Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Πάμε για 2η Λίμνη !!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87405)

Artemisia 26-09-15 11:12

Άκυρο :D την βρήκα , την φακή :D:D:D ήταν κάτω απο πέτρες και μασαμπούκωνε . Εκει που δεν χωράνε οι άλλοι χωράει αυτή , με έσκασε .......
Γάτες έχω 10 αλλά ποτέ δεν μου έχουν πειράξει ψάρι... άσε που μέσα στο σπίτι τις έχω με παπαγάλους ;) οι γάτες είναι παρεξηγημένες ....

Lth1 26-09-15 11:19

κανα 2 βδομαδες στο περιπου ειχε κυνηγητο :-)

Artemisia 26-09-15 11:21

Τώρα είμαι στη δευτερη εβδομάδα , άντε να δούμε:rolleyes:

Lth1 26-09-15 11:22

εεε θα ηρεμησει δεν γινεται...!!Εμενα το ενα common κυνηγουσε εντονα το γκογκολεζο

Artemisia 26-09-15 11:25

χαχαχχαχαχαχα τον είδε διαφορετικό , λέει τι ματάρες είναι αυτές , τον ερωτεύτηκε :D:D:D:D

Lth1 26-09-15 13:34

αυτο δεν το ειχα σκεφτει χαχχαχαχα

tsala 26-09-15 14:16

Οκ, όλα καλά λοιπον.
Έχε το νου σου πάντως σε φυτά - ξύλα - πετρες κλπ.. τα fancy είναι λίγο περίεργα και θέλουν προσοχη

Artemisia 26-09-15 14:19

Ακόμα κανένα μήνα θα μείνει εκεί , αν πέσει η θερμοκρασία θα την πάρω μέσα και επειδή δεν με βλέπω για ενυδρείο , θα της φτιάξω μια Λιμνούλα μέσα στο σπίτι :smt041:smt041:smt041
Μετά θα μεγαλώσει και θα την εντοπίζω πιο εύκολα .... :)

pavos 26-09-15 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 898122)
Ναι Νίκο αλλά το έκανες παράδεισο , σου το έχω ξαναπεί .... :D:D:D
Και κάπως έτσι θα είναι όταν θα μπούνε και οι πέτρες περιμετρικά ... ουφ δεν σηκώνονται :smt101:smt101
Υ.Γ. όπου σωλήνες , γεφυράκι....

πετρες που? βρηκες?? αγορσες ? ποταμι?? υλικα οικοδομων???

Artemisia 26-09-15 18:15

Σταυρο αυτες που έβαλα μέσα στην Λίμνη της μάζεψα απο το ποτάμι εδώ κοντά , αυτες που είναι έξω χτισμένες είναι απο το βουνό :) Ακόμα πονάνε τα πόδια μου απο το κουβάλημα :smt120:smt120

pavos 26-09-15 19:22

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900385)
Σταυρο αυτες που έβαλα μέσα στην Λίμνη της μάζεψα απο το ποτάμι εδώ κοντά , αυτες που είναι έξω χτισμένες είναι απο το βουνό :) Ακόμα πονάνε τα πόδια μου απο το κουβάλημα :smt120:smt120

ωραια.... γιατι ακριβως διπλα στο σπιτι στο χωριο που κανω τη λιμνη εχει ποταμι και ελεγα να μαζεψω μερικες... αν βρω και μεγαλες ακομα καλυτερα... αν βρω τιποτα μεγαλες πλακες οπως εχεις στη μεγαλη λιμνη σε καλη τιμη μπορει να βαλω....

σημερα πηγα εκανα καμια ωρα δουλεια.... ( ξερεις με τα τρεχαματα που εχω )

Artemisia 26-09-15 20:03

Αχ βρε Σταύρο μου όλα μαζί σου τύχαν και σένα :confused: Υπομονή όλα θα γίνουν :)
Με έστειλες φωτό να μην σε κράξω??? :D:D:D:D έλα πές την αλήθεια :D:D
Το χωματάκι βλέπω μια χαρά ξεκούραστο ούτε πέτρες , ούτε μαυρο σαν το δικό μου.... Για τις πλάκες τις ακανόνιστες που έχω στην μεγάλη μου είχαν πεί 25 ευρώ την μία γιατι ήθελα και του μέτρου και μεγαλύτερες .... τελικα θυμάσαι απο που τις αγόρασα??

pavos 26-09-15 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900400)
Αχ βρε Σταύρο μου όλα μαζί σου τύχαν και σένα :confused: Υπομονή όλα θα γίνουν :)
Με έστειλες φωτό να μην σε κράξω??? :D:D:D:D έλα πές την αλήθεια :D:D
Το χωματάκι βλέπω μια χαρά ξεκούραστο ούτε πέτρες , ούτε μαυρο σαν το δικό μου.... Για τις πλάκες τις ακανόνιστες που έχω στην μεγάλη μου είχαν πεί 25 ευρώ την μία γιατι ήθελα και του μέτρου και μεγαλύτερες .... τελικα θυμάσαι απο που τις αγόρασα??

