Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52564)

stratigos24 01-06-11 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Koninos (Μήνυμα 595286)
προφανως παιζει ρολο αφου αραιωνεται ξανα το διαλυμα αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο τοσο μεγαλη πτωση τησ συγκεντρωσης. παντως δεν ειναι κακο να πεσουν τα νιτρικα αφου ετσι κι αλλιως ειναι ακομα αρκετα παραπανω απο την επιθυμητη συγκεντρωση.

Και εγω ετσι λεω.... :)

Αντε να μηδενισει το ΝΟ2 να δουμε τι ψαρια πιανουμε....

Koninos 01-06-11 01:01

παντως χαρα στο κουραγιο σου που ακολουθησες αυτον τον τροπο στρωσιματος:)

εγω δεν θα αντεχα :p

stratigos24 01-06-11 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Koninos (Μήνυμα 595288)
παντως χαρα στο κουραγιο σου που ακολουθησες αυτον τον τροπο στρωσιματος:)

εγω δεν θα αντεχα :p

:D τι να κανουμε....δεν πηρα μπολι να τελειωνω μια ωρα νωριτερα, αλλα δεν με πειραζει...με τοσα που εκανα με το ενυδρειο με τα φυτα να βρω φωτιστικο κλπ, δεν καταλαβα τοσο τον καιρο που περασε...

Tsagos 01-06-11 01:28

;) σωστος ;)

kgf12345 01-06-11 01:37

κοιταξε το σωστο ειναι αυτο που εκανες εσυ.τωρα οι περισσοτεροι που λενε η που δεν λενε αλλα το σκεφτονται το "χαρα στο κουραγιο σου" ειναι αυτοι που δεν κανανε το σωστο και βιαστηκανε και ξεκινησανε λανθασμενα και τρεχανε.κιεγω μεσα σε αυτους ειμαι:rolleyes:οχι οτι η μεθοδος του μπολιασματος δεν ειναι σωστη,το λεω απλα απτην αποψη οτι με την διαδικασια που ακολουθησες εσυ μαθαινεις περισοτερα για το ενυδρειο σου.ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.

Tsagos 01-06-11 01:41

Και το μπολιασμα κρυβει κινδυνους. Π.χ αρρωστιες παλιές στο ενυδρείο που περνουμε το μπόλι.... Την εχω πάθει ετσι και έμαθα ;)

Ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος του στρατηγου ! Υπομονή ...

stratigos24 01-06-11 01:43

Χαιρομαι που ακουω αυτα, γιατι τουλαχιστον αν και αρχαριος προσπαθησα να κανω κατι σωστα και φαινεται να πηγαινει καλα...θα το δειξει ομως ο χρονος καλυτερα...

Χωρις τις βοηθειες σας παντως, δεν θα ειχαν γινει τα πραγματα τοσο ευκολα και γι'αυτο σας ευχαριστω!:p

delta66 01-06-11 02:23

Μπορει να διαρκει συγκριτικα πολυ η δημιουργια του τελικου πληθυσμου βακτηριων για την οξειδωση των νιτρωδων, αλλα οταν δημιουργηθει και αρχισουν να πεφτουν τα νιτρωδη, πεφτουν γρηγορα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 595285)
τοτε?:)

Το οτι εχθες συμπληρωσα 3 λιτρα νερο γιατι ειχε πεσει λιγο η σταθμη του ενυδρειου λογω εξατμισης πεζει ρολο?

Δεν παιζει κανενα ρολο, αφου το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H20. Δεν "παιρνει" μαζι του τιποτα απο το νερο, πχ μεταλικα αλατα και φυσικα ουτε αμμωνια, νιτρωδη κλπ

Συμπερασματικα απο τα πιο πανω, η αναπληρωση του εξατμιζομενου με νερο που περιεχει μεταλικα αλατα (πχ βρυσης), θα εχει αποτελεσμα (σε ευλογο χρονικο διαστημα) την παρατηρηση ανοδου των τιμων σκληροτητας του νερου.

stratigos24 01-06-11 02:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595306)
Μπορει να διαρκει συγκριτικα πολυ η δημιουργια του τελικου πληθυσμου βακτηριων για την οξειδωση των νιτρωδων, αλλα οταν δημιουργηθει και αρχισουν να πεφτουν τα νιτρωδη, πεφτουν γρηγορα.


