Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

bisonas 01-10-08 19:36

Βρε χρυσέ μου άνθρωπε... Γιατί να καθαρίσεις το φιλτρο???? Να το αφήσεις να βρωμίσει πρέπει.. Γιαυτο τα κανεις όλα τα παραπάνω που λέμε ..τοσες μερες.
Λοιπον.. πήγαινε και βγάλε το παλιό σου φίλτρο απο την πρίζα, ανοιξε το και βγάλε το σφουγκάρι. Στηψτο στο καινουργιο σου φιλτρο μέσα , πάρε και κανα-δυο κοματάκια siporax ή substrat απο το παλιο σου και βάλτα στο καινούργιο. Βάλτα στη πρίζα και συνέχισε. Θα στρώσει το φίλτρο σου πολύ πιο γρήγορα και θα ξεμπερδέψεις και με τις αμμωνιες πιο γρηγορα.

Σπύρος Μ 02-10-08 06:21

το παλιό μου φίλτρο δουλεύει μονο με σφουγγάρια.

PascM 02-10-08 08:27

Βγάλε ένα σφουγγάρι και στίψτο μέσα στο νέο ενυδρείο και είσαι οκ!

Σπύρος Μ 02-10-08 13:59

Στο νεο ενυδρείο ή στο φίλτρο;Να κάνω αλλαγή νερού;Αν ναι καθε πότε;

crazyio 02-10-08 14:43

α ρε Westie με τις απορίες σου ....
θα πάρεις το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο και θα το στύψεις μέσα στο ενυδρείο ... αν μπορείς να το στύψεις μέσα στο φίλτρο το καινούριο ακόμα καλύτερα.

αλλαγές νερού να κάνεις κάθε εβδομάδα 30% και όσο στρώνει κάνε 2 φορές την εβδομάδα από 20%.

Σπύρος Μ 02-10-08 14:45

Το ph έπεσε στο 3(σχεδόν αφού το πράσινο έχει γίνει πιο ανοιχτό και πιο φωτεινό).Μηπως να αρχίσω μετρήσεις για no2-no3?

xontros 02-10-08 14:57

Το ΝΗ4 εννοείς.. Ναι, κάνε καμία μέτρηση ΝΟ2 και ΝΟ3.. Μπόλι έβαλες?

Σπύρος Μ 02-10-08 15:27

Θα βάλω.One thing at time(οπως έλεγε και ένας σοφος-να δεις πως τον λένε;-):D.Θα βάλω σε λίγο που θα γίνει και η αλλαγή νερού.Επειδή είμαι γεμαάτος τεστ να κανω με της eSHa επειδή βαρίεμαι να ανοίγω το βαλιτσάκι της jbl?
-------------------------
μετρησεις με στικ

ph:7,6
ΚΗ=ΤΑΨ=Carbonate hardness:15*d
NO3:0
NO2 mg/l:7*d
GH:7*d
DT:14*d
TH:21*d

xontros 02-10-08 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 293996)
αλλαγές νερού να κάνεις κάθε εβδομάδα 30% και όσο στρώνει κάνε 2 φορές την εβδομάδα από 20%.

Για ποιο λόγο να κάνει αλλαγές όσο στρώνει το φίλτρο? Πέραν του ότι θα του μειώνει την αμμωνία και θα χρειάζεται να προσθέτει (και φοβούται), θα του μειώνει και τα νιτρώδη (όταν αρχίσουν να δημιουργούνται), και θα καθυστερήσει κι άλλο τη διαδικασία..

