Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   νεος αφρικανος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50428)

lans 16-05-11 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 590349)
εχθες ειδα την λαμπιντο ξεμπουκωμενη.εψαξα για μωρα αλλα δεν ειδα τιποτα.οταν γεννησαν οι ασει και ενω η λαμπιντο ηταν μπουκωμενη ειδα αυτο το μικρο.ειναι λαμπιντο?


αρα κάπου ειναι κριμένα τα αλλα...και καποια μπορει να φαγώθηκαν... :p:p:p

kostas78 16-05-11 21:46

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αυτο το μικρο κυκλοφορουσε πριν ξεμπουκωσει η θυληκια.μηπως της ξεφυγε απο το στομα?τωρα για τα αλλα μικρα μακαρι να κρυβονται παρα να φαγωθηκαν.:neutral:

kostas78 17-05-11 16:55

2 Συνημμένο(α)
οι πετρες ςχουν αρχισει και πιανουν αλγες και δειχνουν καπως ετσι,και η ανθισμενη ανουμπια.

lans 18-05-11 08:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 590630)
οι πετρες ςχουν αρχισει και πιανουν αλγες και δειχνουν καπως ετσι,και η ανθισμενη ανουμπια.

και ειναι η αρχη...τωρα το χρωμα μπορει να μην σου αρεσει...αλλα σε κανα 4μηνο αναλόγως και τον φωτισμό, θα εχει πιο ωραιο χρωμα. :p

kostas78 18-05-11 20:48

εχει αρχισει να φαινεται λιγο πιο φυσικο το τοπιο.οσο μπορει να γινει αυτο μιας και η φεγγαροπετρα δεν εχει καμια σχεση με το φυσικο τοπιο των ψαριων.βεβαια μπορει να μοιαζει με κεφαλογραβιερα αλλα οι τρυπες που εχει ειναι πολυ βολικες για τα μωρα.:D

Konstantin79 18-05-11 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ntak (Μήνυμα 570685)
kostas78 παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου κ εκανες καλη δουλεια...
εχω μια ερωτηση να σου κανω...
Το φενιζολ οταν εβαλες μεσα στο ενυδρειο δεν δημιουργει προβλημα???
ή το τυλιγεις με κατι για να μην φυγουν τα πολυ μικρα μικρα μπαλακια ..??
Με τι σιλικονη χρισιμοποιεις? ειδικη για τα τζαμια??
Ευχαριστω..

ΜΟΝΤAGEFIX-W ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ. ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ!

kostas78 22-05-11 21:46

2 Συνημμένο(α)
ειπα να κανω κανα πειραμα με το φωτιστικο για να κανω το ενυδρειο λιγο πιο ατμοσφαιρικο.εβαλα και δευτερο ballast με μια ακτινικη μπλε για να αναβουν οι δυο λαμπες ανεξαρτητες(μεχρι τωρα ειχα μια μονο daylight).στην πρωτη φωτο και οι δυο αναμμενες στην δευτερη μονο η ακτινικη.

Markos145 22-05-11 22:25

Φιλε πολυ ωραιο φαινετε στην πρωτη φωτο.Η μπλε λαμπα λενε οτι τονιζει τα χρωματα των ψαριων αληθευει?

kostas78 22-05-11 22:58

Μαρκο στα acei τονιζει λιγο περισσοτερο καποιες μπλε λεπτομερειες που εχουν.στα labido δεν κανει διαφορα.μην φανταζεσαι πολυ μεγαλη διαφορα παντως γενικα.απλα την εβαλα γιατι βαρεθηκα λιγο αυτο το αχρωμο daylight.δεν ξερω πως θα εδειχνε με την ροζ(plant) γιατι εχω ακουσει πως και αυτη τονιζει τα χρωματα.

Markos145 22-05-11 23:17

Σκεφτομαι να βαλω και εγω μια μπλε.Εχω ακουσει ομως οτι βοηθαει την αλγη!Για την ροζ δεν ηξερα θα το ψαξω.

kostas78 22-05-11 23:27

η μπλε οντως ενισχυει την δημιουργια αλγης.προσωπκα δεν εχω σκοπο να την χρησιμοποιω πολη ωρα.εν τω μεταξυ η ακτινικη μπλε ειναι για θαλασσινο ενυδρειο ενω η ροζ ειναι πιο κοντα σε ενυδρειο γλυκου νερου.απο την στιγμη που με μια daylight οι αναγκες των ψαριων καλυπτονται ολα τα αλλα ειναι
καθαρα για αισθητικους λογους

zipo 22-05-11 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 592304)
Σκεφτομαι να βαλω και εγω μια μπλε.Εχω ακουσει ομως οτι βοηθαει την αλγη!Για την ροζ δεν ηξερα θα το ψαξω.