Δεν παιζει κανενα ρολο, αφου το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H20. Δεν "παιρνει" μαζι του τιποτα απο το νερο, πχ μεταλικα αλατα και φυσικα ουτε αμμωνια, νιτρωδη κλπ

Συμπερασματικα απο τα πιο πανω, η αναπληρωση του εξατμιζομενου με νερο που περιεχει μεταλικα αλατα (πχ βρυσης), θα εχει αποτελεσμα (σε ευλογο χρονικο διαστημα) την παρατηρηση ανοδου των τιμων σκληροτητας του νερου.

Ωραια.:)

Τωρα οσον αφορα τα νο3 πως επεσαν απο 100 στο 50 αφου υποτιθεται οτι η δευτερη ομαδα βακτηριων μετατρεπει νο2 σε νο3 και ενω εχθες που επεσαν τα νο2 απο 10 σε 5 ανεβηκαν τα νο3 απο 50 σε 100 και σημερα ενω επεσαν τα νο2 απο 5 σε 2 να επεσαν και τα νο3 σε 50?

Tsagos 01-06-11 02:33

ηλίθια τεστ; Κακη χρηση ;

stratigos24 01-06-11 02:34

Τοσο καιρο με αυτα μετραω και σας λεω τα νο2 και νο3 και τοσο καιρο με τον ιδιο τροπο τα κανω...πιστευω πως τα κανω οπως ακριβως λενε οι οδηγιες...

Αλλος παραγοντας που να επεσαν περα απο τη λαθος χρηση των τεστ? :)

Υπ'οψην οτι κανω 2 και 3 φορες τα τεστ οταν μου δειχνουν μια αλλαγη για σιγουρια.

Σημερα με το που ειδα οτι νο2 επεσαν στο 2 και νο3 επεσαν στο 50 εκανα 3 φορες τεστ για σιγουρια...και εχω 2 κουτακια με χαρτακια τεστ της jbl το ενα 5 in 1 και το αλλο 6 in 1 και κανω και με τα 2 και βγαζουν το ιδιο...

Tsagos 01-06-11 02:39

Παιζει ρολο και στο ΠΟΤΕ κοιτας τα αποτελεσματα.... Σου λενε οι οδηγίες Πχ το αποτελεσμα για τα Νο3 ειναι μετα απο 4 λεπτα. Εαν κοιταξεις σε 10 λεπτα θα δεις αλλο αποτελεσμα μεγαλυτερο απο αυτό που έχεις.

stratigos24 01-06-11 02:42

Ναι, για αντιχλωριο τα χαρτακια λενε οτι το βλεπεις αμεσως αλλα αμα θες να δεις νο2 νο3 kh ph gh περιμενεις 1 λεπτο. Παντα ετσι τα κοιταω...ολα μετα απο ενα λεπτο με το ρολοι....χαχαχα. ΑΓΧΟΣ καταραμενο!

Για την αμμωνια το υγρο πχ λεει μετα απο 5 λεπτα ενω το ph υγρο λεει αμεσως βλεπεις...

Και τοσο καιρο που κανω τα τεστ για νο2, νο3, δεν μου εχει δειξει κατι ακιρο (αν μπορω να το πω ετσι βεβαια) σε σχεση με τη φαση που βρισκομαι στο στρωσιμο την καθε στιγμη κλπ...

delta66 01-06-11 08:57

Για αρχη πες αν εκανες καμια αλλαγη νερου ή εχεις βαλει φυτα στο ενυδρειο.

kgf12345 01-06-11 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 595315)
Ναι, για αντιχλωριο τα χαρτακια λενε οτι το βλεπεις αμεσως αλλα αμα θες να δεις νο2 νο3 kh ph gh περιμενεις 1 λεπτο. Παντα ετσι τα κοιταω...ολα μετα απο ενα λεπτο με το ρολοι....χαχαχα. ΑΓΧΟΣ καταραμενο!

Για την αμμωνια το υγρο πχ λεει μετα απο 5 λεπτα ενω το ph υγρο λεει αμεσως βλεπεις...

Και τοσο καιρο που κανω τα τεστ για νο2, νο3, δεν μου εχει δειξει κατι ακιρο (αν μπορω να το πω ετσι βεβαια) σε σχεση με τη φαση που βρισκομαι στο στρωσιμο την καθε στιγμη κλπ...

εχεις πμ(ασχετο:D)

stratigos24 01-06-11 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595341)
Για αρχη πες αν εκανες καμια αλλαγη νερου ή εχεις βαλει φυτα στο ενυδρειο.

Ναι, εχω πει και πιο πανω οτι εχω βαλει φυτα εδω και μερικες μερες. Οχι αλλαγη δεν εχω κανει καμια, μονο προσθεση νερου εχω κανει 3-4 φορες ολο αυτο το καιρο απο 3-4 λιτρα καθε φορα λογω του οτι εξατμιζεται το νερο και πεφτει η σταθμη.

