Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   sos πριν χασω και αυτα τα ψαρακια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52496)

douran_p 21-06-11 10:51

κανε ενα μηνα....... μονο με αλατι και μελαφιξ

tsoum 21-06-11 11:05

Και τωρα που ξαναβλεπω τις φωτογραφίες, φαίνονται βρωμιές μεσα στο ενυδρείο. Αυτο εννοώ καθαρό νερό. ;)

akoulis 22-06-11 04:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 601433)
να σαι καλα φιλε μου!!θα την σταματησω την θεραπεια και οτι γινει...

δεν σου λεω να τα παρατησης.απεναντιας..παλεψε το φιλε αλλα μην πανικοβαλλεσε;)εκανες οτι επρεπε.

tsoum 22-06-11 09:11

Επειδη μαλλον σε μπερδέψαμε, ( :D )Γεμισε το ενυδρείο ως πανω. Εχε καλή κυκλοφορία ωστε να μην μενουν βρωμιες στον βυθο. Αμα θελεις βαζε και λίγο φαρμακο. Η θερμοκρασία να είναι προς τα ψηλά.

akoulis 22-06-11 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 601748)
Επειδη μαλλον σε μπερδέψαμε, ( :D )Γεμισε το ενυδρείο ως πανω. Εχε καλή κυκλοφορία ωστε να μην μενουν βρωμιες στον βυθο. Αμα θελεις βαζε και λίγο φαρμακο. Η θερμοκρασία να είναι προς τα ψηλά.

κανε και καμια αναταραξη του νερου με την βοηθεια του φιλτρου.

giannisqq 05-07-11 20:55

δυστηχως προχθες ειχα τον πρωτο θανατο και σημερα βλεπω και αλλο να ειναι ετοιμο....

rawnerve 05-07-11 20:59

κριμα αυτο θα πει κακο τυχεια:(:(απο την αρχη στραβα σε πειγε φηλε μου:(:(περαστηκα τι να πω!!!

giannisqq 05-07-11 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rawnerve (Μήνυμα 606346)
κριμα αυτο θα πει κακο τυχεια:(:(απο την αρχη στραβα σε πειγε φηλε μου:(:(περαστηκα τι να πω!!!

ετσι ακριβως,απο την αρχη στραβα,πολυ στραβα....

giannisqq 26-07-11 21:01

απο τα ψαρια ελιωσαν τελικα τα πτερυγια και αρχισα τα χανω σιγα σιγα,προσθεσα και αλλο ψαρι απο την ιδια λιμνη και βλεπω οτι και αυτο κολλησε!!τα ψαρια θα βγουνε,τι πρεπει να κανω για να χρησιμοποιησω το ενυδρειο για αλλα ψαρια και να μην κολλησουν και αυτα?
να πλυνω αμμο,πετρες,φιλτρο?

rawnerve 26-07-11 21:27

ετσει οπος εγηνε εγω θα εκανα αυτο που λες ολα απο την αρχη ξεστησιμο πλυσημο κ απο την αρχη!!
κριμα παντως:(
αλλα ας πουνε κ η ποιο εμπηρη γνωμη κ λυση!!!!

vag0s 27-07-11 00:49

Πόσα υπάρχουν; Έχω αντιμετωπίσει την ίδια ασθένεια σε μονομάχο με αυτό, μετά από αποτυχία στο melafix.
http://www.sera.de/gr/produkte/suess...-baktopur.html

Για εμένα πρέπει να το παλέψεις και με αυτό. Τα ψάρια το αξίζουν.
Εννοείται εκτός ενυδρείου. Με αεραντλία ένα ένα ψάρι σε δοχειάκι, για μισάωρο (διάβασε και τις οδηγίες, δεν θυμάμαι πόση ώρα θέλει).

giannisqq 27-07-11 02:40

4 εμειναν!!δυσκολο να τα καταφερουν εχουν λιωσει κυριολεκτηκα!!!
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως θα καθαρισω το ενυδρειο για να μπουνε αλλα μεσα!!
οποιος γνωριζει ας βοηθησει!!

