Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ανακατασκευή sera marin Biotop Cube 130 by bouboula (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80136)

Παναγιώτης Κ 21-06-15 18:59

Εκεί που εκατσε δεν έχεις θέμα.

bouboulas 21-06-15 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 893502)
Εκεί που εκατσε δεν έχεις θέμα.

Αμ δε, Παναγιώτη. Εγώ την πήγα εκεί γιατί σήμερα είχε πάρει δρόμο για τον κυκλοφορητή.

bouboulas 24-06-15 16:43

Εδώ και τρεις μέρες βγαίνει από το ενυδρείο μια μπόχα σαν βόθρος ένα πράγμα Έκανα και αλλαγή στο 1/3 του νερού αλλά δεν. Έχω φάει τα λυσσακά μου και άκρη δεν μπορώ να βρω. Έχτες είχα και πολύ υψηλά νιτρικά κοντά στα 80 παρόλο που την προηγούμενη είχα αλλάξει και νερό. Δεν τάισα καθόλου και σήμερα έχουν πέσει στα 40.
Τι μπορεί να φταίει; Με την ανεμώνη μπορεί να συμβαίνει τίποτα;
Κατά τα άλλα, φαινομενικά όλα είναι καλά και τα ψαράκια μια χαρά ζωηρά είναι και τα κοραλλάκια είναι στα πάνω τους.

kostas82 24-06-15 19:35

κοίτα μήπως πέθανε κάτι , τσέκαρε και το σκίμμερ μήπως ξεχύλισε , κοίτα και στο σαμπ και στην υπερχ. , σωλήνες ..

bouboulas 24-06-15 21:14

Κώστα τα έχω δει είδη όλα αυτά

Παναγιώτης Κ 24-06-15 22:18

Κοιτα για ψόφια σαλιγκάρια. Εμένα όταν ψοφαει σαλιφκαρι για 2 μέρες μυρίζει λιγο.

pagokoftis 24-06-15 23:16

Όσο "αθώα" και αν είναι τα σαλιγκαράκια, όταν ψοφήσουν... αυτό το πράγμα βόθρος που λες... +1 για σαλιγκαράκι αν έχεις...

bouboulas 25-06-15 00:50

Παιδιά 4 σαλιγκάρια έχω και ζουν κανονικά. Δεν έχετε ιδέα γιατί βρόμα μιλάμε. Απόψε το βράδυ έχει αρχίσει να θολώνει και το νερό. Σκέφτομαι για υδρόθειο από τον αραγωνίτη.
Αύριο θα μεταφερθούν όλα σε άλλη γυάλα και θα καθαριστεί το ενυδρείο και το σαμπ
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω Είδη κάνουν παράπονα στην πολυκατοικία

kostas82 25-06-15 01:47

αυτό είναι πολύ ρε Σταμάτη κάτι χοντρό έγινε ...και πότε να προλάβει να μαζέψει υδρόθειο φρέσκο ενυδρείο ;; κάτι πέθανε και είναι χωμένο σε καμιά τρύπα ρε φίλε γιατί 40 νιτρικά δεν υπάρχει το νούμερο τουλάχιστον για το δικό σου ενυδρείο τα ζωντανά σου τα μέτρησες;;
Ο Αραγωνίτης τι κοκκομετρία είναι και πόσο πάχος;
Πας για αλλαγές νερού λογικά εε;;

bouboulas 25-06-15 14:18

Ναι βρε Κώστα τα έχω μετρήσει. Μια χούφτα ζωντανά είναι. Ο αραγωνίτης είναι χοντρός με κοκκομετρία 3-4 χιλιοστά και ύψος περίπου 3 πόντους.
Θα αλλάξω γυάλα σε όλα και θα το διαλύσω αυτό μερικές ημέρες για να το καθαρίσω



Πάντως με τα νιτρικά πάντα είχα θέμα και δεν μπορούσα να τα ρίξω.