Απο φυτα εχει: 1) anubia nana, 1) cryptocoryne wendtii, 5) Hygrophila polysperma, 1) cladophora algae, 1) cabomba caroliniana

http://img15.imageshack.us/img15/5296/p1020217l.th.jpg


Σημερα μετρησα παλι και εχω:

ΝΟ2: 0,5
ΝΟ3: 50

:)

delta66 01-06-11 14:27

Τα φυτα την κανανε ;)
Ιδιως hygrophila και cabomba ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτα και μασανε νιτρικα. Οπως και η μπαλα αλγης.

kgf12345 01-06-11 14:56

εχω την εντυπωση πως αν συνεχισει ετσι αυριο πας για αλλαγη και εισαι ετοιμος για ψαρια.αποφασισες καθολου τι θα βαλεις?:D

stratigos24 01-06-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 595432)
εχω την εντυπωση πως αν συνεχισει ετσι αυριο πας για αλλαγη και εισαι ετοιμος για ψαρια.αποφασισες καθολου τι θα βαλεις?:D

Mακαρι να συνεχισει ετσι και να βαλω αυριο - μεθαυριο ψαρια...δεν εχω καταληξει σε ποια ακομα....θα δουμε! :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595422)
Τα φυτα την κανανε ;)
Ιδιως hygrophila και cabomba ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτα και μασανε νιτρικα. Οπως και η μπαλα αλγης.

Ειπα και εγω...!
-------------------------
Nα κανω μια ερωτηση ακομα....αν για παραδειγμα επελεγα να βαλω 8-10 cpd θα επρεπε να κανω την ιχθυοφορτηση τμηματικα? Αν ειχα κανει το στρωσιμο με αμμωνια θα ηταν πιο ''δυνατη'' η ομαδα των βακτηριων σε σχεση με την τροφη που το εκανα και θα μπορουσαν να διαχειριστουν περισσοτερη αμμωνια, αρα κατα συνεπεια και κατευθειαν ολη την ιχθυοφορτηση?

delta66 01-06-11 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 595489)
Mακαρι να συνεχισει ετσι και να βαλω αυριο - μεθαυριο ψαρια...δεν εχω καταληξει σε ποια ακομα....θα δουμε! :)
-------------------------


Ειπα και εγω...!
-------------------------
Nα κανω μια ερωτηση ακομα....αν για παραδειγμα επελεγα να βαλω 8-10 cpd θα επρεπε να κανω την ιχθυοφορτηση τμηματικα? Αν ειχα κανει το στρωσιμο με αμμωνια θα ηταν πιο ''δυνατη'' η ομαδα των βακτηριων σε σχεση με την τροφη που το εκανα και θα μπορουσαν να διαχειριστουν περισσοτερη αμμωνια, αρα κατα συνεπεια και κατευθειαν ολη την ιχθυοφορτηση?

Μπορεις να αυξανεις τους ρυπους σταδιακα για να ειναι ετοιμο να δεχτει μεγαλυτερο αριθμο ψαριων.
πχ ταισε αυξανωντας σταδιακα μεχρι το σημειο σαν να ειχες ολα τα ψαρια

stratigos24 02-06-11 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595524)
Μπορεις να αυξανεις τους ρυπους σταδιακα για να ειναι ετοιμο να δεχτει μεγαλυτερο αριθμο ψαριων.
πχ ταισε αυξανωντας σταδιακα μεχρι το σημειο σαν να ειχες ολα τα ψαρια

Ωραια, ετσι εχω κανει σχετικα...:)
-------------------------
Παιδια προχθες ηταν το νο2 οπως ειπαμε 0,5. Εχθες δεν εκανα μετρηση. Θα κανω παλι σημερα. Ελπιζω να εχει μηδενισει και να κανω την μεγαλη αλλαγη ωστε να πεσουν τα νο3 και να βαλω ψαρια. Ποσο νερο να αλλαξω αν οντως εχουν μηδενισει τα νο2?
-------------------------
up! :)

Tsagos 02-06-11 15:52

ξεκίνα με 50% και δες εαν πέσουν τα Νο3 κατω απο 20... Εαν δεν πεσουν κανε κ αλλη αλλαγη!

stratigos24 02-06-11 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 595824)
ξεκίνα με 50% και δες εαν πέσουν τα Νο3 κατω απο 20... Εαν δεν πεσουν κανε κ αλλη αλλαγη!

