Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   Περί φίλτρανσης και λοιπών θεμάτων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13627)

mad 30-12-06 09:59

Οι αλλαγές γίνανε με νερό βρύσης το οποίο έριχνα prime και το έβαζα στό ενυδρείο μετά 48 ώρες!!
Μέτρήσεις έκανα πρίν και μετά και η ένδειξη ήταν 80+, δεν ξέρω και εγώ πως σε 10 ημέρες είχα αυτό το αποτέλεσμα γιατι εκεί που το διάβασα γράφουν για ένα μήνα!! εγώ δεν πρόλαβα να φτάσω στην κουταλιά της σούπας.
Απλά σας μεταφέρω τι μου συνέβη, δεν μπορώ να το εξηγήσω!!
Επειδή και εγώ το φοβήθηκα η δοσολογία μου ήταν μικρότερη απο ότι διάβασα και είχα αυτό το αποτέλεσμα, θα δούμε όμως την συνέχεια!!
Όσο για την αμμωνία ακόμη υπάρχει και είναι 0,1 ppm παρ'οτι ρίχνω και ενισχυτικό βακτηριδίων!!

mad 03-01-07 15:01

1 Συνημμένο(α)
Και το ξεκίνημα του θαλασσινού μου! Year 1986!!!!!

accnt 03-01-07 17:40

Παλιός.....:D

mad 06-01-07 14:18

Μία ερώτηση και εάν ξέρει κανείς απαντά, 7 γαλλόνια Βιόμπαλες σε πόσο substrate pro αντιστοιχούν? Λίγο τεχνική ερώτηση, αλλά θα ήθελα εάν είναι εφικτό αυτή την αντιστοιχία βιολογικού υλικού!

accnt 06-01-07 15:13

Οι βιόμπαλες οι πλαστικές δεν μπορούν να «κρατήσουν» το αριθμό που μπορεί το substrateproή το siporax.
Η γνώμη μου (αν και λίγο αυθαίρετη) είναι, ότι αντιστοιχούν σε 2 με 2,5 γαλόνια!

mad 07-01-07 13:32

1 Συνημμένο(α)
Συγγνώμη παιδιά, μήπως παιδεύωμαι να κατεβάσω την αμμωνία στο 0 ενώ δεν χρειάζεται? ρίξε μια ματιά τι γράφει ο ΑΤΛΑΣ, 0,1 έχω και εγώ!!!!

accnt 07-01-07 14:04

Εγώ μετράω πάντα 0. Γιατί όχι και ΄συ??

mad 07-01-07 14:51

Γιατί περιμένω να κάνω κύκλο!!!

Tricky 08-01-07 11:38

To αν παιδευεσαι αδικα να κατεβασεις αμμωνια , στο απαντησαν δυστηχως τα ψαρακια σου ...

mad 08-01-07 14:20

Σωστά, ας κάνουμε κύκλο λοιπόν και βλέπουμε!

Tricky 08-01-07 14:24

:smt023
ετσι μπραβο , υπομονη ...η κυριοτερη αρετη στον ''θαλασσινο'' κοσμο.

mad 11-01-07 17:10

Υπομονή! Υπομονή! Ακόμη δεν έκανα κύκλο, άντε γιατί εξαντλήται η ρημάδα!!! Όλες οι μετρήσεις είναι ίδιες δεν άλλαξε τίποτα,
Αμμωνία= 0,1 Νιτρίτη= 0 Νιτράτ= 40+ PH= 8,3 Πυκνότητα=1023