Παναγιώτης Κ 25-06-15 14:46

Μήπως ξεχασες ανοιχτο το μπουκάλι με τα sp.blend;:D:D

Περα από την πλάκα, τα βακτήρια βοηθούν στα νιτρικά.

bouboulas 25-06-15 20:37

Παναγιώτη χειρότερη πατατιά είχα κάνει.
Σήμερα μετά την δουλειά πήγα απευθείας στο σπίτι με μια γυάλα αγκαλιά έτοιμος να το ξεστήσω Τελικά αφού διάλυσα το μισό ενυδρείο, καθάρισα σαμπ, αναπλήρωση κτλ, πείρα χαμπάρι τελικά τι βρόμαγε . Καμία σχέση με το νερό του ενυδρείου και τα υπόλοιπα. Είχε μαγκώσει ένα καλώδιο σε μια γωνιά και ακουμπούσε πάνω σε ένα μετασχηματιστή με αποτέλεσμα να έχει γκαργκανιάσει. Τελικά το ξεστρίμωξα και το ξανά μόνωσα, γιατί για να το αλλάξω εκεί που είναι δεν υπάρχει περίπτωση.
Έκανα και άλλη μια αλλαγή στο νερό μιας και το είχα έτοιμο. Βέβαια τα νιτρικά είναι ακόμα στα ύψη

sailor247 25-06-15 21:45

Έλα ρε φιλαράκι!!!Τι είπες τώρα?Τσάμπα θα το ξεστηνες τελικά!Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά.Για τα νιτρικά καλό θα ήταν να ταιζεις λίγα φυλλαράκια την ημέρα πιστεύω και όχι την κατεψυγμενη

Παναγιώτης Κ 25-06-15 21:45

Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.

kostas82 25-06-15 23:31

...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 893813)
Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.

+1

pagokoftis 26-06-15 08:23

4 Συνημμένο(α)
H chaeto συνεχίζει να μην μεγαλώνει??
Ταΐζοντας κατεψυγμένα στις αρχές της ενασχόλησής μου, είδα κάποια διαφορά στα νιτρικά όταν άδειαζα το "ζουμί" από την τροφή και το "ξέπλενα" με νερό από ΑΟ πριν το ρίξω μέσα, αν και τα κοράλια σου πιστεύω θα το εκτιμούσαν...
Αν μπορούσες να προσαρμώσεις ένα ATS θα ήσουν άρχοντας...
Μπορείς να μπεις στο algaescrubber.net να δεις κατασκευές..
Παρακάτω σου δείχνω 3 φωτός από το δικό μου που έφτιαξα πριν 2 μήνες, μπορείς να το κάνεις πολύ πιο slim αν βάλεις DIY LED μιας και πιάνουν τα χέρια σου...
Στην τελευταία φωτό είναι ένα μινιATS 10x10cm σε ένα 20άλιτρο μεσογειακό που ταΐζω ένα κυβάκι αρτέμια τη μέρα και μου κρατάει τα νιτρικά κάτω από 5...
Μπας και σε πείσω να το φτιάξεις.. :D :D
Προσωπικά, πιστεύω πάντως οτι φυλαράκι παράγει αρκετά φωσφορικά, συν οτι διαλύεται σχετικά εύκολα και μας γεμίζει τελικά και με αυξημένα νιτρικά..
Καλή συνέχεια να έχεις...

bouboulas 26-06-15 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 893812)
Έλα ρε φιλαράκι!!!Τι είπες τώρα?Τσάμπα θα το ξεστηνες τελικά!Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά.Για τα νιτρικά καλό θα ήταν να ταιζεις λίγα φυλλαράκια την ημέρα πιστεύω και όχι την κατεψυγμενη

Άσε Γιώργο, πάλι καλά να λες. Κατεψυγμένη δεν ξαναρίχνω φίλε. Μια φορά έριξα και τρόμαξα.
Φιλαράκι ρίχνω πολύ λίγο και με την πλάκα που έπαθα, μέρα παρά μέρα


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 893813)
Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 893825)
...
+1

Παναγιώτη και Κώστα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ρε παιδιά. Την μία μερα έχω 40 και την επόμενη χωρίς τάισμα ξεπερνά τα 80.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 893838)
H chaeto συνεχίζει να μην μεγαλώνει??
Ταΐζοντας κατεψυγμένα στις αρχές της ενασχόλησής μου, είδα κάποια διαφορά στα νιτρικά όταν άδειαζα το "ζουμί" από την τροφή και το "ξέπλενα" με νερό από ΑΟ πριν το ρίξω μέσα, αν και τα κοράλια σου πιστεύω θα το εκτιμούσαν...
Αν μπορούσες να προσαρμώσεις ένα ATS θα ήσουν άρχοντας...
Μπορείς να μπεις στο algaescrubber.net να δεις κατασκευές..
Παρακάτω σου δείχνω 3 φωτός από το δικό μου που έφτιαξα πριν 2 μήνες, μπορείς να το κάνεις πολύ πιο slim αν βάλεις DIY LED μιας και πιάνουν τα χέρια σου...
Στην τελευταία φωτό είναι ένα μινιATS 10x10cm σε ένα 20άλιτρο μεσογειακό που ταΐζω ένα κυβάκι αρτέμια τη μέρα και μου κρατάει τα νιτρικά κάτω από 5...
Μπας και σε πείσω να το φτιάξεις.. :D :D
Προσωπικά, πιστεύω πάντως οτι φυλαράκι παράγει αρκετά φωσφορικά, συν οτι διαλύεται σχετικά εύκολα και μας γεμίζει τελικά και με αυξημένα νιτρικά..
Καλή συνέχεια να έχεις...

