Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Ξανα απο το 0 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68980)

tsala 29-11-14 11:52

κουκλια Χρηστο ολα τους!
να τα χαιρεσαι!

tsoui 02-12-14 01:39

Thanks ειναι αρρωστια τα ατιμα ,αν και πιστευω οτι δε θα τα εχω για πολυ ακομα εχω την εντυπωση οτι δυστηχως ερχεται το πληρωμα του χρονου.......

tsala 02-12-14 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 865271)
Thanks ειναι αρρωστια τα ατιμα ,αν και πιστευω οτι δε θα τα εχω για πολυ ακομα εχω την εντυπωση οτι δυστηχως ερχεται το πληρωμα του χρονου.......

Γιατι το λες αυτο? :confused:
τα βαρεθηκες? θελεις να πας σε κατι αλλο?

Dimis 02-12-14 15:08

Mαλλον εννοεί οτι τα εφαγαν τα ψωμια τους...

tsala 02-12-14 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 865304)
Mαλλον εννοεί οτι τα εφαγαν τα ψωμια τους...

ελα ρε Δημητρη, ποια ψωμια τους? ποσο καιρο τα εχει, σιγα...

tsoui 02-12-14 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 865303)
Γιατι το λες αυτο? :confused:
τα βαρεθηκες? θελεις να πας σε κατι αλλο?

Οχι βρε Γιαννη τρελαθηκες :):D βαριεσαι τετοια μουτρα?
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 865304)
Mαλλον εννοεί οτι τα εφαγαν τα ψωμια τους...

Αυτο ακριβως αρχισε η αντιστροφη μετρηση

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 865305)
ελα ρε Δημητρη, ποια ψωμια τους? ποσο καιρο τα εχει, σιγα...

Πλεον αισιως 16 μηνες αλλα οχι για πολυ ακομα δυστηχως, απο οτι βλεπω και στο seriously fishy μιλαει για 12 με 18 μηνες ζωης (παλι δικιο εχουν γαμωτο) καπου αλλου εχω διαβασει οτι ζουν γυρω στους 8 μηνες στη φυση δε θυμαμαι που ομως.... (αν και νομιζω μιλαγε για θυληκα)

tsala 05-12-14 02:03

Εχω θυληκο 2 χρονια , το πηρα απο azores τετοια εποχη το 12 κι ακομα το βλεπω γερο και δυνατο.. ακομα ζευγαρωνει..εστω την ζευγαρωνουν :D
Ηταν μικρη οταν την πηρα.. υπολογιζω 2-3 μηνων ..
αρα κοντευει τα 2,5 χρονια...και βλεπουμε ;)

tsoui 05-12-14 14:12

Χαχαχαχ μεγαλοκοπελα δηλαδη να σου ζησει!!!!
Απλα τωρα τελευταια εχω χασει 2 ακομα θυληκα με τα ιδια συμπτωματα με την νελι που ηταν πιο χαμηλα γ€Šιεραρχικα》 και τα αρσενικα τις ετρεχαν ασταματητα στην κυριαρχη €‹δεν περναν αυτα ζευγαρωνει οποτε θελει κυρια δηλαδη χαχα
Επισης εχω χασει κανα μηνα τωρα και τον κυριαρχο αρσενικο του κοπαδιου που ζευγαρωνε ασταματητα ελεγα μπας και κρυβεται αλλα οταν τα ταιζω θα ερχοταν πιστευω ,οποτε εχ καταληξει στο αυθαιρετο προσωπικο συμπερασμα οτι μαλλον γερασαν πια και αφηνουν χρονους σιγα σιγα

tsala 05-12-14 14:42

Ισως Χρηστο και να ειναι ετσι..τι να πω..
πιστευω παντως οτι "τραβανε" και καποια παραπανω απ οτι λεει η βιβλιογραφια..
ο κυριαρχος αρσενικος μου ειναι κι αυτος 1,5-2 χρονων περιπου.
το υπολλοιπο κοπαδι ειναι πιο νεαρα κοντα στον χρονο + και το γιο της 2.5χρονης :D που ειναι 8 μηνων τωρα.
αυτον εχω περιεργια να δω ποσο θα φτασει:o

tsoui 16-12-14 20:45

Μια τελευταια φωτο με το manado μεσα ,μετα τις γιορτες παμε για άλλο υπόστρωμα που επιτελους θα εχω και χρονο να το αλλαξω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps92ff9d03.jpg

manos76 17-12-14 09:44

Πάρα πολύ όμορφα!!! να τα χαίρεσαι!!!

