!!:D:D:D

snakepanos 04-02-13 21:52

5 Συνημμένο(α)
Οριστε και φωτο απο την σημερινή μας δουλεια.
Ευχαριστουμε το tolis 70 Για την βοηθεια του.

Να λοιπουν τα Σχόλια παρακαλω. σχετικα με τα ενυδρεια,,αλλιως θα σας :smt067:smt067 οτι μπορουμε κανουμε με αυτα που εχουμε.

Stivv27 04-02-13 22:38

Ουτε λογος παρεξηγησης απλα ημουν μελος απο το 2003 εως το 2010 και μου φανηκε καπως!!
Αντε καλη αρχη καλογεμιστα και καλη συνεχεια!

Αλλα γιατι η τελευταια φωτο μου κανει σε προστηχη δεν μπορω να καταλαβω!!

Σιμος 04-02-13 22:39

Κάνατε καλή δουλειά εάν μπορέσω θα έρθω να θαυμάσω τα δημιουργή:ματά σας:D:D:D

snakepanos 04-02-13 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 733178)
Ουτε λογος παρεξηγησης απλα ημουν μελος απο το 2003 εως το 2010 και μου φανηκε καπως!!
Αντε καλη αρχη καλογεμιστα και καλη συνεχεια!

Αλλα γιατι η τελευταια φωτο μου κανει σε προστηχη δεν μπορω να καταλαβω!!


Λουκανικα απο το σφουλι ειναι τα εφερε ο Κλεοβουλος,,.

Kotsos 04-02-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 733136)
Kotsos, το θεμα ειναι οτι οι ριζες σου ειναι μαλλον στεγνες, οποτε δεν θα βουλιαξουν. Αλλα θα δουμε μηπως μπορεσουμε να κανουμε κατι αν βολευουν.

Δεν είχαν θέμα ούτε όταν τις αγόρασα..
και ειναι 7 κομμάτια τελικά..

philorian 04-02-13 23:16

μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035
χαλικι εχω και εγω λιγο αν χρειαζεται.

mikros84 04-02-13 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philorian (Μήνυμα 733196)
μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035
χαλικι εχω και εγω λιγο αν χρειαζεται.

:smt035:smt035:smt035
...ναι ναι βρε παιδιά...και να με συγχωρέσει το φιλαράκι μου (ο snake-bolis)...αλλά μετά από τα λουκάνικα που είδα, το Σάββατο θα έχει τσίπουρο με μεζέ.Εγώ θα φέρω ψαροκονσέρβες, σαλάτα και ψωμί.Εσεις κανονίστε το τσίπουρο (γιατί αν είναι να το φέρω εγώ...δεν το βλέπω να φτάνει όλο στην έκθεση...:D) και 'κανα πλαστικό πιατάκι-πιρουνάκι-ποτηράκι...:smt056

Όσο για υλικά, θα φέρω αύριο την αντίσταση για το ζέσταμα και θα ψάξω για ''σουλήνες'' που μου ζήτησε ο snake...:p

Aαααα...ίσως να έχουμε και μιά εκπληξούλα βγε!!!

;);););););)

nazgul 04-02-13 23:37

Bloskas ακουει? Παρε τις ριζες απο τον Kotsos αν μπορεις αυριο.

Παιδια οποιος θελει, εκει θα ειμαστε για να γνωριστουμε και να περασουμε καλα. Ετσι κι αλλιως, γι'αυτο γινεται ολο το νταβαντουρι!

Εγω προσωπικα (και ο snakepanos) δεν θα μπορεσω να ειμαι Κυριακη πρωι, ισως και Σαββατο στο κλεισιμο. Τα αλλα απογευματα στανταρ θα ειμαστε εκει και αν μας κρατανε τα ποδια μας, ολη μερα. Θα χαρουμε να σας γνωρισουμε ολους! :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikros84
:smt035:smt035:smt035
...ναι ναι βρε παιδιά...και να με συγχωρέσει το φιλαράκι μου (ο snake-bolis)...αλλά μετά από τα λουκάνικα που είδα, το Σάββατο θα έχει τσίπουρο με μεζέ.Εγώ θα φέρω ψαροκονσέρβες, σαλάτα και ψωμί.Εσεις κανονίστε το τσίπουρο (γιατί αν είναι να το φέρω εγώ...δεν το βλέπω να φτάνει όλο στην έκθεση...:grin:) και 'κανα πλαστικό πιατάκι-πιρουνάκι-ποτηράκι...:smt056

Όσο για υλικά, θα φέρω αύριο την αντίσταση για το ζέσταμα και θα ψάξω για ''σουλήνες'' που μου ζήτησε ο snake...:razz:

Aαααα...ίσως να έχουμε και μιά εκπληξούλα βγε!!!

Να και ο σακατης :D
Σουληνες τελος λογω καδαφισεως! +-8

Το τσιπουρο μεχρι αυριο βγαζει και αυτο αν κανουμε κρατει!χαχα!

snakepanos 04-02-13 23:38

[QUOTE=philorian;733196]μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035

Δύστυχος το περιπτερο δεν ειναι οπως ηταν το 2011 και δεν μπορουμε να τρωμε και να πινουμε,,δεν εχουμε καβαντζα.
Ουτε να καπνιζουμε δεν μπορουμε ,,μας εβαλαν σε λαθος σημείο.
Εχει μια καβαντζα σχεδον διπλα μας θα δουμε τι θα κανουμε εκει.

Κουραμπιές 04-02-13 23:41

Εγω εκτος απο κανα διαλειμα να δω και καναν φιλο απο σαλονικα με βλεπω μονιμα εκει. :D :D :D

philorian 04-02-13 23:42

τι εννοεις καβαντζα??

mikros84 04-02-13 23:45

..λέγε sneik-bolly...τι εννοείς καβάντζα??

snakepanos 04-02-13 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 733212)
Εγω εκτος απο κανα διαλειμα να δω και καναν φιλο απο σαλονικα με βλεπω μονιμα εκει. :D :D :D

Εσυ θα φας καλα,,εκει θα σε εχουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ,,ειναι τα αντίποινα για το οτι λοιπής,,ασε που θα ξεστησεις ολα τα ενυδρεια και θα τα φορτώσεις μονο σου,,, αντε μπορει να σε βοηθήσουμε λιγο εκει γιατι ειναι βαρια τα ενυδρεια.:D:D:D:D

Φερε και τον σκυλο επιτρέπεται.

bloskas 04-02-13 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 733009)
BORKED
ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΛΕΤΕ?!?!?! :D :D
.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 733177)
4'.28" :
- Τωρα αυτα θα ζησουν? θα μεγαλωσουν?
- Δεν ξερω, δεν ξερω, δεν εχω ιδεα. ....... Αμα ζησουν τον ηπιαμε
:D:D


κλαιωωωωω!!! :smt106:smt106


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,07433 seconds with 10 queries