Μάρκο,το Ρίο 240 έχεις?Οι μπλε νομίζω πως ταιριάζουν περισσότερο σε "haps" που ζούνε σε πιο βαθυά νερά.Τα mbuna ζουν εκεί όπου το φως που φτάνει είναι ακόμη προς το λευκό.Πάνω απ' όλα φυσικά είναι και θέμα γούστου.Εγώ θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτήν.Μάρκο,αν έχεις juwel δοκίμασέ την γιατί λέει τονίζει και το μπλε. :D

Markos145 23-05-11 00:03

Οχι Δημητρη δεν εχω το ριο240.Εχω 2 λευκες τ5 κινεζικες 21watt η καθε μια τωρα στο ενυδριο και ειμαι ευχαρηστημενος απο φωτισμο απλα λεω να δοκιμασω να βαλω μια μπλε η μια ροζ.

lans 23-05-11 08:22

ααααχχχ...αυτες οι πετρες ειναι χαρμα...και με το μπλε φως ειναι...μπραβο ρε...!!! :D

kostas78 23-05-11 16:12

να σαι καλα lans.:grin:

kouman 25-05-11 21:22

πολυ ομορφο το στησιμο των πετρων! πολυ μου αρεσε! μπραβο και απο μενα!

lans 26-05-11 08:56

Ρε κοτσο...να σου πω.
Της πετρες απο της πηρες...και ποσο...???

kostas78 27-05-11 18:05

καλησπερα σε ολους.τωρα αξιωθηκα να μπω στο φορουμ.kouman να σαι καλα,ευχαριστω.lans τις πετρες τις πηρα απο ενα μαγαζι στην Παλληνη(κατα βαση πουλαει τζακια αλλα και πετρες).εχει και στον Ερμη(www.votsalo.net) αλλα και στην Λ.Μαραθωνος στο πετροραμα(www.petrorama.gr).
-------------------------
lans ξεχασα το ποσο τις πηρα.0.40 ευρω το κιλο.

lans 27-05-11 18:48

Ειναι η φεγγαροπετρες (Πορώδης Ασβεστολιθική)...σωστα?

kostas78 28-05-11 20:37

lans για τετοιες τις πηρα.δεν πιστευω να μην ειναι κιολας.παντως δεν τις τεσταρα αν αφριζουν η οχι.
-------------------------
εχθες η τριτη απο τις τρεις acei ξεμπουκωσε και αυτη οποτε περα απο τα πιτσιρικια εχουμε και νεογεννητα.εν το μεταξυ βλεπω τον αρσενικο πολυ αγριεμενο.αντε να δουμε.:smt120

lans 29-05-11 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 594186)
lans για τετοιες τις πηρα.δεν πιστευω να μην ειναι κιολας.παντως δεν τις τεσταρα αν αφριζουν η οχι.

Απο εδω που της βλεπω τέτοιες ειναι...οταν βλεπεις τρυπες στην πετρα, ειναι ασβεστολιθική.
Βεβαια, αυτο δεν σημαίνει οτι αμα δεν εχει...δεν ειναι.:D

kostas78 04-06-11 22:19

καλησπερα σε ολους.επειδη οι γεννες και τα μπουκωματα ειναι πλεον συνηθες φαινομενο θα πρεπει να μπορω να πιανω τα μικρα για να τα δινω η να βαζω σε αλλο ενυδρειο τις μπουκωμενες να γεννανε.αυτο ομως δεν μπορει να γινει γιατι οι πετρες ειναι κολλημενες οποτε δεν μπορω να σηκωσω μερικες για να πιασω καποιο ψαρι.πηρα την αποφαση να τις ξεκολλησω(οπως και εκανα)και να κανω ενα στησιμο πιο λειτουργικο για αυτη την δουλεια και βασικα με λιγοτερες πετρες αυτη την φορα.φωτο με το νεο στησιμο.

\/ag 04-06-11 22:41

Κώστα δεν βλέπουμε φωτο...

