Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   μεταβαση στο αλατι με Fowlr (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95472)

Sakisdraminos 28-05-17 09:44

Ισχύει!!!

kostas82 28-05-17 21:27

Καλά πάμε , να ξέρεις τον τίτλο θα στον αλλάξω στο θέμα σου ... είδα ένα φραγκακι μοντιπορα μέσα χεχε :grin:

SpirosLo 29-05-17 07:33

καλημερα , ναι πολυ καλα ειδες , δυο φραγκακια ειναι και πανε και πολυ καλα .
Τεστ χημικα
Ασβεστιο 1400
Μg 430
kh 7
No3 05
1026
25.5-26
... σημερα δινω πισω το hi713 και περνω το hi736 για Po4
ε , ναι εκανα χαζομαρα και απο την βιασυνη μ πηρα λαθος φωτομετρο :smt020

το σουκου εφτιαξα ενα υποτυπωδες φεγγαροφως με δυο αδιαβροχα λεντ για αμαξι η μηχανακι μπλε χρωματος , 12 v , ανοιγουν με 8,3 βολτ ταση , εβαλα ενα ντιμμερ και τα εχω στο τερμα χαμηλο , ισα να δειχνει ενα απαλο λυκοφως

voas 04-06-17 23:04

Μπράβο Σπύρο μια χαρά ολα!
Βάλε μας καμια φωτο να χαζεψουμε λιγο!

SpirosLo 09-06-17 07:41

3 Συνημμένο(α)
μερικες φωτο με βραδυνα φωτα. αλλα για ενα περιεργο λογο βγαινουν πολυ πιο μπλε απο οτι ειναι , μαλλον πρεπει να ρυθμησω το κινητο μ

Sakisdraminos 09-06-17 10:00

οι φωτογραφίες δύσκολα να βγαίνουν καθαρές με moon Light.

SpirosLo 09-06-17 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1013292)
οι φωτογραφίες δύσκολα να βγαίνουν καθαρές με moon Light.

και φαντασου οτι εχω και μπλε και ασπρα λεντ και ειναι στην ιδια ενταση βολτ .παντος οταν το χαζευω το βραδυ σακη ειναι ιδιο με το φως του φεγγαριου , αυτο το πολυ ασπρο ελαφρα μπλεδιζων , μαλλον πρεπει να φτιαξω ρυθμησεις στην καμερα του κινητου να το προσαρμοσω λιγο στο πιο ασπριδερο :smt020

SpirosLo 12-06-17 14:36

χαετο και σαμπ
 
2 Συνημμένο(α)
Το σαββατοκυριακο χαζευα λιγο την χαετο , την ειχα παρει πριν κανα μηνα σαν μπαλακι του γκολφ και τωρα ειναι σαν μπαλα ραγκμπι. ομως μαλλον εχω κανει βλακεια και την μεγαλωνω με ενα κοκκινο 10βατο προβολακι και πιανει λιγο κυανο σε κανα δυο βραχακια που εχω μεσα στο σαμπ . τι κελβιν ιεναι καλυτερα για χαετο ? 6500 η 4500 ? η κοκκινο ? το κυανο που ειδα να το σιφωναρω ? να παιξει καμια συσκοτηση κανα δυο μερεσ θα βοηθησει ?

και εβγαλα και μια φωτο να δειτε π ειμαι μεχρι τωρα ,,,,

απο εβδομαδα θα παιξει diy κατασκευη ριακτορα με κανιστρα waterwaves για αντιφως και ανθρακα γτ με της καλτσες δεν βλεπω προκοπη να γινεται , απο αντλια για να τα τροφοδοτησω τι να παρω ?

SpirosLo 30-06-17 13:15

η κατασκευη ριακτορα εγινε αντλια 1200 λιτρα μπηκε , αλλα.... καθολου ροη ,.. πολυ ελαχιστη . μαλλον μπουκωνουν τα σφουγγαρακια στα κανιστρα .
Θα δοκιμασω με μπλε σφουγγαρι πιο πορωδεσ το σαββατοκυριακο να δω .
:smt020

voas 04-07-17 19:31

Μπράβο Σπύρο, μια χαρά δείχνει το ενυδρείο!
Τι νεα εχουμε, πως ειμαστε απο μετρησεις;
Θελει συχνή περιποίηση, κούρεμα και προσοχη μην σαπίσει, το συφωναρισμα ή η συσκότιση, μπορει παροδικά να δουλέψουν, αλλα απο άλλου μποσταρεται!
Τα υλικά του ενεργού και του αντιφως, χρειάζονται ελαφρί ανασήκωμα 1-2 πόντους!
Καλη συνεχεια φιλαρακι ..... καμια φωτο απο τις δημιουργίες σου να πέρνει ο κόσμος ιδέες!

