Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Κατασκευη ενυδρειου - νεα εμπειρία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83730)

gregkn73 27-02-15 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 877767)
εκανα μετρηση μαγνησιου και το βρηκα στο 900...
αμεσως εκανα μετρηση αλατοτητας και την βρηκα στο 1015...

τι γινεται ?????

και τι κανω??

Αν δεν εριξες κατα λαθος μεσα ολο το νερο τηε αναπληρωσης σου μαλλον λαθος μετρηση πηρες. Ποτε ειχες ξαναμετρησει και ποσο;

mixalakis 27-02-15 22:53

Φοβάμαι οτι την τελευταία φορά που έβαλα νερό κι έκλεισα την αντλία , συνέχισε λόγω υψομετρικης το νερό να τρέχει .... Την αλατοτητα την ειχα μετρήσει πριν μια εβδομάδα .. Αλλα κατι δεν μου πήγαινε καλα τις τελευταίες 2 μέρες , ειδα το σαρκοφυτο κάπως μαζεμένο ... Τα ψάρια απο τη άλλη μέσα στην καλή χαρά.

Το τσεκαρε το ρεφρακτομετρο και καλιμπραρίσμα.

gregkn73 27-02-15 23:00

Καλος ο απεξ, αλλα πρεπει να βαλεις στο προγραμμα τακτικες μετρησεις τουλαχιστων των βασικων στοιχειων, οπως σου εγραψε ο κωστας. Δυστυχως ο απεξ αυτες δεν τις κανει. Αν εισαι σιγουρος γαι τις μετρησεις , βαλε στην αναπληρωση αλμυρο νερο και ετσι θα ανεβει σιγα σιγα η αλατοτητα. Μην την ανεβασεις αποτομα θα ειναι χειροτερα. Οταν θα την φερεις στο 1026 μετρα mg και αναλογως προσθεσε μετα 'η οχι.

mixalakis 27-02-15 23:08

Σε πόσες μέρες θα πρέπει να ανεβεί ;

Δυστυχώς δεν εχω ετοιμάσει την ΑΤΟ ακόμα και γίνονται ολα στο πόδι...

gregkn73 28-02-15 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 877819)
Σε πόσες μέρες θα πρέπει να ανεβεί ;

.

Αν εφαρμοσεις τον τροπο που σου ειπα εξαρτατε απο την εξαμιση που εχεις.

mixalakis 28-02-15 00:48

Και πρόσεχα με την εξάτμιση μην ανεβεί η αλατοτητα και τελικά μου γύρισε ανάποδα ... Πλέον αρχίζω και ζω τον κόσμο του θαλασσινού ....

kostas82 28-02-15 03:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 877587)
αυτά όλα που θα τα διαβάσω....?

τελείωσα με τα τεχνικά θέματα ... σε λίγο θα φτιάχνει αυτόματα και καφέ για την παρέα των ψαριών...οπότε πρέπει να διαβάσουμε για όλα αυτά....πριν μπεί πλεον οτιδήποτε άλλο

με την πρώτη ευκαιρία θα ποσταρω μερικά ωραία αρθράκια :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 877767)
εκανα μετρηση μαγνησιου και το βρηκα στο 900...
αμεσως εκανα μετρηση αλατοτητας και την βρηκα στο 1015...

τι γινεται ?????

και τι κανω??

ανέβασε 1 μονάδα την μέρα μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητο , ρίχνε την ανάλογη ποσότητα αλάτι στο σαμπ αφού κλείσεις την επιστροφή βάλε ένα αντλιακι ή με το χέρι σου ανακατεύεις μέχρι να σπάσει αφού δυαλυθεί εντελώς (στο μισάωρο συνήθως ) άνοιξε την επιστροφή , την επόμενη μέρα το ίδιο , αυτό εφόσον δεν έχεις αναπλήρωση έτσι , Θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη για την λάθος μέτριση γιατί για να πέσει 10 μονάδες η αλατότητα στα λίτρα σου θα έπρεπε να βάλλεις χοντρικά 40 λίτρα γλυκό νερό δηλ το σαμπ σου λογικα αν δεν ξεχύλιζε θα ήταν μέχρι επάνω και πάλι με την εξάτμιση θα ερχόταν στα ισια της αλατότητα

mixalakis 28-02-15 09:54

εχω λιγη μυωπια και μετα απο επανειλημενες μετρησεις η αλατότητα ειναι στα 1019 αρα ειμαι 5 μοναδες κατω απο το 1024 που το ειχα.