Westie, έχεις ΝΟ2 από τώρα, ή είναι λάθος το αποτέλεσμα του stick? Μέτρα ΝΟ2 και με το υγρό, να σιγουρευτείς.. Έριξες κάτι μέσα? Αν όχι μπόλι π.χ. nitrivec? (αν είχες και έριξες, καλά έκανες..)
-------------------------
Για να μή ρωτάς συνέχεια, αυτά εδώ τα έχεις διαβάσει σίγουρα καλά, έτσι?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm

Σπύρος Μ 02-10-08 15:59

Εχω ρίξει nitritec της σερα.Τωρα μετράω και με τα υγρά.Το οικανοποιητικό ποσοστό ειναι 0,25mg/l?Αλλαγές δεν κάνω.Αναλλογα με το πόσα νιτρικά έχω να προσθέσω και αλλο υγρο nitritec?

xontros 02-10-08 16:26

Τα έχεις διαβάσει προσεκτικά τα παραπάνω ή όχι? :D

1. Ανεβάζεις μόνος σου την αμμωνία (ΝΗ4)
2. Δημιουργούνται βακτήρια που διασπούν τη ΝΗ4 σε νιτρώδη (ΝΟ2)
- αν δεν έριξες τίποτα, αργούν να αναπτυχθούν, αν έριξες μπόλι ή nitrivec, δημιουργούνται πιο γρήγορα -
3. Μειώνεται λοιπόν η ΝΗ4 και αυξάνονται τα ΝΟ2..
4. Αν μειωθεί πολύ η ΝΗ4 (ας πούμε κάτω από 1ppm) ξαναρίχνεις 1ml..
5. Αναπτύσσονται βακτήρια που διασπούν τα ΝΟ2 σε νιτρικά (ΝΟ3)
- αν δεν έριξες τίποτα, αργούν να αναπτυχθούν, αν έριξες μπόλι ή nitrivec, δημιουργούνται πιο γρήγορα -
6. Αρχίζουν λοιπόν να μειώνονται τα ΝΟ2 και αυξάνονται τα ΝΟ3
7. Μόλις αρχίσεις να έχεις ΝΟ3>0 σταματάς να ρίχνεις αμμωνία, και περιμένεις μέχρι να γίνει ΝΗ4=0 και ΝΟ2=0.
8. Μόλις γίνουν 0, κάνεις αλλαγή νερού 80% και βάζεις ψάρια και τέλος!

Αφού βάλεις ψάρια, πρέπει να είναι πάντα ΝΗ4=0, ΝΟ2=0 και τα ΝΟ3<10-20ppm..

Απορίες?
-------------------------
Κανονικά, και τίποτα να μη βάλεις (μπόλι ή nitrivec), ή ίδια δουλειά θα γίνει.. Απλά βάζοντας, θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα..

Αν όντως, σύμφωνα με τα υγρά τεστ, ξεκίνησε το 3 (βλ. παραπάνω), τότε δεν είναι απαραίτητο να ρίξεις τίποτα, ούτε nitrivec, ούτε μπόλι, μια χαρά θα είσαι.. Άντε, να προσθέσεις λίγο nitrivec αφού το έχεις και κάθεται..

PascM 02-10-08 16:29

Σαν πολύ γρήγορα δεν ξεκίνησε? ακόμη και με nitrivec.

xontros 02-10-08 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 294031)
Σαν πολύ γρήγορα δεν ξεκίνησε? ακόμη και με nitrivec.

Έχει 3 μέρες που έριξε αμμωνία.. Αν όντως το nitrivec κάνει αυτό που λέει και λειτουργεί σαν μπόλι, δεν είναι και τόσο νωρίς..

PascM 02-10-08 16:39

Χλωμό το κόβω!

xontros 02-10-08 16:42

Στο μονομαχοενυδρείο, τώρα πριν μερικές εβδομάδες, που του έριξα λίγη τροφή (ταμπλέτες για γατόψαρα) και μπόλι από το άλλο, ανέβασε αρχικά αμμωνία γύρω στο 0.5, και μέσα σε δύο 24ωρα, δεν είχε μείνει τίποτα..

fishme1 02-10-08 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 294006)
επειδή βαρίεμαι να ανοίγω το βαλιτσάκι της jbl?
-------------------------