1... ναι γι αυτο εκανα update!!!:D:D:D:D
2...φυσικα και θυμαμαι!!!!:p:p

Artemisia 26-09-15 20:34

:D:D:D:D:D Το ξερα . Να ρθώ να σε βοηθήσω ??????

pavos 26-09-15 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 900415)
:D:D:D:D:D Το ξερα . Να ρθώ να σε βοηθήσω ??????

τωρα που τελειωνω????
Να σαι καλα.... ευχαριστω πολυ..... οταν τη μεγαλωσω σε κανα χρονο..... τωρα ελατε για καφε !!!!

Artemisia 26-09-15 21:22

Καλά θα ρθώ για καφε :)

Artemisia 27-09-15 20:21

7 Συνημμένο(α)
Σήμερα ήρθε ο πραγματικός λόγος που έφτιαξα την λίμνη για τα χρυσόψαρα μου . Το φιλικό μου ζευγάρι μου έφερε τα 3 τους χρυσόψαρα που τα είχαν για 2 χρόνια σε αυτό το πλαστικό 5 λιτρο , βέβαια να πώ ότι με δυσκολία τα αποχωρίστηκαν αλλά θα έρχονται να τα βλέπουν να μεγαλώνουν ;)
Του κίτρινου του λείπουν και λέπια , μου είπε η κοπέλα οτι πήδηξε απο την γυάλα και το βρήκε στο πάτωμα .... καημένο ψαράκι :smt009

Anna10 27-09-15 22:53

Μπράβο Άρτεμης που τα υιοθέτησες. Να τα χαίρεσαι. :D

Artemisia 27-09-15 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 900598)
Μπράβο Άρτεμης που τα υιοθέτησες. Να τα χαίρεσαι. :D

Σε ευχαριστώ Αννα :D:D:D
Κάνε ένα update απο το project σου καιρό έχεις να μπεις , πώς τα πάνε οι ορχιδέες σου ? ;)

Anna10 27-09-15 23:27

Θα βγάλω αύριο φώτος και θα κάνω ενημέρωση. :D Όσο για τις ορχιδέες μου, ένα dendrobium δυστυχώς το έχασα και προστέθηκαν μερικές ακόμα mini (και όχι μόνο) phalaenopsis.

Artemisia 27-09-15 23:35

Θα περιμένω να δώ ;) και σου έκανα και μια ερώτηση για ένα φυτό αν είναι sumpf calla .

Artemisia 01-10-15 17:58

Οι μικροί μου συμμορίτες σήμερα :)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pspw1fzlrk.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps1ti7utex.jpg

tsala 02-10-15 23:26

αυτα ειναι ψαρια! :p

Artemisia 02-10-15 23:31

Ψαρούκλες εεεεεεεε ?? κάτσε να μεγαλώσουμε :D :D
Πλάκα πλάκα αυτα που έχω κανένα μηνα είδα τρομερή ανάπτυξη γι'αυτο πρέπει να δίνουμε στα ψάρια μας τον σωστό χώρο σε λίτρα :D

Artemisia 06-10-15 12:22

Tα χρυσόψαρα μου τρώνε γεωσκώληκες :D
Το shubunkin έχει γίνει διπλάσιο :D
https://www.youtube.com/watch?v=VfZwm_a9TEQ

Artemisia 21-10-15 10:43

Καλημέρες απο τα χρυσόψαρα και 2 μικρά Κόι ;) Να εδώ τρώμε bloodworms :D:D:D:D:D
BORKED

Τάκης 21-10-15 11:25

Ωρε τσιμπούσι :)

Artemisia 21-10-15 12:01

Tα χαίρομαι τα πλασματάκια μου Τάκη :grin: και έχω πάθει πλάκα πόσο γρήγορα με συνήθισαν :wink: μέχρι που τα χαϊδεύω όταν τα ταϊζω :grin::grin::grin: Γουσταρουν το φαϊ και νομιζω μεγάλωσαν τι λές ?