accnt 11-01-07 17:40

Φίλε mad,
Να επαναλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά ή κάτι δεν κάνεις καλά.
Για να έχεις Αμμωνία 0,1 ενώ κάνεις κύκλο ή έχεις ήδη βακτηρίδια και απλώς τα ταΐζεις ή δεν ρίχνεις σωστή ποσότητα αμμωνίας για να ξεκινήσει ο κύκλος.
Έτσι η λογική λέει (αν δεν έχεις καθόλου βακτηρίδια και ξεκινάς τον κύκλο σου ρίχνοντας αμμωνία) ότι στην αρχή η αμμωνία θα ανέβει πολύ. Σιγά σιγά (θα πολλαπλασιάζονται τα βακτηρίδια) η αμμωνία θα πέφτει και θα ανεβαίνει το Ν02.
Έπειτα θα έρθει το δεύτερο «κύμα» βακτηριδίων και θα πέσει και το Νο2 ενώ θα εμφανιστεί το Νο3. Όταν η αμμωνία και το Νο2 μηδενιστούν, ήδη θα έχουν εγκατασταθεί και τα δυο είδη βακτηριδίων στο βιολογικό σου φίλτρο και θα δουλεύουν με την ποσότητα της αμμωνίας που θα ρίχνεις. Η διαδικασία αυτή κρατάει αρκετό καιρό >μήνα.

Άρα εσύ εφόσον ρίχνεις αμμωνία και αυτή δεν ανεβαίνει, σημαίνει ότι κάποιος την «τρώει»… τα βακτηρίδια.
Αυτό πιστεύω λοιπόν ότι συμβαίνει με την περίπτωσή σου.

Λογικά θα μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο ψαράκι. Προσοχή θα θέλει στην εισαγωγή των επόμενων ψαριών, δηλ. να αφήνεις να περνάει αρκετός καιρός έτσι ώστε το βιολογικό σου φορτίο να μπορεί να προσαρμόζεται ανάλογα.

mad 12-01-07 11:58

Επιτέλους βλέπω φως!!!! μετά από σημερινές μετρήσεις, έχει πέσει λίγο η Αμμωνία και έχει ανεβή λίγο το Νιτρίτ,
αυτό σημαίνει ότι αρχίζει ο κύκλος στο ενυδρείο μου!!!!
Συνεχίζω μέχρι να μηδενιστούν οι ενδείξεις.

mad 16-01-07 15:20

Υπόψιν ότι με σημερινές μετρήσεις είμαι Αμμωνία=0
Νιτρίτ=0 Νιτράτ=30 P.H.=8,2 Νομίζω ότι μετά από ένα μήνα ο κύκλος ολοκληρώθηκε, όμως θα αφήσω να περάσει μία εβδομάδα ακόμη, εάν είμαι έτσι και από Δευτέρα, λέω να ρίξω το πρώτο ψάρι!!!

accnt 16-01-07 23:20

Και πριν το ρίξεις μια αλλαγή νερού?

Tricky 17-01-07 00:03

...και να παρεις ενα ψαρι ευκολο και ανθεκτικο .

Μην παρεις κανενα ευαισθητο ψαρι που τρωει δυσκολα κλπ ...δεν ειναι καλη ιδεα να αρχισεις με κατεψυγμενες τροφες που θα επιβαρυνουν το ενυδρειο σου τωρα στην ''αρχη'' του ...χωρια το αγχος:D

Τι σκεφτεσαι απο ψαρια ? θα πας σε δυο-τρια μεγαλα ή περισσοτερα μικροσωμα ?

mad 17-01-07 15:30

Θα προσπαθήσω πάλι για 2-3 μεγάλα, δεν τα μπορώ τα μικρά κρύβονται και δεν τα βλέπω!!!
Βέβαια αυτή τη φορά με υπομονή!!!

mad 09-02-07 19:27

Αγαποιτοί ο κύκλος ως φαίνεται επιτεύχθει περιμένουμε λίγες μέρες ακόμη και ψαχνόμαστε για το πρώτο ψάρι!!

accnt 09-02-07 22:56

Άντε μπράβο... καιρός ήτανε!:p

mad 28-02-07 21:10

Δεν ξέρω, έχω ένα ψυχοσωματολογικοσκεπτικοακουστικοοπτικό πρόβλημα βέβαια δεν περιμένω να με καταλάβετε, αλλά θα σας το πω τουλάχιστον να μου φύγει το βάρος! Θέλω reef με ψάρια!!!!!!! είμαι σοβαρά γιατρέ μου?

