Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   μονομαχοενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88290)

Τάκης 22-11-15 21:41

Αν μπορεις θα ειναι καλύτερα, και μετά επισκευαζεις και αυτο για ώρα αναγκης :)

alexis cosmo 22-11-15 21:57

ακριβώς αυτό θα γίνει.
πάλι έξοδα zwzw

alexis cosmo 25-11-15 13:43

2 Συνημμένο(α)
Ο αρσενικός είναι έτοιμος για τα παιδιά του:D
πολύ σίγουρο τον βλέπω χαχαχαχα:D:D

alexis cosmo 25-11-15 21:38

παίδες μόλις έχουμε γενα:D
ζευγαρώσε με την κόκκινη θυλικια και μπλεχτικαν και έβγαζε αυγά και τα μάζευε και τα πήγαινε στις φυσαλίδες.
μισό να βάλω και βιντεο:D:D:D
τώρα τι κάνω? Να αλλάξω το νερό την Κυριακή όπως κάνω?
πότε θα βγουν τα μικρά?
τι να ταΐζω.?
Σορρυ που ρωτάω αλλά πρέπει να μην κάνω καμιά πατάτα.https://youtu.be/hWSz2tVsA9c
-------------------------
και κάτι ακόμα πόσο καιρό θα κάνω να τα δω?:D

alexis cosmo 21-12-15 00:58

παίδες έχω ένα πρόβλημα με τον πάπυρο.
το ένα από τα 5 κλωνάρια του που βγαίνουν έξω από το νερό έχει κιτρίνισμα τα φύλα του και σιγά σιγά κιτρινίζει μέχρι κάτω
το ένα από τα 5 μόνο είναι έτσι και αρχίζει και ένα δεύτερο να κιτρινίζει τα φύλα του.
Από λίπανση δεν βάζω τπτ
να βάλω κάποιο γενικό λίπασμα? αυτό φταίει?
την λάμπα την έχω αναμένη 9 ώρες είναι 20 w
καμιά ιδέα?

Artemisia 21-12-15 01:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 911501)
παίδες έχω ένα πρόβλημα με τον πάπυρο.
το ένα από τα 5 κλωνάρια του που βγαίνουν έξω από το νερό έχει κιτρίνισμα τα φύλα του και σιγά σιγά κιτρινίζει μέχρι κάτω
το ένα από τα 5 μόνο είναι έτσι και αρχίζει και ένα δεύτερο να κιτρινίζει τα φύλα του.
Από λίπανση δεν βάζω τπτ
να βάλω κάποιο γενικό λίπασμα? αυτό φταίει?
την λάμπα την έχω αναμένη 9 ώρες είναι 20 w
καμιά ιδέα?

Πες μου σε παρακαλώ τι θερμοκρασία έχει το νερό ? Και αν θα μπορούσες και μια φωτό ...

moradin 21-12-15 01:23

Εγώ θα δοκίμαζα ταμπλέτες γιατί ο "πάπυρος" ως υδρόφιλο φυτό τρέφεται από τις ρίζες.

Τάκης 21-12-15 01:28

Το χειμώνα κιτρινιζουν τα φυλλα του, αλλά και τακτικά ο πάπυρος τα ριχνει

Artemisia 21-12-15 01:31

Δεν συμφωνω καθόλου για λίπανση , ειδικά σε πάπυρο , έχω έναν 2 χρόνια και είναι σε ύψος 2,50 μέτρα ...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 911505)
Το χειμώνα κιτρινιζουν τα φυλλα του, αλλά και τακτικά ο πάπυρος τα ριχνει

Αυτο που λέει ο Τάκης τα πιο παλιά κλαδια κιτρινίζουν και χαλάνε , είναι φυσιολογικό επίσης την διαδικασία την επιταχύνει η χαμηλή θερμοκρασία ;)

moradin 21-12-15 01:33

Είναι εντελώς διαφορετικό να το έχεις σε γλάστρα (μέσα στην λίμνη φαντάζομαι) από το να βρίσκεται σε ένα ενυδρείο με τύρφη 3 εκατοστά και χαλίκι, νομίζω.

Τάκης 21-12-15 01:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 911508)
Είναι εντελώς διαφορετικό να το έχεις σε γλάστρα (μέσα στην λίμνη φαντάζομαι) από το να βρίσκεται σε ένα ενυδρείο με τύρφη 3 εκατοστά και χαλίκι, νομίζω.

