Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Τα "σχεδια" για το νεο ενυδρειο Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94729)

Maverick 26-07-16 00:27

Βγάζεις καπάκι, νερό μέχρι τη μέση, άμμος χαμηλό προφίλ μπροστά και προς τα πίσω να ανυψώνεται και όλη η πίσω πλευρά φυτεμένο ρύζι που να βγεί με τον καιρό έξω. 2-3 σποτάκια λεντ στον τοίχο για φωτισμό. (αυτά τα είδα στο φλυτζάνι το πρωί :D)

kgf12345 26-07-16 01:54

χαχαχαχα!:D

γιαννη το σκεφτηκα κιεγω το ρυζι,αλλα μεχρι να φυτρωσει και να βγει θαναι αδειο το ενυδρειο...
δεν με βιαζει κανεις να βαλω ψαρια,αλλα θα δειτε παρουσιαση σε κανα τετραμηνο:D

εκτος αν βρεθει τροπος που να τα συνδιαζει ολα.σπορους ρυζιου εχω ακομα παντως και σιγουρα θα βαλω...:)

ilias vag 26-07-16 01:58

αυτά ειναι και εγώ που νόμιζα ότι υπερβαλλα όταν έβαλα μονομάχο στα 150 λίτρα ... Υπέροχα ψάρια αδικημένα απο τους περισσότερους χομπιστες ποιο είδος θα βάλεις ;εγω εχω έναν άσπρο σούπερ δέλτα

kgf12345 26-07-16 02:07

δεν ξερω ακομα τι ειδος θα μπει.θα ηθελα smaragdina ιδανικα,αλλα οπως ηρθε η ιδεα φευγει, γιατι δεν παιζει να βρω.

και για καποιο splendens plakat hm αν βρω σε χρωματα που να μου αρεσουν,δεν θα πω οχι.
dragon θα ηθελα,αλλα και τετοιο δεν παιζει να βρω...:rolleyes:

προσπαθω να μην τα σκεφτομαι γιατι εκνευριζομαι....:rolleyes::D

Τάκης 26-07-16 08:14

Γιώργο για φωτισμό σκέψου τη λύση με μη αδιάβροχη λεντοταινία σε αλουμινογωνιά,
φθηνή και εύκολη λύση

ilias vag 26-07-16 09:21

χαχα κατάλαβα είναι ένα θέμα πάρε κάτι το οποίο να είναι διαφορετικό ώστε να το χαρείς

Maverick 26-07-16 12:42

Μπορείς να βάλεις και traditional plakat, από αυτά που έρχονται μαζί με τα θηλυκά, είναι ό,τι πιο κοντά στο άγριο Betta splendens ;)

ilias vag 26-07-16 12:57

κάποια στιγμή είχα βρει στο aquarium shop έναν elephant πολυ ωραίο μοιάζει με dragon αλλα εχει ποιο μακριά πτερυγια

kgf12345 26-07-16 14:59

γιαννη δεν ειναι και πολλα τα μαγαζια που φερνουν αρκετα θηλυκα.βασικα μονο ενα ξερω.αλλα ακομη κιαν υπαρχουν κιαλλα,ειναι πιο πολυ θεμα τυχης να βρεις κατι ετσι παρα κατι αλλο.
γινεται τωρα να στησεις ενυδρειο και να μην ξερεις τι ψαρια θα βαλεις τελικα?:rolleyes:

δεν υπαρχει αυτο το πραγμα...:rolleyes:

τεσπα,προς το παρον θα στησω οπως θελω και οταν ερθει η ωρα για ψαρια βλεπουμε.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 955754)
Γιώργο για φωτισμό σκέψου τη λύση με μη αδιάβροχη λεντοταινία σε αλουμινογωνιά,
φθηνή και εύκολη λύση


τι εννοει ο ποιητης?:D

kgf12345 26-07-16 15:56

βαλε και το λινκ george γιατι ειμαι με ταμπλετ και δεν φαινεται το βιντεο:D

kgf12345 26-07-16 20:06

@noname
χαχαχα!δε γινονται αυτα:D

@ilias vag
ναι τα εχω δει.ομορφα ψαρια ειναι,αν και εμενα με τραβανε τα πλακατ πιο πολυ.
αλλα ετσι κιαλλιως δεν προκειται να τα βρω ουτε αυτα ουτε τα αλλα,οποτε τι να λεμε:D

