Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Νέο Ξεκίνημα μετά από χρόνια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74255)

delta66 26-10-13 01:54

Ειναι λιγη η τυρφη για τα λιτρα και παραλληλα πολυ σκληρο και αλκαλικο το νερο σου.
-------------------------
Δες κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363

mixalhs89 26-10-13 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795174)
Ειναι λιγη η τυρφη για τα λιτρα και παραλληλα πολυ σκληρο και αλκαλικο το νερο σου.
-------------------------
Δες κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363

Μα εάν δεν κάνω λάθος για τα 25λίτρα δεν είναι περίπου 20 γραμμάρια αφού για τα 100λίτρα είναι 200ml; με βάση αυτό το άρθρο έκανα τον υπολογισμό.

delta66 26-10-13 02:05

Προσεξε τα Bold
Παράθεση:

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).
Εγω σε 150 λιτρα νερο με pH6.5, GH4, ΚΗ3 (εβαζα μιξη βρυση ΑΟ μεσα στο βαρελι) εβαζα και 1 λιτρο τυρφη για να πεσει χαμηλα (5) το pH
(ομως οχι σε φουλ δραση, αφου αλλαζα τη μιση καθε 15 μερες και ουσιαστικα την αφηνα ενα μηνα να δουλευει)

Αυτες οι αναλογιες παιζουν αναλογα τα λιτρα του νερου, τη δυναμη του φιλτρου, τη σκληροτητα του νερου του καθενος κλπ
Γιαυτο λεω δεν υπαρχει δοσολογια συγκεκριμενη.
Δεν σου κανει δουλεια?
Διορθωνεις δοσολογια, ή/και βαζεις πιο δυνατο φιλτρο . Και φυσικα περιμενεις και 3-4 μερες τουλαχιστον για να δρασει (συνηθως)

mixalhs89 26-10-13 02:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795178)
Προσεξε τα Bold
Εγω σε 150 λιτρα νερο με pH6.5, GH4, ΚΗ3 (εβαζα μιξη βρυση ΑΟ μεσα στο βαρελι) εβαζα και 1 λιτρο τυρφη για να πεσει χαμηλα (5) το pH
(ομως οχι σε φουλ δραση, αφου αλλαζα τη μιση καθε 15 μερες και ουσιαστικα την αφηνα ενα μηνα να δουλευει)

Αυτες οι αναλογιες παιζουν αναλογα τα λιτρα του νερου, τη δυναμη του φιλτρου, τη σκληροτητα του νερου του καθενος κλπ

Μάλιστα άρα να προσθέσω και άλλη τύρφη. Να ρωτήσω κάτι πέρα από τις ειδικές κάλτσες ή καλτσόν υπάρχει άλλη λύση; γιατί εάν την βάλω χύμα έχει πρόβλημα το φίλτρο επειδή πηγαίνει στην φτερωτή.

delta66 26-10-13 02:10

Καλτσον.
Οχι διχτυωτο και φευγει απο μεσα η τυρφη.

mixalhs89 26-10-13 02:11

οκ έγινε. επίσης παρατήρησα ότι εάν βγάλω το σφουγγάρι (που το έχω κόψει σχεδόν στην μέση) πέφτει πολύ η ροή του φίλτρου. για ποιόν λόγο;

delta66 26-10-13 02:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 795181)
οκ έγινε. επίσης παρατήρησα ότι εάν βγάλω το σφουγγάρι (που το έχω κόψει σχεδόν στην μέση) πέφτει πολύ η ροή του φίλτρου. για ποιόν λόγο;

Οριστε?
Ποιο σφουγγαρι κι απο που?
Απο το φιλτρακι της τυρφης?
Το εχεις αφησει μεσα? :smt019

Αλλα και παλι τι ειναι ουτο παλι? πεφτει η ροη αν βγαλεις το σφουγγαρι?
Πρωτη φορα το ακουω. :smt119
Μηπως παει και χωνεται κανενα κομματι απο το καλσον στη φτερωτη? ή εχει μπει κανενα κοκος απο τυρφη?

mixalhs89 26-10-13 02:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795182)
Οριστε?
Ποιο σφουγγαρι κι απο που?
Απο το φιλτρακι της τυρφης?
Το εχεις αφησει μεσα? :smt019

Αλλα και παλι τι ειναι ουτο παλι? πεφτει η ροη αν βγαλεις το σφουγγαρι?
Πρωτη φορα το ακουω. :smt119
Μηπως παει και χωνεται κανενα κομματι απο το καλσον στη φτερωτη? ή εχει μπει κανενα κοκος απο τυρφη?

