Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Πάμε για 2η Λίμνη !!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87405)

pavos 20-09-15 17:37

1 Συνημμένο(α)
μια καλη με το sarasa μας..... μεγαλη αδυναμια!!!!
14cm εχει γινει με την ουρα

Artemisia 20-09-15 17:49

1 Συνημμένο(α)
Αχου μωρε τι όμορφο !!!!!!!!!!! Αντε να μεγαλώσουν και τα δικά μου :grin:
Εδώ δες ζαργάνα , ίσα με 3 εκατ. μη σου πω(και πολύ λέω );) .... fantail

Artemisia 20-09-15 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899598)
Στη Λίμνη μου κατοικούν και άλλα ζωάκια :)
Επίσης το 1 το χρυσόψαρο μου βγήκε ζωηρούλι, συνέχεια σκουντάει τα άλλα , έχει πονηρό σκοπό λετε?????;)

https://www.youtube.com/watch?v=6Hl5m-RLo3k

Σας παρακαλώ παιδια πειτε την γνώμη σας αυτός γιατι κυνηγάει τους άλλους τόσο πολύ ????????????

Artemisia 25-09-15 18:32

4 Συνημμένο(α)
Ένα update με τις ομορφιές μου :grin::grin::grin: Το τρώμε το φαγάκι μας :grin:

Τάκης 26-09-15 08:25

Ομορφες καταστάσεις , μπράβο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899617)
Σας παρακαλώ παιδια πειτε την γνώμη σας αυτός γιατι κυνηγάει τους άλλους τόσο πολύ ????????????

Με το κυνηγητο τι έγινε ; συνεχίζει ακόμα ;

Lth1 26-09-15 08:38

το παιζει ηγετης... :-) Την εχω παθει και εγω αλλα σταματησε καποια στιγμη...εχω μια πισινα στην πολυκατοικια λετε να την κανω λιμνη?!?!

Artemisia 26-09-15 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 900288)
Ομορφες καταστάσεις , μπράβο
-------------------------

Με το κυνηγητο τι έγινε ; συνεχίζει ακόμα ;

Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη , το κυνηγητό ακόμα συνεχίζεται.... το είδα ,όσο μπορούσα , το ψαρακι δεν έχει αυτα τα σπυράκια αλλά δεν σταματάει με τίποτα.
Σκέφτηκα να το βάλω στα Κοι λίγο καιρό δεν μπορώ να το πιάσω με τίποτα ,και το όνομα αυτού Flash :grin: . Τον παρακολουθώ εύχομαι να σταματήσει ...
Το fantail θα μπει σπίτι τον χειμώνα :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 900292)
το παιζει ηγετης... :-) Την εχω παθει και εγω αλλα σταματησε καποια στιγμη...εχω μια πισινα στην πολυκατοικια λετε να την κανω λιμνη?!?!

Σε πόσο καιρό σταμάτησε ?? Μακάρι να σταματήσει σύντομα ......
Εγω και πισίνα να είχα Λίμνη θα την έκανα :grin::grin: Η νέα τάση στο εξωτερικό είναι Natural Swimming Pools :grin::grin:

tsala 26-09-15 09:43

ωραια η λιμνουλα, μπραβο και για τα ψαρακια!
μην αγχωνεσαι με το κυνηγητο, ισως ειναι απο ζευγαρωμα , ισως οχι..
τα στιγματα ειναι δυσκολο να τα δεις απο πανω.. μπορει να τα εχει..
ποσα ειναι τα ψαρακια τωρα?

