Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97706)

Sakisdraminos 23-10-17 15:56

Νομίζω ότι της έβγαζαν για τι έσπαγαν αλλά δεν ειμαινσιγουρος περίμενε να ακούσεις καμία άποψη ακόμα!!!

voas 23-10-17 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1025594)
Μια ψιλοασχετη ερωτηση. Τα ενυδρεια της juwel εχουν δυο πλαστικες κοντρες στο πανω μερος πλατους 6 εκ η καθεμια. Μου εχει καρφωθει εδω και καποιες μερες να τις βγαλω για να μην δημιουργει σκιες απο κατω. Να το επιχειρησω η' να τις αφησω οπως ειναι?

Αχ βρε Μιχάλη, αυτα τα σκέφτονται νωρίτερα!

Βγαίνει η κόντρα και εχω βγάλει απο αντίστοιχο 125αρι και ειναι κολλημένη εσωτερικα με σιλικόνη, πρεπει ομως να βάλεις αντίστοιχη με σκέτο γυαλί, που σημαίνει οτι πρεπει να αδειασεις και το ενυδρείο για να μην ανοίξει!

Rayden 23-10-17 21:58

Καλησπερα σε ολους.

Νικο εχεις δικιο αλλα που να το φανταστω φιλαρακι. Οι κοντρες παντως δεν ειναι κολλημενες πανω στο γυαλλι. Ειναι μαζι με το πανω τελαρο. Το οποιο σε εμενα βγαινει για πλακα. Ειχα αλλαξει πιο παλια το ενυδρειο με ενα ιδιο μαυρο που ειχα βρει, και επειδη ειχα την βαση στο καφε, ξυλωσα το καφε τελαρο και αφου ξηλωσα και το μαυρο το εβαλα εκει. Το ιδιο και κατω.

Σε καμια αλλαγη πανω? Να χαμηλωσει η σταθμη, και να μπουν εκει γυαλληνες? Η πρωτα η μια και μετα η αλλη πχ. Βεβαια επειδη δεν το εχω με τα κολληματα παιζει να το αφησω ετσι αν ειναι.

voas 23-10-17 22:04

Ναι μια χαρά τότε, μέχρι την μεση....βγάζεις την υπάρχον και κολλάς τις γυάλινες!

Rayden 28-10-17 16:00

9 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους.
Ενα μικρο update μετα απο καποιες μπιζουλες μερες.
Προστεθηκε μια euphyllia ancora (δεν μπορεσα να αντισταθω)καθως και ενα ζευγος ακομα occelaris μαζι με ενα pictichromis paccagnellae. Επισης καποια σαλιγκαρια tectus και ενα tutbo.

Τα σαλιγκαρακια μπορω να πω κανουν εξαιρετικη δουλεια μεχρι τωρα. Εχουν πεσει πανω στην αλγη και καθαριζουν κομματια βραχου εως οτου τον κανουν ολολευκο.
Η euphyllia το πρωτο διημερο ηταν μισικλειστη αλλα απο χθες ανοιγει κανονικα.
Η αλγη στο πισω τζαμι δεν λεει να υποχωρησει με τιποτα

Ρουτινες δυο φορες την εβδομαδα απο 20ml reef trace & 20ml reef plus. Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 20% και μετα ριχνω 30ml special blend.

Μετρησεις
ΝΟ3/ΝΟ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
ΡΟ4: 0
Ca: 390
Ma: 1320
KH: 9,2
PH: 8,2
SG: 1.0255

Περημενω συμβουλες για την συνεχεια

alan boy 28-10-17 16:26

Πολύ όμορφα όλα Μιχάλη μπράβο.
Βέβαια το buble μου αρέσει πιο πολύ.
Κάποια στιγμή αν βρω θα βάλω και εγώ ένα.

xwriatis 28-10-17 18:30

Ειναι σούπερ Μιχάλη θα φύγει κ η άλγη σιγα σιγα κ θα δείξει... ο χαμένος κύριος εμφανίστηκε ? Η ακομα στα χαμένα ειναι;;

kostas82 28-10-17 21:51

Μιχάλη reef plus και trace θα σου ανεβάσουν τα φωσφορικα στην παρουσα φάση καλύτερα κόψε τα .
Βακτήρια μου φαίνονται και αυτά υπερβολικά πολλά.