giannisqq 28-07-11 03:38

kανεις δεν ξερει????????????????????????????????????????????? ????????????/

Γιώργος Κ 28-07-11 03:50

Αδειασε ολο το ενυδρειο ξεπλυνε το καλα γεμισε το νερο με χλωρινη (καλα θα ηταν να ειναι 5% συγκεντρωση) αφησε το μερικες ωρες ... μετα ξεπλυνε το ξαναγεμισε το με πενταπλασια δοση αντιχλωριου και μετα ξεπλυμα παλι καλα στο τελος δε θα πρεπει να αντιλαμβανεσαι την οσμη του χλωριου (εγω θα το "περναγα" και ενα "χερι" με νερο & pp θα το αφηνα 2 μερες μετα παλυ ξεπλυμα)!

Τα υλικα που θα ξαναχρησιμοποιησεις (ακομα και τα υλικα του φιλτρου και το ιδιο το φιλτρο ΟΛΑ οσα ερχονται σε επαφη με το νερο) βαλτα σε κουβα και με νερο και χλωρινη και μετα οπως ακριβως με το ενυδρειο!!! ;)

Τι διακοσμητικα ειχες στο ενυδρειο μηπως απελευθερωναν καποια ουσια και τα δηλητηριαζε?

giannisqq 28-07-11 10:46

xλωρινη αυτη που ειναι για σφουγκαρισμα:confused:τι εννοεις 5%συγκεντρωση και τι το pp?πετρες που ειχα ξαναχρησημοποιησει ειχα και μαυρη αμμο...να σε καλα γιωργο,ευχαριστω!!!

tsoum 28-07-11 11:51

5% συγκεντρωση σημαινει 19 μερη νερο και ενα μερος χλωρινη. Π.χ. 40 λιτρα νερό και δυο λιτρα ( :smt120 πολυ μου φαινεται τωρα που το λεω) χλωρινη.

PP ειναι ενα χημικο που προμηθευεσαι απο φαρμακειο και ειναι ισχυρο αντιβακτηριδιακο (κοινως θα σκοτώσει τα παντα στο ενυδρείο :D)

giannisqq 19-08-11 14:41

αλλος τροπος δεν υπαρχει ρε παιδια?γιατι για να γινουν ολα αυτα,το ενυδρειο θα πρεπει να κατεβει εναν οροφο κατω!!!προς το παρων το εχω αδειασει,απο την στιγμη που μενει αδειο το ενυδρειο και εχω πεταξει οτι διακοσμητικο ειχε δεν εχει φυγει και το μικροβιο:confused::confused::confused:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 19-08-11 14:52

Οχι, καντο με χλορινι οπος σου λενε πιο πανο για να εχεις μι σιγουρια του αποτελεσματος και βαλε κενουρια αμμο και πετρες γι να μιν περνας και αυτα.:(:(

giannisqq 07-12-11 15:41

ηρθε ο καιρος να καθαρισω το ενυδρειο,στα 230 λιτρα ποση χλωρινη να ριξω?γιωργο αν τα υλικα του φιλτρου δεν τα βγαλω και εχω το φιλτρο σε λειτουργια στο ενυδρειο με την χλωρινη,δεν θα καθαρισει και το φιλτρο?
-------------------------
πριν ενα χρονο,εκανε καποιος μια ερωτηση σε καποιο προβλημα που ειχε και επερνε 10 αποψεις....λυπαμε που φτασαμε εδω....

janickrules 07-12-11 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 634772)
ηρθε ο καιρος να καθαρισω το ενυδρειο,στα 230 λιτρα ποση χλωρινη να ριξω?γιωργο αν τα υλικα του φιλτρου δεν τα βγαλω και εχω το φιλτρο σε λειτουργια στο ενυδρειο με την χλωρινη,δεν θα καθαρισει και το φιλτρο?
-------------------------
πριν ενα χρονο,εκανε καποιος μια ερωτηση σε καποιο προβλημα που ειχε και επερνε 10 αποψεις....λυπαμε που φτασαμε εδω....

μην αντιδρας ετσι φιλε μου!;)

πιο πανω λεει πως στα 19 μερη νερου θελεις ενα χλωρινη!
οσο για το φιλτρο,για μενα βγαλτο απο το ενυδρειο και βγαλε και τα υλικα του!
βαλτα σε μια λεκανη με την παραπανω αναλογια που λεγαμε!αστα για κανα 2 ωρες.μετα ξεπλυνε τα καλα και αστα να στεγνωσουν!μετα τα τοποθετεις μεσα στο φιλτρο!αστο να δουλεψει μεσα με μια λεκανη για καποια ωρα με νερο βρυσης!εγω αυτα εκανα!
τωρα για το ενυδρειο,θα σου ελεγα να το βγαλεις απο την θεση του (αν γινεται) και να του κανεις ενα καλο πλυσιμο,αντι να το λουσει με χλωρινη,την οποια δεν ξερω και κατα ποσο θα μπορεσεις να αφαιρεσεις με την σκουπα!
για το φιλτρο παντως και τα υλικα του,σιγουρα βαλε χλωρινη!

μακαρι να βοηθησα και καλη αρχη ευχομαι!!;)

tsiou9 07-12-11 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 634772)
ηρθε ο καιρος να καθαρισω το ενυδρειο,στα 230 λιτρα ποση χλωρινη να ριξω?γιωργο αν τα υλικα του φιλτρου δεν τα βγαλω και εχω το φιλτρο σε λειτουργια στο ενυδρειο με την χλωρινη,δεν θα καθαρισει και το φιλτρο?
-------------------------
πριν ενα χρονο,εκανε καποιος μια ερωτηση σε καποιο προβλημα που ειχε και επερνε 10 αποψεις....λυπαμε που φτασαμε εδω....

Καλησπέρα φίλε Γιάννη! Στα 230 λίτρα νερού αντιστοιχούν 11,5 λίτρα χλωρίνης, θα σου πρότεινα και εγώ να το βάλεις το φίλτρο ξεχωριστά σε έναν κουβά για να το καθαρίσεις...

Όσο για αυτό με τις απαντήσεις, δε ξέρω πως ήταν το 2009 μιας και είμαι μέλος εδώ και 2 μήνες περίπου, πάντως και το θέμα φαίνεται λίγο παλιό και δύσκολα θα μπει κάποιος να διαβάζει τόσα πολλά διαφορετικά γεγονότα. Και εγώ τυχαία μπήκα και διάβασα για την οδύσσεια που πέρασες από την αρχή, τέλος πάντων υπομονή για ένα σωστό καθάρισμα και εύχομαι να έχεις την καλύτερη δυνατή αρχή αυτή τη φορά. ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-12-11 19:54

Εγω λεω πως δεν χρειαζετε να το βαλεις το φιλτρο χωρια ,μιας και θα το βαλεις να δουλευει στο ενυδρειο με τι χλωρινι.Αλλα θα σου πρωτεινα κατι αλλο να περασεις το ενυδρειο με ανα σφουγγαρι που θα βρεχεις καλα με χλωρινι μονο το μεσα μερος αδιαλυτη,και το φιλτρο σε ενα κουβα με διαλειμα χλωρινις,και μετα να το ξεπλυνεις καλα να το γεμισεις και αντιχλωριο να καθιση καποια ωρα ωρες,και απο οτι εχω ακουσει η χλωρινι ξεθυμενει μετα καποιο διαστημα και μονη της,παντος με το πραιμ πιστευω θα κανεις δουλεια.Να βαλεις 11,5 λιτρα χλωρινι λογικο ειναι αλλα:rolleyes:

delta66 07-12-11 23:31

Αν προκειται να κανεις απολυμανση στο ενυδρειο και μετα του βαλεις το φιλτρο το παλιο χωρις απολυμανση, μην κανεις ουτε και στο ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02146 seconds with 10 queries