Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Aσιατικό ενυδρείο με Rasbora espei (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77489)

tsoui 06-03-14 00:43

Αν και εχω στοκαρει τροφες για κανα χρονο :D αν τη πετυχω καπου θα την δοκιμασω, παντως δε βλεπω να την εχει καποιο καταστημα :confused:

stratigos24 06-03-14 00:48

Εγω την ανεφερα μιας και με αυτην παθαιναν τα ιδια με τα ψαρακια σου τα ζεβρα μου...

Θες να τα μπουκωνεις και με αυτην γιαυτο θα την παρεις?:D

http://www.petsupermarket.gr/224/%CE.../nutrafin.html

tsoui 06-03-14 00:54

:D ναι ναι θα τα βγαλω video :D και να φανταστεις πριν τις κοιταγα και δε την εβλεπα δυσκολη η ωρα :D

stratigos24 06-03-14 00:56

Οντως, ειναι μια ωρα δυσκολη...

Τελος να δωσω και κανα αποξηραμενο bloodwarm?

Με την Ηikari tropical micro pellets εχει κανεις εμπειρια?

stratigos24 07-03-14 01:52

Εισαγωγη ψαριων στο ενυδρειο 24/2/14. Αλλαγη νερου (περιπου 15-20 απο τα 60) 2/3/14. Ταισμα κανονικα. Συνεχιζω να μετραω αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα 0.

stratigos24 08-03-14 14:56

Σαν τροφη πως την βλεπετε αυτη της jbl για τα espei μου?

platy 08-03-14 15:01

με τα ιδια λεφτά αγοράζεις 2 κατεψυγμένες απο Αβυσσο,και ταίζεις και καλυτερα ;)

stratigos24 08-03-14 15:05

Σε ευχαριστω Platy αλλα δεν θελω κατεψυγμενες.

Αυτη πιστευεις θα ειναι οκ ή να κινηθω για sera bloodworm ή nutrafin bloodworm?

Απλα σκεφτηκα αυτη γιατι διαβασα οτι εχει και εντομα μεσα. Ακομα μου ειπαν οτι ειναι πολυ καθαρη τροφη εννοοντας χωρις ιχθυαλευρα (αν το λεω σωστα) κλπ.

Aκομα, το μεγεθος της ειναι οκ για τα espei?

ChocolatePuma 08-03-14 15:19

Εφόσον θέλεις αποξηραμενη, τότε εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις τα bloodworms της Sera

Αλλά ο Τάσος έχει δίκιο και δεν βρίσκω λόγω να αποφύγεις την κατεψυγμένη σε σχέση με την αποξηραμένη, αρκεί να ακολουθήσεις σωστή διαδικασία απόψυξης και ταίσματος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70755

stratigos24 08-03-14 15:22

Ειχα κατεψυγμενη στο πρωτο μου ενυδρειο, αλλα απο τοτε που ακουσα οτι απο καποιο πετ σοπ ειχαν παρει καποιες κατεψυγμενες και ψοφισαν ψαρια (τωρα τι ειχε γινει δεν ξερω, ειχαν ληξει? ειχαν ξεπαγωσει και μετα ξαναπαγωσει και χαλασαν?) τις αποφευγω.

kgf12345 08-03-14 15:26

απο οσες αντιστοιχες εχω δοκιμασει,της σερα ειναι μακραν η καλυτερη.
τη jbl δεν την εχω δοκιμασει να πω την αληθεια,αλλα δεν τη δοκιμασα γιατι οσες φορες εχω παρει αλλες τοχω μετανιωσει και μετα πηγαινω και ξαναπαιρνω τη σερα.

συμφωνω για τις κατεψυγμενες,καλο θαναι να εχεις μια τουλαχιστον.δεν συγκρινεται το αποξηραμενο με το "φρεσκο"-νωπο.