Yiannis59 28-02-07 21:40

πολύ σοβαρό πρέπει να κάνεις εξετάσεις αλλά θέλω φακελάκι

accnt 01-03-07 08:33

Γιατί εμείς τι έχουμε? :D

Αν τώρα για ψάρια εννοείς μόνο μεγάλα αγγελόψαρα, πεταλούδες και triggerτότε δυστυχώς…. αλλά δεν…:(
Κάλλιστα όμως μπορείς να συμβιβαστείς με ένα σωρό αλλά ψάρια που είναι συμβατά με τα κοράλλια!

mad 02-03-07 15:45

Όχι, πολύ μεγάλο τίποτα, απλώς θα προσπαθήσω με ορισμένα που δεν είναι τόσο επιθετικά σε reef !!!
Δηλαδή π.χ λένε ότι ο Ναύαρχος δεν είναι πολύ επιθετικός και μπαίνει σε reef κάτι τέτοιο εννοώ !!

accnt 02-03-07 19:45

O Νάυαρχος κανονικά δεν μπαίνει σε reef. Είναι πολύ μεγάλο ρίσκο.
Για να μην τσιμήσει κοράλλια θέλει πολύ και συχνό τάισμα, πράγμα με συμβατό με reef ενυδρείο.
Τώρα θα μου πεις ο Antesco έχει έναν μέσα στο ενυδρείο του....
Σε αυτό δεν υπάρχει απάντηση. Μπορεί μια μέρα να ξεκινήσει να δοκιμάσει κάποιο κοράλλι. Οπότε τότε....
Ρίσκο και μόνο ρίσκο είναι :?!

mad 05-03-07 12:53

Μην ξεχνάμε εγώ δεν έχω reef εάν φάει κανένα μαλακό κοραλλάκι, απλά θα το αντικαταστήσω!!! Μόλις έβαλα έναν όμορφο Αυτοκράτορα!!!

ginodim 09-03-07 14:45

Φίλε mad θέλω να σου πώ΄οτι έχεις ένα υπέροχο ενυδρείο( αφού στρώσει καλά) . Πολύ καλό μέγεθος και όμορφο σαν κατασκευή. Θέλω επίσης να επισημάνω οτι δεν είμαι γνώστης του θαλασινού ενυδρείου ούτε για πλάκα και δεν θα έπρεπε να μιλάω . Όλοι σου τα λένε τέλεια και θα δείς αποτέλεσμα γρήγορα με το νερό σου και τα φίλτρα σου. Όμως σαν άσχετος παρατηρητής θα έλεγα να αλλάξεις το εσωτερικό διάκοσμο του ενυδρείουσουμε βράχο ζωντανό και μόνο και κάποια" εύκολα κοράλια." . Φαίνεται γεμάτο ψεύτικα πλαστικά!! Και πάλι συγνώμη που πετάχτηκα και είπα την υποκειμενική μου γνώμη (και οχι γνώμη ως έμπειρος)

mad 09-03-07 15:41

Βγήκαν τα πλαστικά και μπήκε βράχος!!!

accnt 09-03-07 15:48

Μα... του το είχαμε πει για τα πλαστικά....:smt102

mad 09-03-07 18:15

Κύριοι ο Αυτοκράτοράς μου είναι τέλειος, βέβαια δεν τρώει ακόμη γιατί τρώει την άλγη και τσιμπάει από τον βράχο, όμως δείχνει καλά, και δεν πειράζει καθόλου τα κοράλλια!! οι μετρήσεις είναι όλες, πλην του KH=14, μηδενικές και είναι τέταρτη μέρα σήμερα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02908 seconds with 11 queries