SpirosLo 05-07-17 15:52

Καλησπερα ,
Ο ριακτορας φτιαχτηκε και δουλευει , ναναι καλα τα παλικαρια απο waterwaves βασιλης - νικος . 2 10" κανιστρα που αφαιρεθηκαν τα σφουγγαρια τους τα ασπρα και εβαλα μπλε να μην μπουκωνει τοσο γρηγορα. απο ροη εχει οντος πολυ καλυτερη με τα μπλε . υλικο εχουν μεσα 150 γρ ανθρακα και αλλα τοσα αντιφως . φωτο θα πεσουν συντομα.
Αναρωτιεμαι μονο , ποσο καιρο θα παρει να εξαφανιστει η διατομικη γιατι δεν αντεχω αλλο να την βλεπω . αναβουν τα φωτα καφε ο αραγωνιτης , σβηνουν , ασπρος ο αραγωνιτης . ελπιζω να πεσουν συντομα τα φωσφορικα να ησυχασω . :smt020

Sakisdraminos 06-07-17 05:48

Επαγγελματίες τα παλικάρια!!!

Μπράβο και σε εσένα!

Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!

SpirosLo 09-07-17 09:45

1 Συνημμένο(α)
αυτος ειναι ο ριακτορας αντιφως και ανθρακα που κατασκευασα με τα κανιστρα απο την καταξιωμενη στον χωρο εταιρια waterwaves .
απλα ειναι θεμα μεχρι να το κανεις να δουλεψει , αν ξεκινησει και μετα παει μονο του το ριακτορακι. εχει γινει κρεμαστο στην εξω μερια του σαμπ για να μην τρωει χωρο και λιτρα . αλλιως και μεσα στο σαμπ το ιδιο ειναι .

Sakisdraminos 16-07-17 05:31

Φαίνεται πολύ κομπλέ μπράβο!!!

Η ποσότητα σε άνθρακα και αντί φως είναι τυχαία;
Υπάρχουν δοσολογιες για το κάθε υλικό και ανάλογα με την φάση που περνάει προσαρμόζει και την ποσότητα!

SpirosLo 17-07-17 16:16

Σακη οι ποσοτητεσ ηταν κατοπιν συμβουλης του νικου , ειναι λαθος ? που μπορω να δω σε τι ποσοτητα πρεπει να βαζω τα υλικα ?
UV λαμπα δεν εχω στο συστημα και διαβαζα σε καποια ποστ οτι βοηθαει στον περιορισμο του ικ. . αξιζει να βαλω ? και αν ναι τι βατ πρεπει να διαλεξω >?

voas 18-07-17 20:29

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

SpirosLo 30-07-17 12:44

φωτο μετα απο 3 μερεσ σκοταδι
 
4 Συνημμένο(α)
λογο μεγαλησ εξαρσεις της διατομικησ στον αραγωνιτη και μια υποψια οτι μεγαλωνε ενα πατσακι απο κυανο σε καποια σημεια π δεν επρεπε , εκανα μια τριημερη συσκοτιση και πηρε τα ισα του . εκανα και της αλλαγες νερου μ να ερθουν οι μετρησεις εκει που πρεπει και επιτελους εστρωσε και το ριακτορακι και δεν μπουκωνει σε μια μερα οπως στην αρχη. ισως ειχα κακο ξεπλημα στα υλικα , δεν ξερω.
μετρησεις
αλατοτητα 1025,5
θερμοκρασια 26,5
ασβεστιο 420
μαγνησιο 1300
po4 0.16
no3 3
no2 0
nh3 0
alk 10

SpirosLo 30-07-17 12:48

1 Συνημμένο(α)
caulastrea καινουργια προσθηκη
μηπως να με πατε στην ριφ κατηγορια ??? και να γινει το θεμα μεταβαση σε reef ?

voas 30-07-17 12:54

ΟΚ, θέλεις αλλαγή και στον τίτλο σου?

SpirosLo 30-07-17 13:09

ναι Νικο , καλο θα ηταν , αφου reef ειναι εδω και καιρο.
το μονο π μενει ειναι να ντυθει σιγα σιγα με ευκολα κοραλακια για αρχη .
;)

GiorgosT 30-07-17 13:39

Μπράβο Σπύρο πολύ όμορφο.Μπορείς να μου πεις ονομασία της γαρίδας?

SpirosLo 30-07-17 14:19

lysmata aboinensis cleaner shrimp , η σπαστικη γαριδα που ενοχλει την ανεμωνη μου

Sakisdraminos 31-07-17 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 1018602)
lysmata aboinensis cleaner shrimp , η σπαστικη γαριδα που ενοχλει την ανεμωνη μου

Είσαι σίγουρος ότι την ενοχλεί;

Sakisdraminos 31-07-17 21:18

Πολύ καθαρο το ενυδρείο Σπύρο.
Καλό στοκαρισμα!