Με την χαετο δεν είδα βελτίωση έφτιαξα και ένα φωτιστικό led 30 watt + 15 watt led που είχα Είναι μια εβδομάδα μόνο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά στην ανάπτυξη της. Θα δω μπας και στριμώξω κάνα ATS εκεί μέσα αν και το βλέπω δύσκολο με τον χώρο που διαθέτω.
Σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες θα δω μπας και πάρω καμιά ιδέα.

Sakisdraminos 26-06-15 13:15

Φιλε ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
βραχος και αραγωνιτη απο που το πηρες?

Η χαετο μπορει να κρατησει πολυ δυσκολα συστηματα.
φωσφορικα μετρισες?
γιανα δουλεψει η χαετο θελει εκτος απο ροη φωτα και νιτρικα θελει και φοσοφορικα.
αν τα εχεις αυτα τοτε δεν γινεται να μην μεγαλωνει...

bouboulas 26-06-15 14:29

Σάκη ο βράχος είναι αρκετά χρόνια σε λειτουργία τον είχε το παλικάρι που μου έδωσε το ενυδρείο. Τον αραγωνίτη τον πείρα πριν 2 μήνες περίπου από φίλο χομπίστα. Τον έπλυνα καλά, τον στέγνωσα και όταν μετέφερα το ενυδρείο τον έβαλα.
Φωσφορικά δεν έχω καθόλου, δεν μετριούνται Μετά το ριακτοράκι που έφτιαξα πλέον εξαφανιστήκαν. Λες να φταίει αυτό;

Sakisdraminos 26-06-15 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 893855)
Σάκη ο βράχος είναι αρκετά χρόνια σε λειτουργία τον είχε το παλικάρι που μου έδωσε το ενυδρείο. Τον αραγωνίτη τον πείρα πριν 2 μήνες περίπου από φίλο χομπίστα. Τον έπλυνα καλά, τον στέγνωσα και όταν μετέφερα το ενυδρείο τον έβαλα.
Φωσφορικά δεν έχω καθόλου, δεν μετριούνται Μετά το ριακτοράκι που έφτιαξα πλέον εξαφανιστήκαν. Λες να φταίει αυτό;

Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....

bouboulas 26-06-15 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 893857)
Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....

Θα δοκιμάσω να σταματήσω τον αντιφώσφορο για μια εβδομάδα να δω αν θα πάει καλύτερα

pagokoftis 26-06-15 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 893857)
Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....

+1
Κάπου είχα βρει πόσα ppm νιτρικών, χρειάζονται πόσα ppm φωσφορικών για να καταναλωθούν, αλλά δεν το βρίσκω τώρα πρόχειρα...
Είχα κι εγώ αντιφώσφορο στην αρχή, αλλά όταν έβαλα το ATS το κατήργησα... Ανάλογο συμβαίνει και με την chaeto...

gregkn73 26-06-15 21:53

Εχεις 0 με salifert, δεν μετρανε ομως καλα αυτα, εγω θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις τον αντιφοσφωρο γιατι ισως σου ξεφυγουν οι αλγες μετα.

Sakisdraminos 26-06-15 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 893878)
Εχεις 0 με salifert, δεν μετρανε ομως καλα αυτα, εγω θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις τον αντιφοσφωρο γιατι ισως σου ξεφυγουν οι αλγες μετα.