αμα στηθει και φτασω στα ψαρια θα βαλω αγγελιες και στο fb και ελπιζω κατι να βρεθει.

ilias vag 26-07-16 20:36

ελεφαντ θα βρεις στο aquarium shop plakat μπορώ να σου βρω εγω απλά πρέπει να σου κάνω αποστολή απο Καρδίτσα ένα τοπικό πετ σοπ φέρνει συχνά απο εκεί πείρα και εγώ τον σούπερ δέλτα ( άσπρο χρωμα��)

kgf12345 26-07-16 20:45

πλακα κανεις:o
εχει η καρδιτσα πλακατ και δε βρισκεις στην αθηνα?:D
α ρε πατριδα!μεχρι και betta εχεις:D
η αληθεια ειναι δεν εχω παει ποτε να δω στην καρδιτσα οποτε πηγαινω....
ποιο καταστημα ειναι ξερουμε?

...ακου ταιλανδη η καρδιτσα!:D

ilias vag 26-07-16 21:00

ειναι να καινούριο άνοιξε φέτος ειναι επάνω στην Τρικάλων απέναντι απο το Καρφουρ φέρνει συχνά πυκνά καλους μονομάχους θυλικους και αρσενικούς πλακάτ έφερε δυο φορές την μια δν μου άρεσε το ψάρι ήταν ταλαιπωρημένο και δν πρέπει να άντεξε κι ολας την αλλη φορά ήταν υγιέστατο και το πειραν αμέσως ένα παιδί απο Τρίκαλα

no_name 26-07-16 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 955879)
@noname
χαχαχα!δε γινονται αυτα:D

Γίνεται και πολύ εύκολα μάλιστα!!!

alexis cosmo 26-07-16 21:47

smaragdina Γιώργο έψαξα παντού και γω πριν κάνα 2 μηνο και δεν παίζει πουθενά.
βρήκα έναν από σπόντα που φέρνει και καλά ότι θες αλλά αποδείχτηκε αεριτζης.
προσπάθησα να φέρω και από έξω αλλά αποστολές Ελλάδα δεν έκανε κανένας.
αν βρεις το συγκεκριμένο είδος κάπου η μπορέσεις να φέρεις μην με ξεχάσεις.
το συγκεκριμένο είδος το ψάχνω σαν τρελός.

kgf12345 26-07-16 22:07

αλεξη δυο φορες εχω ξεκινησει να φερω απεξω ψαρια,εχω ριξει ΤΟ ψαξιμο και ΤΑ email με εκτροφεις στο εξωτερικο(μιλαμε για ωρες πολλες...),και τις δυο φορες ναυαγησε η προσπαθεια.
το εχω παρει αποφαση πια πως αυτα ειναι μονο για να τα βλεπουμε....:rolleyes:

γιαυτο( και οχι μονο γιαυτο) ελεγα παντα πως το κακο στο χομπι στην ελλαδα, το κανουν οι επαγγελματιες.
τεσπα,θα την κανουμε τη συζητηση σε καμια συναντηση αν βρεθουμε και οχι απο εδω τωρα γιατι θα παει μακρια η βαλιτσα:D

στην ελλαδα μονο το σταυρο ξερω που φερνει ψαρια,και τον νινταλ.κιαυτοι δυσκολα,αλλα τουλαχιστον αν σου πουν θα φερουν το εννοουν,και μπορεις να συνενοηθεις.
ολοι οι υπολοιποι που γνωριζω εγω,ειναι παρτον ενα βαρα τον αλλον:rolleyes:
τεσπα,κατι θα βρεθει πιστευω.

