Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   360 Λιτρα Χρυσοψαραδικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78650)

tsala 09-07-16 15:24

Ευχαριστω Θεμη!
Το πρασινο νερο ,ειναι αιωρουμενη αλγη ,και οπως ξερουμε ολοι ,οι αλγες βγαινουν (κυριως) απο εντονο φωτισμο.
Η αιωρουμενη αλγη ειναι απο τις δυσκολοτερες αλγες στο να εμφανιστει ,καθως απαιτει πολυ φως..γι αυτο σπανια την βλεπουμε στα ενυδρεια μας.
Στην περιπτωση μας ευθυνεται ο ηλιος ,επομενως το φως ειναι απλετο... Ειναι μεγαλο προβλημα κυριως στις λιμνες.
Η uv (υπεριωδης ακτινοβολια) μεσω της λαμπας οπου παραγεται (η λαμπα βρισκεται στο εσωτερικο της συσκευης που εχω στην πρωτη φωτο ,απο εκει περναει το νερο μεσω αντλιας) κανει αποστειρωση του νερου και σκοτωνει τους μικροοργανισμους ,επομενως και τους οργανισμους που σχηματιζουν την αιωρουμενη αλγη.
Εχει μικροβιοκτωνα δραση .
Οι αλγες στα τζαμια παραμενουν στην δικη μου λαμπα ,αλλα οπως μου ειπε και η Αρτεμισια ,υπαρχουν και λαμπες οπου εξαφανιζουν και τα αλλα ειδη αλγεων.

delta66 09-07-16 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 953145)
Οι αλγες στα τζαμια παραμενουν στην δικη μου λαμπα ,αλλα οπως μου ειπε και η Αρτεμισια ,υπαρχουν και λαμπες οπου εξαφανιζουν και τα αλλα ειδη αλγεων.

Υπαρχει λαμπα που να αντιμετωπιζει ολες τις αλλες αλγες, εκτος της αιωρουμενης?
Αυτην θα την ηθελα να τη δοκιμασω

Artemisia 09-07-16 15:35

:smt023 Όπως τα είπε ο Γιάννης :D
UV-C Για αιωρούμενη άλγη (clarified)
UV-S Για γενική "αποστείρωση" (sterilizer)
Eγω τις χρησιμοποιώ συνδυαστικά στην Λίμνη και φέτος είναι σαν πισίνα , δεν έχω ίχνος πρασινάδας .
Υ.Γ. : Να το γράφει πάνω η λάμπα αλλιώς μπορεί να σας πουλήσουν την clarified για sterilize ;)

Themis_aqua 09-07-16 16:31

Τωρα μαλιστα κατι μαθαμε σημερα!!Ευχαριστω βρε Γιαννη!Μα διαβαζα κι εγω για φιλτρα με uv λαμπα κι ειχα μεινει με την απορια..Εσενα δηλαδη το βαραει ο ηλιος η ειναι πολυ κοντα σε παραθυρο;
Παντως γενικα Αρτεμισια δε βλεπω να χρησιμοποιουνται οι uv λαμπες η οι sterilize για αντιμετωπιση των αλγεων τουλαχιστον στα ενυδρεια..Οι πιο πολλοι τις βγαζουν απ τα φιλτρα...
Αλλα στην περιπτωση του Γιαννη μεγα διαφορα το πριν με το μετα!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 09-07-16 16:49

Θέμη ακόμα και στις Λίμνες ο κόσμος δεν τις χρησιμοποιεί επειδή δεν είναι καθόλου φθηνές :( Μας έφαγε η κρίση .....
Βέβαια αν ψάξεις θα βρείς οικονομικές λύσεις ;)

tsala 09-07-16 20:20

Θεμη το ενυδρειο ειναι σε εξωτερικο χωρο ,στην αυλη μονοκατοικιας(της γιαγιας μου).
Φυσικα ειναι κατω απο υποστεγο και δεντρο ,αλλα μερικες ωρες ο ηλιος το βλεπει για τα καλα απο το πλαι.
Η uv δεν χρειαζεται για οικιακα ενυδρεια ,αντιθετως ,θα ελεγα πως σε δεξαμενες εξωτερικου χωρου ειναι αναγκαιες ,οχι μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για μολυνσεις των ψαριων ,καθως θα σκοτωσει παθογονους μικροοργανισμους.

Bismakos 09-07-16 23:09

ομορφιες !!!
φτου φτου & σκορδα !!
κουκλια ειναι τα χρυσοψαρα σου και καλοδουλευτος ο νεος σου εξοπλισμος !!!
τα παντα ολα για τα χρυσοψαρα μας:D

καλη συνεχεια

tsala 09-07-16 23:10

να σαι καλα ,ευχαριστω!
τι να κανουμε, προσπαθουμε για το καλυτερο... αν και η λαμπα πιο πολυ για μας μπηκε εδω που τα λεμε :D