να γραφεις ομως δεν βαριεσαι

thanasis76 02-10-08 17:42

καλησπερα!!! παιδια πολυ γρηγορα ανεβασε NO2... δεν γινετε σε 2-3 μερες...
εμενα μετα απο 5-6 μερες αρχισε να πεφτει η αμμωνια και μετα απο 10 μερες μεριπου αεχισα να βλεπω ΝΟ2...
η λαθος μετραει η ολο το ποστ εχει γεμησει ερωτησεις για να περναμε την ωρα μας....:D:D:D

crazyio 02-10-08 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 294016)
Για ποιο λόγο να κάνει αλλαγές όσο στρώνει το φίλτρο? Πέραν του ότι θα του μειώνει την αμμωνία και θα χρειάζεται να προσθέτει (και φοβούται), θα του μειώνει και τα νιτρώδη (όταν αρχίσουν να δημιουργούνται), και θα καθυστερήσει κι άλλο τη διαδικασία..

έχεις δίκιο, με τόσα ποστ και τόσες ερωτήσεις ό,τι να ναι, μπερδεύτηκα ..
Νόμιζα πως είχε ψάρια μέσα στο ενυδρείο....
αφού μας έχει αναφέρει 500 ενυδρεία με 500 διαφορετικούς συνδυασμούς ...
άνθρωπας είμαι μπουρδεύτικα ... :D

Και εμένα μου φαίνεται πως κάτι δεν κάνει καλά. ... 3 μέρες είναι λίγες για να μηδενίσει η αμμωνία με nitrivec ...

westie ΞΑΝΑ ΜΕΤΡΑ.

bisonas 02-10-08 19:34

Παιδιά εγώ με nitrivec το είχα ξεκινήσει και δεν ανέβασε ΝΟ2 καθόλου μεσα σε 1- 1.5 εβδομάδα. Εβαλα μπολι και σε 2 μέρες ανέβασε... Νομίζω οτι δεν γίνεται να ανέβασε χωρις μπολι σε 2 μέρες μονο με nitrivec... μαλλον λάθος μέτρηση ή μεγάλη επιθυμία για να δεις ΝΟ2 ειναι :D:D Το πάθαινα και γω :smt030

georgetax 02-10-08 20:00

έτσι όπως το πάει μέχρι την Δευτέρα θα έχει στρώσει

ειρωνικά το λέω όμως με όλη την καλή διάθεση :D:D:D

υπομονή χρειάζεται και τίποτε άλλο
ακόμα και με μπόλι δεν στρώνεις μέσα σε 1 εβδομάδα - πρέπει να δεις αν θα σου κάνει δουλειά και το μπόλι
βάλε - βρες μπόλι και πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και να μην βιαστείς φίλε μου westie αλλιώς θα έχεις μόνιμα τρεχάματα μετά

πάντα φιλικά :smt030
:smt030:smt030

Σπύρος Μ 03-10-08 15:29

συγνώμη που δεν απάντησα εγκαίρως αλλά δεν προλάβαινα.Σε λίγο θα μετρήσω με υγρά αφού με στικ δεν μπορώ
-------------------------
Λοιπόν έκανα τεστ με υγρά (ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχω no2).Αμμωνία γύρω στο 3(έχει πέσει).Θα κάνω αλλαγή νερού μεσα στο σκ και θα μπολιάσω απο το μικρό.
-------------------------
Έβαλα και φυτά μεσα στο ενυδρείο.Τα μεταφύτευσα απο το μικρό.Μαλλον θα πάρω θερμοστάτη αφού εχει μονο + κ΄ - και με δυσκολευει.Θελω να ανεβάσω τους βαθμούς τουλάχιστων στους 30 ωστε να επιταγχύνω το στρώσιμο.Αν πάρω και νερό απο το 96λιτρο θα επιτανχυθει το στρώσιμο;
Αν ναι πόσα λίτρα να προσθέσω.30λίτρα είναι καλά;Πιστευω σε 2μηνες θα έχω βάλει ψάρια.