ναι από το φιλτράκι εννόω το σφουγγάρι, δυστύχως το μόνο που είχα είναι ένα μπουγκι, σαν τούλι που είναι αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλο. μπορεί να είχε μπει στην φτερωτή κόκος όταν το είχα δοκιμάσει αλλά δεν είμαι και σίγουρος για να πω την αλήθεια μου, θα το ξαναδοκιμάσω για σίγουρα. να το βγάλω και αυτό το μικρό σφουγγαράκι που είχα αφήσει;

delta66 26-10-13 02:32

Βγαλτο, βαλε σε καλσον οση τυρφη χωραει, χωρις να το στουμπωσεις ομως και γινει πετρα η τυρφη με το νερο και βαλτο να δουλεψει. Λιγο χαλαρη η τυρφη μεσα στην καλτσα, οχι τουβλο. Να πλαθεται με το χερι η καλτσα με την τυρφη.
Υπαρχει περιπτωση ομως (δεν το ξερω το φιλτρακι) να χρειαζεται μια λεπτη φετα σφουγγαρι πανω πανω, για να προστατευει τη φτερωτη απο καλσον κλπ

mixalhs89 26-10-13 02:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795185)
Βγαλτο, βαλε σε καλσον οση τυρφη χωραει, χωρις να το στουμπωσεις ομως και γινει πετρα η τυρφη με το νερο και βαλτο να δουλεψει.
Υπαρχει περιπτωση ομως (δεν το ξερω το φιλτρακι) να χρειαζεται μια λεπτη φετα σφουγγαρι πανω πανω, για να προστατευει τη φτερωτη απο καλσον κλπ

ok έγινε. ευχαριστώ και πάλι πολύ και θα επανέλθω με εξελίξεις.

delta66 26-10-13 02:38

Αντε καλη επιτυχια.
Χαλαρα μη τρελαινεσαι.

Μη κανεις αποτομες μεταβολες στις παραμετρους του ενυδρειου, ακομα κι αν ειναι προς τις ιδανικες τιμες.

mixalhs89 26-10-13 05:09

Εννοείται αυτό γι'αυτο θα κάνω μικρές αλλαγές αλλα πιο συχνές ώστε να μην επηρεάζω πολύ τις συνθήκες.
-------------------------
Τελικώς μάλον θα είχε μπει κάτι στην φτερωτή και είχε περιορίστει η ροή, έβαλα και άλλη τύρφη και απλά πρόσθεσα πάνω πάνω κάτω από την φτερωτή μια λεπτή επίστρωση από σφουγγάρι. περιμένω να δω τα αποτελέσματα.

mixalhs89 27-10-13 21:12

Σας έχω κουράσει και το ξέρω, λοιπόν ενώ ph kh gh πέσανε δηλαδή το kh και το gh φτάσανε 4 και 7 αντίστοιχα σήμερα πριν κάνω την αλλαγή νερού (την οποία τελικά και δεν έκανα) έκανα μέτρηση αμμωνίας η οποία βγήκε στα 8 ppm, είχα διαβάσει ότι μπορεί να ανεβάσει αλλά δεν περίμενα τόσο. Το νερό αυτό σώζεται με prime ή πέταμε κι χρησιμοποιώ άλλο;

nazgul 27-10-13 21:47

8ppm? Τι, ποντικος ψοφησε στο βαρελι σου? :D

Κατι δεν παει καλα σιγουρα. Το νερο το πετας εννοειται.

mixalhs89 27-10-13 21:57

Έλα ντε; και να ταν μόνο ποντικός; τίποτα μεγαλύτερο μήπως ήταν... χαχααχα.. το θέμα είναι τώρα θα δουλέψει τόσο καλά η τύρφη και θα μου κατεβάσει τις τιμές πάλι στα ίδια επίπεδα ή μια τρύπα στο νερό;

nazgul 27-10-13 22:00

Ποια τυρφη πηρες?

mixalhs89 27-10-13 22:02

της sera

delta66 27-10-13 23:19

Οτι ειναι να βγαλει απο αμμωνια, το βγαζει στην αρχη.
Μετα δεν βγαζει.
Εγω την εβαζα με λιγο νερο τη φρεσκια τυρφη, την αφηνα να γυριζει μια μερα, πεταγα τι νερο αυτο και εβαζα φρεσκο και δεν ξαναβγαζε, αλλα μετα το σταματησα γιατι δεν μου εβγαζε πολυ αμμωνια και το πεχα ηταν πολυ χαμηλο.

Πεχα ποσο εχει?

mixalhs89 28-10-13 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795618)
Οτι ειναι να βγαλει απο αμμωνια, το βγαζει στην αρχη.
Μετα δεν βγαζει.
Εγω την εβαζα με λιγο νερο τη φρεσκια τυρφη, την αφηνα να γυριζει μια μερα, πεταγα τι νερο αυτο και εβαζα φρεσκο και δεν ξαναβγαζε, αλλα μετα το σταματησα γιατι δεν μου εβγαζε πολυ αμμωνια και το πεχα ηταν πολυ χαμηλο.

