Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νέο ενυδρείο ??? Μπορεί.... Υπόθεση Εργασίας !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94856)

Diskus fan 17-02-17 19:57

Λάμπρο.... και "ψειρίζεις την μαϊμού" (θα τα σκάσεις χοντρά, χωρίς λόγο στο τέλος)... και λάθος το σκέφτεσαι (κατά την άποψη μου).- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 997485)
Εγω εχω ip65 , αν γραφω 54 πιο πανω κανω λαθος

Εεεεεμμμμμμμ... πες το λοιπόν.- :cool:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 997484)
Θα παραθέσω ακριβώς τα στοιχεία που δίνει ο Ledocosmos για τις διάφορες κατηγορίες led ταινιών.

Μη Αδιάβροχη IP20 : Ο βαθμός IP20 Δε παρέχει προστασία στην ταινία, ειναι ακατάλληλη για εξωτερική χρήση. Δεν υπάρχει πρόβλημα στη χρήση σε μέρος με ατμούς αλλα όχι σε απευθείας επάνω στην ταινία επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στον καθαρισμό της ή στην επαφή με κάποιο καθαριστικό. Σε καμμία όμως περίπτωση δεν έχει στεγανοποίηση και αντοχή σε υγρά.

Στεγανοποίηση IP54 ,Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP54 γίνεται με κολλημένη σιλικόνη στο επάνω μέρος της ταινίας Led , το κάτω μέρος είναι ίδιο όπως και μιας απλής IP20 Ταινίας. Δεν αλλάζει η φωτεινότητα και αν κοπεί δε χάνει την αδιαβροχοποίηση της. Σε περίπτωση που κόψουμε τα μέτρα που θέλουμε μετα θα πρέπει να σηκώσουμε (ξεκολλήσουμε) την σιλικόνη με ενα αιχμηρό αντικείμενο ώστε να αποκαλύψουμε τις 2 ακίδες ( + και - ) για να τοποθετήσουμε τον ακροδέκτη ρεύματος. Είναι πιο λεπτή σε όγκο απο την IP65 και αυτό την κάνει περισσότερο ευέλικτη στο χειρισμό της. Σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε κάτω απο το νερό.

Στεγανοποίηση IP65, Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP65 γίνεται ως εξής, μια πλαστική ( σιλικονούχα ) διαφανές επικάλυψη προστατεύει ολόκληρη την Led Ταινία 360 Μοίρες, στην ουσία για να γίνει περισσότερο αντιληπτό η led ταινία εγκλωβίζεται ολόκληρη μέσα σε σιλικονούχα επικάλυψη.Αυτή η στεγανοποίηση θεωρείται καλύτερη σε περίπτωση που δε κοπεί η ταινία σε κανένα σημείο της αλλα το μειονέκτημα της είναι οτι λόγο της διάστασης της επικάλυψης είναι λίγο πιο δύσκαμπτη απο την IP54.Επίσης σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε κάτω απο το νερό.

Στεγανοποίηση IP68, Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP68 είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με την IP65 Αλλα το υλικό της στεγανοποίησης είναι πιο σκληρό και καλύτερα κλεισμένο στα τελειώματα της ταινίας. Η συγκεκριμένη ταινία αν δε κοπεί μπορεί να βυθιστεί και σε νερό. Όχι πάνω απο 5 μέτρα και μόνο σε περίπτωση που δεν κοπεί σε κανένα σημείο της. Έρχεται κατα παραγγελία απο το εργοστάσιο και η συγκεκριμένη ( μονο ) αδιαβροχοποίση πωλείται ανα 5 μέτρα ενώ οι άλλες αδιάβροχες ταινίες πωλούνται και ανα μέτρο.

πιστεύω ότι μετά από αυτό είναι πλέον ξεκάθαρο σε όλους.

Έτσι... για να μιλάμε και την ίδια γλώσσα.- :smt023
-------------------------
Εμένα η Aquael... μου αρέσει σαν εταιρεία... αλλά... Αγγλικά ΔΕΝ είδα πουθενά στο link... πως βγάζεις άκρη; :confused:
Τα μεγέθη που έχει... θα καλύπτουν τις διαστάσεις σου;

Λάμπρος.Τ 17-02-17 20:16

Υπάρχει και η αυτόματη μεταφραση.
Τα λεφτα από το να πηγαινα σε ιδιοκατασκευή με τις άλλες λύσεις πχ.. της sera έχουν 40 - 50 ρυρώ διαφορά και εχεις τα 3 χρόνια εγγυηση και συστημα για μέρα νύχτα.
Στην αλλη λύση σου βγαίνει στα ίδια λεφτα ίσως και πολύ λιγοτερα και χρειάζεσαι μόνο ένα ντιμερ κοντρολερ στα 220 που μάλλον το βρηκα και αυτό.