Artemisia 26-09-15 10:32

Σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!! 4 είναι τα χρυσοψαράκια μου 1 shubunkin , 2 sarasa και 1 fantail . Αυτό που είναι πορτοκαλί σκέτο κυνηγάει τα άλλα ... Τον παρατηρούσα όταν ήταν πάνω και έτρωγε , δεν είδα κάτι ... δεν μπορώ να τον πιάσω με τίποτα :(
-------------------------
Μάλλον έγινε "η στραβή" fantail πουθενά .... ψάχνω εδώ και μια ώρα :(

tsala 26-09-15 10:54

καπου μπορει να σφηνωσε.. αν εβαλες φυτα - νουφαρα , δες εκει αν μπλεχτηκε..
να fancy μπλεκονται σε πυκνα φυτα..
δυσκολο να πηδηξε , κι αν δεν εχεις γατες καπου εκει βρισκεται.

Artemisia 26-09-15 11:12

Άκυρο :D την βρήκα , την φακή :D:D:D ήταν κάτω απο πέτρες και μασαμπούκωνε . Εκει που δεν χωράνε οι άλλοι χωράει αυτή , με έσκασε .......
Γάτες έχω 10 αλλά ποτέ δεν μου έχουν πειράξει ψάρι... άσε που μέσα στο σπίτι τις έχω με παπαγάλους ;) οι γάτες είναι παρεξηγημένες ....

Lth1 26-09-15 11:19

κανα 2 βδομαδες στο περιπου ειχε κυνηγητο :-)

Artemisia 26-09-15 11:21

Τώρα είμαι στη δευτερη εβδομάδα , άντε να δούμε:rolleyes:

Lth1 26-09-15 11:22

εεε θα ηρεμησει δεν γινεται...!!Εμενα το ενα common κυνηγουσε εντονα το γκογκολεζο

Artemisia 26-09-15 11:25

χαχαχχαχαχαχα τον είδε διαφορετικό , λέει τι ματάρες είναι αυτές , τον ερωτεύτηκε :D:D:D:D

Lth1 26-09-15 13:34

αυτο δεν το ειχα σκεφτει χαχχαχαχα

tsala 26-09-15 14:16

Οκ, όλα καλά λοιπον.
Έχε το νου σου πάντως σε φυτά - ξύλα - πετρες κλπ.. τα fancy είναι λίγο περίεργα και θέλουν προσοχη

Artemisia 26-09-15 14:19

Ακόμα κανένα μήνα θα μείνει εκεί , αν πέσει η θερμοκρασία θα την πάρω μέσα και επειδή δεν με βλέπω για ενυδρείο , θα της φτιάξω μια Λιμνούλα μέσα στο σπίτι :smt041:smt041:smt041
Μετά θα μεγαλώσει και θα την εντοπίζω πιο εύκολα .... :)

pavos 26-09-15 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 898122)
Ναι Νίκο αλλά το έκανες παράδεισο , σου το έχω ξαναπεί .... :D:D:D
Και κάπως έτσι θα είναι όταν θα μπούνε και οι πέτρες περιμετρικά ... ουφ δεν σηκώνονται :smt101:smt101
Υ.Γ. όπου σωλήνες , γεφυράκι....

πετρες που? βρηκες?? αγορσες ? ποταμι?? υλικα οικοδομων???

Artemisia 26-09-15 18:15

Σταυρο αυτες που έβαλα μέσα στην Λίμνη της μάζεψα απο το ποτάμι εδώ κοντά , αυτες που είναι έξω χτισμένες είναι απο το βουνό :) Ακόμα πονάνε τα πόδια μου απο το κουβάλημα :smt120:smt120

pavos 26-09-15 19:22

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900385)
Σταυρο αυτες που έβαλα μέσα στην Λίμνη της μάζεψα απο το ποτάμι εδώ κοντά , αυτες που είναι έξω χτισμένες είναι απο το βουνό :) Ακόμα πονάνε τα πόδια μου απο το κουβάλημα :smt120:smt120

ωραια.... γιατι ακριβως διπλα στο σπιτι στο χωριο που κανω τη λιμνη εχει ποταμι και ελεγα να μαζεψω μερικες... αν βρω και μεγαλες ακομα καλυτερα... αν βρω τιποτα μεγαλες πλακες οπως εχεις στη μεγαλη λιμνη σε καλη τιμη μπορει να βαλω....