Τάκης 26-07-16 22:10

Βρε βάλε χρυσόψαρα λέμε :smt019

tsala 26-07-16 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 955907)
Βρε βάλε χρυσόψαρα λέμε :smt019

+1000 :D:D:D

alexis cosmo 26-07-16 22:50

Μην ακούς τον Τάκη και τον τσαλα
θέλουν να σε βάλουν στον κακό τον δρομοzw:grin:

kgf12345 27-07-16 15:29

1 Συνημμένο(α)
δεν πα να λενε...:D

προχωραμε.εβαψα τη βαση τωρα μολις γυρισα απτη δουλεια:D
δεν τελειωσε ακομα,μενουν κατι ψιλα,αλλα κιετσι δε με χαλαει.θα μπουν 4 πομολα ασημι μολις πληρωθω,εκτος αν βρω τροπο να κανω ασημι τα χρυσαφια που ειχε:D

παντως αλλαξε πολυ η οψη του,μονο με λιγο βαψιμο και καθαρισμα:)

Τάκης 27-07-16 15:34

Το λες τώρα βρε Γιώργο,
έδειξε πλέον,
είναι ότι πρέπει για χρυσόψαρα :smt110

nasos_discus 27-07-16 15:36

Κουκλί έγινε :o:o , με το καλό να το γεμίσεις !!!

Diskus fan 27-07-16 15:39

Πολύ μου άρεσε η πρόταση του Γιώργου (no_name).
Γιώργο... το μηχανάκι ΔΕΝ το έχω πάρει ακόμα... θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο, μόλις το πάρω.- ;)

no_name 27-07-16 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 956016)
Πολύ μου άρεσε η πρόταση του Γιώργου (no_name).

Δεν με ακούει Νικόλα... και να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο που δείχνω το έχει δει live και ξετρελάθηκε!!

kgf12345 27-07-16 15:47

κιεμενα μου αρεσει η προταση του γιωργου,και το ειχα δει και απο κοντα και μου τρεχαν τα σαλια,αλλα χρημα και χρονος για τοσες ιστοριες δεν παιζει:D

αν και δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος.
για να καταλαβετε τι παιζει εδω που ειμαι θα εξηγησω κανα δυο πραγματα και αν εχετε καμια ιδεα να την ακουσω...:D

ενας λογος που ηθελα μεγαλο ενυδρειο και ενας απτους λογους που δεν κοιταω για μεγαλυτερα η περισσοτερα ψαρια ειναι γιατι στο σπιτι εδω,δεν πληρωνω νερο.

το πληρωνει ο σπιτονοικοκυρης.ετσι κιαλλιως,ενα ατομο ειμαι και μεχρι τωρα χωρις ενυδρειο δεν χαλουσα πολυ νερο.
θελω να αποφυγω να εχω να πληρωσω λογαριασμο νερου-που θα χρειαστει αν κανω μεγαλες συχνες αλλαγες.

για τον ιδιο λογο βασικα,δεν θελω να κανω παλουνταριο.γιατι θα πρεπει να βαλω λιγοτερο νερο,αρα μεγαλυτερες αλλαγες κλπ...

βεβαια και τωρα δεν θα γεμισει μεχρι πανω,αλλα θαναι πανω απο τη μεση.3/4 αν οχι λιγο περισσοτερο.
και οπως το κοβω,(με τοσο νερο και αυτα τα ψαρια)αλλαγες θα κανω οποτε νομιζω οτι πρεπει να γινουν και οχι απο αναγκη εβδομαδιαια.
αυτα:D

delta66 27-07-16 15:49

Γκρι??? δεν μαρεσει

no_name 27-07-16 15:52

Δεν νομίζω ότι θα κάνεις μεγάλες αλλαγές αν θα κάνεις paludarium... έτσι και αλλιώς δεν θα έχεις και πολλά ψάρια μέσα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 956024)
Γκρι??? δεν μαρεσει

Συμφωνώ μαζί σου Σπύρο..

kgf12345 27-07-16 15:52

κιομως σπυρο,παει με τον καναπε:D
αν δω καποια στιγμη οτι το βαριεμαι η θελω να κανω αλλαγες,το βαφω οτι χρωμα θελω.μαυρο κλπ;)
προς το παρον μου καθεται καλα στο ματι αφου ταιριαζει με τον καναπε που ειναι κοντα.

Diskus fan 27-07-16 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 956017)
Δεν με ακούει Νικόλα... και να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο που δείχνω το έχει δει live και ξετρελάθηκε!!

ΜΗΝ μου στεναχωριέσαι ωρέ... θα έρθεις να φτιάξουμε ένα δικό μου έτσι... αλλά σε μικρότερο μέγεθος.- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02471 seconds with 10 queries