Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Εσωτερική Λιμνούλα για Betta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89788)

Artemisia 18-02-16 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 922812)
αυτο που σου περισσεύει ειναι εργαλειο για να βγαζεις το impeller...αρα δεν σου περισεψε..για να σιγουρευτεις οτι δεν φταιει ο αερας που δεν ξεκιναει δοκιμασε με μια αντλια στην εισοδο του νερου να το βοηθησεις να κανει εκκινηση.αν δεν εχεις αντλια προχειρη δοκιμασε με μαλακες κινησεις να τρομπαρεις απο τη βαλβιδα εκκίνησης χωρις να το εχεις στο ρευμα και ακου αν γεμιζει.αν οχι βαλε ενα κουβα νερο πιο ψηλα απο το φιλτρο και δουλεψε το μεχρι να αδειασει απο αερα,μετα κλεισε τη βανα και βαλτο στη λιμνη να δουμε.

Να είσαι καλά Κώστα ευχαριστώ πάω να δοκιμάσω και σου λέω

Κωστας Malawi 18-02-16 18:55

δες κι αυτο https://www.youtube.com/watch?v=-wXdPOSNU2s.

Artemisia 18-02-16 19:15

Κώστα είσαι άρχοντας μιλάμε [emoji2] [emoji2] [emoji2] [emoji2] https://vimeo.com/155851935

Κωστας Malawi 18-02-16 19:19

το δοκιμασες οταν βγηκε ο αερας να δεις τη ροη βγαζει?χωρις την αντλια φυσικα.

Artemisia 18-02-16 19:30

Ναι το δοκίμασα , δούλεψε λίγο και μετά σταμάτησε πάλι .... :( οπότε ή θα το δουλέψω με την αντλία επάνω ή θα πρέπει να σηκώσω όλη την δεξαμενη :smt120 Κάτσε να το σκεφτώ τι θα κάνω .... Όποιος έχει ιδέα να την πεί ;)

Κωστας Malawi 18-02-16 19:33

δε μπορει να μη δουλευει καθολου.αστο λιγο να δουλευει με την αντλια και κουνα το μεχρι να βγει ολος ο αερας.αν εχει αερα θα τον ακουσεις την ωρα που θα το κουνας.ασε που θα βγαζει φυσαλίδες στην εξοδο του.

Artemisia 18-02-16 19:37

Ναι καλέ μου Κώστα το άφησα με την αντλία ώρα , έβγαλε τον αέρα όλο , δούλευε , έκλεισα το βανάκι ροής να μείνει το νερό μεσα στον κάδο και έβαλα την μπρίζα άνοιξα το βανάκι δούλεψε 5 λεπτά , την μία είχε ροή μετά σταματούσε μετά έκανε θόρυβο(χουρ χουρ:D ) δεν έβγαζε τίποτα ....
ΤΕΣΠΑ κάνω break και ξανα προσπαθώ :) Του ΔΩΚΩ ΜΙΑ .... που λέει και ένας φίλος ;)

Κωστας Malawi 18-02-16 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 922843)
Ναι καλέ μου Κώστα το άφησα με την αντλία ώρα , έβγαλε τον αέρα όλο , δούλευε , έκλεισα το βανάκι ροής να μείνει το νερό μεσα στον κάδο και έβαλα την μπρίζα άνοιξα το βανάκι δούλεψε 5 λεπτά , την μία είχε ροή μετά σταματούσε μετά έκανε θόρυβο(χουρ χουρ:D ) δεν έβγαζε τίποτα ....

κι ομως αερα πρεπει να εχει ακομα:)κανε αυτο που σου ειπα.βαλε ενα κουβα πιο ψηλα απο το φιλτρο και βαλτο εκει να δουλεψει.
ακομα και αν δεν δουλεψει στο ιδιο επιπεδο που το εχεις δεν πρεπει να κανει χουρ χουρ:D

Artemisia 18-02-16 19:44

Οκ ξανα λοιπόν :D:D:D πάω και σου λέω .

Τάκης 18-02-16 19:53

Έχει αέρα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Κάνε όπως λέει ο Κώστας.
Βάλε την αντλία στο πάτωμα, έναν καθαρό κουβά με νερό επάνω στο τραπέζι, οι σωλήνες μέσα στο κουβά, βάλε την άλλη αντλία να στέλνει στο φίλτρο και το φίλτρο να δουλεύει, λογικά με αυτό τον τρόπο ο αέρας πάει πάντα ψηλά και θα φύγει από τις σωλήνες, γιατί μάλλον έχει εγκλωβιστεί μέσα στο φίλτρο

tsoui 18-02-16 19:59

:)Μεγιές το καινούργιο μπλιμπλίκι σου , επίσης μπορείς να βάλεις μια αντλία στην είσοδο του φίλτρου να πετάξει από μέσα ότι αέρα έχει μείνει.