περιμένουμε της αλλαγές...

tsoui 01-01-15 18:42

Σε ευχαριστω οι αλλαγες βλεπω να αργουνε με τον καιρο που κανει γιατι πιστευω η μποχα θα είναι απιστευτη ,οποτε ανοιχτα παραθυρα με αυτές τις θερμοκρασίες δυσκολο οποτε οταν μαλακωσει λιγο ο καιρος θα γινει η δουλεια ,εντωμεταξυ τρώγομαι με τα ρουχα μου γιατι εχω τα σακια και τα κοιταω :cool:
Και η προχθεσινη ανακαλυψη που τελικα δεν είναι η μονη σημερα βρηκα άλλο ένα :smt020 η nymphae τελικα κανει πολύ δουλεια στην προστασια με τα φυλλα της ελπιζω να τα καταφερουν όπως επισης και το θυληκο που του εκανα <<επεμβαση>> σημερα προς το παρον δειχνει ενταξει!!!
Καλη χρονια σε ολους!!!!
BORKED

sarpijk 01-01-15 21:29

Καλη χρονια καταρχην θα ηθελα να ρωτησω κατι για τα Pistia που βλεπω σε σενα οτι πανε πολυ καλα.

Σε εμενα δε προχωρανε και πιστευω φταει που εχω καπακι στο ενυδρειο και εξατμιση λογω διαφορας θερμοκρασιας ενυδρειου με θερμοκρασια δωματιου. (ενυδρειο τρεχει στους 24). Λογω εξατμισης τα φυλλα των pistia βρεχονται απο τις σταγονες.

Εσυ δεν εχεις το ιδιο προβλημα?

tsala 01-01-15 23:01

Χρηστο να σου ζησουν τα μικρα!!! Εγω την εχω βγαλει την πιστια δεν αντεχα να μαζευω τα κοτσανια της που σκορπιζαν σε ολο το ενυδρειο. Τωρα δουλευω κερατοφυλλο. Αν και πρεπει να βρω κοριτσια γιατι εχω μονο δυο

Anna10 02-01-15 12:49

Να σου ζησουν Χρηστο και Καλη Χρονια να εχουμε με περισσοτερα γερτρουδια.

stratigos24 02-01-15 20:53

Να σου ζησουν!

Καλη Χρονια!

tsoui 02-01-15 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 868674)
Καλη χρονια καταρχην θα ηθελα να ρωτησω κατι για τα Pistia που βλεπω σε σενα οτι πανε πολυ καλα.

Σε εμενα δε προχωρανε και πιστευω φταει που εχω καπακι στο ενυδρειο και εξατμιση λογω διαφορας θερμοκρασιας ενυδρειου με θερμοκρασια δωματιου. (ενυδρειο τρεχει στους 24). Λογω εξατμισης τα φυλλα των pistia βρεχονται απο τις σταγονες.

Εσυ δεν εχεις το ιδιο προβλημα?

Καλη χρονια!!
Το καπακι δεν φταιει γιατι και το δικο μου με καπακι είναι όπως επισης και οι σταγονες δεν είναι θεμα αφου τα φυλλα είναι υδροφοβα ,σε εμενα καίγονται τα φυλλα από τις λαμπες όταν μεγαλωνουν η μονη διαφορα με το δικο σου είναι μονο η θερμοκρασια το δικο μου είναι στους 26,5 βαθμούς λιπασματα πιστευω ριχνεις (εγω ριχνω 3ml και 5ml ανα δυο εβδομάδες)οποτε ουτε εκει παιζει κατι πιστευω για να χαλασει η pistia πρεπει να βυθιστεί ολη κατω από το νερο.