Ειναι σιγουρα διαφορετικό και δεν γινεται με την ιδια συχνότητα, αλλα γίνεται, επίσης και το καλοκαιρι εχω παρατηρήσει στον δικό μου να κιτρινιζουν κάποια στιγμή φυλλα και να τα ριχνει, σαν να "ξεσταχιαζει". Καποια στιγμή σε αυτου του ειδους τα φυτά, τα φυλλα πεφτουν και φυτρώνουν νεα

moradin 21-12-15 01:40

Αναφερόμουν στην λίπανση, για το εποχιακό κιτρίνισμα οκ, αν και όπως το περιγράφει σαν σάπισμα μου ακούγεται. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε

alexis cosmo 21-12-15 01:41

φώτο θα βάλω το πρωί γιατί τώρα είναι λίγο δύσκολα
η θερμοκρασία σταθερά στους 27 για τους μονομαχους.
το ένα κλαδί έχει χαλάσει μέχρι την βάση του.
Το άλλο στις άκρες των φύλλων του
τα υπόλοιπα καταπράσινα ειναι

Artemisia 21-12-15 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 911511)
φώτο θα βάλω το πρωί γιατί τώρα είναι λίγο δύσκολα
η θερμοκρασία σταθερά στους 27 για τους μονομαχους.
το ένα κλαδί έχει χαλάσει μέχρι την βάση του.
Το άλλο στις άκρες των φύλλων του
τα υπόλοιπα καταπράσινα ειναι

Eντάξει Αλέξη μην σε ανησυχεί καθόλου , απλά ήταν το πιο ηλικιωμένο για αυτό χάλασε ... θα δώσει καινούριο ;) Η θερμοκρασία σου είναι ότι πρέπει για το φυτό :) Διάβασε και αυτό αν θέλεις
http://www.wikihow.com/Care-for-a-Papyrus-Plant
Μην λιπαινεις , σε παρακαλώ , άν σου χαλάσει θα σου στείλω εγώ όσο θέλεις .

Τάκης 21-12-15 02:01

Ποιο άτιμο φυτο απο τον παπυρο δεν υπαρχει, και να θες να τον χαλάσεις δεν χαλαει, για αυτο μην ανησυχεις, κάτι ξερω :)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8_284287_n.jpg

Artemisia 21-12-15 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 911513)
Ποιο άτιμο φυτο απο τον παπυρο δεν υπαρχει, και να θες να τον χαλάσεις δεν χαλαει, για αυτο μην ανησυχεις, κάτι ξερω :)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8_284287_n.jpg

:smt038:smt038:smt038:smt038 Πές τα Τάκη .....οπου βρει φυτρώνει ;)

alexis cosmo 21-12-15 02:59

Καλά αυτό δεν είναι παπυρος είναι ολόκληρη βιβλιοθηκη:D:D:D
τώρα που κιτρίνισε όλο να το κόψω από χαμηλά η να το αφήσω να πέσει μόνο του?
Γιατί φαίνεται κίτρινο μες στην πρασιναδα:smt120
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 911512)
Eντάξει Αλέξη μην σε ανησυχεί καθόλου , απλά ήταν το πιο ηλικιωμένο για αυτό χάλασε ... θα δώσει καινούριο ;) Η θερμοκρασία σου είναι ότι πρέπει για το φυτό :) Διάβασε και αυτό αν θέλεις
http://www.wikihow.com/Care-for-a-Papyrus-Plant
Μην λιπαινεις , σε παρακαλώ , άν σου χαλάσει θα σου στείλω εγώ όσο θέλεις .

ωραίο το άρθρο αλλά τα αγγλικά μου τα χάλασες.
θα βγάλω άκρη παντός.
λίπανση δεν χρειάζεται καθόλου? τραβάει νιτρικά και μπορεί να τραφεί μόνο από εκεί?

Artemisia 21-12-15 03:05

Κόψε το κλαδί όσο πιο χαμηλά μπορείς για να μην σαπίσει μέσα στο ενυδρείο και έχεις άλλα. ... εμένα η άποψη μου είναι ότι δεν θέλει τίποτα ότι χρειάζεται το λαμβάνει από τα περιττώματα των ψαριών; ) Το ειπα κόσμια ;) χάχα χάχα

sarpijk 21-12-15 10:21

παιδια ο παπυρος χωρις πολυ νερο το καλοκαιρι θα αντεξει?

Artemisia 21-12-15 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 911538)
παιδια ο παπυρος χωρις πολυ νερο το καλοκαιρι θα αντεξει?