σημερα πηγα εκανα καμια ωρα δουλεια.... ( ξερεις με τα τρεχαματα που εχω )

Artemisia 26-09-15 20:03

Αχ βρε Σταύρο μου όλα μαζί σου τύχαν και σένα :confused: Υπομονή όλα θα γίνουν :)
Με έστειλες φωτό να μην σε κράξω??? :D:D:D:D έλα πές την αλήθεια :D:D
Το χωματάκι βλέπω μια χαρά ξεκούραστο ούτε πέτρες , ούτε μαυρο σαν το δικό μου.... Για τις πλάκες τις ακανόνιστες που έχω στην μεγάλη μου είχαν πεί 25 ευρώ την μία γιατι ήθελα και του μέτρου και μεγαλύτερες .... τελικα θυμάσαι απο που τις αγόρασα??

pavos 26-09-15 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900400)
Αχ βρε Σταύρο μου όλα μαζί σου τύχαν και σένα :confused: Υπομονή όλα θα γίνουν :)
Με έστειλες φωτό να μην σε κράξω??? :D:D:D:D έλα πές την αλήθεια :D:D
Το χωματάκι βλέπω μια χαρά ξεκούραστο ούτε πέτρες , ούτε μαυρο σαν το δικό μου.... Για τις πλάκες τις ακανόνιστες που έχω στην μεγάλη μου είχαν πεί 25 ευρώ την μία γιατι ήθελα και του μέτρου και μεγαλύτερες .... τελικα θυμάσαι απο που τις αγόρασα??

1... ναι γι αυτο εκανα update!!!:D:D:D:D
2...φυσικα και θυμαμαι!!!!:p:p

Artemisia 26-09-15 20:34

:D:D:D:D:D Το ξερα . Να ρθώ να σε βοηθήσω ??????

pavos 26-09-15 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900415)
:D:D:D:D:D Το ξερα . Να ρθώ να σε βοηθήσω ??????

τωρα που τελειωνω????
Να σαι καλα.... ευχαριστω πολυ..... οταν τη μεγαλωσω σε κανα χρονο..... τωρα ελατε για καφε !!!!

Artemisia 26-09-15 21:22

Καλά θα ρθώ για καφε :)

Artemisia 27-09-15 20:21

7 Συνημμένο(α)
Σήμερα ήρθε ο πραγματικός λόγος που έφτιαξα την λίμνη για τα χρυσόψαρα μου . Το φιλικό μου ζευγάρι μου έφερε τα 3 τους χρυσόψαρα που τα είχαν για 2 χρόνια σε αυτό το πλαστικό 5 λιτρο , βέβαια να πώ ότι με δυσκολία τα αποχωρίστηκαν αλλά θα έρχονται να τα βλέπουν να μεγαλώνουν ;)
Του κίτρινου του λείπουν και λέπια , μου είπε η κοπέλα οτι πήδηξε απο την γυάλα και το βρήκε στο πάτωμα .... καημένο ψαράκι :smt009

Anna10 27-09-15 22:53

Μπράβο Άρτεμης που τα υιοθέτησες. Να τα χαίρεσαι. :D

Artemisia 27-09-15 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 900598)
Μπράβο Άρτεμης που τα υιοθέτησες. Να τα χαίρεσαι. :D

Σε ευχαριστώ Αννα :D:D:D
Κάνε ένα update απο το project σου καιρό έχεις να μπεις , πώς τα πάνε οι ορχιδέες σου ? ;)

Anna10 27-09-15 23:27

Θα βγάλω αύριο φώτος και θα κάνω ενημέρωση. :D Όσο για τις ορχιδέες μου, ένα dendrobium δυστυχώς το έχασα και προστέθηκαν μερικές ακόμα mini (και όχι μόνο) phalaenopsis.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02568 seconds with 11 queries