xontros 03-10-08 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 294271)
Λοιπόν έκανα τεστ με υγρά (ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχω no2).Αμμωνία γύρω στο 3(έχει πέσει).Θα κάνω αλλαγή νερού μεσα στο σκ και θα μπολιάσω απο το μικρό.
Αναξιόπιστα λοιπόν τα στικς..
Αλλαγή νερού δε χρειάζεται να κάνεις.. (διάβασε παραπάνω)
Αν πέσει κι άλλο η αμμωνία, ρίξε άλλο 0.5 έως 1.0ml.. Να διατηρείται σταθερή ανάμεσα σε 3 και σε 5ppm..

Έβαλα και φυτά μεσα στο ενυδρείο. Τα μεταφύτευσα απο το μικρό.
Τι φυτά? Στο αφρικάνικο?

Μαλλον θα πάρω θερμοστάτη αφού εχει μονο + κ΄ - και με δυσκολευει.
Θερμόμετρο έχεις να υποθέσω, εε? Τι θερμοκρασία έχεις τώρα?

Θελω να ανεβάσω τους βαθμούς τουλάχιστων στους 30 ωστε να επιταγχύνω το στρώσιμο.Αν πάρω και νερό απο το 96λιτρο θα επιτανχυθει το στρώσιμο; Αν ναι πόσα λίτρα να προσθέσω.30λίτρα είναι καλά;
Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να προσθέσεις νερό.. Μόνο υλικά από το φίλτρο.. (είτε να τα στίψεις στο ενυδρείο μέσα, είτε να βάλεις ένα μέρος τους στο καινούριο φίλτρο)..

Πιστευω σε 2μηνες θα έχω βάλει ψάρια.

Αν μπολιάσεις, θα βάλεις αρκετά νωρίτερα..

Σπύρος Μ 03-10-08 16:57

Εχω θερμόμετρο και η θερμοκρασία είναι 24-25βαθμοί.Φυτά δεν ξέρω είδος αλλά θα βάλω φωτο σε λίγ
-------------------------
Το μόνο πρόβλημα είναι με τα σαλιγγάρια που δεν βρίσκω καβούκι πουθενά.

alexinio 03-10-08 17:03

Για βγάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε αν έχεις.

Σπύρος Μ 03-10-08 17:19

2 Συνημμένο(α)
Να τα φυτά και μια γενική λύψη

xontros 03-10-08 17:24

Ωραίο φυτό! ...εεε.. ωραίος μεζές για τα ψαράκια σου ήθελα να πω! :D

alexinio 03-10-08 17:30

Επιτέλους έχεις κατασταλάξει σε ένα στόχο και το προχωράς σωστά.
Βάλε δυο τρείς μεγαλούτσικες πέτρες για να σπάσει η μονοτονία των καβουκιών και θα γίνει πολυ καλό....

Σπύρος Μ 03-10-08 17:35

Εχει μαζέψει ο παππούς μου 10κιλά πέτρεες και θα επιστρεψει την Κυριακή.
Οπότε απο Κυριακή

thanasis76 03-10-08 18:26

παντος το καλο ειναι οτι τελικα εχεις καταλειξει καπου...
παντος ειμαι σιγουρος οτι μεχρι να μπουν ψαρακια στο ενυδρειο θα ειναι το πιο πολυδιαβασμενο ποστ....:D:D:D:D

Moutralewn 05-10-08 02:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 294301)
Το μόνο πρόβλημα είναι με τα σαλιγγάρια που δεν βρίσκω καβούκι πουθενά.

Πήγαινε σε κάποιο Carrefour ή ΑΒ Βασιλόπουλος και θα βρεις.

Κατεψυγμένα γεμιστά σαλιγκάρια.
Η συσκευασία έχει μέσα γύρω στα 10-15 και είναι σε ένα ταψάκι απο αλουμίνιο.

Πήγαινε και αποκλείεται να μην βρείς.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02613 seconds with 10 queries