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 868686)
Χρηστο να σου ζησουν τα μικρα!!! Εγω την εχω βγαλει την πιστια δεν αντεχα να μαζευω τα κοτσανια της που σκορπιζαν σε ολο το ενυδρειο. Τωρα δουλευω κερατοφυλλο. Αν και πρεπει να βρω κοριτσια γιατι εχω μονο δυο

Thanxs!Χαχα γιατι ετσι βρε Γιαννη σε εμενα δε μαδαει,σε εχω στο νου μου είναι τρια τελικα καποιο θα είναι κοριτσακι



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 868737)
Να σου ζησουν Χρηστο και Καλη Χρονια να εχουμε με περισσοτερα γερτρουδια.

Καλη σου χρονια Αννα ότι επιθυμεις!!Σευχαριστω οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 868798)
Να σου ζησουν!

Καλη Χρονια!

Καλη χρονια στρατηγε μου να χαιρεσαι και εσυ τα πιτσιρικια σου!!!

tsala 05-01-15 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 868832)
Thanxs!Χαχα γιατι ετσι βρε Γιαννη σε εμενα δε μαδαει,σε εχω στο νου μου είναι τρια τελικα καποιο θα είναι κοριτσακι

:smt041 :smt041 :smt041 :grin:

tsoui 07-01-15 20:53

Στηθηκε και η γενηστρα τελικα γιατι το κυνηγι ηταν πολύ εντονο απ τα ενηλικα τις τελευταιες μερες ,παρολο που τα επηξα στο φαι :D καταφερα να βρω τα δυο μονο μαζι με καποια υποπτα pistia που ειχαν πελατες αυτές τις
μερες.Το τριτο διαφευγει ακομα αλλα που θα παει:smt117

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps8301de61.jpg

tsala 07-01-15 23:04

Μια χαρα η γεννηστρα..
βαλε και κανενα φυτο βρε.. μοςς , μοςς ...α! και μοςς :D

tsoui 09-01-15 00:05

Moss αποκλειεται να ξαναβαλω μετα την αυτοχειρια του γετρουδιου στην προηγουμενη γεννα, ομορφα αλλα τουβλακια :D

stratigos24 09-01-15 00:10

Τι εκανε; Χωθηκε μεσα στη μοςς και πεθανε;

tsoui 09-01-15 00:20

Ωωωω ναι αν ειναι δυνατον δηλαδη, σε μια αλλαγη νερου μου ελειπε ενα (παντα πριν αδειασω το νερο τα μετραγα μπας και ειχα ρουφηξει κανενα πριν το πεταξω) και εγω ο ερμος εψαχνα ταπερ ταπερ το νερο της αλλαγης να το βρω ,το γραφειο ,το πατωμα ,το ταβανι :D ε αφου δεν ηταν πουθενα λεω δε ψαχνω και τη moss (η οποια ειχε ξενερισει στην αλλαγη) και τελικα ηταν μεσα χωμενο ε απο τοτε ποτε ξανα moss για κανενα λογο.

stratigos24 09-01-15 02:10

Καταλαβα.... Κα εγω εχω βαλει μοςς και ειδα ενα που δε πηγαινε και πολυ καλα, μπηκε μεσα της και δεν ξαναβγηκε..

tsoui 22-01-15 21:36

:smt117Τσουπ και άλλο ένα μεσα!

tsala 22-01-15 22:11

Αυτα ειναι!!!!!

tsoui 22-01-15 22:14

Για σενα δουλευω :D;)

tsala 22-01-15 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 871877)
Για σενα δουλευω :D;)

χαχαχα!! :D ;)
ποσα ειναι τωρα? 4?

tsoui 23-01-15 19:06

Τρια συνολο το άλλο από τα αρχικα δε το βρηκα ποτε μαλλον το πηραν γραμμη τα κανιβαλακια

tsala 23-01-15 19:20

αντε να σου μεγαλωσουν!
Εγω θα δοκιμασω και την τυχη μου (ηθελα να μεγαλωσω ετσι κι αλλιως το κοπαδι) απο τον Ιγνατιο που εφερε μικρα... ελπιζω σε περισσοτερα κοριτσια :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02381 seconds with 10 queries