η στραβή έγινε με το νερο της οσμωσης....το σαμπ ειναι μεγαλο .... και βρηκα το νερο ψηλα....


θα ημουν υποχρεος αν εβαζες τα αρθρα που λες για το πως δουλευει η χημεια πλεον του reef...


αισθανομαι οτι ειμαι τυφλος και περπαταω σε εναν αυτοκινητοδρομο....

kostas82 28-02-15 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 877852)
εχω λιγη μυωπια και μετα απο επανειλημενες μετρησεις η αλατότητα ειναι στα 1019 αρα ειμαι 5 μοναδες κατω απο το 1024 που το ειχα.

η στραβή έγινε με το νερο της οσμωσης....το σαμπ ειναι μεγαλο .... και βρηκα το νερο ψηλα....


θα ημουν υποχρεος αν εβαζες τα αρθρα που λες για το πως δουλευει η χημεια πλεον του reef...


αισθανομαι οτι ειμαι τυφλος και περπαταω σε εναν αυτοκινητοδρομο....

πρέπει το πίσω μέρος να γυριζει οπότε αυξομειώνει τους βαθμούς του καθενός για να βλέπεις καθαρά , επίσης γύρνα το προς τα φώτα του ενυδρείου και φαίνεται τέλεια η διαχωριστική γραμμή .

Λοιπόν πάρε λίγο Randy χεχε http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...SOTn0YkzrLRzMw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...ZIDDMWJUPEg8eg
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...n1gwUxpCrj5NoA
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...FfGQF8DKJDWWLw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...vUBJJjOG0EUkqw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&..._jFbpYjsKTQp9Q
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...dd9Ph2VACZWaag

mixalakis 01-03-15 10:57

Σημερα είμαστε στο 1020 και η μια γαρίδα κόβει βόλτες ενώ τις τελευταίες 2 μέρες είχε λουφάξει...για να δούμε σημερα και το σαρκοφυτο ....

το θαλασσινο παντως δεν εχει καμια σχεση με το γλυκο... αλλος κόσμος...

Την εχω καταβρει!!!!!!!

kostas82 01-03-15 16:02

πάμε πάμε :D:D

mixalakis 02-03-15 11:14

1 Συνημμένο(α)
κοιταω τις τιμες του PH και βλέπω ότι για 3 ημερες περίπου όπου διαπιστωσα και το πρόβλημα με την αλατότητα είχα κατέβασμα των τιμών. απο χθες εχει επέλθει μια ισορροπία..με την αλατότητα στο 1021

mixalakis 03-03-15 12:42

1 Συνημμένο(α)
παραθέτω την φωτογραφία του sump . ο χώρος που είναι το σκιμερ πιάνει μια μούργα... για την οποία έχω μια ερώτηση ως αρχάριος...
πρέπει να υπάρχει?
αν όχι γιατί υπάρχει ?
κι εφόσον δεν πρέπει να υπάρχει πως την καθαρίζουμε ?
Μπορώ να την προλάβω και να βάλω εκεί μέσα ένα κυκλοφορητή για μια ώρα κάθε μέρα να το κάνει πλυντήριο?

kostas82 03-03-15 13:36

φυσιολογικό είναι , μπορείς στην αλλαγή νερού να την απομακρύνεις σιφωνάροντάς την με ένα λάστιχο κατευθείαν στον κουβα και πέταμα

mixalakis 03-03-15 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 878337)
φυσιολογικό είναι , μπορείς στην αλλαγή νερού να την απομακρύνεις σιφωνάροντάς την με ένα λάστιχο κατευθείαν στον κουβα και πέταμα