Rayden 29-10-17 04:50

Καλημερα σε ολους.

Οκ Κωστα, θα τα σταματησω αφου τι λες. Ποτε πρεπει να τα ξεκινησω???

Special Blend ειναι συμφωνα με τις οδηγειες απο το μπουκαλι. Να το σταματησω λες και αυτο?

kostas82 29-10-17 10:11

Βακτήρια αυτή είναι η δόση συντήρησης;

Rayden 29-10-17 11:55

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα και παλι.

Ναι Κωστα, ετσι γραφει. Εκτος και αν εννοει ο ποιητης καθε 15μερες με αυτο το every other week

xwriatis 29-10-17 13:21

Μιχάλη ανα δυο βδομάδες πρεπει να ειναι η συντήρηση, τα αναγραφόμενα ml/λίτρα σου.

Rayden 29-10-17 13:44

Α, οκ. Οποτε καθε 15 μερες. Ειχες δικιο Χρηστο, το ειχαμε συζητησει κιολας. Ακομα τπτ.....:smt120

Οποτε συνοψιζοντας. Reef plus & trace κομμενα για την ωρα. Ποτε πρεπει να ξαναρχισω? Πρεπει να παρατηρησω κατι?

Special καθε δεκαπενθημερο. Κατανοητο

Τωρα παλι στην αναμονη???

kostas82 29-10-17 14:01

Τώρα ο βράχος βγάζει ακόμα βρωμητσα , αν βάλεις ψάρια και Κοραλλια και παρόλα αυτά είναι πάλι πολύ χαμηλά τα θρεπτικά προσθέτεις αμινοξέα και ιχνοστοιχεία. Τώρα εφόσον είσαι μηδενισμενος γιατί δεν βάζεις κανα αλγοφαγο ψαράκι;

Rayden 29-10-17 14:32

Καμια προταση Κωστα?? Αλγοφαγο πχ yellow tang η' πχ dollabella?

Ιχνοστοιχεια πχ Brightwell Reef BioFuel & αμινοξεα Brightwell CoralAminο οπως ειπε και ο Νικος?

kostas82 29-10-17 15:06

Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)

Rayden 29-10-17 15:29

Κωστα ευχαριστω πολυ για την καθε βοηθεια καραρχας. Εχεις δικιο, εβαλα λαθος προιον στα ιχνοστοιχεια. Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι το σωστο ""Brightwell Replenish""

Υπομονη, θα μαθω καποια στιγμη:smt120:rolleyes:

Αντι για σαλιαρα δεν μπορωνα βαλω μια dollabella που μου φαινεται πιο συμπαθητικια?

Rayden 31-10-17 19:18

Καλησπερα. Μια ισως χαζη ερωτηση. Ποσο μπορει να μεινει το νερο μεσα στο βαρελι αλλαγης? Οχι στασιμο, με τον κυκλοφορητη να βαραει. Γιατι ρωταω. Εχω ενα βαρελι αλλαγης 100 λιτρων. Για την ωρα κανω αλλαγη καθε εβδομαδα 50 λιτρα (~12%) και το υπολοιπο το πεταω. Αν βαλω τα 50 λιτρα, μπορω να αφησω τα αλλα 50 για την αλλη εβδομαδα? Η' απλως να παω να παρω ενα πιο μικρο βαρελακι?

kostas82 31-10-17 21:54

Μιχάλη θα με τρελάνεις :D γιατί δεν το αλλάζεις όλο;
Και μετά το κουβεντιάζουμε.

Rayden 01-11-17 00:04

Κωστα ναι, μαλλον θα σε τρελανω!!!:rolleyes:

Γιατι μου φαινοτανε πολυ το ~30% καθε εβδομαδα.
Οκ, καλως. Ολο τοτε. Πηρα παντως Σαλιαρα οπως μου ειπες...

kostas82 01-11-17 04:12

Πολύ είναι από την άποψη ότι φεύγει πολύ αλάτι , κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.
Το νερό μπορεί να μείνει και στάσιμο στο βαρέλι πάντως , δηλαδή μετά το λιώσιμο του αλατιού κάποιες εταιρείες το λένε κιόλας να μην συνεχίσει η ανάδευση .

voas 01-11-17 13:12

καλημερα Μιχαλη!