Diskus fan 17-02-17 20:33

Ρε φίλε... εγώ ΔΕΝ σου λέω να τα δώσεις, στην κάθε Sera (και για ποία εγγύηση να μιλήσουμε; ). Κι εγώ όταν το έψαξα... τους άφησα να τα πάρουν από το Κουβέϊτ, που είναι όλοι φραγκάτοι. ;)
Απλά πράγματα... ξέρεις τι ζητάς ( ; ). Ανατολή-Δύση μπορείς να κάνεις και με ένα απλό συστηματάκι όπως ο TC-420 (25 ευρώ χοντρικά) και 1-2 "φωτιστικά" (πχ. λεντοταινία σε οποιοδήποτε μήκος σε βολεύει) + 2 Ω(μεγα) για την τοποθέτηση τους ... στις λάμπες του φωτιστικού, που έχει ήδη το ενυδρείο.
Φωτογραφίες ΔΕΝ βάζω... καφέ/αναψυκτικό και κουβέντα δέχομαι.- :cool:

Λάμπρος.Τ 17-02-17 21:06

Νικόλα..τώρα επειδή σε λίγο θα φυγω για δουλειά θα σου γραψω αύριο.
Σε ευχαριστώ πάντως.

Diskus fan 17-02-17 21:37

Ναι... έτσι και γράψεις... θα το δω!!!!!
Ωρε ΔΕΝ είδες που είχα να μπω... κοντά μήνα;
Με τηλέφωνο... και τις σωστές ώρες (12.00-21.00).- ;)

Λάμπρος.Τ 21-02-17 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 997493)

Τελικά επειδή δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη από Πολωνία βρήκα από την αντιπροσωπεία τον εδώ αντιπρόσωπο που φέρνει αυτες τις λάμπες και με παρέπεμψε σε γνωστό κατάστημα ενυδρειακό για να ρωτήσω ποσο θα στοιχίσουν.
Μόλις άκουσα την τιμή μου πεσανε τα αυτιά !!!
Στην Πολωνία κάνουν 34 ευρώ ακι εδώ τις πουλάνε 80 ευρώ !!!
πιό ακριβά και από τις SERA !!!

Ήμαρτονννννννννννννν..........

Tanganyiκας 21-02-17 21:19

Εντώ Ελλάντα φίλο!!!!!!

Τάκης 21-02-17 21:24

Κατι ξέρω εγω που τα φτιάχνω μόνος μου

Lth1 21-02-17 22:44

Καθαρο κλεψιμο ωρες ωρες.....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 22-02-17 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 998214)
Τελικά επειδή δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη από Πολωνία βρήκα από την αντιπροσωπεία τον εδώ αντιπρόσωπο που φέρνει αυτες τις λάμπες και με παρέπεμψε σε γνωστό κατάστημα ενυδρειακό για να ρωτήσω ποσο θα στοιχίσουν.
Μόλις άκουσα την τιμή μου πεσανε τα αυτιά !!!
Στην Πολωνία κάνουν 34 ευρώ ακι εδώ τις πουλάνε 80 ευρώ !!!
πιό ακριβά και από τις SERA !!!

Ήμαρτονννννννννννννν..........

Φιλαράκι... κάποιοι το ψάξανε πολύύύύύύύύύύύύ πριν το θέμα... τι "τραβιέσαι" ακόμα; :cool:

Λάμπρος.Τ 23-02-17 07:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 998384)
Φιλαράκι... κάποιοι το ψάξανε πολύύύύύύύύύύύύ πριν το θέμα... τι "τραβιέσαι" ακόμα; :cool:

"Τραβιέμαι"....γιατί "αυτοί" που το ψαξανε πριν από μένα δεν κάνανε τον κόπο να το γραψουν κάπου, ούτως ώστε να μπορέσω να το διαβάσω και εγώ με λεπτομέρειες.
Επίσης αν το έχουν ψάξει πριν από καιρό οι συνθήκες στο εμπόριο είναι ρευστές και κάτι που ήταν πανάκριβο κάποτε τώρα ίσως είναι πιο φθηνό ή το ανάποδο.
Κατάλαβες πολύχρωμε μαλιαρέ φίλε μου ???

Τάκης 24-02-17 18:07

Τι κάνατε ; το στήσατε ; τελειώσατε ;
ή πλακωθήκατε στις μπύρες και τα σουβλάκια ; :D

Κλεόβουλος 24-02-17 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 998713)
Τι κάνατε ; το στήσατε ; τελειώσατε ;
ή πλακωθήκατε στις μπύρες και τα σουβλάκια ; :D

Δεν θέλει άγχος!
Το στήσιμο ενός αφρικάνικου απαιτεί και τις κατάλληλες τελετές :D:D

Τάκης 24-02-17 19:16

Ναι, κανανε τη τελετή των σουβλακιών :)
με 2πλή πίτα και γύρο :D

DEXFISH 25-02-17 07:33

Τώρα κλασικά ο Λάμπρος (όπως κάθε φορά που κάνει αλλαγές) θα μας σπάσει τα νεύρα μέχρι να μας δείξει το οτιδήποτε. Βέβαια, αυτός τουλάχιστον δείχνει... Κάτι Κωστογιάννηδες... μας τα κρατάνε κρυφά...:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01958 seconds with 10 queries