Τάκης 21-10-15 12:33

Αυτό έλειπε να μην έχουν μεγαλώσει, στα καλύτερα τα έχεις :)
Αυτά θα γίνουν πιο μεγάλα και από τα δικά μου :D:D:D:D:D

Artemisia 21-10-15 12:35

:D:D:D:D:D Μακάρι βρε Τάκη , προσπαθώ να τους ταϊζω σωστά και ποιοτικά ;)

Yiannis59 21-10-15 13:27

Τα κατεψυγμανα bloodworms δεν μπορεις να τα πεις ποιοτικά επαθα μεγάλη πλακα με τους δισκους και τα bloodworms και απο τοτε ουτε να τα ακουσω δεν θελω
Μπορει να ηταν η παρτιδα μπορει στην μεταφορα να ξεπαγωσαν αλλα οταν χανεις 40 δισκακια που τα μεγαλωσες με κοπο μονο και μονο γιατι φαγαν bloodworms δεν τα ξαναπλησιαζεις

Artemisia 21-10-15 14:07

Πλάκα κάνεις τώρα ?? έπαθα σοκ ..... Τα πήρα απο μαγαζί που έχουν φίλοι μου εδω και τα προσέχουν πολύ τα κατεψυγμένα , μακάρι να μην τύχει σε κανέναν αυτό :confused: Αμάν βρε Γιάννη , με κατατρόμαξες.... δεν έχω συνέχεια φρέσκα σκουλίκια . :( Κρίμα τα δισκάκια ....

Τάκης 21-10-15 14:33

Άρτεμις, αν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό που είπε ο Γιάννης, μήπως είναι καλύετρα να αρκεστείς σε δικά σου σκουλίκια και κανα γαύρο ; Δεν χρειάζεται και κάθε μέρα πρωτείνη, και τώρα που χειμωνιάζει πρέπει να τη μειώσεις αρκετά.

Artemisia 21-10-15 16:38

Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει Τάκη :) αλλά δεν τους ταϊζω κάθε μέρα σκουλίκια μην νομίζεις... που να τα βρω τόσα ? Μια φορα την εβδομαδα τους δίνω και δεν ξέρω τώρα πότε θα ξαναδώσω έπεσε σήμερα η θερμοκρασία πολύ .... αρχιζω και είμαι με το θερμομετρο συνέχεια:(

Artemisia 04-11-15 11:33

Ομορφιές μου :D:D:D μεγαλώνουμε ;)
έχω πάθει πλάκα με το πόσο έξυπνα είναι τα χρυσόψαρα , τους έχω θερμοστάτη και κάθε πρωι τα βρίσκω όλα γυρω απο τον θερμοστάτη λες και έχουν τζάκι χαχαχαχχαχα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psjgepopbn.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps02atgejj.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pssq78eatc.jpg

Yiannis59 04-11-15 13:40

Την καμινάδα δεν βλέπω χε χε
Από Δεη πως πας ;; :grin:

Τάκης 04-11-15 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 905098)
Ομορφιές μου :D:D:D μεγαλώνουμε ;)
έχω πάθει πλάκα με το πόσο έξυπνα είναι τα χρυσόψαρα , τους έχω θερμοστάτη και κάθε πρωι τα βρίσκω όλα γυρω απο τον θερμοστάτη λες και έχουν τζάκι χαχαχαχχαχα


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 905109)
Την καμινάδα δεν βλέπω χε χε
Από Δεη πως πας ;; :grin:


Άστα βρε στο κρύο, δεν παθαίνουν τίποτα, αντίθετα θα έλεγα, τα χρυσόψαρα το θέλουν και το κρύο τους , να πέσει λίγο ο μεταβολισμός τους είναι αυτό που λέμε "Ζεις έντονα, ζεις λίγο, Ζεις χαλαρά , ζεις πολύ"
και πληρώνεις και τσάμπα ρεύμα :p

Artemisia 04-11-15 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 905109)
Την καμινάδα δεν βλέπω χε χε
Από Δεη πως πας ;; :grin:

ΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑ :grin::grin::grin: Δεν ξέρω Γιάννη μου θα σου πώ τέλος του μήνα ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 905111)
Άστα βρε στο κρύο, δεν παθαίνουν τίποτα, αντίθετα θα έλεγα, τα χρυσόψαρα το θέλουν και το κρύο τους , να πέσει λίγο ο μεταβολισμός τους είναι αυτό που λέμε "Ζεις έντονα, ζεις λίγο, Ζεις χαλαρά , ζεις πολύ"
και πληρώνεις και τσάμπα ρεύμα :p

Τάκη την νύχτα μόνο τον έχω στο ρεύμα , τα λυπάμαι βρε , εχθές το βράδυ είχαμε 3 βαθμούς :( Εχω και την "Φακή" το fantail την λυπάμαι να την πάρω απο την άπλα της :D

Τάκης 04-11-15 14:22

Το fantail όντως θα την ακούσει με τόσο κρύο
Άντε ετοίμασε ενυδρείο, τι κάθεσαι ; πολύ χαλάρωσες μου φαίνεται :p:p:p:p

takolas 04-11-15 14:55

Πολύ όμορφα τα ψάρια σου!
Και τα νούφαρα μια χαρά κρατάνε!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03043 seconds with 10 queries