αν εχω εναν κυκλοφορητη για μια ώρα καθε μερα να ταρακουνάει το σύστημα θα με βοηθήσει να μην πιανει τόσο πολύ ?

kostas82 03-03-15 14:27

γιατί να το σκορπίσεις ξανά ενώ μπορείς να το αφαιρέσεις από το σύστημα τελείως κρατώντας και τα νιτρικούλια χαμηλά ; άλλοι φτιαχνουν επίτηδες detritus traps :D

pagokoftis 03-03-15 14:42

Δοκίμασε αν θες να βάλεις μια κάλτσα στην επιστροφή από το ενυδρείο και να την καθαρίζεις τακτικά!!

mixalakis 03-03-15 19:58

την επιστροφη δεν την ταπωνω με τιποτα... ας βγαλει και λασπη ....ασε μην γινει καμια στραβη....

θελω να ρωτησω κατι αλλο το οποιο ηταν απιστευτο...

σε μια στιγμη μου λεει η γυναικα μου...παει το ενα ψαρι
κοιταω και βλεπω τον ενα καρδιναλιο ξαπλα στην επιφανεια του νερου να εχει κολλησει στο χτενι..

ω ρε λεω ... παει αυτο ... παω να παρω μια χαρτοπετσετα να μην το δει η μικρη που ειχε κολησει πανω στο ενυδρειο ... και με που τον ακουμπαω πεταγεται και φευγει σφεντονα κατω. αυτο εγινε χθες... σημερα ακομα ζει...


πριν το επεισοδιο ειχε προηγηθει η αλλαγη ενος κυκλοφορητη και το κατα λαθος πουσαρισμα που εκανε το ενυδρειο λιγο πλυντηριο...

Παναγιώτης Κ 03-03-15 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 878347)
άλλοι φτιαχνουν επίτηδες detritus traps :D

τα κοράλια γουστάρουν τρελά όταν αιωρούνται detritus. Χτες που έκανα κάτι εργασίες στο ενυδρείο τα περισσότερα αρπακτικά lps κόντεψαν να σκάσουν απο το τουμπάνιασμα.

Μην σκάς με τα detritus. Σε λογικές ποσότητες είναι κάτι παραπάνω απο ωφέλιμα.;)



Όσο για τον καρδινάλιο, άγνωστη η ψυχή των ψαριών. Ποτέ δεν θα καταλάβουμε πλήρως πως συμπεριφέρονται μερικές φορές.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο κυκλοφοριτής. Οι καρδινάλιοι γενικά είναι απο τα ψάρια σκυλιά. Τις πιο παράξενες δε συμπεριφορές θα τις δεις κατα τη γνώμη μου σε clownfish και ιδιαίτερα σε clarkii, polymnus κλπ...

mixalakis 04-03-15 00:45

Και ο καρδιναλίων ακόμα ζει ....και βασιλεύει ... Περίεργα ψάρια ...συνέχεια ακίνητα ...

1022 η άλατοτητα ... Και ανεβαίνει ...μαζι και το ph..ειναι λογικό?

kostas82 04-03-15 01:11

λογικό , καλά αυτά τα καρδιναλάκια είναι και λίγο τα ζώα μου αργά :D:D

mixalakis 05-03-15 22:37

Τελικά ο καρδιναλίων τα έφτυσε. Τον βρήκα μισό στο πάτο φαγωμένος. Η κατι τον έφαγε η πλήρωσε την χαμηλή άλατοτητα. Ο καρδιναλίων μπήκε στο ενυδρειο οταν ήταν 1018 ....

Παναγιώτης Κ 05-03-15 23:14

Kοίτα, όντως η πυκνότητα ήταν πολύ χαμηλή ακόμα και για fo, και η διακύμανση απο 1018 εως 1022 που είναι τώρα είναι μεγάλη μέσα σε τόσο λίγο χρόνο, αλλά ίσως να μην είναι αυτή η αιτία. Ίσως το ψαράκι να ήταν ήδη ζορισμένο όταν το πήρες και σε συνδιασμό με το "άγουρο" ενυδρείο + την πυκνότητα τα έφτυσε.

ChocolatePuma 06-03-15 08:20

Πρέπει να βρεις ένα σκεύασμα που δεν πουλάνε τα πετ σοπ, αλλα χρειάζεσαι στο θαλασσινό

Λέγεται "grandenius pazienzanius" στα λατινικά
Σε ελεύθερη μετάφραση στα ελληνικα σημαίνει "μεγάλη υπομονή" ;)

mixalakis 06-03-15 12:13

το ενυδρείο είναι πλέον 2 μηνών με όλες τις μετρήσεις για τα ζωντανα σε πολύ καλό επίπεδο. τα άλλο ψαρια πως ζουν και βασιλεύουν ...?

η αλατότητα μου ξέφυγε από το νερό που κατά λάθος μπήκε . η ΑΤΟ τελικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να φτιάχνεται...

ChocolatePuma 06-03-15 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 878782)
το ενυδρείο είναι πλέον 2 μηνών με όλες τις μετρήσεις για τα ζωντανα σε πολύ καλό επίπεδο. τα άλλο ψαρια πως ζουν και βασιλεύουν ...?

η αλατότητα μου ξέφυγε από το νερό που κατά λάθος μπήκε . η ΑΤΟ τελικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να φτιάχνεται...

Αυτο λεω (μην το παρεξηγείς :D)
Πως οι 2 μηνες για το θαλασσινο ειναι σχεδον σαν να ξεκινας σημερα. Δεν ειναι μεγαλο χρονικό διάστημα

Και δεν ειναι θεμα μετρησεων μόνο. Ειναι και θεμα ωριμανσης του βραχου, ρυθμισης σωστής κυκλοφορίας, να βρεις τις σωστές ρουτινες για ταισμα, για αλλαγή νερου κλπ
Ακόμη και η δική σου εμπειρία, αυξάνει όσο περνάει ο καιρός

Στο δικό μου είδα πως όσο πιο αργά εβαζα τα πάντα, τόσο περισσότερο χρόνο έδινα να αναπτυχθεί το συνολο του ενυδρείου

Φιλοσοφική συζήτηση όλα τα παραπάνω : Αλλα γενικά το θαλασσινό θέλει πολύ πιο αργές κινήσεις από το γλυκό

mixalakis 06-03-15 13:29

δεν παρεξηγω τιποτε ... συμφωνούμε απόλυτα ... η μεγαλύτερη ωρίμανση στην λειτουργία αφορά πιο πολύ εμένα παρά το ενυδρείο , απλά θέλω να ξέρω σε ότι γίνεται το γιατί για να μην ξαναγίνει ...

Η αλατότητα επανήλθε και μαζί και το σαρκόφυτο .... βέβαια η γυναίκα μου με περνάει για τρελό γιατί με βλέπει με ενα ματσούκι ( ρεφακτόμετρο) στο μάτι να κοιτάω το φώς ... και η κόρη θέλει να παίξει κι εκείνη και να δει με το δικό της μάτι..:o:o

mixalakis 06-03-15 21:36

1 Συνημμένο(α)
τα φυτα αυτα πανω στον βραχο που ήταν μάλιστα απο την αρχή αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό τι είναι ...?

Παναγιώτης Κ 06-03-15 22:20

Μια καλύτερη φωτό θα βοηθήσει στην ταυτοποίηση.

kostas82 07-03-15 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 878791)
δεν παρεξηγω τιποτε ... συμφωνούμε απόλυτα ... η μεγαλύτερη ωρίμανση στην λειτουργία αφορά πιο πολύ εμένα παρά το ενυδρείο , απλά θέλω να ξέρω σε ότι γίνεται το γιατί για να μην ξαναγίνει ...

Η αλατότητα επανήλθε και μαζί και το σαρκόφυτο .... βέβαια η γυναίκα μου με περνάει για τρελό γιατί με βλέπει με ενα ματσούκι ( ρεφακτόμετρο) στο μάτι να κοιτάω το φώς ... και η κόρη θέλει να παίξει κι εκείνη και να δει με το δικό της μάτι..:o:o

Μηπως κοιτας το φεγγαρι; χαχαχα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03101 seconds with 10 queries