Ο πάπυρος δεν χρειάζεται να ειναι μέσα στο νερό (σκεπασμένος) για να αναπτυχθεί τα παέι το ίδιο καλά και στο χώμα με μία "νορμαλ" υγρασία . Την ξηρασία δεν την αντέχει αλλά την παρατεταμένη :)

alexis cosmo 21-12-15 22:49

3 Συνημμένο(α)
Να και οι φωτο
φαίνεται πόσο μεγαλώνουν τα άλλα και αυτό κίτρινησε
μάλλον θα ήταν το πιο γερασμένο και χάλασε

Artemisia 21-12-15 22:56

Φυσιολογικό είναι Αλέξη για τον πάπυρο :) απο τότε που τον φυτευσες πρώτη φορά το κάνει ?? Πόσο καιρό τον έχεις ?

alexis cosmo 21-12-15 23:08

Ναι πρώτη φορά.
τον έχω φυτεμένο 2,5 μήνες
από τα αρχικά 3 κλαδάκια έχει βγάλει αλλά 2 πάνω από το νερό και κάτω μεγαλώνουν και άλλα.

Τάκης 21-12-15 23:08

Εισαι μακρια βρε Αλέξη, να ξεριζώσω απο τον δικο μου , αλλα να δω που θα χωρεσει να τον βαλεις :)

Artemisia 21-12-15 23:18

Λοιπόν Αλέξη , επειδή εγω είμαι πιο κοντά την άνοιξη (δεσμευομαι) θα σου στείλω και άλλα φυτα , για τον μονομάχο σου (χωρίς ευρά έτσι δώρο) και μια nymphaea nana (νούφαρο) να μοσχοβολάει ο τόπος ;)
Επειδή πονάω απο το γέλιο ακόμα :D:D:D

alexis cosmo 21-12-15 23:29

Επειδή το ενυδρείο χάνει νερό 10 πόντους από την επιφάνεια οπως γραφω και πιο πανω και θέλει αλλαγή
σήμερα παρήγγειλα τζαμια και την Πέμπτη τα παίρνω
θα γίνει λίγο μεγαλύτερο 90χ40χ 30 υψος
και θα χωράει πιο πολύ μάζα φυτών θα κλέψω όλο τον πάπυρο της μάνα μου από το χωριό θα βάλω και βούρλα και πάπυρο αλλά το νουφαρο θα το τιμούσα πάρα πολύ αν μου το έστελνες και σε ευχαριστώ πολύ.
Και γω θα σου στείλω κάτι σαλιγκαρια που μου χάρησε κάποιο μέλος από εδώ να βάλεις στην λίμνη και να την κάνεις σαλιγκαροτροφειο για έξτρα εισόδημα χαχαχα :D:D

Artemisia 21-12-15 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 911677)
Επειδή το ενυδρείο χάνει νερό 10 πόντους από την επιφάνεια οπως γραφω και πιο πανω και θέλει αλλαγή
σήμερα παρήγγειλα τζαμια και την Πέμπτη τα παίρνω
θα γίνει λίγο μεγαλύτερο 90χ40χ 30 υψος
και θα χωράει πιο πολύ μάζα φυτών θα κλέψω όλο τον πάπυρο της μάνα μου από το χωριό θα βάλω και βούρλα και πάπυρο αλλά το νουφαρο θα το τιμούσα πάρα πολύ αν μου το έστελνες και σε ευχαριστώ πολύ.
Και γω θα σου στείλω κάτι σαλιγκαρια που μου χάρησε κάποιο μέλος από εδώ να βάλεις στην λίμνη και να την κάνεις σαλιγκαροτροφειο για έξτρα εισόδημα χαχαχα :D:D

Nα μην στείλεις τίποτα βρε :) έχω σαλιγκάρια φούλ στις λίμνες ;) όταν το φτιάξεις περιμένω (να το δώ) να σου στείλω ;) Να είσαι καλά :D

alexis cosmo 26-12-15 20:09

2 Συνημμένο(α)
Σήμερα γύρισα από το χωριό με φύλλα μουζμουλιας τα έπλυνα και τα κρέμασα να ξεραθουν θα μπουν στο καινούριο μόλις κοληθει.

Artemisia 26-12-15 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 912109)
Σήμερα γύρισα από το χωριό με φύλλα μουζμουλιας τα έπλυνα και τα κρέμασα να ξεραθουν θα μπουν στο καινούριο μόλις κοληθει.

Για διακόσμηση ?? (δεν ξέρω γι αυτο ρωτάω)

alexis cosmo 26-12-15 20:50

Όχι για να απ ελευθερώσουν τανινες τα φύλα που είναι καλό για τα ψάρια και δίνει την αίσθηση του φυσικού στο ενυδρειο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02483 seconds with 10 queries