Πεχα ποσο εχει?

Είχε φτάσει γύρω στο 7.2 - 7.5.
-------------------------
Το θέμα μου είναι θα ξανά φτάσει σ'αυτά τα επίπεδα ή μπα;

nazgul 28-10-13 00:13

Φυσικα και θα φτασει. Παντα την ιδια αποδοση εχει η τυρφη, αρκει να ειναι ιδια ποικιλια.

mixalhs89 28-10-13 12:32

Άντε μακάρι γιατί έχω ψιλο αγχωθεί, ειδικά μετά την σημέρινη απώλεια που είχα.
-------------------------
Στις 14 ώρες που δουλεύει τώρα το καινούργιο νερό στο βαρέλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει έστω κάποια μεταβολή του νερού στο ph; γιατί έκανα μέτρηση και το ph βγήκε 8,4. :(

mixalhs89 30-10-13 03:25

Ερώτηση 1η: Είναι δυνατόν το ph στο βαρέλι με την τύρφη να έπεσε και μετά από κάποιες ώρες να ξανά ανέβηκε; γιατί εγώ θα πάω να τρελαθώ.
Ερώτηση 2η: Τελικώς, πήρα αντίστροφη όσμωση με τα χίλια ζόρια αλλά τα κατάφερα(δεν την έχω παραλάβει ακόμα όμως), τι πίστευετε ότι είναι προτιμότερο; να την συνδιάσω με τύρφη;

nazgul 30-10-13 20:40

1. Αν εχασε τη δραση της μπορει. Αλλα ειναι φρεσκια σχετικα, αν δεν κανω λαθος. Εκτος αν η ποιοτητα της δεν ειναι καλη.

2. Η τυρφη ειναι χρησιμη μαζι με την οσμωση, αν θελεις να πεσει αρκετα το ph. Οπως και τα φυλλα catappa, σε μικροτερο βαθμο.

Αναλογα ποσο θελεις να αλλαξεις το νερο σου. Μπορεις, βεβαια, σταδιακα να αλλαξεις την αναλογια νερου βρυσης/οσμωσης, παρακολουθωντας τις αλλαγες. Το ph δεν θα πεσει ιδιαιτερα απο την αρχη, αλλα gh και kh (που θελεις να πεσει αρκετα για να μειωθει το ph), θα μειωνονται. Απο εκει και περα, πραττεις αναλογως.

mixalhs89 30-10-13 20:57

Βασικά επειδή νομίζω έχεις τα τεστ της api, το high range ph μου βγάζει ψιλό κόκκινο χρώμα πάνω σε ασπρο χαρτί πάντα. έχεις ιδέα τι μέτρηση είναι αυτή;

nazgul 30-10-13 21:51

To χαρτακι δεν το εχεις? Το lοw range εχω μονο της api. Αλλα το κοκκινο ειναι προς 7.8-8, googlαροντας.

Τις σκληροτητες να παρακολουθεις στενα, απο εκει θα καταλαβεις τι γινεται. Απο το kh συγκεκριμενα.

mixalhs89 30-10-13 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 796173)
To χαρτακι δεν το εχεις? Το lοw range εχω μονο της api. Αλλα το κοκκινο ειναι προς 7.8-8, googlαροντας.

Τις σκληροτητες να παρακολουθεις στενα, απο εκει θα καταλαβεις τι γινεται. Απο το kh συγκεκριμενα.

οκ απλά το βλέπω πορτοκαλί στο χαρτάκι και όχι κόκκινο γι'αυτό ψαχνόμουν. ευχαριστώ πολύ.

nazgul 30-10-13 22:10

Βασικα τωρα που το ξαναβλεπω σε φωτογραφιες, δεν φαινεται πουθενα κοκκινο στο χαρτακι.

mixalhs89 30-10-13 22:16

Τι να πω.... με τις τετρα μου βγαίνει 8.0 αλλα η τετρα πάει ανα 0.5 .

nazgul 31-10-13 21:34

Περα απο το ph, τις σκληροτητες τις παρακολουθεις στενα? Απο εκει θα βρεις καλυτερη ακρη, παντως.

mixalhs89 31-10-13 21:56

Ναι αμέ κυρίως την kh παρακολουθώ η οποία έπεσε στο 7 από 10 που είναι η βρύση. λογικά μέχρι το σάββατο θα έρθει και η αο να δούμε τι θα κάνει κι εκείνη.
-------------------------
Χοντρικά τι ph να περιμένω;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02584 seconds with 10 queries