για βάλε φώτο την σειρά της brightwell με τα τρία μπουκαλάκια που πήρες!

πηγή άνθρακα
βακτήρια
αμινοξέα.....

Rayden 01-11-17 14:35

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.

voas 01-11-17 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1026975)
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

λοιπόν επειδή μας έχεις μπερδέψει και το συζητούσαμε εχθές.....
θα πάρεις ή θα παραγγείλεις ότι σου έγραψα...


Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.


για την μετάβαση τους θα κάνεις αποχή καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα ξεκινήσεις τα νέα, στο είχα πει και εξηγήσει και κατ ιδίαν νομίζω στον καφέ μας!

απο καλογερόπουλο ....

διττανθρακική σοδα
χλωριούχο μαγνήσιο
χλωριούχο ασβέστιο

καλή συνέχεια φιλαρακι, οτι θελεις εδώ είμαστε....

Rayden 01-11-17 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1026614)
Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)


Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

Τωρα ειδα το σχολια στο quote. Οκ. Οτι μου εγραψες, εν αναμονη λοιπων

voas 01-11-17 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1026981)
Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120

kostas82 01-11-17 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1026991)
επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120

:smt044:smt044:smt044

Λάμπρος.Τ 02-11-17 08:56

βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Κλεόβουλος 02-11-17 09:01

χαχαχα....και δεν είδες τίποτα ακόμη! :smt056

Τάκης 02-11-17 09:11

Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

alan boy 02-11-17 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1027057)
Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

Πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό
Χα χα χα χα χα :D

Rayden 02-11-17 11:15

Λαμπρο, βαλε στην ταχεια κλιση τα τηλεφωνα του Νικου, Κωστα, Σακη και γενικα ολων των παιδιων εδω. Το πληκτρο 9 ασε το κενο... Εκει θα βαλεις εμενα να μου λες, μηπως και ξυπνησω καποα στιγμη:rolleyes:

Νικο, ακολουθω παλιο καλο κολπο. Οτι περνω η' βγαζω το τελευταιο μηδενικο.... η' " ααα, το βρηκα πολυ φτηνο, 5-10€ αγαπη μου....":D:D:D

kostas82 02-11-17 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1027054)
βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

voas 02-11-17 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019


βλέπω στην πρώτη του εισαγωγή από εξωτερικό, να του την φέρνει κατ ιδίαν ο Γερμανός!

xwriatis 02-11-17 14:19

Πάντως ο Νίκος έχει δίκιο... χημικός ηλεκτρολόγος υδραυλικό αν μπλέξεις με ενυδρείο θα γίνεις σίγουρα... μια βδομάδα κάηκε ο εγκέφαλος με τα ηλεκρρολογικα που έφτιαχνα... αλλά αξίζει στο 100% είναι κ η χαρά τις δημιουργίας

Κλεόβουλος 02-11-17 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

Sakisdraminos 03-11-17 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1027083)
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082

voas 05-11-17 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1027108)
και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

χαχαχαχαχαχαχα.............έτσι έτσι Κλεόβουλε!

Rayden 08-11-17 12:47

Καλημερα σε ολους.

Μια καλη προταση για βιταμινες για να μπλουτιζω την τροφη? Η' δεν χρειαζεται ακομα?
Ψαρακια για την ωρα υπαρχουν 4 κλοουνακια, 1 Μελανουρος(αφαντος εδω και 10 μερες βεβαια), μια σαλιαρα και 5 chromis. Τροφες εχω παρει ocean nutrition 1 & 2 flakes/pellets, ocean nutrition prime flakes και omega one spirulina

voas 15-11-17 15:23

πολύχρονος φιλαρακι μου!

να είσαι πάντα καλά και να σε χαίρεται η οικογένεια σου!

τι νέα πως πάει ο νέος ύφαλος....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02989 seconds with 10 queries