μπορεις να παρεις αρτεμια αν δε θες παλι σκουληκι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 825970)
Ειχα κατεψυγμενη στο πρωτο μου ενυδρειο, αλλα απο τοτε που ακουσα οτι απο καποιο πετ σοπ ειχαν παρει καποιες κατεψυγμενες και ψοφισαν ψαρια (τωρα τι ειχε γινει δεν ξερω, ειχαν ληξει? ειχαν ξεπαγωσει και μετα ξαναπαγωσει και χαλασαν?) τις αποφευγω.

θα ειχαν ξεπαγωσει μαλον.ειναι επικινδυνες αν ξεπαγωσουνε.

stratigos24 08-03-14 15:28

Ποιες εχεις δοκιμασει?

Για τις κατεψυγμενες που λες αρτεμια ειχα τοτε που λεω σε κατεψυγμενη..

kgf12345 08-03-14 15:34

εχω δοκιμασει ocean nutrition,omega one,osi(αν θυμαμαι καλα) και tropical.ισως ναναι κιαλλη μια ακομα που δεν θυμαμαι.

μια που την ετρωγαν με ορεξη οι μονομαχοι στη λιμνη μου ητανε
αυτη http://aquario.gr/frontida/fish-food...l#.UxscU6PNuUk

αλλα δεν εχεις betta,οποτε σχετικα ειναι ολα...

stratigos24 08-03-14 15:39

Α, εγω ελεγα απο αποξυραμενα σκουλικια τι εχεις δοκιμασει.

kgf12345 08-03-14 15:44

για αποξηραμενα σκουλικια μιλαω κιεγω:D

stratigos24 08-03-14 15:45

A, ok πασο... Δεν ηξερα οτι ολες βγαζουν..:)

kgf12345 08-03-14 15:46

οι περισσοτερες αποτι ξερω.
μαλιστα ενα σχετικο θεμα ειχα ανοιξει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77428

stratigos24 08-03-14 16:06

Βασικα λογικο να βγαζουν ολες οι εταιρεις, μιας και πρεπει να εχουν ποικιλια για ολα τα ψαρια.

Eιδα και το θεμα σου.

Mε βαση αυτα που γραφουν για την τροφη της jbl τι εχουμε να πουμε σε σχεση με τις sera?

Jbl novofil:

Αναλυτικά συστατικά (%):
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 55.00%
Ακατέργαστο λίπος: 13,00%
Ακατέργαστη ίνα: 7,00%
Ακατέργαστη τέφρα: 9,00%

Πρόσθετα:

Έντομα: 100,00%


Sera:

Ποιοτική ανάλυση : Ακατεργαστη πρωτεϊνη 59%
Ακατέργαστα λιπαρά 6,1%
Ακατέργαστες ίνες 3,7%
Υγρασία 7,8%
Ακατέργαστη τέφρα 8,2%

kgf12345 08-03-14 19:33

περισσοτερη πρωτεινη,λιγοτερο λιπαρη η σερα.
επισης εχω την εντυπωση πως ισως ειναι λιγοτερο επεξεργασμενη η επεξεργασμενη διαφορετικα,και ισως αυτο να εξηγει την υπαρξη περισσοτερης πρωτεινης σε σχεση με τις υπολοιπες.
χωρις να εχω διαβασει κατι σχετικο,μια εικασια κανω...
τωρα ποση διαφορα θα δεις στα ψαρια,ειναι αλλο θεμα.
παιζει και απο ψαρι σε ψαρι.μπορει εσυ να τη ριξεις και να μην τη θελουνε.
αυτη ειναι απλα μια παρατηρηση που εκανα εγω στα δικα μου ψαρια.
απλα η σερα ειναι δοκιμασμενη κατα καποιο τροπο και ξερουμε τι παιζεται.

stratigos24 09-03-14 15:20

Πηρα σε ενα πετ σιτυ και ειχε και την σερα και την jbl. Σκεφτηκα να παρω την σερα 50ml και την jbl 100 (δεν βγαινει 50). Μετα ομως λεω, γιατι να παρω 2 ιδιες τροφες (απλα ελεγα να δω ποια θα φανε πιο καλα, σαν πειραμα). Πηρα την novofil που σε λιγο θα τους την δωσω να δουμε... Αν δεν πολυ τρελαινονται ή δεν την φανε, ισως τοτε δοκιμασω και την sera να δουμε..
-------------------------