Markos145 05-06-11 04:59

Θυμασε τι σου ειχα πει οταν το εφτιαχνες??(Πολύ ωραίο το ενυδρίο σου φίλε.Και το στήσιμο με τις σπηλιές μια χαρά είναι.Αυτό που θα σου πω από δίκη μου εμπειρία είναι ότι αν θελήσεις να πιάσεις κανένα ψάρι αργότερα που θα χρειαστείς σίγουρα...τα mbuna γενάνε συνέχεια θα είναι πολύ δύσκολο εφόσον έχεις κολήσει τις πέτρες.Τι ψαράκια σκέφτεσε να βάλεις?)Εχω και εγω το ιδιο προβλημα φιλε μου ενα κολπακι που το εχω κανει και δουλευει ειναι να κοψεις ενα πλαστικο μπουκαλι στο σημειο που ξεκειναει να γινετε χωνι και να το βαλεις αναποδα μεσα στο αλλο.Τα αφηνεις μια μερα νυστικα και την αλλη μερα βαζεις τροφη μεσα στο μπουκαλι και το βαζεις μεσα σιγουρα θα μπουνε ψαρια μεσα αλλα ειναι λαχειο αν θα μπουνε αυτα που θελεις να πειασεις.;)

kostas78 05-06-11 06:58

Βαγγελη σημερα θα ασχοληθω οποτε αν το νερο δεν ειναι θολο θα βγαλω καμμια φωτο:rolleyes:.
αρχισε το κραξιμο:D:D:D:D:D.Μαρκο καμμια φορα πρεπει να την κανεις πρωτα την πατατα και μετα να βαλεις μυαλο.στην αρχη τις φοβηθηκα τις πετρες γιαυτο τις κολλησα.τωρα βλεπω οτι ειχες δικιο.οποτε οποιος δεν εχει μυαλο εχει.......:smt021

kostas78 05-06-11 17:33

3 Συνημμένο(α)
το εγχειρημα τελειωσε.το ενυδρειο δειχνει πλεον ετσι.


το νερο δεν εχει ξεθολωσει ακομα αλλα παλι καλα μετα απο τετοιο χαμο που εγινε.βγαζοντας ολες τις πετρες ξεχασα το φυσικο φαινομενο της ανωσης με αποτελεσμα να σηκωθουν επανω τα φενιζολ παρασυροντας την αμμο οποτε χαος.επειδη απο καιρο ειχα προβλημα με την αμμο θαλασσης(πολυ ψιλη και με το παραμικρο ψιλοθολωνε το νερο)βρηκα την ευκαιρια να ριξω μεσα 25 κιλα χαλαζιακη αμμο που ειχα ετοιμη πλυμενη απο την πρωτη αποπειρα στησιματος.πανω απο την αμμο θαλασσης εχει τωρα ενα στρωμα χαλαζιακη 3-4ποντους.
αφου τα ψαρια τελικα δεν ασχολουνται με τα φυτα σκεφτομαι να βαλω και αλλα.αυτα.γνωμες-παρατηρησεις ενοειται δεκτες.:rolleyes:

kouman 05-06-11 20:59

μου αρεσε πολυ το ακουασκειπ! ισως ενα μαυρο χαρτονι πισω θα τονιζε περισσοτερο της πετρες και τα φυτα! καλη συνεχεια!

kostas78 05-06-11 22:08

ευχαριστω πολυ kouman.στην πλατη εχω βαλει μαυρο χαρτονι αλλα οταν εβγαλα φωτο εκανε αντανακλαση και δεν φαινοταν.

nxris 07-06-11 16:43

Το στησιμό σου όπως και το προηγούμενο μου άρεσε πάρα πολύ.
Κανα φυτάκι ακόμα όπως είπες και θα δείξει ακόμα πιο όμορφο.
Να το χαίρεσαι!!!

kostas78 08-06-11 21:11

να σαι καλα Νικο.με την πρωτη ευκαιρια θα μπει και αλλη πρασιναδα:grin::grin:
-------------------------
καλησπερα σε ολους.επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αλλαξω ψαροσυνθεση οποιος μπορει ας βοηθησει.σε 240 λιτρα μπαινουνε haps και αν ναι ποσα και ποια ειδη.ευχαριστω εκ των προτερον.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02438 seconds with 10 queries