SpirosLo 01-08-17 07:17

καλημερα και καλο μηνααααα σε ολο το φορουμ .
Ε ναι Σακη σε ευχαριστω πολυ , οντος καθαρισε , κοιτα δεν την ενοχλει ακριβως , ισως την καθαριζει απο παρασιτα , απλα αυτο που ενοχλει εμενα ειναι οτι της κλεβει φαι σταθερα σε καθε ταισμα , πρεπει να κανω το κολπο με το πλαστικο ποτηρακι λογικα για να την καταφερω να προλαβει να φαει λιγο. εχει κατσει η ατιμη αναποδα και με δυσκολευει λιγο .
εν το μεταξυ , αγορασα κατι ταμπλετεσ για να της ξεγελασω λιγο της γαριδουλες , αλλα αυτες με το που βλεπουν το χερι μ μεσα στο νερο ξεχνανε την ταμπλετα και ερχοντε πανω μου. καμια φορα της διωχνω με την συριγγα που ταιζω . αλλα δεν κραταει πολυ ξανα στην ανεμωνη για κλεψιμο πανε .
:smt020

Sakisdraminos 01-08-17 12:17

Καλή φάση παντός που παίζει στο χέρι σου .

Εγώ ένα διάστημα έπαιζα καθημερινά αλλά κάποιος κύριος μου είπε να μην βάζω χέρια μέσα!

SpirosLo 02-08-17 08:57

Σακη και εγω τα χερια μεσα ειμαι ολη την ωρα , λατρευω το αγγιγμα απο την ανεμωνη :smt041 χαχαααααχχαχ η ρουφιανα δεν μ τρωει ρε γμτ , αλλα χτεσ μετακινησα τον βραχο και την ειδα μαζευτηκε - αντεδρασε, σπαστικε και με το κριλ που της εβαλα , δεν το εφαγε. ειναι κανα μηνα μεσα στο ενυδρειο και αναρωτιεμαι , τι τρωει ??? δεν πειναει ? αν και πριν κανα δυο βδομαδεσ ενα γοβιουδακι το εκανε μαλλον δειπνο. ηταν απο τα γοβιουδακια π εχασα και το καθαρισε η ανεμωνη με της γαριδες. βρηκα μονο το ψαροκοκκαλο σε αρτια καθαρισμενη μορφη . :smt020

voas 02-08-17 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 1018692)
Σακη και εγω τα χερια μεσα ειμαι ολη την ωρα , λατρευω το αγγιγμα απο την ανεμωνη :smt041 χαχαααααχχαχ η ρουφιανα δεν μ τρωει ρε γμτ , αλλα χτεσ μετακινησα τον βραχο και την ειδα μαζευτηκε - αντεδρασε, σπαστικε και με το κριλ που της εβαλα , δεν το εφαγε. ειναι κανα μηνα μεσα στο ενυδρειο και αναρωτιεμαι , τι τρωει ??? δεν πειναει ? αν και πριν κανα δυο βδομαδεσ ενα γοβιουδακι το εκανε μαλλον δειπνο. ηταν απο τα γοβιουδακια π εχασα και το καθαρισε η ανεμωνη με της γαριδες. βρηκα μονο το ψαροκοκκαλο σε αρτια καθαρισμενη μορφη . :smt020


καλημέρα Σπύρο!
μια φορά την εβδομάδα τα χέρια μέσα, μόνο καλό θα κάνεις έτσι!
εγώ προσωπικά δεν τις ταΐζω τις δικές μου, τρώνε όταν ταΐζονται και τα ψάρια!
δεν το έφαγε η ανεμώνη τον γοβιο, κάπου θα λούφαξε και θα αποσυντέθηκε, γιαυτό βρήκες και τα κόκκαλα!

SpirosLo 02-08-17 11:36

λουφαξε και ψωφισε και της τσακωσα της γαριδες να το κανουν δειπνο διπλα κολητα στην ανεμωνη , η φαντασια μου οργιασε και φανταστικα πως εφαγε και το εφτυσε και το περιλαβανε μετα οι γαριδες .
τεσπα , θα κοψω κι εγω τα χερια μεσα , μια φορα την εβδομαδα και πολυ ειναι λοιπον , παντος δεν την εχω δει ποτε να τρωει σε ενα μηνα ,,, ελπιζω να μην παθει ασιτεια

Sakisdraminos 02-08-17 19:43

Σπύρο εγώ ξέρω φίλο που δεν έκανε καθόλου τάρκετ, μόνο ότι άρπαζαν από την στήλη του νερού.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02747 seconds with 11 queries