Mολις τους την εριξα και ευτυχως για μενα, την εφαγαν σαν τρελα!:-)
-------------------------
Και με χαροποιησε μια συμπεριφορα που ειχαν σε 2 ψαρια (μετα το ταισμα). Εκαναν οπως στο βιντεο αυτα τα 2: http://www.youtube.com/watch?v=1NKkcZeuv6Q

Ακριβως αυτο που κανουν στο 1:43 - 1:54. :D :D :D
-------------------------
Ακομα θελω να μου πειτε αν υπαρχει περιπτωση να φανε καποιο σκουλικι και να δυσκολευτουν να φανε το ''κουκουλι'' του (θα δειτε βιντεο για να καταλαβετε). Οταν ταισα το novofil ενα ψαρι ειχε ενα σκουλικι στο στομα του πολυ ωρα και σιγα σιγα το εβαζε μεσα. Οταν το εβαλε τελειος μεσα, δεν κολυμπαγε οπως τα αλλα, αλλα καθοτανε σε ενα σημειο και ανοιγοκλεινε το στομα σταθερα πολλες φορες, σαν να ειχε παραφαει, φουσκωσει, το ειχε δυσκολεψει η τροφη κλπ... Ετσι εκατσα και το παρακολουθησα. Ηταν ολο σε ενα σημειο πιο πολυ και εκανε τα παραπανω που ειπα. Καποια στιγμη, βγαζει παλι εξω σχεδον οσο σκουλικι ειχε φαει και παλι το μασουλαγε (αυτο που εβγαλε απο το στομα του ηταν σε λιγα σημεια πλεον σκουρο και το υπολοιπο ηταν σαν διαφανο). Μετα περναει ενα μεγαλυτερο ψαρι και του το αρπαζει. Αυτο με τη σειρα του, το εβαλε ολο μεσα στο στομα και παλι σαν να μασουλαγε και αυτο οπως πριν το αλλο, ωσπου καποια στιγμη βγαζει μονο ενα διαφανο (σαν σκουλικι στο σχημα) ''κουκουλι'' (χωρις κανενα σκουρο στιγμα πλεον πανω του) το οποιο θα δειτε οπως ειπα στο βιντεο και στο τελος το ρουφαει το φιλτρο. Ειναι λογικο?

Βαλτε 720 ή 1080p για καλυτερη ποιοτητα: http://www.youtube.com/watch?v=RQloa...ature=youtu.be

-------------------------

Mετα το ανοιγμα αυτων των jbl novofil bloodworm (και της sera πχ), που τα φυλαμε? Σε ψυγειο ή εκτος?

Και ακομα, καταλαβε κανεις τιποτα στο παραπανω βιντεο για το ''κουκουλι'' που λεω?

kgf12345 09-03-14 16:30

φυλαξη οπως ολες οι τροφες.ξηρο,δροσερο και σκιερο μερος.η αυξημενη υγρασια στο ψυγειο θα τις χαλασει πιο γρηγορα.

κουκουλια δεν εχουνε τα bloodworms.αποσο ξερω τουλαχιστον.
αυτο που ειδες ητανε μαλον καποιο σκουληκι που ετυχε να γινει ετσι κατα την επεξεργασια τους κλπ.απλα δεν το θελανε και το εφτυναν.

stratigos24 09-03-14 17:20

Ok, σε τετοιο μερος τις εχω τις τροφες.

Το βιντεο το ειδες? Βρηκα και αλλο ενα τετοιο κουκουλι σε ενα ξυλο πανω ειχε πιαστει. και κανενα σκουλικι δεν ηταν ετσι εξαρχης, ειμαι σιγουρος. Και οταν το τρωγανε αυτα τα 2 ψαρια, ηταν σκουρο στην αρχη και οσο το μασουλαγαν τοσο γινοτανε διαφανο..

kgf12345 09-03-14 17:26

βρε ενταξει,αλλα δεν ειναι κουκουλι.κιεγω εχει τυχει να δω ετσι και με αποξηραμενα κ με κατεψυγμενα.
καμια φορα μενει μονο μονο μια εξωτερικη λεπτη μεμβρανη σαν επιδερμιδα του σκουληκιου,ενω εχουν φαει-ρουφηξει το υπολοιπο.
το ειδα το βιντεο ναι;)

stratigos24 09-03-14 17:31

Ναι, αυτο λεω.

Οποτε ειναι οκ.

stratigos24 13-03-14 20:19

7 Συνημμένο(α)
Μερικες σημερινες φωτο απο τα ψαρακια...

stratigos24 22-03-14 22:27

Μετα απο σχεδον ενα μηνα με τα ψαρακια, βαζω ενα βιντεακι που τα τραβηξα πριν λιγο.

720 ή 1080p για καλυτερη ποιοτητα. https://www.youtube.com/watch?v=2GnJKhzAsMg

kgf12345 23-03-14 01:08

Πολυ ομορφο ειναι το ενυδρειο και ας ειναι και μινιμαλ η διακοσμηση απο φυτα.
το ποσο αρεσει στα ψαρια δεν ξερω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

παντως,φαντασου το με λιγα φυτα ακομα οχι απαραιτητα πολλα,και ενα ζευγαρι ραμιρεζι....
εκει μεσα θα δειχνανε απιστευτα τα ραμ:p
παντως ειναι πολυ ομορφο:)

stratigos24 23-03-14 05:17

Nα εισαι καλα Γιωργο.

Για το ποσο αρεσει στα ψαρια, πραματικα δεν το ξερω. Βλεπω να μην φοβουνται, να εχουν τα χρωματα τους και γενικα η κατασταση τους να ειναι αψογη. Ακομα βλεπω αρκετες φορες τετοια παιχνιδια (οπως εχω γραψει και πιο πανω) σαν αυτο στο βιντεο απο το λεπτο 1:43 εως το 1:54, που φανταζομαι δειχνει οτι νοιωθουν μια αλφα ασφαλεια και ισως ''καλοπεραση''.

Για αλλο ψαρι μαζι τους ακομα δεν το σκεφτομαι. Στο μελλον δεν ξερω, αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο που εχω και βλεπω μεχρι στιγμης.

Για φυτα, το μονο που μου περναει καμια φορα ειναι να βαλω καποιο επιφανειας, αλλα δεν ξερω... ισως καποια στιγμη βαλω.

stratigos24 02-04-14 17:56

.....Τι κανουμε οταν τα ψαρια μας πλεον σνομπαρουν για καποιο λογο την τροφη που τους δινουμε?

Εξηγω: Τα espei μου παντα ετρωγαν με μεγαλη ορεξη τις 2 ocean nutrition (μια community και μια σπιρουλινα) που ειχα παρει αρχικα και μετα εφαγαν και μια χαρα μια jbl novofil αποξηραμενο σκουλικι που πηρα στη συνεχεια για ποικιλια. Ομως εδω και 5 μερες φτυνουν τις ocean. Τρωνε το novofil μονο και αυτο ομως δεν μπορει να ειναι βασικη τους τροφη. Πηρα πριν λιγο μια nutrafin max small micro granules και δεν την εφαγαν. Πηρα και ενα bloodworm της sera και το εφαγαν.

Τι κανω?

Παιζει να υπηρξε καποια γεννα, να φαγαν γονο και ολα να τους κακοφαινονται?

delta66 02-04-14 18:03

Παζει κι αυτο με το γονο, παιζει να βρηκαν κανα σκουληκακι στο ενυδρειο, παιζει να μπαγιατεψε η ON και να γινει στη συνεχεια και με τη JBL το ιδιο, παιζει η nutrafin να ειναι μεν φρεσκια (ειδες πιστευω ημερομηνια ληξης) αλλα να μην τους αρεσει, το κυριοτερο που παιζει ειναι να ειναι χορτατα για καποιο λογο, αφου αν πειναγαν θα ετρωγαν και την αμμο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02760 seconds with 10 queries