Αυτο θελουμε....;)
Να μπορουν να ρουφιξε η χαετο.....

pagokoftis 27-06-15 00:32

Συμφωνώ, αν ξεμένουν φωσφορικά μετά την λειτουργία του ATS είναι το πρόβλημα, πράγμα που για να γίνει, θα πρέπει να μηδενιστούν τα νιτρικά και να μείνει πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα που από την εμπειρία την δική μου και άλλων δεν συμβαίνει... Αυτό με το 0 της salifert πάντως με έχει βάλει σε σκέψεις...
Με την χρήση του αντιφώσφορου πάντως, αν λειτουργεί στο 100% δεν πρόκειται να μεγαλώσει η chaeto...

bouboulas 27-06-15 06:12

Θα βγάλω παιδιά το ριακτοράκι να δω πως θα πάει η χαετο

Sakisdraminos 27-06-15 06:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 893887)
Συμφωνώ, αν ξεμένουν φωσφορικά μετά την λειτουργία του ATS είναι το πρόβλημα, πράγμα που για να γίνει, θα πρέπει να μηδενιστούν τα νιτρικά και να μείνει πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα που από την εμπειρία την δική μου και άλλων δεν συμβαίνει... Αυτό με το 0 της salifert πάντως με έχει βάλει σε σκέψεις...
Με την χρήση του αντιφώσφορου πάντως, αν λειτουργεί στο 100% δεν πρόκειται να μεγαλώσει η chaeto...

Φιλε κοιτα να δεις ειχα κανει δυο φορες ατς σε 310λτ ενυδρειο.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για πλακα μπορει να στεγνωσει το ενυδρειο με αυτη την μεθοδο.
Δευτερων το ατς ειναι πολυ απαιτητικο. θελεις καθημερινα ισοποσα ταισματα γιανα δουλευεις σωστα και να ειναι και το ενυδρειο να εχει σταθερες τιμες.
Για τι θεμα της χαετο τωρα το καλο ειναι οτι δεν αφηνει ευκολα στοιχεια στο νερο.και γιαναγινει αυτο θα χρειαστει να ειναι για αρκετες μερες στεγνο.
μετα απο 1.5 χρονο και χορις να εχω σκιμμερ καταλαβα οτι το συστημα μου ειχε ελαφρως φωσφορικα μη μετρησιμα αλλα ειχε.

Τωρα για να εστιασουμε στο προβλημα του φιλου εγω θα εκανα μια γενεα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ειχα βγαλει τον αντιφωςφορο.
Μπορει την 1η εβδομαδα να μην δει αλλαγη αλλα θα πρεπει να.δεις εστω και λιγο αναπτυξη στην χαετο....

gregkn73 27-06-15 07:15

Σακη ενυδρειο χωρις σκιμερ δεν στεγνωνει, ακομη και 0 να σου δειχνουν ολα τα τεστ. Τριχοειδη και μακροαλγες αφαιρουν ανοργανα στοιχεια απο το νερο και οχι οργανικα, που ειναι η τροφη των κοραλιων ,οπως το σκιμερ. Τι προβλημα ειχες με το ΑΤS και το ξηλωσες;

bouboulas 27-06-15 09:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 893891)
Φιλε κοιτα να δεις ειχα κανει δυο φορες ατς σε 310λτ ενυδρειο.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για πλακα μπορει να στεγνωσει το ενυδρειο με αυτη την μεθοδο.
Δευτερων το ατς ειναι πολυ απαιτητικο. θελεις καθημερινα ισοποσα ταισματα γιανα δουλευεις σωστα και να ειναι και το ενυδρειο να εχει σταθερες τιμες.
Για τι θεμα της χαετο τωρα το καλο ειναι οτι δεν αφηνει ευκολα στοιχεια στο νερο.και γιαναγινει αυτο θα χρειαστει να ειναι για αρκετες μερες στεγνο.
μετα απο 1.5 χρονο και χορις να εχω σκιμμερ καταλαβα οτι το συστημα μου ειχε ελαφρως φωσφορικα μη μετρησιμα αλλα ειχε.

Τωρα για να εστιασουμε στο προβλημα του φιλου εγω θα εκανα μια γενεα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ειχα βγαλει τον αντιφωςφορο.
Μπορει την 1η εβδομαδα να μην δει αλλαγη αλλα θα πρεπει να.δεις εστω και λιγο αναπτυξη στην χαετο....

Σάκη σε μια εβδομάδα έχω κάνει 2 αλλαγές νερού της τάξης του 1/3 την κάθε φορά. Δηλαδή σε ενυδρείο 180 λίτρων άλλαξα δυο φορές από 60 λίτρα νερό μέσα σε μια εβδομάδα. Την επόμενη της αλλαγής, δηλαδή εχτές τα νιτρικά μου ήταν 40 και χωρίς να έχω ταίσει

sailor247 27-06-15 13:17

Σταμάτη όποτε θες περνα να πάρεις το δικό μου τεστ της salifert να δούμε τι σου βγάζει γιατί αν είχες τόσα νιτρικά πραγματικά σίγουρα θα είχες τρελή έξαρση αλγης


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02684 seconds with 11 queries