Themis_aqua 09-07-16 23:16

Ε και τι να κανεις βρε Γιαννη πρεπει να μας αρεσει κι αυτο που βλεπουμε☺

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 09-07-16 23:22

εννοειται :p
βασικα το θεμα ξεκινησε απο περσυ , μεχρι και τοτε ειχε μια νταλια στα πλαινα του ενυδρειου , οπου ειχε σηκωθει 2 μετρα και το εκριβε.
τον περσινο χειμωνα χαλασε το φυτο και απο τοτε μπλεξαμε:D
ειχα βεβαια παντα ενα θεματακι το καλοκαιρι, παντα πρασινιζε , αλλα οχι αυτο το χαλι :D

odin79 10-07-16 01:08

τουπμανο ειναι!!!ψαρουκλες!!βρε συ μπας και τους πεταει η γιαγια σου κοψιδια?
με γεια h uv Γιαννη το χρειαζοταν(το αισθητικο κομματι)γιατι τα ψαρια ειναι υπεροχα!!!
-------------------------
καπου ειχε παρει το ματι μου οτι η uv επηρεαζουν τα φυτα,οξειδωνουν τα ιχνοστοιχεια(trace elemends) και σιδηρο μπορει να κανω και λαθος ομως

tsala 10-07-16 10:47

Ευχαριστω Γιαννη!
Λες να ριχνει τιποτα;:D:D:D
μπα ,ουτε το καπακι δεν ξερει να ανοιγει:D
Για τα φυτα δεν το εχω ακουσει αυτο ,παντως και να συμβαινει ,μονο το νουφαρο και καποιες ανουμπιες εχω ,που δεν νομιζω να εχουν προβλημα.

tsala 20-09-16 13:40

Την περασμενη βδομαδα ημουν Βεροια..
Ενα βιντεακι απ τα ψαρια...


https://m.youtube.com/watch?v=xQC-D-je6T8


BORKED

Bismakos 20-09-16 17:52

πως το κανουν κεφι το χαιδεμα ρε παιδακι μου...!!!!!:smt007:smt007:smt007
και μετα σου λενε πως δεν νιωθουν...
Μπραβο Γιαννη !!!! φτου φτου σκορδα να τα χαιρεσαι και εμεις μαζι !!!

stanisalus18 20-09-16 18:03

Ψαρουκλες έχεις και εσύ βρε Γιάννο? Πω πω πολύ όμορφα είναι όλα.

Themis_aqua 20-09-16 18:04

.
 
Φοβερο σκηνικο να τα χαιρεσαι!!Το λευκο το θηριο με τις κοκκινες βουλες ολα τα λεφτα!!!:p
Γιαννη ειναι 15 ψαρια μεσα;

Lth1 20-09-16 18:34

Φτου φτου φτου τα σουμπουνκιν για μενα ειναι ολα τα λεφτααα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odin79 20-09-16 18:48

ολα ειναι ενα και ενα!!!καλοζωισμενα

tsoui 20-09-16 19:31

Σαν να τα ακουω.....
Ηρθε ο Γιαννης Ηρθε ο ΓιαννηςΗρθε ο ΓιαννηςΗρθε ο ΓιαννηςΗρθε ο Γιαννης :D
Σκορδα!Χαχα ξεχνιεσαι:D

Τάκης 20-09-16 22:04

Αμα δεν έχετε χρυσόψαρα δεν μπορείτε να καταλάβετε.
Μπράβο βρε Γιάννη με τα όμορφα ψάρια σου :)

tsala 20-09-16 23:07

Σας ευχαριστω ολους!!!
Χαχα, Χρηστο ,θεος!:D ναι ξεχασα τα σκορδα...

http://www.sheblogs.eu/wp-content/up...11/garlics.jpg

Θεμη ναι, ειναι...

Μην κοιτατε τον αριθμο , τα ψαρια ειναι πολλα , ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη!:D

Απλα το ενυδρειο σε αυτην τη φαση ειναι "καταλυμα" ψαριων , μεχρι να κανω επιτελους ενα 220λιτρο που εχω εδω και να φερω 4-5 fancy απο κει..

Τα ψαρια ,θα μεινουν 10-12 εκει.
Σκεφτομαστε και με τον αδερφο μου για αναβαθμιση...τουλαχιστον μελλοντικη..

Κοιτουσαμε ενα μεταχειρισμενο 2.20 χ 50 χ 60 που εχει ενας στην Βεροια ... Αλλα για την ωρα δεν υπαρχει φραγκο:D

Artemisia 20-09-16 23:41

Να τα χαιρεσαι Γιάννη :D αυτα πάντως σε χαίρονται ;)

delta66 21-09-16 01:58

Ετσιιιιιιιιι

tsala 21-09-16 11:24

Thanks!!!:cool:

Lth1 21-09-16 16:20

Δεν μου στελνεις κανα σουμπουνκιν??? :-) :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 21-09-16 19:08

Γιατι εχεις χωρο;:D

Λουκα αν αποφασισω να δωσω καποια (και δεν γινει αναβαθμιση) , θα ειστε οι πρωτοι που θα το μαθετε/δειτε...
Αλλα δυσκολο να αποχωριστω καποιο ψαρι ;)

Lth1 22-09-16 01:10

Θα σου δωσω θα μου δωσεις..!!Δινω κανα 4-5 φανσυ κιολας...για σενα που εισαι και ψυχαρα :-*

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 22-09-16 12:10

Χαχα!! Τι 4-5 ;:D που να τα βαλω ρε συ;:D

Lth1 22-09-16 12:51

Θα βρεις εσυ χωροο :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 22-09-16 14:22

Κατσε , γιατι μου ειπε μια φιλη οτι θελει να δωσει 4 χρυσοψαρα (2 fancy και 2 με μονη ουρα) ..θα σε φορτωσω χαχαχα!
Περιμενω τις επομενες μερες να μου στειλει καμια φωτο ,να τα βγαλω αγγελια ,μηπως βρουμε καποιους με σωστα ενυδρεια να τα παρουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02295 seconds with 10 queries