Να μην κανω καλυτερα 70% και πανω μιας και λενε οτι οσο πιο κατω ειναι τα νο3 τοσο το καλυτερο? Λες να μην φτανουν μετα για τα φυτα?

delta66 02-06-11 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 595826)
Να μην κανω καλυτερα 70% και πανω μιας και λενε οτι οσο πιο κατω ειναι τα νο3 τοσο το καλυτερο? Λες να μην φτανουν μετα για τα φυτα?

Κανε και 70 και 80 αν θελεις, απλα η θερμοκρασια να ειναι κοντινη.
Για τα φυτα και με 5-10 νιτρικα καλα εισαι.

stratigos24 02-06-11 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595844)
Κανε και 70 και 80 αν θελεις, απλα η θερμοκρασια να ειναι κοντινη.
Για τα φυτα και με 5-10 νιτρικα καλα εισαι.

H θερμοκρασια γιατι θα πρεπει να ειναι κοντινη μιας και ακομα δεν εχω ψαρια?

kgf12345 02-06-11 19:25

αποτι εχω διαβασει οι μεγαλες διαφορες στην θερμοκρασια νερου μπορει ναχει επιπτωσεις και στη βιολογια του φιλτρου.ποσο μαλλον στα πρωιμα σταδια του στρωσιματος που η βιολογια δεν ειναι ακομα "δυνατη".γενικως πρεπει ειτε εχεις ψαρια ειτε οχι να κρατας ολες τις παραμετρους του ενυδρειου οσο το δυνατο πιο σταθερες.ασχετα απτο ποιες ειναι αυτες,ψηλες η χαμηλες πιο πολυ σημασια εχει η σταθεροτητα νομιζω.

stratigos24 02-06-11 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 595911)
αποτι εχω διαβασει οι μεγαλες διαφορες στην θερμοκρασια νερου μπορει ναχει επιπτωσεις και στη βιολογια του φιλτρου.ποσο μαλλον στα πρωιμα σταδια του στρωσιματος που η βιολογια δεν ειναι ακομα "δυνατη".γενικως πρεπει ειτε εχεις ψαρια ειτε οχι να κρατας ολες τις παραμετρους του ενυδρειου οσο το δυνατο πιο σταθερες.ασχετα απτο ποιες ειναι αυτες,ψηλες η χαμηλες πιο πολυ σημασια εχει η σταθεροτητα νομιζω.

Μαλλον ετσι ειναι, κατι τετοιο φανταστηκα και εγω...τα βακτηρια ισως...
-------------------------
Λοιπον μολις μετρησα:

ΝΟ2: 0 :D :D :D

ΝΟ3: 25 :confused:

Αμμωνια : 0 :) :) :) ( και εριξε και πολυ τροφη η κοπελα μου εχθες, πανω απο 10 φυλλαρακια μιας και δεν μπορεσα να ειμαι εγω στο ενυδρειο να ταισω...)

Το θεμα το ανοιξα στις 9 του προηγουμενου μηνα και ηδη ετρεχε το ενυδρειο 5 μερες. Αρα το ενυδρειο ξεκινησε 4 του μηνος. Μεχρι σημερα λοιπον που μηδενισαν και τα ΝΟ2 και φαινεται οτι τελειωσε η φαση του στρωσιματος περασαν 29 μερες. Ενημερωτικα το γραφω μιας και αναρωτηθηκα ποσο ακριβως χρονο τρεχει το ενυδρειο απο τη μερα που το γεμισα μεχρι και σημερα.

Koninos 02-06-11 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 595912)
ΝΟ3: 25 :confused:

με μια μικρη αλλαγη ακομα θα εισαι κομπλε :) οχι οτι θα εχεις προβλημα ετσι...

αποφασισες τελικα για τα ψαρακια?

stratigos24 02-06-11 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Koninos (Μήνυμα 595948)
με μια μικρη αλλαγη ακομα θα εισαι κομπλε :) οχι οτι θα εχεις προβλημα ετσι...

αποφασισες τελικα για τα ψαρακια?

Οχι δεν εχω αποφασισει ακομα... :)

Αλλαγη δεν εχω κανει καμια γι'αυτο και το (:confused:) διπλα απο το 25 στο ΝΟ3....

ο delta66 υποστηριζει οτι το 100 που ειχα στα νο3 και πηγε 50 μετα, το εκαναν τα φυτα οποτε πιστευω και το 50 που εγινε 25 παλι τα φυτα ευθυνονται....

Tsagos 02-06-11 21:36

θυμησε μου... εβαζες και βακτήρια του εμπορίου;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02689 seconds with 10 queries