Artemisia 18-02-16 21:38

Χρήστο σε ευχαριστώ για το μπλιμπλίκι :D:D:D το έκανα και αυτο ;)

Artemisia 18-02-16 21:54

Λοιπόν αφού τα έκανα όλα και δούλεψε :D:D κούνησα την σωλήνα καταλάθος μπήκε αέρας :smt120:smt120:smt120 και όπως καταλαβαίνετε η υπομονή μου τελείωσε ;) οπότε πατεντιάστηκα πάλι :D έβαλα την αντλία με το αλφαδολάστιχο και τέλος :D
Επίσης σκέφτηκα ότι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν θα λείπω γιατι απο διακοπές ρεύματος καλά πάμε ...
Ορίστε τα μεγαλεία μου :D:D έκανα πατέντα και στην έξοδο να μην έχει μεγάλη ροή για τα μονομαχάκια , μην με ζαλίζει και το σουρ σουρ σουρ :D
Παρεμπιπτόντως το φίλτρο όλα τα λεφτα για ενυδρεία +-8
Βιντεο είναι και τα 2 πατας και βλέπεις ;)
http://i447.photobucket.com/albums/q...psfgthorvt.mp4

http://i447.photobucket.com/albums/q...pste0epcam.mp4

Τάκης 18-02-16 22:09

Το φίλτρο έχει αέρα μέσα, βγάζει συνέχεια φυσαλίδες

tsoui 18-02-16 22:18

Α ρε Αρτεμησία είσαι μεγάλη μορφή χαχα,πάντως ένα δίκιο το έχει ο Τάκης αν δεν είναι απ το υπόστρωμα μήπως καμιά ένωση δεν έχει σφίξει καλά;

Artemisia 18-02-16 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 922912)
Το φίλτρο έχει αέρα μέσα, βγάζει συνέχεια φυσαλίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δεν μπορώ άλλο :confused: Θα το αφήσω να δουλέψει έτσι να τον βγάλει και ξανα προσπαθώ μεθαύριο :D:D Απηύδησα ....

Artemisia 19-02-16 00:32

Λοιπόν έχω νέα οι μπουρμπουληθρες σταμάτησαν [emoji4] αύριο ξαναδοκιμαζω [emoji6]

sarpijk 19-02-16 01:05

Καλοριζικο το φιλτρο και τα δυο που εχω ειναι Fluval. Ειναι πολυ ανθεκτικα φιλτρα. Το πιο παλιο μου ειναι ενα 204 που ειχα παρει το 2003.

Artemisia 19-02-16 01:09

Σε ευχαριστώ πολύ Στέφανε :D:D και εγω έχω ακόμα ένα περίπου το 2005 το πήρα , πραγματικά πολύ καλά .Ένα eheim που είχα μας άφησε σε 3 χρόνια ....μάλλον πήγε απο ανακοπή ρεύματος ;)

tsoui 19-02-16 22:09

Έφτιαξε τελικά ή να ανέβω με τον Τάκη;:D

Artemisia 19-02-16 22:14

Όχι δεν έφτιαξε :D:D:D:D Να ανέβετε , χαρά μου :D:D:D Αλλα εντάξει και έτσι μια χαρά δουλευει , δοκίμασα και σήμερα που δεν έβγαζε μπουρμπουλίθρες.;) Το θέμα είναι ότι το νερό είναι 2 δάχτυλα κάτω απο την δεξαμενη και απο την κεφαλή του φίλτρου είναι 4 δάχτυλα . Οπότε δεν πρόκειται να δουλέψει. Δεν έχω αλφάδι τωρα .... για να σας δείξω τι εννοώ ;) Ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει και εσένα και τον Τάκη :D:D:D

Κωστας Malawi 19-02-16 22:19

κριμα ομως που δε δουλεψε.τωρα το δουλευεις με την αντλια?

Artemisia 19-02-16 22:24

Ναι δεν με πειράζει καθόλου ;) έτσι δουλεύουν και οι Λίμνες μου έξω μην νομίζεις ;) Συνήθεια είναι . Έκανα χαζομάρα απο την αρχή δεν ήξερα δεν ρώταγα ??? Άν έπαιρνα το 105 δεν θα είχα πρόβλημα . :rolleyes:

Κωστας Malawi 19-02-16 22:28

μαλλον θα δουλευε επειδη ειναι πιο χαμηλο ε?τι να κανεις τωρα...Ελληνες ειμαστε.μαστερ στην πατεντα:)

Artemisia 19-02-16 22:31

Μάστερ στην πατέντα δεν λές τίποτα :D:D:D:D Ναι το άλλο είναι πιο χαμηλό αλλά πήρα αυτο για 200 λίτρα εεεε και οι συνήθειες δεν κόβονται ξέρεις , καλύτερα μεγαλύτερο φίλτρο παρά μικρότερο ;) Σημασία έχει να φιλτράρει τωρα τι έτσι τι αλλιώς δουλευει ;)

tsoui 19-02-16 22:44

Αρτεμησία στο πλάι αν το βάλεις δουλεύει ή δεν κάνει;

Artemisia 19-02-16 22:46

ΑΑΑΑΑ αυτο δεν το σκέφτηκα ;) Να το ξαπλώσω λές εεεε?? Κάνει όμως ή θα το κάψω ??

Κωστας Malawi 19-02-16 22:48

δε νομιζω οτι δουλευει στο πλαι το φιλτρο..

Artemisia 19-02-16 22:50

Αύριο έρχονται τα ψαροπαιδια μου ;)

tsoui 19-02-16 23:05

Με το καλό με το καλό :smt041
Λοιπόν το έψαξα παραπάνω και δεν πρέπει να είναι στο πλάι οπότε το αφήνεις ως έχει κάτι ακόμα θα φτιάξεις :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries